Ararat

Okładka książki Ararat Louise Glück
Okładka książki Ararat
Louise Glück Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 Seria: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 poezja
poezja
Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5
Wydawnictwo A5
2021-07-08
2021-07-08
1992-06-21
Krystyna Dąbrowska

Rozebrać się ze wszelkiej metafory, spruć ozdobniki, zwinąć sentymentalizm. Przejść do kolejnej sali i pod mikroskopem spojrzeć na relacje rodzinne chłodnym okiem analityka laboratoryjnego. W raporcie przekazać c a ł o ś ć za pomocą minimum środków. Louise Glück pisząc nic, mówi wszystko.

Trudna lektura, szczególnie w listopadzie, miesiącu zmarłych. Wiersze są ostre, wyzbyte ozdób, spisane jak gdyby prosto "z ust", bez przeróbek, do bólu szczere. Uczucia w wierszach są zamarznięte niczym lód, przyprószone szronem jak tytuł na okładce. Pisarka, aby się z nimi uporać, musiała je w sobie zamrozić. I teraz mrożą czytelników. Trudno określić, na ile się to ma podobać. Ale czegoś to z pewnością uczy.

Ośmielę się powiedzieć, że większość wierszy zawartych w tomiku "Ararat" mógłby napisać przysłowiowy "ktokolwiek".

Tak słaba jest poezja niedawnej laureatki nagrody Nobla...

Nie przemawia też do mnie jej depresyjny charakter i cieszę się, że katusze trwały tylko przez kilkadziesiąt stron.

Tak słaba jest poezja niedawnej laureatki nagrody Nobla...

Tomik zawiera wiersze oscylujące wokół tematyki śmierci, utraty, bliskości, relacji rodzice-dziecko oraz przemijania.
Poezja pozornie łatwa, jednak zawierająca mnóstwo intelektualnych dwuznaczności.
Warto się zapoznać.

Warto się zapoznać.

może to kwestia tego, że oczekiwałem za dużo od niej i od jej wierszy, bo to było pierwsze spotkanie z autorką, a to zawsze ekscytuje? ale z tego spotkania zabieram tylko kilka cytatów i strzępków wierszy. sięgnę napewno po jej następny tomik ale bez ekscytacji i już na chłodno.

Wow!

Wow!

Tematem przewodnim książki poetyckiej Louise Glück jest śmierć jej ojca i to jak jego brak wpłynął na relacje między kobietami w rodzinie. Tytuł nawiązuje do nazwy cmentarza Mount Ararat, na którym ojciec noblistki został pochowany. Ararat to również masyw wulkaniczny położony w Turcji, nazwany tak na cześć Ary, boga śmierci i odrodzenia. Według Biblii to właśnie tam osiadła Arka Noego po potopie.

Śmierć ojca uwolniła skrywane głęboko emocje. Poetka wraca w wierszach do dzieciństwa, pisze o poczuciu bycia gorszą córką niekochaną i odrzuconą. Przygląda się swoim relacjom z siostrami (jedna z nich zmarła jako niemowlę),w których dominowały rywalizacja i zazdrość o matczyną miłość.

To poezja pisana językiem przystępnym, prostym, bliskim prozie. Oszczędna w środki stylistyczne, a jednak głęboka, pełna emocji i dotykająca do żywego. Wiersze Louise Glück możemy czytać w języku polskim dzięki wspaniałemu tłumaczeniu poetki Krystyny Dąbrowskiej. Jest ona także autorką posłowia do książki, w którym przybliża nam życie i twórczość noblistki.

Książka Louise Glück trafiła do mnie po śmierci mojego ojca. W ciągu wielu miesięcy wielokrotnie do niego wracałam. Wyrażone prostym, niepoetyckim językiem emocje bardzo rezonowały z moim ówczesnym stanem psychicznym, wywołały łzy, które działały oczyszczająco. Dziś czytam tę książkę już bez tego wewnętrznego rozedrgania, ale wciąż te genialne, mocne puenty trafiają w najczulsze punkty. Bardzo gorąco polecam!

Genialnie proste, szczere wiersze

W dzieciństwie myślałam,
że ból znaczy:
jestem niekochana.
A znaczył, że ja kocham.

Zimny wychów i jego skutki. Ten pierwszy przetłumaczony na język polski tom poezji Glück to analiza rodzinnych relacji i blizn jakie zostawiają w człowieku. Przeprowadzona z dystansem introspekcja, pozbawiona jakiejkolwiek emfazy. Psychoanaliza idzie tu pod rękę z klasycyzmem, a chłód opisu z czasem osiąga tak niską temperaturę, że zaczyna parzyć. Tom bardzo uwierający miejscami wręcz bolesny. Nie jestem pewien czy Glück jest „moją” poetką, ale to rzecz zrealizowana w sposób niezwykle przemyślany, budząca szacunek swoja precyzją. Czekam na kolejną książkę.

Sporo miałam oczekiwań wobec tej książki. Koniec końców cieszę się że przeczytałam, trudno mi się wypowiedzieć o tłumaczeniu, ale podoba mi się ważenie słowa i spójny krąg tematyczny. Niektóre wiersze są precyzyjne, inne trochę męczące. Raczej tomik do wielokrotnego czytania, może coś więcej z tego wyjdzie.

• Poezja
  • Nobliści