Za zamkniętymi oczami

Okładka książki Za zamkniętymi oczami Katarzyna Maria Domagała
Okładka książki Za zamkniętymi oczami
Katarzyna Maria Domagała Wydawnictwo: Wydawnictwo Zen biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zen
2024-01-01
2024-01-01
za zamkniętymi oczami katarzyna maria domagała wydawnictwo zen

Autorka w swojej książce opisuje historię dziewczynki, która w ciężkich czasach PRL-u, musiała żyć pod jednym dachem z ojcem alkoholikiem. Chyba nie trzeba zbyt dużo dodawać. Wielu z nas zna takie sytuacje, niestety część to przeżyła... Alkohol w domu to zły znak dla dzieci... Jak miała w tym wszystkim odnaleźć się ona? Niewidzialna, niechciana, zła, nieposłuszna, zasługująca na karę, bez prawa głosu, bez możliwości wygadania się...

"Jak mam dać znać światu, że potrzebuję pomocy?
Niektórzy krzyczą, popełniając przestępstwa.
Niektórzy krzyczą, podejmując próby samobójcze, zbyt często udane."

Katarzyna jednocześnie daje komentarz do tych wydarzeń. Tłumaczy, co można robić inaczej, jak dać żyć temu dziecku w dziecku. Jak zrozumieć świat i... pokochać siebie. Autorka jest tą dziewczynką. Cała historia zamieszczona w książce jest jej osobistym wyznaniem, odkryciem się przed czytelnikiem i apelem, aby słuchać dzieci, dawać im miłość i reagować na uczucia okazywane przez nie. Aby kochać je i zarazem kochać siebie.

Książka zdecydowanie nie jest dla każdego. To specyficzny list kobiety z utraconym dzieciństwem, która chce uratować przed swoim losem innych najmłodszych. Jest dziewczynką, którą odnalazła po latach i pozwala jej żyć, kocha ją, szanuje i dba o nią. Jest to również straszna i smutna historia, w której autorka przedstawia rzeczy, o których inni by nie wspominali, a nawet jeszcze gorsze. I robi to w poetycki wręcz sposób.
Jest to odpowiednia lektura dla osób chcących lepiej zrozumieć dzieci, patologię i warunki w jakich są wychowywane. Dla DDA, którzy może potrzebują odszukać zaginione w sobie ja. Dla każdego, kto chce uratować choć jedno dziecko. Bo martwe wewnętrznie, w dorosłym życiu raczej też takie będzie.

"Gdyby mi pokazano, jak kochać siebie.
Gdyby mi pokazano, że też jestem ważna, zasługuję na miłość ZA NIC – tylko za to, że jestem."

Spodziewałem się lektury, która nie zainteresuje mnie, która będzie wtórna i nie wniesie nic nowego. Myliłem się. Pozwoliła zrozumieć wiele rzeczy, siebie oraz inne osoby.

Od czytelnika:

„Ta książka to historia życia dziecka w rodzinie dysfunkcyjnej. Historia prawdziwa. Oparta na faktach. Bez oskarżeń, bez rozliczeń. Historia Córki człowieka z uzależnieniem alkoholowym. Autorka pisze piórem dziecka, którym była. Dziecko opowiada o wydarzeniach prawdziwych. O brakach i nadmiarach. O zdarzeniach niebezpiecznych dla zdrowia i życia, tak w domu i poza nim. O konsekwencjach wyborów dorosłych, które spadają na dzieci. Konsekwencje fizyczne, psychiczne, duchowe, emocjonalne. I o tym jaką cenę zapłaci w przyszłości. Autorka z perspektywy dorosłej kobiety, pokazuje swoją drogę do uwolnienia z cieni przeszłości. Bądźmy świadomi, bądźmy uważni. Wiele takich dzieci wciąż jest obok nas.

Kategoria: edukacja emocjonalna, psychologia, literatura społeczna

Od czytelnika:

Dodaj cytat z książki Za zamkniętymi oczami