Jonah and the Whale

2003-08-01
2003-08-01
16 min.
opowieść Biblia religia

𝐙 𝐂𝐘𝐊𝐋𝐔 "𝐎𝐂𝐀𝐋𝐈Ć 𝐎𝐃 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐌𝐍𝐈𝐄𝐍𝐈𝐀" !
Bóg nakazał Jonaszowi udać się do Niniwy, stolicy Asyrii, wrogów Izraelitów. Przybywszy tam miał namawiać mieszkańców, aby zaniechali swoich niegodziwości. Jonasz chciał uniknąć tego wsiadając na okręt płynący w przeciwnym kierunku. Wtedy to rozpętała się straszliwa burza, a Jonasz zrozumiał, że on jest jej przyczyną i jego ucieczka przez Bogiem. Kazał więc załodze statku, wyrzucić go za burtę. Kiedy to zrobili, burza ucichła, a Jonasz został połknięty przez wielką rybę. Spędził w jej wnętrzu trzy dni i trzy noce. Po tym czasie został przez nią wypluty i postanowił spełnić swą misję i udał się do Niniwy. Mieszkańcy okazali skruchę, modlili się i pościli, a Bóg okazał swą łaskę odwołując zapowiedzianą karę za nieposłuszeństwo i miasto zostało oszczędzone.
Przeczytana i wysłuchana w formie słuchowiska, które zostało wyemitowane w Radiu Wolna Europa 31 grudnia 1955 roku. W adaptacji Tymona Terleckiego, właśnie na podstawie sztuki Jamesa Bridie (1888-1955) pt. "Jonah and the Whale" (1932). Teatr Wyobraźni.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
DLA CIEKAWSKICH :
24 lipca 2014 Państwo Islamskie wysadziło w powietrze grobowiec proroka Jonasza w Mosulu.
Jonasz z hebrajskiego ‏יוֹנָה‎ Jona, dosł. „gołąb”; stgr. Ἰωνᾶς – prorok izraelski, żyjący i działający w VIII wieku p.n.e., w Izraelu i Asyrii, pochodzący z Gat-Chefer. Opisany w biblijnej Księdze Jonasza, której autorstwo jemu się właśnie przypisuje.
Przepowiadał zdobycze terytorialne Królestwa Izraela za panowania Jeroboama II oraz ostrzegał mieszkańców Niniwy przed zburzeniem miasta, co spotkało się z pozytywnym odbiorem.
Działalność Jonasza wśród Asyryjczyków zbiegła się w czasie z zaćmieniem Słońca widocznym z Niniwy w 763 p.n.e. To zdarzenie mogło być niewspomnianym w Biblii czynnikiem, który przekonał mieszkańców miasta do wysłuchania proroka.
*Tarszisz (hebr. תַּרְשִׁישׁ) – według Biblii miasto portowe na wybrzeżu Morza Śródziemnego, słynące z bogactw i handlu. Dziś zazwyczaj identyfikowane jako Tars w Azji Mniejszej lub Tartessos na Półwyspie Iberyjskim.
Usiłował do niego dopłynąć Jonasz, uciekający przed Bogiem.
UŻYCIE NAZWY W BIBLII :
Jeden z czterech synów Jawana, wnuk Jafeta, prawnuk Noego, nosił imię Tarszisz (Rdz 10,4). Od jego imienia może pochodzić nazwa tej miejscowości - może jednak mieć znaczenie symboliczne: potomkowie Noego, od których wywodzi się cały rodzaj ludzki, są również ojcami mieszkańców miasta Tarszisz.
Określenie okręty Tarszisz jest używane w Biblii jako nazwa dużych statków przeznaczonych do dalekich podróży, niekoniecznie związanych z tym miastem.
Tarszisz bywa także nazwą kamienia szlachetnego, prawdopodobnie oliwinu lub akwamarynu.
Określenie Tarszisz, pojawia się także w Starym Testamencie w Księdze Ezechiela przy opisie „Wizji rydwanu Bożego” – „Wygląd tych kół <i ich wykonanie> odznaczały się połyskiem tarsziszu, a wszystkie cztery miały ten sam wygląd i wydawało się, jakby były wykonane tak, że jedno koło było w drugim.
info z wiki oraz internetu.

𝐙 𝐂𝐘𝐊𝐋𝐔 "𝐎𝐂𝐀𝐋𝐈Ć 𝐎𝐃 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐌𝐍𝐈𝐄𝐍𝐈𝐀" !

• 2024 luz blues/sort
  • Audiobok/Słuchowisko