Architects of Terror: Paranoia, Conspiracy and Anti-Semitism in Franco’s Spain

Okładka książki Architects of Terror: Paranoia, Conspiracy and Anti-Semitism in Franco’s Spain Paul Preston
Okładka książki Architects of Terror: Paranoia, Conspiracy and Anti-Semitism in Franco’s Spain
Paul Preston Wydawnictwo: HarperCollins historia
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
HarperCollins
Data wydania:
2023-02-02
Data 1. wydania:
2023-02-02
Język:
angielski
ISBN:
9780008522124
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
199
199

Na półkach:

Kto jest Preston? Brytyjski historyk, który od lat zajmuje się wojną domową i frankizmem. Nie pisze o niczym innym. Niespecjalnie zajmują go typowe historiograficzne problemy; celem jego pisarstwa jest walka z ukochanym upiorem, duchem Francisco Franco. Od lat 90. XX wieku stał się bogiem tzw. nurtu antyrewizjonistycznego (podobnie jak Stanley G. Payne jest bogiem tzw. nurtu rewizjonistycznego).

W roku 2013 tak się zagalopował demaskując zbrodnie Franco, że swoją książkę nazwał „Hiszpański holocaust”. I tu się okazało, że wtopił. Sądził, że jak zwykle, cały postępowy świat padnie na kolana i odda mu hołd, a tu... problemy. Owszem, standardowy chórek bojowych historyków antyfaszystów typu Viñas, Casanova czy Reig Tapia oznajmił że rewelacyjne, że dokumentuje, że wyjaśnia, że przygważdża i tak dalej, ale.... oto odezwali się Żydzi. Że bezczelnie relatywizuje zbrodnie, że nie rozumie podstawowych kategorii historiograficznych, że nie potrafi pojąć istoty kluczowych procesów, że kontekstualizuje dowolnie i niekompetentnie... A chodzi oczywiście o słowo „holocaust”; znaczy, że może ono dotyczyć tylko Żydów.

Od tego czasu Preston zaczął mieć problemy. Tu wycofano zaproszenie, a tu go wcale nie zaproszono, tu jakaś uszczypliwa uwaga w Guardianie a tu kąśliwy komentarz na postępowej konferencji naukowej... Preston zrozumiał, że musi coś z tym zrobić. No i już Państwo wiecie, jaka jest geneza książki „Architekci terroru”.

Całość książki to 100% Prestona. Brak własnej kwerendy archiwalnej i spisywanie od innych autorów, przemilczenia, manipulacje, uproszczenia, a wszystko w obficie wezbranym potoku własnego wzmożenia. Dowolny wybór postaci, przedstawionych jako chorążowie antysemityzmu (Mola, Queipo, Carlavilla, Pemán, Tusquets, Gonzalo de Aguilera).

A przede wszystkim nieznajomość kultury hiszpańskiej i tego, na ile i jak zakorzenione w niej były wątki antysemickie. Preston przedstawia je tak, jakby wynalazł je Franco. Nic nie wie o ich obecności w nurcie regeneracionismo, nic nie wie o ich obecności w literaturze, także tej najwyższych lotów, np. u autorów takich jak Blasco Ibañez, Pio Baroja czy inni z tzw. Pokolenia 98. Albo nie zna albo przemilcza zajadły antysemityzm Basków (baskijscy księża pisząc do Watykanu i wyjaśniając, dlaczego Baskowie opowiedzieli się po stronie republiki, wspominają „żydowską oligarchię finansową” wspierającą Franco) i anarchistów (Żydzi i Jezuici jako dwie zagraniczne mafie, które swoimi mackami oplotły lud pracujący miast i wsi). Nie ma żadnej historiograficznej analizy roli masonerii w Hiszpanii, jej roli jako pasa transmisyjnego rewolucyjnych nowinek z Francji, opisu kociokwiku jaki zafundowała w okresie I Republiki a potem w początkach XX wieku w Portugalii, zasięgu masonerii (40-50% posłów i senatorów do kortezów w okresie późnej restauracji należało do lóż),przedstawienia znaczenia wolnomularstwa w propagandzie o „europeizacji” Hiszpanii. No i oczywiście nic o zajadłej wrogości do wolnomularstwa jako konspiracyjnej emanacji burżuazji, którą proletariat powinien zmieść swoją żelazną pięścią.

w skrócie: sekciarz i fanatyk pisze o sekciarstwie i fanatyźmie innych.

Kto jest Preston? Brytyjski historyk, który od lat zajmuje się wojną domową i frankizmem. Nie pisze o niczym innym. Niespecjalnie zajmują go typowe historiograficzne problemy; celem jego pisarstwa jest walka z ukochanym upiorem, duchem Francisco Franco. Od lat 90. XX wieku stał się bogiem tzw. nurtu antyrewizjonistycznego (podobnie jak Stanley G. Payne jest bogiem tzw....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne