10 kotów

2023-03-22
2023-03-22
32 min.
Katarzyna Piętka

"10 kotów" autorstwa Emily Gravett to wzorcowy picturebook, w którym to ilustracje grają pierwsze skrzypce, zaś lapidarny tekst pełni funkcję wspomagającą.

Kociaki znajdują trzy puszki z farbą. Plamy, kleksy i ciapki będą wszędzie…

Prosta i zabawna historyjka obrazkowa dla całej rodziny. Najmłodsi nauczą się przy okazji nazw kolorów i poćwiczą liczenie.

"10 kotów" to przyjemna lektura dla najmłodszych czytelników.

Kociaki znajdują trzy puszki z farbą. Plamy, kleksy i ciapki będą wszędzie…

"10 kotów" to...

Często mam wrażenie, że dzieci i koty mają wiele wspólnego, a przynajmniej moje dzieci 😉. Są równie ciekawskie i rozbrykane jak bohaterowie tego uroczego picturebooka dla najmłodszych.

10 kotów to totalnie wesoła, nieco szalona i bardzo zabawna książeczka dla małych czytelników, dzięki której Maluchy poćwiczą nie tylko liczenie i naukę cyfr ale także spostrzegawczość oraz zdobędą podstawową wiedzę o łączeniu kolorów.

Nie znajdziecie tutaj wielkiej historii, to bardzo oszczędny w słowach picturebook, gdzie pierwsze skrzypce grają ilustracje (swoją drogą - mina Kociej Mamy po przebudzeniu? Bezcenna! 😉).

Poznajemy całą kocią bandę - mamę i 9 uroczych kociąt, które podczas drzemki rodzicielki znajdują puszki z farbą, jak można się domyślić zaczyna się niezła i baaaardzo kolorowa zabawa.

To książeczka, która daje możliwość baardzo aktywnego czytania i dużo radości oraz śmiechu, bo kocięta są totalnie rozbrajające i niewątpliwie posiadają wiele uroku. Tylko troszkę szkoda, że książeczka dla Maluchów ma tak cieniutkie kartki, że brak "nadzoru" podczas czytania i wspólnej zabawy z kociakami może mieć zgubny wpływ dla tej pozycji 😉.

Jeśli szukacie pozycji, która pomoże Waszym dzieciakom w nauce liczenia, mam dla Was coś bardzo ciekawego 😉

"10 kotów" to książka, w której panuje niezły bałagan!

Na samym początku od razu poznajemy tytułową bandę: mamę kotkę i dziewięć kociątek.

Z każdą kolejną stroną uczymy się kolejnej liczby (od 1 do 10) w odniesieniu do kocich bohaterów. Z początku rozpoznajemy je i liczymy po umaszczeniu. W pewnym jednak momencie kociaki dobierają się do puszek z farbami a ich zabawa przybiera coraz bardziej szalony i ... barwny charakter 😉 Wtedy liczymy je już po latkach, plamkach i paciajach w różnych kolorach.

"10 kotów" to przyjemna, wesoła i oryginalna książka, która pomimo swej prostoty skupia w sobie wiele aspektów. Nie tylko uczy liczenia, ale także szlifuje kolory i spostrzegawczość. Tytułowe kotki są bowiem na tyle niesforne, że należy wytężyć wzrok, by np dokładnie policzyć 6 kotów w żółte kropki czy 8 kotów w pomarańczowe kleksy.

To pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i dzieciom, a jej ciepła i wesoła atmosfera umilą Wam wspólnie spędzony czas. Polecamy❤️

"10 kotów" to książka, w której panuje niezły bałagan!

