Atlas motyli, wydanie 4

Wydawnictwo RM
2024-03-28
2024-03-28

Na półkach: , , , , , , ,

Kolorowe, subtelne, pożyteczne dla natury i człowieka, po prostu potrzebne, a nade wszystko urodziwe. To małe owady- motyle, które ubarwiają świat przyrody🦋
Fascynują, zarówno dzieci, jak i nas- dorosłych.
Któż w dzieciństwie nie biegał po łące za motylkami, aby je podziwiać z bliska. A później często je fotografujemy, filmujemy, malujemy, haftujemy, odwiedzamy w motylarniach.
Kochamy je wszyscy!
Książka- poradnik, pt. "Atlas motyli" jest pięknie wydana, w małym, podręcznym, wygodnym formacie. Można go zabrać ze sobą na spacer, w podróż.
We wstępie autor Heiko Bellmann wprowadza czytelnika do świata motyli, od strony budowy, wyglądu, zachowania.
Poradnik podzielony jest na rozdziały, a każdy oznaczony jest innym kolorem. I tak mamy ilościowo 279 motyli mniejszych oraz dziennych, a także tych z rodziny: miernikowcowatych, sówkowatych, zawisakowatych, prządek.
Nazwy motyli poznajemy w języku łacińskim i polskim. Każdy opis zawiera: cechy, występowanie, ciekawostki, zdjęcie poszczególnego przedstawiciela.
Fotografie są wyraziste, przede wszystkich ubarwionych cudnie motyli. Są także zdjęcia gąsienic.
Mnóstwo nieznanych szerszemu gronu czytelników wiadomości o motylach, ich życiu, znaczeniu.
Z wyczytanych ciekawostek.
Jedwabnik należy do rodziny prządek- garbatkowatych, a jego kokon ludzie wykorzystują od tysięcy lat do produkcji jedwabiu.
Zaś paź królowej pochodzi z rodziny dziennych motyli i jest w Polsce najpopularniejszy. Gąsienica, aby się bronić wysuwa za głową wężowate jaskrawożółte wyrostki wydzielające intensywny, nieprzyjemny zapach.
Te i inne informacje możemy znaleźć w tej ciekawej, wartościowej lekturze🦋
Polecam także, aby podczas wypraw z dziećmi zabierać ten atlas motyli i uczyć ich od małego, jak zachwycający, różnorodny jest świat przyrody.
Mnie samej posłuży na pewno, bo mieszkam w malowniczym miasteczku oraz uprawiam przy bloku ogródeczek z roślinkami, które lubią różnokolorowe motylki🌸🌼🦋
Wydawnictwu RM dziękuję za egzemplarz recenzencki💝📖📘

Fascynują, zarówno dzieci, jak i nas- dorosłych.

Motyle są fascynujące, ich kolorowe skrzydła, delikatność, wdzięk, kruchość i piękno oraz lekkość poruszania się, wzbudzają w ludziach zachwyt. Pozytywne emocje wzbudzają nawet u ludzi, którzy zwykle z odrazą patrzą na owady. Niewiele jest innych zwierząt, które pasjonują tak wielu. Lecz czy wszystkie motyle są takie urzekające? Z pewnością nie (na przykład wielkie ćmy...),ale gdyby im się przyjrzeć bliżej, nie będą wzbudzały naszej odrazy i jakichkolwiek obaw. Chociaż ja bardzo lubię motyle, to jednak ich gąsienice nie zawsze wzbudzają mój zachwyt, zwłaszcza w ogrodzie na roślinach uprawnych... Moja córka dlatego nie zachwyca się motylami, twierdząc, że to fruwająca gąsienica. Jednak już wnuczka nie ma takich skojarzeń i nawet bez ociągania i z wielką ochotą pomaga zdejmować szkodniki z kapusty.
Odmian motyli jest bardzo dużo, w naszym kraju również. A znamy tylko te najbardziej pospolite jak bielinek kapustnik, paź królowej, różne modraszki czy też rusałki, a przecież jest ich znacznie więcej. Warto więc je poznać, tym bardziej, że na przyciągających oko barwnych fotografiach motyli, możemy dostrzec wszystkie ich walory i szczegóły budowy ich ciała. W naturze raczej nie mamy takiej możliwości, gdyż są bardzo płochliwe. Na łące czasem da się zaobserwować niektóre gatunki, są one bardzo wdzięcznym obiektem badań i obserwacji, chociaż sama zauważyłam, że populacja motyli ciągle się zmniejsza. Pewnie wpływ na to ma wiele czynników, ale postęp cywilizacyjny i stosowanie różnego rodzaju środków ochrony roślin nie sprzyja motylom...

"W przeciwieństwie do innych owadów, które na ogół uważamy za dokuczliwe i szkodliwe, motyle są powszechnie lubiane.
Tę dobrą opinię zawdzięczają najprawdopodobniej wspaniałemu ubarwieniu oraz prowadzonemu przez gatunki aktywne w ciągu dnia trybowi życia, który nie jest dokuczliwy dla człowieka."
Autor podzielił książkę na kilka rozdziałów, w których omówił poszczególne rodzaje motyli, czyli: Motyle mniejsze, Miernikowcowate, Sówkowate, Zwisakowate, Prządki i Motyle dzienne. W opisie każdego gatunku autor pogrupował informacje o każdym motylu podając jego nazwę łacińską i polską oraz jego cechy i występowanie a także ciekawostki, o których warto wiedzieć. Część znanych nam motyli dziennych jesteśmy w stanie dość łatwo rozpoznać, gorzej z tymi mniej znanymi oraz nocnymi.
Zdjęcia gąsienic, kokonów i poczwarek zniechęciły całkowicie moją córkę do oglądania tej książki, ale moja wnuczka z zapałem zaczęła rysować nie tylko motyle, lecz również kolorowe gąsienice...
Jak każdy dobry atlas, tak i ten znajdzie swoje miejsce na moje półce i z pewnością będę do niego wracała, zwłaszcza latem, gdy do mojego ogrodu zawitają motyle.

Zakończę cytatem z wiersza jednego z moich ulubionych poetów, zachęcając Was jednocześnie do lektury:

"Pokaż mi wody ogromne i wody ciche,
rozmowy gwiazd na gałęziach pozwól mi słyszeć zielonych,
dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul,
myśli spokojne ponad wodami pochyl miłością."
Konstanty Ildefons Gałczyński
1930

W tej książce wszystko jest piękne (nawet gąsienice i poczwarki),ale najpiękniejsze są fotografie kolorowych motyli. Zachwycający i pouczający album. Polecam aby nie tylko nacieszyć oko, ale także przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej. Dzieciom również się podoba.

Pani Edycie z Wydawnictwa RM pięknie dziękuję za egzemplarz recenzencki.

• Wygrane w konkursie/recenzenckie
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Egzemplarz recenzencki
  • Książki przeczytane w 2024r.
  • Kwiaty, przyroda, środowisko naturalne
  • Wydawnictwo RM