Nie od razu

Novae Res
2022-12-09
2022-12-09
9788383132075

Lubię książki o zwyczajnym życiu. Wbrew zapowiedziom to nie jest typowy romans chociaż bohaterowie (studenci) zakochują się, łamią serca, ale są w tych swoich historiach dojrzali i autentyczni. Nie ma w tej ksiązce przesadzonych i przesłodzonych scen miłości, są za to rewelacyjnie opisane stany emocjonalne. Zdarzyło się, ze kilka razy mocno sie wzruszyłam. Powieść opisuje też problemy rodzinne, problemy rodziców z dziećmi i między małżeństwem. Czyta sie ją bardzo dobrze. Mam nadzieję, że powstanie kolejna część, bo polubiłam bohaterów, a autorka zapowiada, że jest to możliwe. Polecam z całego serca.

Czy lubicie historie, które mogłyby się zdarzyć w Waszym życiu? Czy chętnie czytacie książki, w których bohaterowie są autentyczni, prawdziwi, nieprzerysowani, czyli tacy, jakich spotykamy na co dzień? Czy doceniacie opowieści o problemach w miłości, przyjaźni, w rodzinie? Aż w końcu czy chcecie się wzruszyć, zastanowić nad tym, co w życiu jest ważne i dlaczego to?
Książka Pani Anety Tyrki taka właśnie jest . Spędziłam z nią kilka wieczorów i to był bardzo przyjemny i wartościowy czas. Na uznanie zasługuje też język powieści - plastyczny, wyszukany i doskonale oddający emocje bohaterów.
Polecam poznanie tej powieści obyczajowej, co poza tym wszystkim, o czym napisałam wcześniej, pozwoli Wam przenieść się do Szczecina, Lublina i nadmorskich miejscowości.

Książka...

Nie było dobrym pomysłem, zabrać w podróż pociągiem powieść Anety Tyrki "Nie od razu", choć sądziłam, że to będzie idealna na taką okazję lektura. Lekka, łatwa i przyjemna. Wszystko na to wskazywało. Tymczasem rzeczywistość okazała się nieco inna, a ja zmuszona zostałam ukrywać jej prawdziwe oblicze. ;)

Aneta Tyrka stworzyła powieść, której bohaterkami są dwie bardzo młode kobiety. Ala i Basia znają się od lat, choć widują tylko od czasu do czasu. Piszą za to do siebie listy. Czasem dzwonią. Teraz obie wkraczają na nową drogę życia. Przed nimi studia, nowe znajomości i związki. Ścieżka trudnych wyborów i sercowych dylematów. Całe życie przed nimi. To jednak jaki obierze ono kierunek nie zawsze będzie tylko ich wyborem. Wystarczyło poznać Antka.

Basia jest zauroczona młodym mężczyzną, którego poznała w pociągu i pełna euforii. Ma nadzieję, że coś więcej wyniknie z tej znajomości, a jej serce, które jeszcze chwile temu krwawiło po rozdaniu z Mateuszem znów odnajdzie szczęście. Alicja jest za to bardzo sceptycznie nastawiona do chłopaka i tej znajomości, Nie ufa mu i nie ukrywa tego. Z czasem to jednak ona spędza z nim więcej czasu niż jej przyjaciółka. Razem przemierzają ulice Szczecina. Rozmawiają i stają się sobie coraz bliżsi. Jak przyjaciele. W końcu Basia wciąż o nim marzy podobnie jak Ala o pewnym przystojniaku ze studiów. Los bywa jednak bardzo przewrotny i płata dziewczynom sporego figla. Mężczyźni ich życia zmieniają bowiem nagle swe role, a ich świat wywraca się do góry nogami. Życie stawia przed nimi nowe wyzwania i pytania o to czym jest prawdziwa miłość i gdzie są granice kłamstwa.