Popularność filmów i zdjęć z kotami przekonuje nas, że nie ma nic bardziej uroczego niż te zwierzaki. Wśród nich prym wiodą małe kotki. I właśnie to ich żywiołowość oraz pomysłowość wykorzystała Emily Gravett w książce „10 kotów”. Publikacja jest pomocą w nauce liczenia, kolorów, wyszukiwania różnic, ćwiczenia spostrzegawczości, rozwijania koncentracji, czyli wszystkich umiejętności niezbędnych w życiu. Dziesięć kotów o różnym umaszczeniu i trzy puszki z farbą staną się ciekawą zabawą wspomagającą rozwój dzieci.
Koty jako takie są bohaterami wielu publikacji. Dziesięć takich urwisów znajdziemy w piosenkach dla dzieci i książkach, więc tytuł nie jest nowością. Lekturę Emily Gravett od innych odróżnia to, że mamy tu minimum tekstu. Nie ma tu opowieści, ale za to mamy ilustracje z niesamowicie rozrabiającymi bohaterami i prostą zabawę w wyszukiwanie. Na każdej rozkładówce dowiemy się jaką cechę ma określona liczba kotów. Zaczynamy od jednego białego kota, którego trzeba odnaleźć na ilustracji. Z każdą stroną poziom trudności wzrasta, ponieważ koty mają dodatkowe cechy pojawiające się w czasie zabawy.
Praca z tego typu pomocą jest prosta i polega na obserwowaniu dorosłych, naśladowaniu ich, dostrzeganiu tego, co oni wskazują. Kiedy rodzic czyta „jeden biały kot” i później wskazuje go młody człowiek uczy się kilku ważnych rzeczy: koloru, cyfr i spostrzegawczości. Zauważa też, że wielkość i inne cechy nie mają znaczenie w przypadku poszukiwaniu jednej konkretnej. Po opanowaniu takiego prostego ćwiczenie możemy wykorzystać tekst do nauki czytania i mówienia. Każdą rozkładówkę można wykorzystać do ponownego liczenia wszystkich kotów.
Poza rozwijaniem zdolności liczenia, spostrzegawczości, koncentracji i rozumienia pojęć mamy publikacja jest świetnym materiałem do opowiadania i samodzielnego tworzenia kolejnych zadań dla młodego czytelnika. Minimalizm tekstu oraz piękne ilustracje zdecydowanie zachęcają do lektury, sprawiają, że dzieci chętniej sięgają po książki i się z nimi oswajają.
„10 kotów” to publikacja z pięknie rozwijającą się akcją. Na pierwszej ilustracji jeszcze nic nie zapowiada tego, co się będzie działo na kolejnych. Koty właśnie się przebudziły i od niechcenia przeciągają się oraz trącają zabawkową mysz. Dopiero później akcja się rozwija: maluchy skaczą po puszkach z farbami. Mamy tu trzy podstawowe kolory: żółty, niebieski i czerwony. Na trzeciej stronie widzimy, że maluchom przypadkowo udaje się otworzyć puszkę. Nim do tego doszło były ćwiczenia wyszukiwania kotów z określonym umaszczeniem. Teraz do cech naturalnych dojdą plamy z farb, czyli robi się ciekawie. Na ósmej rozkładówce zobaczymy pierwsze efekty mieszania różnych farb. Zobaczymy, że czerwony z żółtym dają pomarańczowy, a na dziewiątej zobaczymy w jaki sposób pojawia się zielony. Przedostatnia rozkładówka zawiera już fioletowy, a na ostatniej mamy stado kąpiących się kotów i różowy ręcznik, w który mogą się wytrzeć.
Poza obserwowaniem psot, liczeniem, wskazywaniem kolorów mamy tu także pokazane relacje między bohaterami. Kocia mama jest cierpliwa i leży sobie spokojnie, kiedy jej potomstwo rozrabia. Gdy malcy są brudni pomaga im w myciu w misce, aby wyczyścić futro. Zobaczymy, że zabawa jest świetna, ale po każdej brudzącej aktywności trzeba się umyć.
Książka poza nauką liczb, kolorów, rozwijaniem spostrzegawczości i koncentracji może stać się też inspiracją do zabaw z farbami. Warto ograniczyć się właśnie do podstawowych barw: biały, żółty, czerwony i niebieski i pozwolić dziecku eksperymentować, doświadczać tego, czego dowiedziało się z książki.
Całość wydrukowana na dobrej jakości papierze, bardzo dobrze zszyta i oprawiona w kartonową oprawę. Jest to ciekawa lektura dla dzieci od drugiego roku życia i uważam, że należy do grupy tych książek, które z dzieckiem rosną. Można ją z powodzeniem wykorzystywać nie tylko do oswajania z kolorami i liczbami, ale też do ćwiczenia umiejętności mówienia, opowiadania. Im starszy będzie czytelnik tym więcej będzie mógł z tą publikacją zrobić. Zwłaszcza, że aktywności kotów dają duże pole do popisów.

Śliczna książeczka dla maluszków. Picture book. Edukacyjna. Dzieci w wieku żłobkowym nauczą się liczyć do 10 oraz rozróżniać kolory. Naprawdę super książeczka z pięknymi ilustracjami kiciusiów. Myślę, że dorosłych kociarzom też się spodoba.

Treść jest genialnie prosta w swoim rodzaju.
Zaczynamy od zapoznania się z kocią rodziną, mama kotka i dziewięcioro maluchów.
Kotki są różnokolorowe. Kotka jest koloru białego. Pragnę zauważyć ,że autorka doskonale zna prawa genetyki, gdyż tyle kolorów , może właśnie dać tylko biała kotka. O tatusiu nie wspomina się tutaj, można się tylko ewentualnie domyślać.
Podczas gdy mama kotka ucina sobie drzemkę, kociaki zaczynają buszować w najlepsze.
Zabawa pluszową myszką, to jednak starcza na krótko.
A jednak. Kiciusie dorwały puszki z kolorowymi farbami. Ale będzie zabawa, pod warunkiem, że te dadzą się otworzyć.

I od początku książki bierzemy się za liczenie kotków z dziećmi.
Funkcja dodawania białych, czarnych, pręgowanych, łaciatych kotków. A gdy koncepcja kolorystyczna maści kotków się skończy, dochodzi przygoda z otwartymi puszkami farb. Zabawa przednia dla futrzaków.
I oto mamy kotki w czerwone grochy, żółte kropki, niebieskie plamki, pomarańczowe kleksy, zielone ciapki.
Mama też już jest kolorowa.
Właśnie zaczyna się budzić.

Co zrobi mama kotka po przebudzeniu?
Czy kociaki zostaną już tak z plamami od farb na grzbietach?

O tym przekonacie się po wspólnej lekcji rachunków z dzieckiem na podstawie treści i analizowania kolorowych ilustracji. Trochę śmiechu i zabawy i maluch sam nie wiedząc kiedy będzie już liczył do 10, że o rozróżnianiu kolorów nie wspomnę.

Miłego spędzonego czasu z dziećmi!
Żeby tylko takiemu maluchowi nie przyszło do głowy potraktować farbami waszego kotka .

Treść jest genialnie prosta w swoim rodzaju.
Kotki...

• Literatura dziecięca
  • Dziecięce
  • Samodzielne
  • Książki
  • Lit. dziecięca
  • Kocie
  • Edukacyjne

Dodaj cytat z książki 10 kotów