Truskawkowe pola

2010-01-01
978-83-61635-57-4
Magdalena Olejnik
narkotyki Jordi Sierra i Fabra truskawkowe pola literatura hiszpańska

Jest to bardzo króciutka książka, ale w tej krótkiej formie porusza bardzo trudne tematy, takie jak narkotyki i zaburzenia odżywiania, których wątek szczególnie mnie zainteresował.
Jest to bardzo interesująca powieść. Akcja jest bardzo dynamiczna i trzymającą w napięciu. Zakończenie niestety było bardzo przewidywalne, a wątek zaburzeń odżywiania wydał mi się niedokończony.
Mimo to jest to bardzo dobra książka.

Mam duży problem z ocenianiem tej książki. Nie wiem co o niej sądzić.
Był w porządku, bardzo szybko ją przeczytałam- ale to dlatego, że jest wyjątkowo krótka. Porusza ważne tematy takie jak narkotyki i zaburzenia odżywiania. Los głównej bohaterki, która wpadła w śpiączkę po zażyciu tabletki, jest raczej przewidywalny, wiedziałam, że tak się potoczy. Bardzo zasmuciło mnie to, że wątek dziewczyny z bulimią właściwie nie był rozwiązany- nie wiadomo czy sobie z tym poradziła czy nie. Tytuł zwiastuje coś lekkiego i przyjemnego, ale zdecydowanie takie nie jest. Ogólnie myślę, że jako nastolatka bym odebrała te pozycję pozytywniej niż teraz.

Mam duży problem z ocenianiem tej książki. Nie wiem co o niej sądzić.

"Luciana (...) wyszła w piątek z domu, by użyć życia, a kilka godzin później to samo życie
odwróciło się do niej plecami. Jedna tabletka, eva, wciąż jeszcze nazywana ekstazą,
pozbawiła ją przyszłości. Tak jak wielu młodych w Hiszpanii czy zresztą na całym świecie
zapłaciła jedynie dwa tysiące pesos za coś, co miało jej zapewnić podniebną podróż.
Teraz, w śpiączce, może nadal podróżuje, choć zapewne wcale jej się to już nie podoba.
Jej widok na szpitalnym łóżku jest wstrząsający.
(...)
Luciana S.M. ma 18 lat, była mistrzynią szachową, zwykłą dziewczyną, piękną,
dobrze się uczyła, miała kochających rodziców i młodszą siostrę. Miała chłopaka.
Wszystko to się skończyło w jednej chwili tylko dlatego, że wpadła w jej ręce mała biała tabletka."

Śpiączka Luciany jest osią książki "Truskawkowe pola"
autorstwa Jordi Sierra i Fabra.
Dowiadujemy się o niej już na początku.
Co było przedtem?

Czy to był jej pierwszy raz?

Lekarze walczą o jej życie.
Co w tej sytuacji zrobi rodzina?
Co zrobią przyjaciele i chłopak?

Kto się boi?
Kto czuje się winny?
Kto dzięki temu zrobi coś... dla siebie?

A czas płynie!

Świetnie napisana, poruszająca historia!
Polecam nastolatkom i ich rodzicom!

Teraz, w śpiączce, może...

Truskawkowe pole kojarzą mi się z jakimiś słodyczami, owocami lub pracą na zbiorze owoców. Żadne z tych przypuszczeń nie pojawiły się w tej książce. Cała powieść to jeden dzień i określone godziny, które decydują o życiu dziewczyny po zażyciu ,,dropsa'' z księżycem. Minusem opowieści jest wiele imion trudnych do rozpoznania (w obcym języku).

Książkę otrzymałam przed wakacjami, jednak jakoś się nie kwapiłam do przeczytania.
Wreszcie się przełamałam. I wtedy stwierdziłam, że to jest to! Choć od początku domyślałam się zakończenia i losem Luciany nie martwiłam się tak bardzo, to byłam przejęta co dalej z Loreto. Choć książka nie podaję do końca wyjaśnienia czy dziewczynie udało się pokonać bulimię, byłam bardzo zadowolona z lektury.
Polecam każdemu, naprawdę warto przeczytać.

Okropna. Brzmi jak amatorszczyzna, taka bardzo, bardzo nastolatkowa. No i on umarł, bo się PRZEWRÓCIŁ? A laska oczywiście się obudziła. Tandeta. Fuj.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Super książka czytając ją można się wiele dowiedzieć o narkotykach,oraz o życiu nastolatków,trzyma w napięciu dlatego daję 10/10 :)

Przed wzięciem się za czytanie tej książki myślałam, że po jej przeczytaniu będę mogła powiedzieć, że wciągnęła mnie i trzymała w napięciu... To fakt, że może się taka wydawać, gdy jest dziewczyna (Luciana) w śpiączce i nie wiadomo, czy się wybudzi. W pewnym momencie aż chciałam odłożyć tą książkę, ale powiedziałam sobie, że mam ją przeczytać do końca i się dowiedzieć czy ta dziewczyna się wybudziła, czy też nie. Oczywiście zakończenie było bardzo przewidywalne, choć co do znalezienia owej tabletki, przez którą Luciana zasnęła, w jednej chwili zwątpiłam. "Truskawkowe pola" nie jest złą lekturą, ale i też nie jest zachwycająca. Po prostu jest przeciętna.

Historia o dziewczynie,która po zażyciu ekstazy popada w śpiączkę.Opowieśc o walce o życie tej dziewczyny.

Do refleksji dla nastoletnich czytelników. Niewielkich rozmiarów, ale z treścią.

• Biblioteka
  • Narkotyki