(Nie) pożądane

Okładka książki (Nie) pożądane Marta Bańkowska-Skoczeń, Jarosław Mikołaj Skoczeń
Okładka książki (Nie) pożądane
Marta Bańkowska-SkoczeńJarosław Mikołaj Skoczeń Wydawnictwo: Bigmind literatura obyczajowa, romans
Bigmind
2024-06-11
2024-06-11

Lubicie czytać książki, w których odsłania się ludzka psychika i zawiłość jej działania?

Helena jest dziennikarką radiową, która każdego dnia budzi się przerażona i zalękniona. Życie stanowi dla niej ogromną trudność i nie sposób jej spokojnie przez nie kroczyć.

Jasmina doskonale czuje się w swoim ciele. Jest przebojowa i emanuje kobiecością. Rozwija swoje życie uczuciowe nie bacząc na konsekwencje.

Te dwie kobiety przedstawiają dwie zupełnie różne historie. Jednak choć są tak z pozoru od siebie oddalone, znajdują się bardzo blisko.

"(Nie)pożądane" to niezwykle wciągająca i fascynująca opowieść o złożoności ludzkiej psychiki. Zazwyczaj nie przepadam za tego typu książkami, ale tym razem jestem do głębi poruszona. Autorzy wtłaczają w czytelnika niezwykłą moc doznania i pozwalają na samodzielne zapoznanie się z tematem. Zakończenie tej historii jest nadzwyczaj poruszające i zaskakujące jednocześnie. Choć podświadomie wyobrażałam sobie o co tutaj tak naprawdę chodzi, to nie spodziewałam się czegoś o takim wydźwięku.

Marta Bańkowska-Skoczeń i Jarosław Skoczeń stworzyli dzieło, o którym trudno będzie zapomnieć. Jeśli lubicie takie tematy to konieczne zapoznajcie się z tym tytułem. A gdy jednak pojawił się u Was sceptycyzm, to spróbujcie otworzyć się na coś nowego. Ja tak zrobiłam i zdecydowanie się nie zawiodłam.

Bardzo dobra książka, świetnie napisana i z przesłaniem ukazującym, że ludzki umysł jest niezbadany i pełen tajemnic.

„(Nie) pożądane” to powieść, która z pozoru mogłaby wydawać się lekką lekturą, jednak pod warstwą fabuły skrywa głęboką analizę trudności, z jakimi boryka się człowiek w różnych aspektach swojego życia. Autorzy stworzyli dwie fascynujące, lecz skrajnie różne bohaterki, które wciągają nas w swoje światy, ukazując całkowicie odmienne perspektywy egzystencji.
Pierwsza z nich, Jaśmina, to kobieta pełna życia, pewna siebie, eksplorująca swoją seksualność bez wstydu. Seks, często będący środkiem do osiągania korzyści materialnych, nie jest dla niej obciążeniem, lecz narzędziem do kontroli nad swoim życiem. Życie Jaśminy kontrastuje z egzystencją Heleny– drugiej bohaterki, która zmaga się z wyniszczającą depresją. Każdy dzień to dla niej nieustająca walka, każde potknięcie przybliża ją do przepaści, a najmniejsza porażka zdaje się potwierdzać jej wewnętrzne poczucie bezwartościowości.
Autorzy mistrzowsko portretują skomplikowane wnętrza swoich bohaterek, ukazując ich lęki, marzenia, a także ich desperackie pragnienie odnalezienia miejsca, w którym mogłyby być naprawdę sobą. Historia prowadzona jest w nieszablonowy sposób – pełna intensywnych emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Czytelnik ma możliwość zapoznać obie bohaterki i zrozumieć ich punkt widzenia. „(Nie) pożądane” zmusza do refleksji nad tym, co definiuje nasze wybory i jak różne oblicza może przybierać walka o własną tożsamość. Autorzy przedstawioną historią przestrzegają i jednocześnie przypominają o tym, że wiele problemów natury psychicznej ma swoje korzenie w dzieciństwie, kiedy to kształtują się fundamenty ludzkiej osobowości. Subtelnie podkreślają również, jak wielką rolę w w życiu człowieka odgrywa nie tylko wsparcie bliskich osób, ale także właściwa terapia, która nie sprowadza się jedynie do podawania leków. Często rozmowa, zrozumienie i wysłuchanie drugiego człowieka mogą zdziałać więcej niż sama farmakologia.
„(Nie) pożądane” to książka dla każdego, kto szuka niesztampowych treści. Autorzy stworzyli fascynujące stadium kobiecej psychiki i emocji, dzięki czemu udało im się poruszyć serce czytelnika. Niezaprzeczalnie lektura zmusza do refleksji i na długo zapada w pamięci czytelnika.

