Obietnica śmierci

Okładka książki Obietnica śmierci J.D. Robb
Okładka książki Obietnica śmierci
J.D. Robb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 28) kryminał, sensacja, thriller
In Death | Oblicza śmierci (tom 28)
Promises in Death
Prószyński i S-ka
2010-07-01
2010-07-01
Bogumiła Nawrot
Eve Dallas morderstwo śledztwo

Lubię książki J.D. Robb. Tę przeczytałem parę lat temu, ale szczerze ją polecam. Świetny mariaż dobrego kryminału i science-fiction.

Kolejna emocjonująca odsłona śledztwa prowadzonego przez niezrównaną porucznik Eve Dallas. Może nie jest to śledztwo aż tak spektakularne, zważywszy na tylko dwa trupy, ale kiedy zabójcą jest policjant nabiera to zupełnie innego wymiaru. Roberts jest doskonała.

Ponieważ planuję przeczytać całą serię nie będę się powtarzać, chyba że zdarzy się jakaś wyjątkowa zmiana w stylu autorki, lub wyjątkowe obniżenie lotów. Moja bardziej szczegółowa opinia, która odnosi się również do tej książki, zamieszczona jest przy tomie pierwszym przygód Eve Dallas pt "Dotyk śmierci".
Całkiem niezła.

Całkiem niezła.

Uwielbiam każdą książkę z tej serii. Miałam szczęście czytać ją od pierwszej części i poznać całą historię Dallas od początku. Polecam całym sercem :)

Kolejna książka, która udowadnia, ze Nora Roberts potrafi napisać coś więcej niż romans:)

Tak się jakoś złożyło, że po tomie 11, „Zapłacisz krwią", przeczytałam tom 28- „Obietnica śmierci". Akcje obu książek dzieli jakiś rok, ale tematycznie są bardzo powiązane. Przede wszystkim w obu ofiarami są policjanci, poza tym bohaterami są Rickerowie. Watro więc czytając tę drugą znać treść pierwszej. Co można powiedzieć o „Obietnicy…"? Nie odbiega od schematu, chociaż moim zdaniem śledztwo Eve jest tutaj bardzo interesujące, tożsamość zabójcy autorka ujawnia dopiero w ⅔ powieści i jest sporym zaskoczeniem. Potem też wyjaśniając wszystko do końca daje czytelnikowi kilka ciekawych momentów. Tym razem jest mniej odnośników do przyszłości i technologii, co mnie bardzo cieszy, bo nie jestem miłośniczką tego wątku, poza tym pani Roberts nie grzeszy, moim zdaniem zbytnią fantazją. Za to znowu przerażały mnie opisy mody i ubiorów znajomych porucznik Dallas- po co ubierać bohaterów w takie okropieństwa (różowe flamingi na zielonym tle). Opisy technologii, a w szczególności strojów jest dla mnie jak ostre pazurki na szybie. Samą książkę uważam za jedną z lepszych w serii, pomimo…

Eve Dallas nikomu nie muszę przedstawiać.
Bezkompromisowy stóż prawa,cięty język,siła,która czasami jest jej słabością i szczęśliwa posiadaczka niewątpliwie "uroczego" męża,chociaż to jest ostanie stwierdzenie jakie można do niego przypiąć.

Wydawałoby się,że świat zbrodni widział już wszystko.
Jednak tej podłej,ciemnej masie ciągle mało.
Nowe sposoby,nowe okoliczności,ale ten sam ból pozostawiony po śmierci kogoś bliskiego.
Eve nie byłaby sobą i jej wściekłość nie może być większa,kiedy okazuje się,że kolejną krwawą ofiarą jest policjantka.
Chociaż i krwawe stwierdzenie nie pasuje.
Czysta śmierć,jakby cios na honorze ofiary.
Drwiący śmiech oprawcy,który pozbawił ją życia.
Sprawa jak najbardziej osobista.
Zbrodnia uderzająca w świat stróży prawa.
Jedne za wszystkich,a wszyscy za jednego...

Porucznik Dallas,martwe ciało ukochanej przyjaciela,wpienieni współpracownicy ofiary,że to nie oni prowadzą śledztwo,a do tego wieczór panieński i masa rozchichotanych kobiet przyprawia Eve o koszmarny ból głowy.
Wkurzona Dallas,to jak najbardziej skuteczna Dallas.