Możemy więc uznać, że powieść Anety Tyrki to swoisty romans w bardzo „młodym wydaniu”. Historia pierwszych zauroczeń, porywów serc i pragnień. Ale też walki z emocjami, których doświadcza na co dzień Alicja będąc w towarzystwie mężczyzn. Nie inaczej jest w przypadku Basi, która dodatkowo musi radzić sobie z dławiącym uczuciem tęsknoty i złamanym sercem. Dojrzymy w tej historii równie wyraźnie inne jej wątki. Jak choćby historię kobiecej przyjaźni i dorastania. Historię okaleczonych rodzin i nastoletniego buntu. Odpowiedzialności za rodzinę i bliskich. A przemierzając wraz z jej bohaterami ulice Szczecina doznamy niemal powrotu do przeszłości. Bo wiedzieć musicie, że ta historia nie dzieje się we współczesnym nam świecie. Ona przenosi nas do czasów, kiedy nie było jeszcze telefonów komórkowych. Na peron PKP wchodziło się przez tunel a Odzieżowiec i Posejdon wciąż cieszyły się popularnością wśród szczecinianek. Stąd też w powieści seria listów, które dziewczyny pisały do siebie, która była najpopularniejszą wówczas formą komunikacji na odległość.

Czujecie ten klimat?

Nie można też odmówić autorce plastyczności słowa, które wyjątkowo dobrze oddają emocje bohaterów i budują w wielu momentach uczucie czytelniczego napięcia, czego skutkiem mogą być łzy wzruszenia ( które ukrywa się przed współpasażerami). Jedyne co mnie zaskoczyło w tej historii to postawy i zachowania głównych bohaterek. Nad wyraz dojrzałe. Mądre i zrównoważone. Jakby doświadczone przez los podwójnie. Bez cienia szaleństwa i młodzieńczych wybryków, choć te w zupełności uzupełniał inny z bohaterów, który lubił z dobroci serca pakować się w kłopoty.

Wiele się zatem dzieje w tej powieści, a dziać zapewne będzie jeszcze więcej w życiu autorki, bo to dopiero jej debiut literacki. Wszystkie smaki twórczości Anety Tyrki wciąż więc przed nami i na to czekamy. Na pełne wzruszeń i emocji kolejne historie od serca.

Aneta Tyrka stworzyła powieść, której bohaterkami są dwie bardzo...

Książka "Nie od razu" jest debiutancką powieścią autorki, a jak już wiecie lubię poznawać nowych autorów, dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny co sprawia, że książkę czyta niezwykle sprawnie, ja pochłonęłam ją w jeden wieczór. Razem z bohaterami powieści przenosimy się do Szczecina. Od pierwszych stron z zainteresowaniem i zaangażowaniem śledziłam losy obu kobiet. Fabuła książki została w bardzo ciekawy sposób nakreślona, przemyślana i równie dobrze poprowadzona, a bohaterowie świetnie wykreowani, to postaci z którymi śmiało moglibyśmy się utożsamić podzielając podobne troski i dylematy oraz takie, które moglibyśmy spotkać w rzeczywistości. Pisarka w bardzo interesujący sposób pokazuje relacje pomiędzy przyjaciółkami - Alą i Basią. Autorka w swojej powieści porusza wiele ważnych, życiowych i ponadczasowych kwestii: trudne relacje rodzinne, rozstania czy zawirowania miłosne, to tylko część poruszanych tutaj problemów i tematów, jednak te z pozoru przyziemne wywołują w czytelniku najwięcej skrajnych emocji, skłaniając tym samym do głębszych przemyśleń nad własnym życiem i wyborami jakich dokonujemy każdego dnia. Miło spędziłam czas z tą książką i czekam na kolejne powieści autorki! Polecam!

Alicja i Basia to dwie przyjaciółki, które znają się od dzieciństwa. Obie marzą o pięknej i szczerej miłości, ale po drodze napotykają niedomówienia i to one decydują o losach ich wybranków.
Autorka pokazuje nam, jak ważne jest zawalczenie o siebie, jak można zmienić studia i odżyć.
Książka jest ciekawa, jednak do połowy bardzo się męczyłam, już nawet chciałam odłożyć. Za dużo opisów codzienności, rozciągnięty czas, dopiero od połowy zaczęła się szybsza akcja powieści.
Jeżeli ktoś lubi zagłębiać się w szczegóły to polecam.