Pierwsza z nich,...

Lubicie, kiedy w książkach są poruszane trudne tematy, czy raczej omijacie je szerokim łukiem?
Ja chętnie sięgam po trudną tematykę, takie pozycje odbieram zupełnie inaczej niż romanse, przez które mogę bezmyślnie przelecieć i się odprężyć. Po takiej lekturze jak ta, potrzebuję chwili, żeby się zatrzymać, pomyśleć.

Widać że pani @martajaroslawskoczen i pan @jaroslawskoczen nie boją się tematu depresji, bo taki zostaje tutaj poruszony. Jestem pełna podziwu dla wykonania też pozycji. Zwykle takie lektury są spłycone, a temat tylko „liźnięty”. Tutaj widać, że autorzy wiedzą o czym piszą, zgłębiają temat, dzielą się tym ze światem. Jeśli chorowałabym kiedyś na depresję, chciałabym trafić na taką książkę, żeby móc porównać swój przypadek.

Czy można wierzyć własnemu umysłowi? Z takim pytaniem zostawiają nas autorzy i to pytanie mnie nurtuje. Do tej pory myślałam, że mogę sobie wierzyć, ale czytając tę pozycję zaczynam mieć wątpliwości.

Mamy tu dwie zupełnie inne bohaterki- Helenę i Jasminę. Poruszyła mnie historia tej pierwszej i dała do myślenia. Kibicowałam jej mocno, a jej droga była wyboista, a problem nie wziął się z powietrza. Okazuje się bowiem, że ten przypadek jest skomplikowany. Mamy także Jasminę, która korzysta z życia na całego. Książka jest napisana oczyma zarówno jednej jak i drugiej. Nie uwierzycie, co je łączy! To trzeba poznać!

Jestem ogromnie wdzięczna za to, że powstaje taka literatura. Ostatnio książki na które trafiam to erotyki, a tutaj mamy coś zupełnie innego, chociaż nasza Jasminka prowadzi bujne życie. Cieszę się, że autorzy poszli w tę stronę, że nagłośnili problem depresji, że pokazali jakie mogą być jej skutki. Podoba mi się to, że mamy pokazany proces leczenia, który wcale nie jest łatwy. Mamy także nieudolność służby zdrowia. Podczas lektury niejednokrotnie miałam ciarki na całym ciele.

To nie jest pozycja jak każda. Jest zupełnie inna. Taka, przy której trzeba się zatrzymać, bo zmusza czytelnika do refleksji. Przekaz, jaki za sobą niesie jest wart poznania. Uważam, że powinno po nią sięgnąć więcej osób, a jest tak mało znana na bookstagramie, że to aż boli.

Dostałam także informację, że trwają rozmowy na temat ekranizacji tej powieści. Trzymam mocno kciuki, żeby to doszło do skutku, chętnie zobaczyłabym tak ważny temat na wielkim ekranie.

Widać że pani @martajaroslawskoczen i pan...

Każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby. Jedną z potrzeb, która nas wszystkich cechuje jest potrzeba miłości., widzimy to między innymi na przykładzie bohaterek książki .Heleny i Jaśminy

Kobiety pokażą czytelnikowi świat niby ten sam a jakże inny.

Helena jest dziennikarką radiową. Zmaga się z depresją oraz towarzyszącym jej lekiem. Uparcie poszukuje szczęścia i światełka w tunelu który polepszy jej funkcjonowanie i sprawi, że życie nabierze sensu. Dotychczasowe bardzo ją przytłacza. Często czuje się bezradna, zagubiona a nawet zniechęcona.

Jasmina z kolei to całkowite jej przeciwieństwo. Świadoma własnej atrakcyjności czerpie z życia garściami. Korzysta z każdej chwili i bawi w najlepsze. Pełna optymizmu oraz pasji.

Drogi tych dwóch pań splatają się ze sobą ukazując czytelnikowi, że pomimo różnic mają ze sobą wiele wspólnego. Historię poznajemy z perspektywy każdej bohaterki, dzięki czemu czyta się bardzo płynnie i szybko. Dodatkowo jest napisana lekkim i zrozumiałym językiem.

