11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą

Robert Oxnam Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Fractured Mind. My Life With Multiple Personality Disorder.
Agnieszka Pokojska
Znak
pamiętniki amerykańskie osobowość wieloraka osobowość mnoga dysocjacyjne zaburzenie osobowości
Fractured Mind. My Life With Multiple Personality Disorder.
biografia, autobiografia, pamiętnik
Agnieszka Pokojska

Pomimo milosci jaka daze ksiazki o tej tematyce, przez ta nie moglam przebrnac, zas peany jakie o sobie samym prawil jej autor skutecznie mnie zniechecily.

Na półkach: , , , ,

Książka poruszająca bardzo ciekawe zagadnienie dotyczące osobowości mnogiej. Początkowo wolno się rozkręca, główny bohater ma problemy podobne do większości ludzi, jest nerwowy, czasem agresywny, pije alkohol, od którego się uzależnia, ma zaniki pamięci. Po dłuższym czasie odkrywa, że za jego problemami stoi coś więcej. A raczej: coś głębiej.

Zaczynamy z Robertem poznawać...

Zdumiewająca i wciągająca historia człowieka, który niemal całe życie trwał w niewiedzy na temat własnej choroby: osobowości mnogiej. Autor jest niezwykle barwną postacią, ciekawy życiorys przeplatają historie z życia wewnętrznego oraz terapii. Bardzo interesująca rzecz, polecam.

W czasie przechodzenia przez rozdziały często nachodziła mnie myśl: ale serio? Nie hiperbolizujesz? W pewnych miejscach tej historii aż się prosi o dopisek: szalona inwencja autora - by czytało się lepiej. Ale nie - opowieść jest prawdziwa, DID istnieje naprawdę. Myślę, że warto przeczytać 11xja, ponieważ nie jest to dawka suchej wiedzy na temat tego zaburzenia - jest to...

Sięgnęłam po tą pozycje po przeczytaniu "Człowieka o 24 twarzach". Tematyka jest hipnotyzująca wręcz.
Książka jeest gorsza w odbiorze. Nudniejsza.
Ale czy można porównywać kompletnie różne życia ludzi którzy chorowali na to samo?? Hmm...

Czego można się spodziewać po tytule? Kolesia z rozdwojeniem jaźni? Robert Oxnam pokazuje jak tragiczne może być życie z niezdiagnozowaną chorobą psychiczną, a z drugiej strony napawa optymizmem, iż jednak można z nią żyć i to żyć na całkiem dobrym poziomie. Pierwsza połowa książki skupia się na opisywaniu życia z różnych stron, czasami ciężko uwierzyć, że takie rzeczy...

Autor jest naukowcem, więc jego narracja bliższa jest narracji analizy naukowej niż błyskotliwej opowieści, jaką snuł Cameron West w "Pierwszej osobie liczby mnogiej". Ze względu jednak na celne i cenne wskazówki dotyczące DID i nader przydatne posłowie-krytyczną analizę autorstwa psychiatry specjalizującego się w dysocjacji, dra J. Smitha, przyznaję książce 9...

Popoularnonaukowe kompendium wiedzy na temat rozdwojenia jaźni
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chyba najbardziej tajemniczej chorobie psychicznej.

Polecam! Na prawdę warto przeczytać. Dobrze napisana, przejmująca książka o życiu z osobowością mnogą. Warto przekonać się, jak złożona jest nasza psychika, jak człowiek może się przystosować do traumatycznych wydarzeń, kiedy pamiętanie o nich jest zbyt trudne.
Dla osób interesujących się psychologią lektura obowiązkowa!

Trudno uwierzyć, że tak mocno rozszczepiona osobowość może zostać zintegrowana. Tym ciekawsze wydają się losy i terapia Oxnama, bo właśnie integracja to jego największy cel. Książka dla poszukiwaczy psychicznych zagadek, lubiących wnikać w labirynt psychiki. Wciągająca i budząca zdumienie.

Dyskusje

• Psychologia