Gdyby taka kobieta jak pani porucznik kroczyła ulicami mojego miasta,czułabym się pewniej i bezpieczniej.
Chodź nie ma siły,która zatrzymywałby zbrodnie,ma narzędzia aby dojść do sedna prawdy.
Determinacja,obrzydzenie dla niewinnie przelanej krwi i szacunek jaki należy się każdemu pozbawionemu życiu.
Dla niej bycie gliną,to nie praca.
To powołanie.

Zapraszam na kolejną porcję zagadek i duetu Eve & Roarke.

Eve Dallas nikomu nie muszę przedstawiać.

Wydawałoby się,że świat zbrodni widział już wszystko.
Jednak tej podłej,ciemnej masie ciągle mało.
Nowe sposoby,nowe okoliczności,ale...

Jeszcze jakiś rok temu nie wiedziałam że J.D. Robb to nikt inny jak sama Nora Roberts. Oczywiście o Norze Roberts słyszałam, ale jakoś nie czytałam jej książek, dopiero niedawno sięgnęłam po pierwszą jej książkę - "Teraz i na zawsze" pierwszą część trylogii o mieście Boonsboro (TUTAJ - kilka słów o książce) - romans, mimo że przewidywalny bardzo dobrze mi się ją czytało. Tym razem szukając książki do wyzwania, postanowiłam poznać Norę Roberts od innej strony , ciekawe jaki będzie kryminał w jej wykonaniu?

W piwnicy eleganckiego bloku zostaje odnalezione ciało zamordowanej kobiety, zwłoki zostają zidentyfikowane - to policjantka Amaryllia Coltraine, dziewczyna policyjnego patologa Morrisa, zabita własnym paralizatorem, zarówno broń jak i paralizator zniknęły. Do wyjaśnienia zabójstwa zostaje przydzielona detektyw Eva Dallas, która jest przyjaciółką Morrisa. Eva rozpoczyna śledztwo, poznaje współpracowników z jednostki Amaryllis, jej kontakty na mieście, ludzi z którymi spotykała się na co dzień, przez wszystkich lubiana, zawsze uśmiechnięta, szczęśliwa. Dlaczego ktoś ją zabił? Czy coś wiedziała? W trakcie śledztwa wychodzi na jaw że Amaryllia w Atlancie była przez dwa lata związana z Alexem Rickerem, synem przestępcy, którego Eva Dallas wsadziła za kratki. Policjantka i przestępca, co mogło ich łączyć? Miłość czy interesy? W przededniu morderstwa Amaryllias i Alex spotkali się. Eva zaciska pętle, coraz więcej faktów wskazuje na mordercę ... Czy Eva odkryje zabójcę i jego motywy? Czy policjantka była zamieszana w brudne interesy? Kto i dlaczego zabił?

O ile romans autorki czytało mi się bardzo dobrzy, to kryminał - zmęczyłam. Fabuła dość ciekawa, choć wykonanie nie najlepsze, trochę chaosu i momentami dość zaskakujący język, który nie pasował mi do kobiety, główna bohaterka - pewna siebie, nie wzbudziła mojej sympatii, inni bohaterowi - bez wyrazu. Do tego w trakcie czytania odkrywałam różne wstawki science -fiction: latające samochody, powietrzne buty, zakład karny w kosmosie, utajnione komputery - zastanawiałam się - po co to? Może nie czuję klimatu bo w ręce wpadła mi 29 książka z cyklu o detektyw Evie Dallas (a jest ich 31),może i dlatego bohaterowi wydali mi się bez wyrazu bo w poprzednich książkach były ich historie i lepiej opisane charaktery. Być może tak jest - ale ta część mnie nie porwała. Oczywiście nie zrażam się do autorki i w przyszłości jeszcze sięgnę po jej książki.

Kolejna z tej serii, lubię:)

Kolejna z tej serii, lubię:)

Obietnica śmierci jest moim pierwszym spotkaniem z Norą Roberts. Mimo że uwielbiam sięgać po kryminały, ten nie mnie nie urzekł. Sam pomysł na fabułę jest ciekawy, książkę czyta się nieźle. Nie podoba mi się za to kreacja postaci, a szczególnie głównej bohaterki - idealnej do bólu zębów, przez co ciężko o sympatię dla niej. Nie zachwyciłam się na tyle, by sięgnąć po inne pozycje autorki. Może za jakiś czas, a może wcale...

• Nora Roberts
  • Kryminały