Pozycja ta niesie znakomity przekaz i skłania do refleksji. Autorzy świetnie balansują nad trudnymi tematami jakie poruszają, ukazując ludzką zaskakującą psychikę. Lektura wciąga, pochłania i intryguje.

Jeżeli macie ochotę poznać złożoność ludzkiego umysłu i oddać się rollercoasterowi emocjonalnemu to ta pozycja jest właśnie dla Was.

Kobiety pokażą czytelnikowi świat niby ten sam a jakże inny.

Helena jest dziennikarką radiową, kobietą, którą dręczą koszmary, ma lęki, mierzy się z depresją. Niejednokrotnie czuje się bezradna, wyczerpana, niechciana. Jej życie jest pasmem nieszczęść, porażek, z którymi nie może sobie poradzić. Jej przeciwieństwem jest Jaśmina. Kobieta w sile wieku, znająca swoją wartość, czerpiąca z życia garściami. Chociaż są zupełnie inne, łączy ich więcej niż można by się spodziewać, a ich drogi się przecinają. Co je połączy? Czego szukają w życiu? Czy to odnajdą? Czy poradzą sobie z przeciwnościami?

Ta książka była zupełnie inna niż wszystkie i mnie tym kupiła. To nie jest kolejna historia, o której dość szybko się zapomni. To książka niosąca przekaz, poruszająca trudne tematy. Jej się nie czyta tak po prostu, ją trzeba przemyśleć, zastanowić się nie tylko nad czytaną treścią, ale również nad życiem i ludźmi, którzy nas otaczają.

Bohaterki bardzo dobrze wykreowane, wyraziste, sprawiające, że wszystko przeżywa się z nimi. Żadna z nich nie jest idealna, ale to sprawia, że są bardziej realistyczne. Obie czegoś pragną i to wręcz obsesyjnie.

„(Nie) pożądane” to książka, którą nie tylko się czyta, ale należy ją przemyśleć, zastanowić się nad treścią. Mnie się podobała i uważam, że warto ją przeczytać. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/08/niepozadanewydawnictwobigmind.html

Dziennikarkę radiową Helenę, każdego dnia dręczy ten sam koszmar, który dopada ją zaraz po otworzeniu oczu. Zalewa ją niepokój a wraz z nim napływają szalejące lęki, które momentalnie rozprzestrzeniają się po całym ciele. Bezradna i wyczerpana marzy o chwili wytchnienia, walcząc z chaosem i niechęcią do życia. Utwierdza się w przekonaniu, że nikt i nic nie jest jej w stanie pomóc. Czuje, że z każdą minutą oddala się od niej szansa na jakikolwiek przełom w walce o chwilę wytchnienia. Chce uwolnić się od czegoś tak olbrzymiego, tak silnego i tak bardzo nie do pokonania. Wpada w otchłań ciemności zjeżdżając do niej jak po równi pochyłej.

Mająca prawie pięćdziesiąt lat Jasmina jest pewną siebie i swoich wdzięków kobietą. Czuje się piękna i emanuje tym w naturalny sposób. Lubi się podobać. Ma w sobie to coś, pewną wyjątkowość, która przyciąga jak magnes, intryguje i nie daje przejść obok siebie obojętnie. Lubi czerpać z życia garściami, bawiąc się przy tym jak najlepiej. Pragnie doświadczać miłości, bliskości, czułości a jednocześnie poszukuje nowych doznań i wrażeń.

Helena i Jasmina są połączone ze sobą na dobre i na złe, nierozerwalnie. Tak jak wszystko je łączy, tak też wszystko je dzieli. Są zupełnie inne. Kto kogo krzywdzi i kto komu przeszkadza w codziennym życiu? Jaka tajemnica wiąże się z obiema kobietami i czy wyjdzie ona na jaw? Czy uda się przerwać ten zaklęty krąg?

