Krótka historia sztuki

2024-09-24
9788383382074
Ewa Hornowska
sztuka

"Krótka historia sztuki" to przystępna i bardzo ciekawa lektura, która opisuje początki sztuki oraz jej historię aż do współczesności.

Książka ta składa się z krótkich rozdziałów. Mają one po kilka stron. Ułatwia to czytanie, bo choć książka jest bardzo dobrze napisana i wciąga to przy tematyce popularnonaukowej oraz kiedy trzeba skupić się na treści, krótkie rozdziały są na pewno na plus.

Bardzo podobało mi się, że w tym tytule znajdziemy wiele fotografii przedstawiających zabytki o których mowa w tekście. Nie wszystkie są zilustrowane ale duża ich część. Na każdy rozdział przypada jakieś zdjęcie. I to jest super! Wyobraźnia to rzecz świetna, ale kiedy nie czytam o fikcji wolę zobaczyć to co zostało opisane i jak wygląda w rzeczywistości.

Język jest łatwy w odbiorze, treść jest bardzo interesująca. Na początku każdego nowego rozdziału, znajdziemy krótki opis, historię, która przenosi nas do przeszłości, do czasu kiedy powstał dany zabytek. Początkowo nie zbyt mi się to podobało, bo nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy tak było. To tylko wyobraźnia autorki. Jednak potem to doceniłam. Pozwoliło mi to spojrzeć z innej perspektywy. Dzisiaj to jak widzimy sztukę jest inne, zapominamy o ludziach, nie myślimy o okolicznościach. Takie krótkie wtrącenia sprawiły, że przeniosłam się w czasie i spojrzałam na pewne kwestie inaczej.

Mam jedną rzecz do zarzucenia tej lekturze. Tak, rozdziały są krótkie i niby są poświęcone głównie jednemu okresowi, państwu/cywilizacji czy nurtowi, ale nie do końca. Na przestrzeni czasem 6 stron, zostają niekiedy tylko zarysowane wydarzenia, historia etc. i autorka przeskakuje do innego. Czasami opisuje coś tylko przez akapit. Sprawia to wrażenie chaotyczności i ogromnego niedosytu.

Bardzo dobrze spędziłam czas z tą książką. Wiele się z niej dowiedziałam i nie pozostaje mi nic innego jak polecić ją Wam. Dlatego gorąco zachęcam Was do lektury tej pozycji!

Wiecie, co jest najlepsze w Rebisie?
To, że wydają takie książki.

Jeżeli ciekawi Ciebie sztuka i masz ochotę na przyspieszony kurs jej historii, to ta książka z pewnością Cię zadowoli. Autorka zabiera nas w podróż przez dziesiątki tysięcy lat i przez kontynenty. Objaśnia, czym jest sztuka sama w sobie. Opowiada o powodach, dla których ludzie tworzą. O kreatywności i jej wizualnych przejawach. Opowiada o pierwszych znanych nam przejawach twórczości. Dzięki niej poznasz różne nurty. Poznasz też dziesiątki dzieł sztuki.

Lektura nie tylko przyjemna, ale także pożyteczna. Szeroki kontekst i dbałość o szczegół. To siła tej książki. Jest dobrym punktem wyjścia do dalszej edukacji w tym zakresie. Przedstawia zagadnienia w prosty i przystępny sposób.

Wiecie, co jest najlepsze w Rebisie?
To, że wydają takie książki.

• Albumy i sztuka
  • Wydane w 2024
  • Kupić
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Krótka historia sztuki