The Statement of Randolph Carter

The Statement of Randolph Carter
ReadOn
2018-03-17
2018-03-17
Horror Short Stories Lovecraftian Fiction Classics Fantasy Gothic Weird Fiction Paranormal

[...]
-I’m sorry to have to ask you to stay on the surface,” he said, “but it would be a crime to let anyone with your frail nerves go down there.

𝗟𝗜𝗧𝗘𝗥𝗔𝗖𝗞𝗜𝗘 𝗔𝗟𝗧𝗘𝗥 𝗘𝗚𝗢 𝗔𝗨𝗧𝗢𝗥𝗔 ! 𝗧𝗔𝗞𝗜𝗘 𝗛𝗢𝗥𝗥𝗢𝗥𝗬 𝗟𝗨𝗕𝗜Ę !
A H. P. Lovecraft był ich jednym z najwybitniejszych autorów wszechczasów. Jego przełomowe dzieło pojawiło się na łamach legendarnych Weird Tales i wywarło wpływ na niezliczonych autorów makabry. To jedna z takich historii.
Nowela w całości jest zapisem snu Lovecrafta z grudnia 1919 r. Randolph Carter (we śnie HPL) zdaje policji relację z nocnej wyprawy na cmentarz, podczas której coś niedobrego spotyka jego przyjaciela, Harleya Warrena (we śnie przyjaciel autora, Samuel Loveman). Lovecraft opisał swój sen w liście z 11 grudnia 1919 r. do przyjaciół Alfreda Galpina oraz Maurice’a Moego. Jest tam wiele komentarzy, które w opowieści byłyby zbędnymi dygresjami – np. wyjaśnienia, dlaczego Lovecraft-Carter nie zszedł do grobowca. Zeznanie Randolpha Cartera pozostało jedną z ulubionych opowieści Lovecrafta, zapewne dlatego, iż skutecznie uchwyciło atmosferę jego snu.
POLECAM !

[...]

𝗟𝗜𝗧𝗘𝗥𝗔𝗖𝗞𝗜𝗘 𝗔𝗟𝗧𝗘𝗥 𝗘𝗚𝗢 𝗔𝗨𝗧𝗢𝗥𝗔 ! 𝗧𝗔𝗞𝗜𝗘 𝗛𝗢𝗥𝗥𝗢𝗥𝗬 𝗟𝗨𝗕𝗜Ę !

• 2024 luz blues/sort
  • Audiobok/Słuchowisko