Muszę przyznać, że nie tego się spodziewałam i wciąż nie mogę się pozbierać po przeczytaniu tej książki. (Nie) Pożądane to fenomenalna książka. Wchodzimy wprost do głowy, myśli i umysłu naszych bohaterek, zupełnie nie będąc w stanie przewidzieć z czym będziemy mieć do czynienia. Ludzki umysł jest bardzo zawiłą i skomplikowaną machiną co jedynie podkreśla i udowadnia ta książka. W książce znajdują się fragmenty bardzo smutne, przy których przyznaję, że łzy nabiegły mi do oczu, są fragmenty wywołujące mały dreszczyk strachu, ale nie brak i zabawnych historii. Krótko mówiąc książka mnie zauroczyła, bardzo lekko mi się ją czytało i naprawdę ciężko było mi się od niej oderwać.

Rewelacyjna i wybitna, z każdą kolejną stroną przekonywałam się, że to jedna z tych książek, które zapamięta się na bardzo długo i stanowią wyjątkową lekturę, wciągając czytelnika w życie bohaterów książki. Książka nie tylko z ciekawą fabułą, ale również z drugim dnem, pokazując że każdego może spotkać coś, czego w życiu byśmy się nie spodziewali, a coś co zmieni nas i nasze nastawienie. W tej książce łączą się dwa światy i stają się wspólną przestrzenią. Historia jest spójna, a każda z postaci wnosi do niej swoją opowieść. Bardzo zaciekawiła mnie przedstawiona historia, a sposób w jaki została napisana spowodował, że nie mogłam oderwać się od książki. Kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że nie ocenia się książki po okładce. Autorom należą się wielkie brawa za napisanie tak niezwykłej powieści.

Eksplorująca zawiłe meandry umysłu, którego wciąż naukowo nie sposób poddać kompleksowej analizie. Z wrażliwością obrazująca codzienność z dojmującą chorobą duszy. Przesiąknięta absorbującymi emocjami, które śmiało prowokują do refleksji.

„(Nie)pożądane” to sensoryczna i sensualna powieść balansująca na pograniczu dramatu i romansu, którą zaaranżowano z wyraźnym podkreśleniem warstwy psychologicznej. Powiązanie między kobiecymi narracjami można niewątpliwie odkryć już po kilkunastu stronach lektury, ale to nie w nieświadomości tej więzi między kreacjami tkwi nurtujący wydźwięk tej historii. On wybrzmiewa w niuansach psychiki człowieka, w obrazie pułapki, którą może stać się głowa, w implikacjach odebrania przez zmysły kontroli. To kompozycja niepozorna w obliczu objętości treści, zauważalnie kameralna i intymna, utrwalona w ostrożnych gestach i skąpych słowach, ale rozpisana niezwykle wnikliwymi piórami. Będąca prozą, która pozostawia po sobie ślad, która inspiruje do rozmyślań nad złożonością ludzkiej natury i tworzonymi relacjami.

Helena i Jaśmina. Jedna uosabiająca życiowe zagubienie, które wznieca w niej bezsilność, druga z rozkoszą czerpiąca z nieskrępowanych uciech egzystencji. Obie ulegające skrajnościom, obie przynależne zakorzenionym w duszy pragnieniem miłości, obie łaknące pobudzających doznań. Te dwie perspektywy zmyślnie się przenikają i uzupełniają, choć stają się przecież wizualizacją całkowicie odmiennych osobowości, elementów prozy dnia, aż w końcu emocji. I na fundamencie opowieści o tych dwóch kobietach ta proza traktuje również o psychicznej kondycji społeczeństwa, o trudnej i skomplikowanej drodze do wyrwania się ze szponów depresji, o obsesjach samoistnych, ale i intencjonalnie potęgowanych, sugestywnie intensyfikowanych przez uzależnienia. Finalnie porusza, zatrważa, odbiera zaufanie do własnych myśli i czynów, muska z wyczuciem kruchość naszej pewności.

To swoista wiwisekcja uwierających, choć nie do końca odczuwalnych traum, uśpionych w podświadomości demonów. I zarazem to literatura uświadamiająca istotę przedzierania się przez bolesne doświadczenia, ich oswajanie na fotelu terapeuty, poszukiwania pomocy nadal współcześnie uznawanej za wstydliwą i naznaczoną piętnem obłędu. O samotności, która czasami w rozpaczy prowadzi do ostateczności, determinuje pochylenie głowy przed losem ze słowami: „wygrałeś, poddaje się”. Aż wreszcie o miłości, która raz rozpalona w sercu już tam pozostaje – umysł to podstępna materia, ale w starciu ze szczerymi uczuciami traci swoją dyktaturę. Trudno nie pogrążyć się po przełożeniu, jakże wymownej i przesiąkniętej impresjami, ostatniej strony tej książki w kontemplacyjnym nastroju, nie ulec melancholijnej osnowie, z obawami nie spojrzeć w czeluść własnej tożsamości, w otchłań własnych pragnień i potrzeb. Nie zatracić się z pasją w tej fascynującej podróży po meandrach psychologii.

