Koty II

sztuka
Fundacja Evviva L'arte
2022-10-20
2022-10-20
koty horror poezja wycinki z prasy obrzędy rytualne

Na półkach: , , , , , ,

Niesamowity album ,,Koty ’’ część II Aleksandry Waliszewskiej.
Zawiera reprodukcje jej obrazów z wystawy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Książka szyta, w twardej okładce, udająca płótno.

Nie jestem żadnym znawcą sztuki, ale wielbicielką kotów. Z uwagi, że nie odwiedziłam wystawy, posiadam I część, to zakupiłam też i II.
Jeżeli ktoś spodziewa się tu zobaczyć piękne puchate kiciusie, to lepiej niech tu wcale nie zagląda.

Jeżeli chodzi o koty to symbolika w sztuce i kulturze jest można powiedzieć niejednoznaczna.

Mitologia celtycka czy średniowiecze chrześcijańskie upatrzyło sobie kota, zwłaszcza czarnego, jako postać szatana, demona czy nieodzownego zwierzęcia czarownic.
Od drugiej strony patrząc w starożytnym Egipcie, kolejno w Grecji i Rzymie spotykamy kult kota.
Kot ma nawet własną patronkę wśród świętych kościoła katolickiego świętą Gertrudę z Nivelles.

Aleksandra Waliszewska jest oryginalną artystką sztuk wizualnych w pełnym tego słowa znaczeniu, wielokrotnie nagradzana i ceniona na całym świecie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, jest autorką gwaszy i rysunków.

Kot u Waliszewskiej jest odbiciem demonizmu, mroku, upiorów, przesiąknięty apokaliptycznymi wizjami, motywami baśniowymi, skrajną wyrażającą się emocją miłości, pożądania i lęku przed śmiercią.

Mało jest tu prawdziwie domowych ,spokojnych mruczków, sceny są dynamiczne, często przerażające. Są koty palące papierosy, wzbudzające lęk i grozę. Wiele z nich to hybrydy kotów, którymi kieruje agresja i inne okrutne popędy. Są to symboliczne alegorie zezwierzęcenia, opresji, tortur, seksualnego podporządkowania i sadyzmu wśród ludzi.

Do obrazów dołączono sporo tekstu , dopasowanego do konkretnych scen. Za zebrany tekst odpowiada: Łukasz Kozak - historyk i badacz kultury ludowej, autor słynnego „Upiora”.
Tomasz Bardamu - filozof i grafik.
Marcin Kozak - pracownik Biblioteki Narodowej, wikipedysta i włóczęga.

Znajdziemy tu poezję między innymi Jana Brzechwy, teksty związane z kulturą ludową, wycinki z artykułów prasowych.
Te ostatnie nie mają chronologii. Raz artykuł pochodzi z 1847 roku, by po chwili był następny z 1930 roku.
Są o tematyce optymistycznej jak kot uratował komuś życie, pies uratował kotu życie, ale znajdziemy też takie , w których kot okrutnie się zemścił. Szczególnie odrażające są opisy ludowych obrzędów, wydaje się szatańskich, za którymi czai się ciemnogród, wierzenia ,,bezmózgowców’’,przechodzące w sadyzm.

Najbardziej spodobał mi się artykuł Bronisława Trentowskiego z Przeglądu Politycznego Teraźniejszość i Przyszłość - Wizerunki Duszy Narodowej z końca ostatniego szesnastolecia , Paryż 1847 .

,,Kot, który unieruchomił 111 fabryk w stanie Massachusets’’.

,,Jeden niepozorny kot stał się przyczyną zatrzymania ruchu w stu jedenastu fabrykach
w Foll River, w stanie Massachusets. Spostrzegł on mianowicie wróbla siedzącego na
transformatorze elektrycznym, a spadłszy w pogoni za nim na druty, wywołał krótkie
spięcie. Ponieważ wszystkie fabryki w Tall River pędzone są prądem elektrycznym,
musiano w nich z powodu defektu przerwać pracę na przeciąg pół godziny.
Kot doznał wstrząsu i z przygody wyszedł cały’’.

Nastawcie się podczas czytania na dobro i zło, chwile rozczulające i pełne trwogi.
Jest co oglądać, czytać, zastanawiać się i przeprowadzać własną interpretację sztuki.

Polecam odważnym, którzy nie boją się stawić czoła wyzwaniom. Niektóre sceny na obrazach są drastyczne, odrażające, niemiłe, wywołujące obrzydzenie.
Aż tak nie zachwycam się całością tekstu, nie mówię ,że to jest prześliczne, tylko doceniam kunszt malarski i same narodzenie się pomysłu.
I nie czekam na żadne kolejne części.

Niesamowity album ,,Koty ’’ część II Aleksandry Waliszewskiej.
Książka szyta, w twardej okładce, udająca płótno.

Jeżeli ktoś spodziewa się tu zobaczyć...

• Filozoficzne
  • Album