Literatura obyczajowa może mieć wiele odcieni i z tego też powodu za każdym razem można się miło zaskoczyć. W związku z tym, iż ten gatunek jest bardzo często wydawany na polskim rynku nie ma możliwości by na bieżąco udawało się nie tylko śledzić nowości, ale również się z nimi zapoznawało. Z tego też powodu przedstawiam ,,Nie od razu" Anety Tyrki. Jest to jedno z nowszych wydań z tego gatunku, które na polskim rynku miało okazję ukazać się nakładem wydawnictwa Novae Res.

O czym opowiada publikacja? ,,Nie od razu" Anety Tyrki to historia dwóch kobiet, których życie obecnie przecięte było z mężczyznami, a właściwie rozstaniem z tymi, którzy do tej pory byli ich partnerami. Ala i Basia znały się ze sobą od czasów studiów, spotykały się w Lublinie i w Szczecinie. Czy obecnie miały również wspierać się po rozstaniach i czy spotkanie przez jedną z nich pasażera w pociągu miało zaowocować jakąś bliższą znajomością?

,,Nie od razu" Anety Tyrki to obszerna pozycja obyczajowa, w której można się zaczytać w wolnym czasie. Ja właśnie tak postanowiłam zrobić i ten tytuł uświetnił mi jeden z wolnych weekendowych dni. W związku z tym, że w przypadku tego wydania nie można narzekać na nudę za każdym razem poznawanie kolejnych stron okazuje się naprawdę ciekawym sposobem na spędzenie sporej liczby wolnych godzin.

Życie to najwybitniejszy scenarzysta. Nikt nie jest wstanie wymyśleć takiego scenariusza jak ono o czym na własnej skórze mogły się przekonać bohaterki powieści.
Alę i Basię łączy wielka przyjaźń pomimo dzielącej je odległości. Kiedy więc obie stają na zakręcie postanawiają się spotkać aby wesprzeć się wzajemnie.
Przyjaźń, ból rozstania, życiowe zmiany, rodzinne kłopoty, nowe znajomości i poszukiwanie miłości to wszystko znajdziemy w tej powieści.
Rozstanie boli, lecz czasem jest szansą na coś nowego, lepszego. Warto czasem się zatrzymać i rozejrzeć uważnie wokół bo miłość może być tuż obok.
Jeśli masz ochotę przeżyć niesamowite chwile w pięknym Szczecinie to szybciutko sięgnij po powieść.
Życie jest piękne, jeśli patrzy się sercem...
Polecam❤️

Przyjaźń, ból rozstania, życiowe zmiany, rodzinne kłopoty,...

Książkę przeczytałam jednym tchem. Trudno mi było się od niej oderwać. Przeżycia swych bohaterów autorka pokazuje bardzo emocjonalnie i prawdziwie. Niby głównym tematem jest zrozumienie, komu można zaufać w miłości, ale też jest to powieść o problemach rodzinnych.
Szczerze zachęcam do sięgnięcia po tę obyczajówkę.

Szczerze zachęcam do sięgnięcia po tę obyczajówkę.

Basia i Alicja przyjaźnią się, odkąd skończyły dziesięć lat. I choć mieszkają w oddalonych od siebie o wiele kilometrów miastach, to odległość nie stoi na przeszkodzie ich zażyłości. Piszą do siebie listy, dzwonią, gdy mają taką możliwość, a także odwiedzają w miarę możliwości. Ten rok przyniósł im wiele niespodzianek- tak negatywnych, jak i tych lepszych. To, jak sobie z nimi radzą pokaże, na ile silna jest ich wiara w prawdziwe uczucie, ale i przede wszystkim ludzi, których los postawił na ich ścieżce. To rok ogromnych zmian- zarówno w codziennej walce o siebie i swoje marzenia, jak i w postrzeganiu własnej osoby.

Chociaż jestem raczej team horror/ thriller, to czas od czasu sięgam po powieści z innych gatunków- trochę żeby odsapnąć od "swojej" tematyki, a trochę dla poszerzenia literackich horyzontów. W końcu nie można zamykać się w obrębie jednej kategorii, prawda? Tym razem mój wybór padł na nowość od pani Tyrka. Chyba chciałam jeszcze raz przenieść się do czasów, gdy wybór studiów i ich pierwsze lata niosły za sobą zapach nowości, ale i zmian. Czy dzięki Nie od razu się udało?