„(Nie) pożądane” to książka z gatunku literatura obyczajowa, romans. Tak ją zakwalifikowano. Ale ja uważam, że w tej historii autorzy duży nacisk postawili na psychologię bohaterów, tutaj bohaterek Heleny i Jasminy. Dlatego według mnie jest to książka obyczajowo - psychologiczna, zwłaszcza że jest przepełniona tak różnymi emocjami przy obu bohaterkach.
Jest to historia o kobietach i dla kobiet. Głównymi bohaterami jak wspomniałam wyżej są Helena i Jasmina. Kobiety są skrajnie różne. Wiadomo nie ma dwóch takich samych osób, ale tutaj jest kontrast, jak noc i dzień. Stąd ta skrajność. Helena mierzy się z depresją i lękiem. Szuka sensu w życiu, łapie się wszystkiego, ale ciężko jej się żyje. Natomiast Jasmina to całkowite jej przeciwieństwo. Prowadzi intensywne życie, czerpie z niego garściami, czuję że żyje. Jest też atrakcyjną kobietą z czego zdaje sobie sprawę. Można pomyśleć czemu autorzy zestawili ze sobą te dwie kobiety. Ale w pewnej części historii ich losy po części krzyżują się. Jak się potem okaże łączy ich o wiele więcej niż moglibyśmy przypuszczać na samym początku. O co tak naprawdę chodzi w tej historii ?
Przyznam szczerze, że czytając tę historię nie przypuszczałam że będę aż tak bardzo zaskoczona. Podobało mi się to, że historię tych kobiet mogłam poznać z dwóch perspektyw - Heleny i Jasminy. Autorzy świetnie wykreowali obie kobiety. Były wyraziste i na pewno autorzy przemyśleli to co chcieli przekazać w swojej historii. Nie był to przypadek, a mądrze podjęta decyzja. Pomimo, że nie jest to długa historia, jest pełna emocji, zawirowań i naprawdę jak czytałam ją kilka razy w głowie miałam „wow”, „ale jak to”. W książce także poruszone są trudne tematy. W głównej mierze związane ze zdrowiem psychicznym, depresją czy brakiem pomocy, ponieważ bohaterka szukała pomocy. Ale już więcej nie zdradzę. Polecam !

Książka jest dostępna w trzech wersjach: papier, ebook i audiobook 🙂

📖 https://bonito.pl/produkt/niepozadane

📱 https://woblink.com/ebook/nie-pozadane-jaroslaw-mikolaj-skoczen-marta-bankowska-skoczen-347772u

🎧 https://audioteka.com/pl/audiobook/niepozadane/

Jest to historia o...

♣️♣️♣️♣️ Recenzja ♣️♣️♣️♣️

Jarosław Mikołaj Skoczeń
Marta Bańkowska-Skoczeń " " (NIE) Pożądane "

@marta.bankowska.skoczen
@jaroslawskoczen

WYDAWNICTWO: BigMind

♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️♣️

" Doskonale wiedziała, że i tak atak zła będzie o wiele silniejszy i wygra przynajmniej pierwszą bitwę, uderzając w nią wspólnie z szalejącym lękiem, który wkrótce rozprzestrzeni się po całym ciele..."

Historia bohaterek Heleny i Jaśminy w powieści "(Nie)pożądane" jest niezwykle fascynująca i poruszająca.. Autorzy ukazują w niej nie tylko różnice między nimi, ale także głębokie podobieństwa.. Helena, walcząca z depresją i lękiem, poszukuje ukojenia, podczas gdy Jasmina, pełna życia i pewności siebie, eksploruje swoją seksualność.. Losy tych dwóch kobiet splatają się w nieoczekiwany sposób, odsłaniając, że mimo różnych dróg, jakimi podążają, mają wiele wspólnego..

