Niewidzialne. Typologia pęknięć rzeczywistości w twórczości Paula Austera

Okładka książki Niewidzialne. Typologia pęknięć rzeczywistości w twórczości Paula Austera Marcin Mielcarz
Marcin Mielcarz Wydawnictwo: Oficynka językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Oficynka
2022-06-27
2022-06-27
Paul Auster PaulAuster Marcin Mielcarz MarcinMielcarz Humanistyka Niewidzialne Typologia Nauka o literaturze

Autorowi należy się nagroda za popełnienie pierwszej solidnej analizy tak obszernej i nieoczywistej materii literackiej, jaką stanowi twórczość Paula Austera.
Tam, gdzie inni badacze (m. in. Maria Janion czy Jerzy Jarniewicz) musnęli jedynie powierzchnię tej wielowymiarowej postmodernistycznej tkaniny, tam, w swoim Niewidzialnym, Marcin Mielcarz wchodzi z lupą, by zaobserwować układ każdej drobnej niteczki, precyzyjnie sprawdzić jej pochodzenie i zastanowić się, w jaki sposób splata się ona z innymi dziełami literatury amerykańskiej XX wieku.
Nie chciałabym w tym momencie zwodzić odbiorców, że Niewidzialne. Typologia „pęknięć” rzeczywistości w twórczości Paula Austera jest tytułem, który mile powitają oczy każdego czytelnika. Jest to książka naukowa, ważna dla miłośników Austera, lecz wciąż niszowa.

Mnie osobiście dostarczyła mnóstwo inspiracji i intelektualnej rozrywki, zatem mogę ją szczerze polecić jako tekst godny uwagi jedynie każdemu zainteresowanemu prezentowaną tematyką.

Autor we wstępie opowiada o niechlubnej sytuacji związanej z zepchnięciem twórczości Paula Austera na badawczy margines. Według naszych rodzimych naukowców, Auster, mający polskie korzenie, nie jest na tyle ciekawy, by podejmować rozprawy na temat jego utworów. Istnieje bowiem mit, że jak (hołubiony przeze mnie) John Irving czy Wiliam Wharton, tworzy on literaturę popularną, nie wnoszącą absolutnie nic nowego do rozwoju tej dziedziny sztuki. Jest to wszak nieprawda i Marcin Mielcarz w kolejnych rozdziałach swojej książki udowadnia, jak ważne są teksty Austera w dorobku pisarskim naszej cywilizacji.

Wykazawszy nad wyraz skrupulatnie wszystkie, nawet najmniejsze wzmianki o Paulu Austerze w polskich opracowaniach naukowych, autor żwawo przechodzi do wyjawienia celu napisania książki: […] przedstawiam propozycję typologii sposobów, jakich używa Paul Auster, aby ukazać czytelnikowi skomplikowanie rzeczywistości: jej wieloznaczność, niespójność i niedefiniowalność.

Realizując swoje założenia, nie tylko nie znudzi odbiorcy, ale zachwyci go trafnością swoich obserwacji, spojrzeniem czujnego naukowca i osoby świetnie rozeznanej w świecie filozofii, kultury oraz psychologii.
A przecież zadanie, jakie przed sobą postawił, nie należy wcale do łatwych.
Już samo sklasyfikowanie gatunkowe twórczości Austera to spore wyzwanie. Mnogość odczytań, jakie wywołują książki Paula Austera, powoduje formułowanie się nieraz sprzecznych ze sobą teorii i interpretacji. Ich autora trudno zatem wyraźnie przypisać do konkretnego typu pisarstwa – pisze sam Mielcarz. Ale to nie koniec trudności! Kolejne wyzwanie kryje się w tym, że badacz nie skupia się jedynie na czternastu powieściach Austera, których tłumaczenia ukazały się w Polsce. Śmiało posuwa się także do wzięcia za materiał badawczy również czterech książek eseistycznych, jednej zredagowanej przez Austera antologii opowiadań (jakże ciekawa jest geneza powstania tego zbioru!),a i odnosi się do krótkich utworów niepublikowanych jeszcze po polsku (jak choćby Auggi Wren’s Christmas Story).

W dalszej części książki autor, standardowo dla tego typu prac, skupi się na dokładnym zdefiniowaniu postmodernizmu i wszystkich pozostałych słów kluczowych niezbędnych do prawidłowego odczytania swojej analizy. Potem na szczęście będzie dużo ciekawiej. Snuć będzie intrygujące rozważania na temat intertekstualności u Austera, z mnogością nawiązań do twórczości wybitnych person, takich jak choćby Edgara Allana Poego. Wykaże odniesienia pisarza do Freudowskiej psychoanalizy, filozofii Wschodu czy metafizyki oraz opisze niesłychanie atrakcyjny koncepcyjnie motyw przypadku.

