Ewangelia według spirytyzmu

Okładka książki Ewangelia według spirytyzmu Allan Kardec
Okładka książki Ewangelia według spirytyzmu
Allan Kardec Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RIVAIL ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
L'Évangile selon le Spiritisme
Oficyna Wydawnicza RIVAIL
2010-01-01
2010-01-01
978-83-62402-00-7
Konrad Jerzak vel Dobosz
spirytyzm duchy życie po śmierci ewangelia

Najsłynniejszy kodyfikator spirytyzmu - Allan Kardec - postanowił skonfrontować odkryty system etyczno-filozoficzny z dobrze wszystkim znaną Ewangelią. Wszak spirytyzm wywodzi się z chrześcijaństwa, zatem związany jest z ową Ewangelią.

Czym jest więc "Ewangelia według spirytyzmu"? Łatwiej zacząć od tego czym nie jest. Na pewno nie jest to kolejny apokryf odsłaniający "rewelacyjne" i "dotąd nieznane fakty". Nie jest to parafraza Ewangelii, polegająca na przekształceniu (w ramach równouprawnienia) Ducha Świętego w Duszycę, czy wprowadzeniu do raju Adama i Adama. "Ewangelia..." jest przede wszystkim ponowną interpretacją Pisma Świętego - w dodatku jest to interpretacja wielowymiarowa, gdyż pod uwagę wzięte są zawiłości językowe, konteksty historyczne, elementy psychologii, zmiany społeczne oraz wiedza spirytystyczna (gruntownie omówiona w "Księdze Duchów"). Poza wielotorową analizą zagadnień biblijnych, książka ta posiada jeszcze jeden znaczący plus - nie jest to kontemplacja filozoficzna jednego człowieka, lecz zbiór odświeżonych faktów popartych przekazami z różnych zakątków świata.

"Ewangelia..." jest ważną pozycją dla każdego spirytysty oraz dla osób zainteresowanych duchowością człowieka. Przypomina o wielu prawach zawartych w Piśmie Świętym, które dziś się już często ignoruje - przypomina o wierności i szacunku, wyjaśnia sens cierpienia, pochwala ludzką pracę, podkreśla równość ludzi wobec Boga itp. Biblia de facto zostaje przedstawiona w nowym świetle - staje się przejrzystsza i sensowniejsza. Ponadto "Ewangelia...", można by rzec, uśmierza odwieczny lęk przed śmiercią - swoją i bliskich. Demaskując nieznane aspekty "życia po życiu" jesteśmy, chociażby w minimalnym stopniu, bardziej oswojeni z tą tematyką, która poniekąd stanowi tabu.

Lektura ta może odpychać ludzi stroniących od Kościoła czy też szeroko rozumianych ezoteryków, których nie interesuje działalność Jezusa Chrystusa. Nie da się ukryć, że "Ewangelia..." oparta jest (siłą rzeczy) na bardzo ścisłych kontekstach religijnych, chyba najbardziej ze wszystkich książek autorstwa Kardeca. Pomimo tego gorąco polecam ją wszystkim zainteresowanym aspektami naszej duchowości, gdyż przesłanie i bogata treść merytoryczna tego dzieła będzie dobrą pomocą do pracy nad sobą i zrozumieniu wielu trudnych kwestii, z którym do tej mogliśmy sobie nie radzić.

• Duchowość, mistyka
  • Do kupienia
  • Nauka,historia,filozofia,biografie,religia,itp.
  • 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.

Dodaj cytat z książki Ewangelia według spirytyzmu