Poprzez narrację z perspektyw obydwu bohaterek czytelnicy są w stanie zgłębić ich emocje, pragnienia i relacje z otoczeniem.. To opowieść o ludzkich doświadczeniach, różnorodności i potrzebie zrozumienia siebie i innych, która skłania do refleksji nad własnymi przekonaniami i relacjami międzyludzkimi..

Styl autorów tego jest bardzo wszechstronny i wciągający.. Poprzez opisane postacie, autorzy skupiają się na psychologicznych aspektach ludzkiej natury, eksplorując głębokie emocje i różnice między bohaterkami.. Autorzy zgrabnie łączą wątki psychologiczne z napięciem fabularnym, tworząc historię, która zaskakuje i angażuje czytelników..
Ich styl pisania pozwala na subtelne ukazanie złożoności ludzkiej psychiki i relacji międzyludzkich, co sprawia, że czytelnik ma okazję zgłębić różnorodne aspekty ludzkiego doświadczenia..

Autorzy mają umiejętność kreowania głębokich postaci i skomplikowanych relacji międzyludzkich sprawia, że czytelnik czuje się zaangażowany i związany z historią..

Bohaterki, Helena i Jasmina, reprezentują skrajnie różne osobowości i sposoby postrzegania świata.. Helena zmagając się z depresją i lękiem, poszukuje ukojenia, podczas gdy Jasmina prowadzi intensywne życie, czerpiąc z niego pełnymi garściami..
Losy tych kobiet splatają się w zaskakujący sposób, ukazując, że mimo różnic, mają wiele wspólnego poza obsesyjną potrzebą miłości.. Prześledzenie ich historii z dwóch perspektyw pozwala czytelnikom odkryć głębsze związki między nimi..

To poruszająca opowieść o walce z własnymi demonami i poszukiwaniu sensu życia, która pozostawia czytelnika z refleksją nad naturą ludzkiej egzystencji..

" Zdawała sobie doskonale sprawę, ze to, co tworzyły razem, ona i Helena, nie jest całkiem normalne..."

Dwie kobiety, Helena i Jasmina, są głównymi postaciami w tekście.. Helena przeżywa ogromne cierpienie, walcząc z lękami i depresją, co prowadzi ją do rozpaczy.. Jej życie jest jak labirynt pełen bezsensu, a mimo prób leczenia, nic nie pomaga.. Z kolei Jasmina to osoba pełna życia, czerpiąca radość z atrakcyjności i seksualności, ale zaczyna coraz bardziej obawiać się przyszłości..

Helena z dnia na dzień staje się coraz bardziej zagubiona, z trudem wykonuje codzienne czynności, a rzeczywistość zaczyna się mieszać z nierzeczywistością.. Jasmina natomiast stara unikać konfrontacji z Heleną, próbując zachować równowagę w swoim życiu, ale coraz bardziej obawia się tego, co przyniesie przyszłość..

W końcu, Helena, nie mogąc znieść dalszego cierpienia, decyduje się na ostateczne rozwiązanie.. Ta decyzja rzuca cień na losy obu kobiet, ukazując ich różnice i podobieństwa w radzeniu sobie z życiowymi trudnościami..

♣️♣️♣️♣️ Recenzja ♣️♣️♣️♣️

Jarosław Mikołaj Skoczeń
Marta Bańkowska-Skoczeń " " (NIE) Pożądane "

@marta.bankowska.skoczen

AUTOR:
 MARTA BAŃKOWSKA-SKOCZEŃ
JAROSŁAW MIKOŁAJ SKOCZEŃ

WYDAWNICTWO: BIGMIND

„Jedynym ciężarem była jej cierpiąca dusza, razem z rozkołysanym do granic możliwości umysłem, który mógł jej zaoferować tylko rozpacz i tęsknotę za czymś tak odległym, tak nierealnym, praktycznie nie do przypomnienia sobie spokojem”.