Nieprawdopodobne, że Auster poza granica Polski, uznawany jest za pisarza znaczącego mającego ogromny wpływ na rozwój literatury, powstają całe rozprawy na temat jego twórczości, publikacje, książki, jest niezwykle ceniony a u nas traktowany jest po prostu jako pisarz uprawiający literaturę popularną, dla mas i nie wpisuje się niczym istotnym w kształt historii literatury. To niewiarygodne. Zajrzyjcie tylko do tej książki. Autor w niesamowicie przystępny prosty sposób przeprowadza nas przez sposoby jakich Auster używa by ukazać czytelnikowi jak skomplikowana, wieloznaczna i niezdefiniowana jest rzeczywistość. W jaki sposób odczytywać jego teksty, czego się w nich doszukiwać, kim się Auster posiłkuje, do jakich pisarzy się odwołuje, jakiego ducha w jego dziełach znajdziemy. Doskonałe opracowanie!

Porządnie przygotowana, dobrze napisana. Polecam. Autor włożył sporo wysiłku w dokładną analizę wszystkich tekstów Austera, jednego z najwybitniejszych pisarzy, totalnie pominiętego, niedocenionego w Polsce, nie wiedzieć dlaczego. Przedstawia w niej główne motywy, jakie wykorzystuje w swoich książkach, pokazuje czym się kierował, jak tworzył. Pozycja dla czytelników wnikliwych, lubiących poznać dogłębnie czytane dzieła. To pierwsza taka pozycja w Polsce, zdecydowanie warta przeczytania.

Wreszcie pojawiła się książka, której brakowało na naszym rynku. Uwielbiam książki, powieści, historie Paula Austera, zagranicą jest niezwykle docenionym i szanowanym, jednym z najwybitniejszych pisarzy, u nas jakoś pomijany, niedoceniony i widać to nawet w braku jakichkolwiek opracowań o jego książkach. Lubię literaturę rozłożyć na części pierwsze, lubię wiedzieć co czytam i ta książka właśnie tą lukę uzupełnia. Fajnie przeanalizowane teksty Austera, którym pisze wybitnie, wyjątkowo, warto dogłębnie poznać co chce czytelnikom przekazać. Polecam!

"Niewidzialne" to przekrojowy tekst interpretujący całą twórczość Paula Austera. Jak dotąd w Polsce nie ukazała się żadna praca będąca krytycznym opracowaniem twórczosci tego pisarza. Marcin Mielcarz, absolwent polonistyki, nauczyciel polskiego, pasjonat literatury amerykańskiej pokusił się o próbę przekrojowej analizy dzieł Austera wydanych w Polsce. Ubolewa przy tym nad tym tym, że w Polsce autor pomimo jego zagranicznej sławy jest niedoceniony, nie wydano wszystkich jego dzieł, a i te po krótkiej chwili popularności giną gdzieś w odmętach literatury zapomniane i nie wyciągane przy okazji opracowań, analiz czy znalezienia dla niego miejsca pośród współczesnych nurtów i gatunków. A jest to autor wybitny i książka Pana Mielcarza jest tym, czego na polski rynku wydawniczym brakowało. Pomimo obszernej bibliografii Austera, autor zajął się zwięźle, prosto i niezwykle ciekawie wydanymi w Polsce tekstami, przeanalizował, poddał krytyce, odszukał w nich motywy przewodnie. Nie poddał się popularnemu kierunkowi jakie uprawia znaczna część środowisk literackich, akademickich,, którzy uważają Austera za pisarza niewartego uwagi. Z tekstu wyłania się nam Auster jako pisarz znaczący, mający wpływ na rozwój literatury. Każdemu zainteresowanemu nie tylko samymi tekstami ale ich miejscem i analizą, polecam ten tytuł. To prawdziwa uczta dla fanów Austera.

Uwielbiam wszystkie książki Paula Austera, które ukazały się w Polsce i absolutnie zgadzam się z autorem tego opracowania, że to pisarz bardzo niedoceniony w Polsce. Pomijane jest jego ważne miejsce w literaturze, brakuje tekstów pomagających zinterpretować jego dzieła i właśnie za to dziękuję Panu Mielcarzowi. Rzetelnie, bez przesady, prosto, konkretnie i przystępnie przygotowana analiza jego twórczości, skąd czerpał, czym się inspirował, jak postrzegał świat, co nim kierowało i kogo obierał za bohaterów. Pokazuje jaka jest fabuła w prozach Austera, które momenty uwypukla, jakie zdarzenia i elementy życia odgrywają dla niego istotną rolę. Mielcarz wziął na tapetę niemal wszystkie wydane w Polsce dzieła Austera, ale szczególnie mocno skupił się na mojej ukochanej Trylogii nowojorskiej. Nie jest to książka do luźnego przeczytania na kolanie, przy okazji, trzeba poświęcić jej nieco więcej uwagi, skupienia ale zdecydowanie warto! polecam!

