rozwińzwiń

Planety

Okładka książki Planety David McNab, James Younger
Okładka książki Planety
David McNabJames Younger Wydawnictwo: Bertelsmann Media astronomia, astrofizyka
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Tytuł oryginału:
The Planets
Wydawnictwo:
Bertelsmann Media
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8373114696
Tłumacz:
Piotr Amsterdamski
Tagi:
astronomia planeta planety astronautyka wszechświat kosmos układ słoneczny
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
215
216

Na półkach: , , , ,

WSZYSTKO PŁYNIE. Choć nie sądzę, żeby ten czy inny filozof był w stanie przewidzieć w jak dużym tempie kiedyś wszystko będzie się zmieniało. Kiedyś znaczy dziś. Ale czy to nie jest fascynujące? Książka pt „Planety” była swojego czasu moim kompendium wiedzy o naszym najbliższym kosmicznym sąsiedztwie i tym dalszym liczonym w latach świetlnych. Niczego mi w tej wiedzy nie brakowało. Znalazłam ją niedawno przy sprzątaniu i otworzyłam ją znowu chyba głównie po to, żeby się zdziwić jak dalece się wszystko zmieniło. Pewne informacje zawsze będą aktualne, ale dziś wiemy o kosmosie i innych światach znacznie więcej niż kiedyś. Dlatego tablice zamieszczone z tyłu książki są dość ubogie, mimo że zdawało mi się kiedyś, że bardziej szczegółowym być już nie można. Przykład: księżyce planet w układzie słonecznym. Znajdują się tu odległości, okresy orbitalne, średnice wszystkich księżyców wymienionych z nazwy. Spora ilość tych księżyców (jak mi się kiedyś zdawało). Gazowe olbrzymy mają ich (wg tego opracowania) po kilkanaście. Dziś już wiemy, że średnio po około 60.
Książka jest ładnie wydana i jak na rok 2002 zawiera zdjęcia dość dobrej jakości. Jest tu dość dużo informacji o odkryciach dotyczących naszego układu słonecznego - od Galileusza obserwacji Księżyca do odkrycia Plutona w 1930 r. Pamiętam, że ta książka zafascynowała mnie naszym Księżycem. Czytałam o nim z rozdziawioną buzią. To jeden z nielicznych tak masywnych w naszym układzie słonecznym. Jeśli ktoś się zastanawiał dlaczego ma tak wielki wpływ na życie na Ziemi, wystarczy uprzytomnić sobie, że ta kamienna bryła waży 70 trylionów ton, a porusza się z prędkością 3700 km/h. Mimo to funkcjonuje w polu grawitacyjnym Ziemi, a to z kolei powoduje, że zawsze jest obrócony do nas tylko jedną stroną – tą cięższą. Przyszło by wam do głowy, ze nasz satelita jest z jednej strony cięższy? Takich oto ciekawostek można dowiedzieć się z tej książki.
Dużo tu także ciekawych rzeczy i anegdot na temat słynnych kosmologów, opowieści o pracy zespołów badawczych i metodach badań w ośrodkach kosmicznych na całym świecie. Jest tu też o kometach, asteroidach, gwiazdach, mgławicach i odległych galaktykach. Ale też o polityce i historii podboju Kosmosu i o programach kosmicznych sond. No i oczywiście sporo o każdej planecie naszego układu z osobna (o Plutonie jest mało – i słusznie! autorzy są ostrożni i chyba przewidujący).
A na koniec o życiu i śmierci ogólnie – pofilozofować i pofantazjować nigdy nie zawadzi.
Pozycję polecam mimo, że z punktu widzenia dzisiejszych odkryć i zdobyczy naukowych wiedza ta może się wydać nieco zubożała. Z punktu widzenia historii kosmicznych odkryć do początku XXI w. jednak może się podobać. Ta jest raczej niezmienna, a jest niezmiernie ciekawa.
P.S. Niestety nie ma skąd ściągnąć efektownej (utrzymanej w kolorystyce żółto-pomarańczowo-niebieskiej) okładki. Wydawnictwa „Horyzont” już chyba nie ma.

WSZYSTKO PŁYNIE. Choć nie sądzę, żeby ten czy inny filozof był w stanie przewidzieć w jak dużym tempie kiedyś wszystko będzie się zmieniało. Kiedyś znaczy dziś. Ale czy to nie jest fascynujące? Książka pt „Planety” była swojego czasu moim kompendium wiedzy o naszym najbliższym kosmicznym sąsiedztwie i tym dalszym liczonym w latach świetlnych. Niczego mi w tej wiedzy nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    6
  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    5
  • Literatura młodzieżowa
    1
  • Astronomia, kosmologia, astronautyka
    1
  • Literatura popularnonaukowa
    1
  • Papier
    1
  • KOSMOS
    1
  • Reportaż / literatura faktu
    1
  • Mam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Planety


Podobne książki

Przeczytaj także