Ja, Franciszek

Okładka książki Ja, Franciszek Carlo Carretto
Okładka książki Ja, Franciszek
Carlo Carretto Wydawnictwo: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów religia
religia
Io, Francesco
Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów
1991-01-01
1991-01-01
Maria Kosiarska
franciszek święci

Genialna książka, którą 'przypadkiem' zauważyłem w kościele franciszkańskim w trakcie Adoracji. Zakupiłem, przeczytałem z zaciekawieniem i pytaniem w sercu: kim właściwie był i jest ten Franciszek z Asyżu?

Pewne odpowiedzi się pojawiły; ten święty stał się mi bardzo bliski. Nie tylko dlatego, że mam na imię Damian... W końcu to 'ostatnie' imie, niepozorne, nic nie znaczące nabrało dla mnie znaczenia, godności.

Co do treści książki, najbardziej wyryły mi się w pamięci zdania, że strach jest przyczyną przemocy, agresji - strach przed drugim człowiekiem (piękny przykład opowieści o wilku) jak również to, że prawdziwa bieda to nie brak pieniędzy tylko brak Miłości (oczywistość, jednak warto to podkreślać w dzisiejszym konsumpcyjnym społeczeństwie). A grzech to naigrywanie się z tych, którzy cierpieli przeze mnie. Trafia w punkt - w serce. Polecam serdecznie i dziękuję.

Od zawsze wiedziałam, że duchowość franciszkańska jest mi bliska, ale dzięki tej książce mogę jednoznacznie stwierdzić, że odnalazłam swoją tożsamość, że w końcu wiem kim jestem! Cała nauka św. Franciszka z Asyżu jest tym, czego pragnie moja dusza:) i w niej się odnajduję. Całą książkę przeczytałam z ołówkiem w ręku, by nie przegapić żadnego cennego fragmentu. Dzięki Ci Klaudia za tą książkę!:) <3

Nie umiem napisać nic więcej prócz fragmentów książki, które wyryły się w mojej pamięci i (mam nadzieję),również w sercu.
Szczególnie ten stanowi podsumowanie całej książki o tym wyjątkowym świętym:
"Każdy człowiek, by stać się nieśmiertelnym i wejść do chwały Chrystusa, musi przez tą bramę przejść; tym, kto ją otwiera i zamyka, jest Pan, jak mówi Apokalipsa: "Jeżeli ja otworzę, nikt jej nie zamknie"
(...)
Tylko bezinteresowna miłość Boga może otworzyć to hermetyczne zamknięcie.
"Jeśli On zamyka, nikt nie otwiera" (Ap 3,7)
Jednakże Jego wola jest zawsze skłonna otwierać, ponieważ po to przyszedłem na świat, aby mieli życie i mieli je w obfitości".
Czy czasami przychodzi ci na myśli, dlaczego jeszcze jesteś tutaj, po tej stronie bramy?
Odpowiedź jest zawsze ta sama.
Musisz nauczyć się kochać, ponieważ tam, po tamtej stronie, jest już tylko miłość".

Szczególnie ten stanowi podsumowanie całej książki o tym wyjątkowym świętym:

• Religijne