Nasze bohaterki to dwie młode dziewczyny, które przede wszystkim chciałyby poznać słodycz prawdziwej miłości. Poprawka- Alicja wciąż kocha Mateusza i wydawało się, że z wzajemnością, a jednak on podjął decyzję o rozstaniu, nie tłumacząc niczego. Pobyt u Basi ma pomóc dziewczynie w poukładaniu sobie tego w głowie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że na złamane serce nie ma nic skuteczniejszego niż wsparcie bliskich nam osób. W pociągu poznaje Antka, którym od początku jest oczarowana. Ów chłopak na długo zapisze się w pamięci przyjaciółek, jednak nie w taki sposób, w jaki ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Do ponad połowy książka nieziemsko mi się dłużyła. Ba, kilkakrotnie byłam gotowa pozostawić ją nieskończoną. Jednak w imię noworocznych postanowień parłam dzielnie do przodu. Jak na niecałe czterysta stron moja przygoda z lekturą trwała zdecydowanie za długo. Czy ta pozycja posiada jakieś rażące w oczy wady, będące powodem? Nie. To raczej kwestia kiepskiego doboru lektury, za co winą mogę obarczyć wyłącznie siebie. Mimo że bohaterkami są studentki, to podczas czytania niejednokrotnie miałam wrażenie, że to dziewczyny o wiele młodsze. Większość ich rozważań dotyczyła kwestii miłości: z jednej strony nie dziwię się, każdy z nas poświęca tego rodzaju myślom część swojego czasu, a z drugiej strony było ich -jak dla mnie- zdecydowanie za dużo. Na szczęście przewijała się tam również kwestia skupienia na sobie, na swoich prawdziwych celach i uczuciach, co nieco polepszyło sytuację.

Moim zdaniem nie wszystkie wydarzenia i szczegółowe opisy były elementem niezbędnym dla tej historii. Przydługi wstęp, rozpisywanie się o codzienności dziewcząt od A do Z praktycznie zniechęciło mnie do lektury, gdyż miałam wrażenie, że nie wydarzy się tu nic istotnego. Faktem jest, że gdzieś po dwusetnej stronie coś wreszcie ruszyło i historia zaczęła płynąć nieco żwawszym strumieniem.

Nie od razu to nieco rozciągnięta w czasie lektura, aczkolwiek reasumując- nie taka zła. Miło było jeszcze raz cofnąć się do czasów studenckich, choć wiadomo, że moje sporo różniły się od tych z książki. Polecam tym, którzy lubią zagłębiać się w historie bardzo szczegółowe.

Ta książka to świetna opowieść, która przeniesie Was do Szczecina. To dość spokojna obyczajowka, ale uwierzcie mi wciąga bardzo. Jestem nią zauroczona.

Poznacie historię dwóch przyjaciółek, które dotykają zawirowania miłosne. Obie mierzą się z problemami w związku, zauroczeniami i zwykłymi, życiowymi problemami. Szybko pochłonie Was ich świat, będziecie ciekawe ich wyborów.

Dlaczego chłopak Basi zostawił ją z dnia na dzień, jaką skrywa tajemnice? Z kolei Ala zaczyna podejrzewać, że za wyjazdami Konrada w każdy weekend, rzekomo do ojca, skrywa się coś więcej. Czy wszystkie trudności są w stanie pokonać? Czy wszystko można wybaczyć i czy warto zawalczyć o uczucie?

Przenieście się wraz z bohaterkami do Szczecina, pospacerujcie jego uliczkami, zaprzyjaźnijcie się z Alą i Basią i z każdą kolejną stroną kibicujcie, by dokonały mądrych wyborów.

• Konkursy
  • Powieści
  • [lekkie, obyczajówki i młodzieżówki]
  • Recenzenckie
  • Lektury dorosłości
  • RW 2022

Dodaj cytat z książki Nie od razu