Nasza łąka

Agencja Wydawnicza Gajus
2023-01-01
2023-01-01
dzieciństwo

„Nasza łąka” Nena Mandziak.

„Nasza łąka” Neny Mandziak jest debiutancką powieścią dla młodzieży napisaną przez młodą, nastoletnią autorkę. Młodą, ale już bardzo dojrzałą emocjonalnie.

Książka opowiada historię Emmy Wheeler, uczennicy szkoły średniej, która właśnie rozpoczyna naukę w nowej szkole, do której przeniosła się wiosną, czyli dość blisko końca roku szkolnego. Właściwie z książki nie wynika, z jakiego powodu Emma zmieniła szkołę, autorka nie daje nam tu żadnych wskazówek, albowiem dziewczyna nie ma problemów z nauką, jest osobą otwartą i inteligentną, dającą się lubić, nie zmieniła również adresu zamieszkania. Po prostu, zmieniła szkołę. Możemy się tylko domyślać z nielicznych informacji, że poziom nauczania w poprzedniej szkole, do której uczęszczała Emma był bardzo niski i przejście do innej szkoły umożliwia jej znaczne poszerzenie wiedzy i zaspokojenie własnych ambicji.

Emma wzbudziła we mnie bardzo dużo sympatii. Jest elokwentną osobą, o otwartym umyśle, kochającą naturę, żądną wiedzy, a uczenie się sprawia jej dużo przyjemności i, co dla mnie najważniejsze, uwielbia czytać książki. Ponadto Emma, jak każdy rasowy książkoholik, nie znosi niszczenia książek. Ma swoich ulubionych autorów, a upodobanie do nich dzieli ze świeżo poznanym w szkolnej bibliotece chłopcem, bardzo urokliwym Jay’em Andersonem. Oprócz Jay’a, Emma poznaje w nowej szkole i zaprzyjaźnia się z dość ekstrawagancką dziewczyną, Rhiannon, indywidualistką, która ma ściśle sprecyzowane, określone cele życiowe i które to cele już w szkole średniej konsekwentnie wprowadza w życie. Jest więc typową przedstawicielką młodych ludzi z pełni rozwiniętymi cechami pokolenia Z, a może już Alfa.

Emma jest wychowywana tylko przez matkę i tylko z nią mieszka. Z ojcem nie ma kontaktu. Jej rodzice rozwiedli się, gdy Emma miała siedem lat. Matka jest dla Emmy autorytetem, ale również bliską przyjaciółką. Matka i córka świetnie się rozumieją, często wspólnie spędzają czas wolny, mają wiele wspólnych zainteresowań. I tylko można pozazdrościć im tak bliskich, pełnych zrozumienia relacji. Jest to zapewne marzeniem wielu nastolatków. Właściwie, wiele z tego, o czym napisała Nena Mandziak w swojej książce „Nasza łąka”

wydaje się nierealne i wzięte bezpośrednio z fantazji i marzeń nastolatki, jej wyidealizowanej wizji rodziny. Bo świat z książki Neny Mandziak jest zbyt nierzeczywisty, aby był prawdziwy. Tak świat może postrzegać tylko młoda osoba, z głową przepełnioną mrzonkami ze świata romantycznej literatury. Nic dziwnego, że ulubioną pisarką Emmy jest Jane Austin.

Równolegle do wątku współczesnego, opowiadającego przeżycia Emmy i jej nowych przyjaciół, autorka wprowadza romantyczny wątek z okresu zapoznania się jej rodziców i rozkwitu miłości między nimi.

Ale i w tej seraficznej wizji świata pojawia się pewien dysonans, a jest to aktualna relacja ojca Emmy z córką, jego stosunek do rodziny i bardzo naiwnie przedstawiona przyczyna jego rozstania z żoną i z siedmioletnią Emmą, a nawet całkowitego zerwania z nimi kontaktów.

Niemniej Nena Mendziak w swojej książce „Nasza łąka” w sposób bardzo dojrzały i nawet pouczający również dla dorosłych, a nie tylko dla swoich rówieśników, pragnie przekazać bardzo ważne przesłanie i podbudowującą teorię na życie wartą uwzględnienia w naszym życiowym kalendarzu. A co to jest? „Pozostanie dzieckiem na każdym etapie swojego życia – odpowiadam po namyśle – Pamięć o tym, jak to jest marzyć i nie myśleć o ograniczeniach.”

Jest to powieść dla nastolatków, a więc może dobrze, że pokazuje młodym ludziom optymistyczny punkt widzenia i prezentuje im świat marzeń, do którego osiągnięcia powinni dążyć, i jeśli nie teraz, to może w przyszłości realizować go zakładając własne rodziny. Czy ta sielanka możliwa jest do urzeczywistnienia? Raczej wątpliwe. Ale na pewno autorka ma duży potencjał i z czasem oraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym ma szansę rozwinąć swój warsztat literacki.

Książkę otrzymałam z serwisu Sztukater

„Nasza łąka” Nena Mandziak.

Dodaj cytat z książki Nasza łąka