„(Nie) Pożądane” to intrygująca, niebanalna, głęboka, intensywna i poruszająca historia, pełna napięcia, walki z samym sobą, ze swoim umysłem, demonami, przepełniona tornadem emocji, kłębiących się w bohaterach.  Historia, o skomplikowanych i często trudnych do zrozumienia myśli i ludzkiej psychiki, demaskuje jej pęknięcia i zawiłości. Ale również zobaczymy, jak trudno żyć i zmagać się z depresją, ograniczeniami, gdy chaos w głowie splątany jest z lękiem nie do wytrzymania i towarzyszy każdego dnia. Wołasz o pomoc, a nie ma znikąd pomocy, zrozumienia, a frustracja wręcz wylewa się z ciebie.
Dostajemy dwie historie, dwóch skrajne różnych kobiet, których los oplótł w nieprzewidywalny sposób i połączył nierozerwalny sposób. Fabuła dobrze skonstruowana, książka wciągająca, doskonale poprowadzona, toczy się niepospiesznie, intryguje i została dopracowana przez autorów w każdym detalu. Autorzy umiejętnie prowadzą nas przez stany osobowości bohaterek, pokazując dwa skrajne światy, daw różne oblicza i charaktery,  balansują pomiędzy ich zakamarkami psychiki i dogłębnie pokazując przeżywane, emocje  i ich walkę ze swoimi słabościami, a to wszystko  tworzy zdumiewające połączenie.
Stopniowo odkrywamy zależności pomiędzy bohaterkami i przeszłość, która była katalizatorem do wydarzeń i stanu psychiki. Nie raz zaskoczy, ja z początku zastanawiałam się, co obie bohaterki mają ze sobą wspólnego, ponieważ autorzy prowadzą tak historię, abyśmy  zagłębiali się w ich życie, poznając ich wewnętrzne cierpienia, emocje, leki, pragnienia i skrywane tajemnice, czyniąc ją z pozoru niepowiązanymi ze sobą, a jednak, jak przedzieramy się przez kartki tej historii,
prawda okazuję się szokująca.
Książka dosłownie pochłania od pierwszych stron.
Autorzy mają świetny styl,  i lekkość pióra,  przepełniony obrazowym językiem, dzięki czemu książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie.

Historię poznajemy z perspektywy obydwu głównych bohaterek, Heleny i Jasminy, dzięki czemu możemy spojrzeć szerszym okiem na całą historię, zagłębić się idealnie w ich sytuację, zobaczyć ich myśli, przeżywane emocje i uczucia. Pozwala na zrozumienie ich wewnętrznych dylematów i obaw.

Bohaterzy świetnie wykreowani, złożone,  wyraziste postacie, dojrzali, różnorodni i ale przede wszystkim autentycznie nakreślone. Ich portrety psychologiczne, genialne poprowadzone, dosłownie czujemy ich emocje, cierpienie, ból, smutek, radość.
Helenę i Jasminę tak jak wszystko je łączyło, tak też wszystko je dzieliło. Były zupełnie inne, każda oczekuje od życia czegoś innego, choć ich losy zostały, splecione w zaskakujący sposób.  Helena funkcjonuje bez świadomości istnienia Jasminy, co jest intrygujące.

„Doskonale wiedziała, że i tak atak zła będzie o wiele silniejszy i wygra przynajmniej pierwszą bitwę, uderzając w nią wspólnie z szalejącym lękiem, który wkrótce rozprzestrzeni się po całym ciele”.

Helena przez lata przechodzi przez labirynt piekła, bezsensu istnienia. Jej życie naznaczone było ogromnym lękiem, depresją i zanikami pamięci. Lata leczenia, wielu wizyt u różnych terapeutów, nie przynosi skutków, a tak naprawdę utwierdziło ją, że nikt nie jest w stanie jej pomóc. Coraz trudniej jej się pracuje i  wszystko przychodzi jej z wielkim wysiłkiem, zmusza się do wyjścia z domu, a i zdarza się,  że nie jest w stanie wyjść z łóżka. Coraz bardziej pogubiona, toczy walkę między tym, co rzeczywiste i nierzeczywiste.
Nie mogąc, już dłużej tego wszystkiego znieś, w kroku desperacji sięga po ostateczne wyjście.

Jasmina  lubiła czerpać z życia całymi garściami, bawiąc się przy tym jak najlepiej. Świadoma swojej atrakcyjności i seksualność
Starała się zorganizować swoje życie, tak aby jak najmniej wchodzić w kolizję z życiem Heleny, chociaż przychodziło jej to z coraz większym trudem. Bała się coraz bardziej o swoją przyszłość.

-Czy Helena dowie się o istnieniu Jasminy?
-Czy Helena znajdzie siłę, by walczyć o siebie?
-Czy Jasmina znajdzie drogę, aby przerwać?

Polecam.

• Od autora
  • Recenzja
  • Od wydawcy
  • Proza

Dodaj cytat z książki (Nie) pożądane