Ararat

Data 1. wydania:
1992-06-21
Krystyna Dąbrowska

więcej Więcej

Pierwszy tomik Noblistki w języku polskim – trzeba przeczytać.
Niewielka książeczka, białe wiersze, spokojne, klarowne. Mimo prostoty języka trafiają się niebanalne metafory i porównania.
To poezja autobiograficzna, Autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i przyjaciołach. Pokazuje najbliższych krewnych, relacje między nimi, charaktery, uczucia, zachowania. Oraz zdarzenia,...

Powiem szczerze, że zawiodłam się wielce. Uważam, że tłumaczenie jest bardzo, bardzo nikłe i słabe, w ogóle nie oddające ducha poezji Louis Glück. Nie polecam i odradzam - lepiej poczytać w oryginale!

strasznie powtarzalne, trauma rodzinna, śmierć, pretensje, nienawiść, niekochanie, smutek, śmierć, ojciec, matka, siostra, dzieci, grób i tak w kółko. mnie rozczarowały te wiersze. scenki z takiego sobie życia, truizmy, banalne obserwacje. vibe szymborskiej minus odkrywczość.

Ciężka, ołowiana miłość nie da mi spokojnie zasnąć. Kiedy wyobrażę sobie zastygłe bez ruchu kompozycje Louise Glück, te samotne, pełne bólu emocje, to zaczynam nabierać większego szacunku do poezji głębokich wyznań. Jednocześnie zimnych i surowych, niezbyt chętnych do odmiany losu, siedzących cicho po to, żeby przypadkiem nie wybudzić nieubłaganych Mojr. To jak gra z...

+1 za "urodziny"

„Nikt nie mógłby napisać powieści o tej rodzinie:
za dużo podobnych postaci. Poza tym same kobiety;
był tylko jeden bohater.

Teraz bohater nie żyje.”

Ascetyczny, autystyczny świat zredukowany do kilku osób. Poszukujący głębi podmiot liryczny radzący sobie z cierpieniem, zranieniem, przekuwający je – mocą pełnokrwistej artystki – w uniwersalne, ponadczasowe, zapierające...

Matka, siostra, siostra, matka, ojciec, ojciec, matka, siostra, matka, matka, babka, siostra, ojciec UMIERAJĄ

• 2021
  • Poezja