Autor oddaje nam solidnie przygotowane opracowanie, analizę twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy, mocno niedocenionego w Polsce. Choć Paul Auster ma polskie korzenie, niemal nie istnieją żadne poważniejsze prace pochylające się nad jego prozą. Już na wstępie autor zaznacza, że Auster nie daje się zakwalifikować do jednego nurtu literackiego. Ukazuje w jaki sposób czytać jego dzieła, aby odpowiednio je zinterpretować, czego w nich szukać, jak odczytywać wykorzystywane przez niego motywy. Podjął trudne zadanie, próbę ukazania miejsca dla jego literatury pośród współczesnych nurtów i gatunków na tapetę wziął nie jeden, wybrany, reprezentatywny utwór Austera tylko niemal każdy z tekstów z osobna stanowiący nierozerwalny i nieodłączny składnik tej analizy, bo budujący całość jego pisarstwa. To naprawdę nieprawdopodobna praca, która została wykonana, bardzo szczegółowa a przy tym napisana językiem skierowanym do niemal wszystkich czytelników i odbiorców literatur dzieł Austera. Bardzo polecam!

Bardzo dobra, rzetelna i z sercem napisana książka. Czuć w niej, że Autor nie tylko poznał doskonale wszystkie, a przynajmniej większość dzieł Paula Austera ale też czuje je, wnika w nie, rozkład na części pierwsze z wyczuciem i bardzo merytorycznie. Widać tu kawał wiedzy na temat literatury, gatunków, motywów. Każdy kto zna i lubi dzieła Austera i choć przez chwile zastanawiał się nad jego twórczością, nad jego motywacjami, inspiracjami, powinien po nią sięgnąć.

Fantastyczna robota, którą wykonał autor, Marcin Mielcarz, zasługuje na prawdziwe uznanie. Paul Auster, pisarz znany na całym świecie, w Polsce zupełnie niedoceniony, nieobecny, w literaturze i opracowaniach trudno znaleźć cokolwiek na temat jego twórczości, nie doszukamy się analiz, rozważań, jakiegoś bardziej szczegółowego rozbicia na kawałki tego co i jak pisał. Wszystko to dziwi tym bardziej, że autor jest tak znany i Uznany na świecie, posiada do tego polskie korzenie. "Niewidzialne. Typologia pęknięć" to książka wymagająca ale we wspaniały sposób ukazuje jakie ścieżki należy obrać aby intepretować dzieła Austera czytając jego powieści. Poznajemy w niej
główne motywy pojawiając się w twórczości autora: samotność, pokój i głów, które stanowią odrębne rozdziały i autor książki poświęca im nieco więcej czasu. Marcin Mielcarz daje nam gotowy, doskonale i bardzo szczegółowo przygotowany, opracowany przekrojowy tekst interpretujący niemal całą twórczość Austera. To doskonała pozycja dla osób pracujących na codzień z literaturą, dla studentów, wykładowców ale co najważniejsze ze względu na przystępny język, dla wszystkich czytelników dzieł Paula Austera. Zdecydowania bardzo wartościowa i potrzebna książka.

„Niewidzialne. Typologia pęknięć rzeczywistości w twórczości Paula Austera” to przekrojowy tekst interpretujący twórczość uważanego za jednego z najwybitniejszych żyjących amerykańskich pisarzy, Paula Austera. Dzięki tej publikacji mamy możliwość obcować niemal z każdym dziełem tego wybitnego twórcy (nawet jeśli do tej pory ich nie znaliśmy). Zdaję sobie sprawę, że spojrzenie w tym przypadku na twórczość Austera jest troszkę jednostronne, jednak Marcin Mielcarz posiłkuje się wieloma innymi publikacjami w tym temacie. Zwraca również uwagę, że w naszym kraju Auster jest pisarzem niedocenianym. Zupełnie inaczej wygląda to na świecie.
Przyznam, że książka, choć wcale nie tak łatwa w odbiorze, do mnie akurat trafiła. Mielcarz wykonał kawał świetnej roboty, dzięki temu do naszych rąk trafia całe spektrum twórczości pisarskiej Austera: liczne nawiązania do twórczości innych twórców; odrealnienie świata; skomplikowana rzeczywistość; błądzący bohaterowie; zaburzenie struktur narracyjnych; specyficzna konstrukcja fabuły.
„Niewidzialne...” to dzieło niemal kompletne, pomagające zrozumieć, może nie tyle samego autora „Trylogii nowojorskiej”, ale z całą pewnością jego twórczość. Jest to publikacja interesująca i nie nużąca. Książka zdecydowanie dla czytelników, którzy lubią powieści Paula Austera i dla tych, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty. Do powolnego poznawania, do rozsmakowywania się w niej. Polecam, bo warto!