Wytrzymałość psychiczna. Przewodnik dla jednostek elitarnych

Okładka książki Wytrzymałość psychiczna. Przewodnik dla jednostek elitarnych Chris McNab
Okładka książki Wytrzymałość psychiczna. Przewodnik dla jednostek elitarnych
Chris McNab Wydawnictwo: Bellona militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Bellona
2024-09-25
2015-04-24
Wiesław Marcysiak
wytrzymałość psychiczna jednostki specjalne stres napięcie nerwowe trening mentalny dieta i odżywianie szkolenie wojskowe pokonywanie wyzwań zdrowie psychiczne elitarne jednostki

Najgorzej wydane 25 zł w tym roku, lepiej było je wyrzucić na ziemię.

Najgorzej wydane 25 zł w tym roku, lepiej było je wyrzucić na ziemię.

Rozczarowanie dnia.
Liczyłem na coś innego, może anegdotki z życia żołnierzy, jakieś wspominki, ale nie - dostałem suche i mdłe fakty napisane z polotem pracy magisterskiej, czyli pisane z musu i jakby za karę. Nie polecam.

Rozczarowanie dnia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Liczyłem na dużo więcej. Jak widać, nie każdy podręcznik przedstawia zagadnienia w ciekawy sposób i ten, niestety, do nich należy. Sucho i mało interesująco. Wtrącone do rozdziałów rysunki z krótkimi opisami miały pewnie pełnić rolę podkreślenia najważniejszych wiadomości, w rezultacie bardziej przeszkadzają niż pomagają. Najlepiej byłoby przeczytać tę książkę dwa razy. Raz sam tekst, a za drugim utrwalić przyswojoną wiedzę analizując kolejno rysunki, tabele itp. Dziękuję, nie skorzystam.

Ta książka dała mi ciekawą perspektywę zobaczenia przygotowywania sił specjalnych do najtrudniejszych zadań i specyficznych sytuacji na polu walki. Jest tam zebrana i uporządkowana wiedza na temat treningów, dyscypliny, diety oraz opanowania własnej psychiki w trudnych, pod presją sytuacjach.

Podstawowe informacje.

Podstawowe informacje.

Si vis pacem, para bellum
Od zawsze fascynowały mnie tematy, związane z wojskowością. Zwłaszcza w kontekście udziału w prawdziwych działaniach wojennych. Moim zdaniem książka z założenia miała przybliżyć, jakie cechy charakteru powinien posiadać skuteczny żołnierz i sądzę, że spełnia swoją rolę bardzo dobrze.

Zastanawia mnie podejście osób, które bagatelizują znaczenie solidnego przeszkolenia wojskowego.
Po pierwsze, nigdy nie możemy być pewni swojego bezpieczeństwa, a zagrożenie militarne może pojawić się z dnia na dzień (patrząc chociażby na przykład agresji rosyjskiej na Ukrainę). W takiej sytuacji lepiej już posiadać wiedzę o możliwych zagrożeniach i reakcjach organizmu na takie okoliczności jak nagły i intensywny stres, czy odcięcie od pokarmu i wody, aniżeli dopiero zdobywać w tym aspekcie doświadczenie.
A po drugie uwagi wojskowych mogą okazać się przydatne również na co dzień. W końcu mądrych rad nigdy za wiele.

Książka momentami wydaje mi się bardzo jednostronnie nastawiona do pierwotnej tezy, ale jak na wprowadzenie do tematu, to ten rodzaj lektury był dla mnie w zupełności zadowalający. Dla osób zainteresowanych samodzielnym przygotowaniem się na wypadek kryzysu dodatkowo polecam tę pozycję:

Si vis pacem, para bellum

Zastanawia mnie podejście osób, które bagatelizują znaczenie...

Przeciętna książka, która nic nowego nie wnosi. Ja korzystałem z audiobooka i czytał to całkiem przyjemny dla ucha lektor i to był w zasadzie jedyny plus tej książki poza rozdziałem o PTSD, który był najciekawszym ze wszystkich.

Odsłuchałem na Legimi.

Odsłuchałem na Legimi.

Konkretna

Konkretna

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Może i coś daje, ale naprawdę nie jest to głęboka wiedza.

Może i coś daje, ale naprawdę nie jest to głęboka wiedza.

• Wojskowe
  • Z biblioteki stacjonarnej/internetowej

Chris McNab Wytrzymałość psychiczna. Przewodnik dla oddziałów SAS i jednostek elitarnych Zobacz więcej