Coco Chanel. Rewolucja stylu

Okładka książki Coco Chanel. Rewolucja stylu Chiara Pasqualetti Johnson
Okładka książki Coco Chanel. Rewolucja stylu
Chiara Pasqualetti Johnson Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) biografia, autobiografia, pamiętnik
Coco Chanel. Revolutionary Woman
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2021-10-13
2021-10-13
Katarzyna Skórska
biografia moda coco chanel album historia kobiet historia ubioru

Piękne zdjęcia, treść średnia.

Piękne zdjęcia, treść średnia.

Nie jestem zachwycona. Książki dzielę na takie, które są do pooglądania (albumy) i takie do czytania (np. biografie). Przede wszystkim dlatego, że albumy się bardzo źle czyta, a ja jestem comfort freakiem.

Zacznę od okładki - paskudna, bardzo nie w stylu Coco. Wiem, że paliła, ale nie tak, to wygląda jak koleś spod frog shopa. Wybór zdjęć w środku średni, ale niech będzie, że ok. Fajerwerków nie ma, ale względnie dostarcza jakiejś tam rozrywki i umiarkowanych wrażeń estetycznych.

Treść pisana brzydką czcionką, czasem w kolumnach, czasem nie, bardzo duża czcionka, śliski papier, twarda okładka, ciężka książka, no niewygodnie się to czyta. Akurat jestem po lekturze "Dyktatorów mody" Iwony Kienzler, i mimo iż tam o Coco był tylko jeden rozdział, to się to czytało milej, a tutaj nie dowiedziałam się niczego nowego, mimo iż mówimy o całej książce.

Lubię Coco, bo "pozwoliła" chodzić kobietom w czerni i "uwolniła" je z gorsetów, myślę, że była feministką w swoich czasach. Ten album raczej do niej zniechęca. Nie podoba mi się.

Bardzo ładnie wydany album - biografia Coco Chanel, która miała bardzo duży wpływ na naszą obecną kulturę i była niezwykle inspirującą postacią. Nie jestem wielką miłośniczką mody ani biografii, ale tutaj historia w pigułce okraszona dużą liczbą pięknych zdjęć, bez przynudzania. Bardzo dobra i przyjemna książka :)

Nawet, gdy czasem nie rozumiem mody i tego co się z nią dzieje, to warto sięgnąć po historię ikony stylu jakim niewątpliwie była Coco Chanel.

"Coco Chanel. Rewolucja stylu" Chiary Pasqualetti Johnson to przepięknie opowiedziana i poparta ilustracjami historia Gabrielle Bonheur Chanel. Niezwykle twarda, inteligentna, energiczna, utalentowana i znana z ciętego języka francuska projektantka mody, która stała się legendą. Jej stroje cechuje prostota i niezwykła elegancja. Projektowała wspaniałe kapelusze i nie bała się być kobietą wyzwoloną. I oczywiście legendarny zapach Chanel N°5. A mój ulubiony to Coco Chanel Mademoiselle.

Niestety jej dzieciństwo było bardzo smutne. Po śmierci matki została oddana przez ojca do żeńskiego sierocińca. Wywarło to na niej okrutne piętno poczucia odrzucenia. "Miałam dwanaście lat. Zabrano mi wszystko i umarłam. W życiu można umrzeć dwukrotnie"- wspomina te chwile udręki Chanel. ..."Tylko duma mnie ocaliła"... To wszystko miało wpływ na kształtowanie się jej hardego charakteru. Żyła w ciągłym ruchu a bez pracy nie potrafiła żyć. Kiedy w wieku 70 lat dopadł ją artretyzm, który dokucza jej również w palcach ona się nie ugina, godzinami klęczy u stóp modelek.

Z książki dowiemy się o jej wspaniale rozwijającej się karierze, która została rozpisana w latach, o tym jakich używała materiałów, kiedy podwójne "C" staje się oficjalnym symbolem domu mody, o reżyserach, którzy pragną, by szyła dla nich kostiumy na potrzeby filmów. Ale też o przeżywanej miłości i jej perypetiach, które również kształtowały jej los.

Po jej śmierci w 1971 roku jej dzieło kontynuowali asystenci, G. Berthelot i R. Esperanza, po czym dom mody trafił pod skrzydła Karla Lagerfelda. Dzięki temu Coco Chanel istnieje na rynku w formie uwspółcześnionej nie sprzeciwiając się przy tym wizji Chanel.

Książkę gorąco polecam!

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwoslowne

Bardzo dobra i ciekawa biografia Coco. Bogato uzupełniona zdjęciami i ciekawostkami z życia tej przedsiębiorczej i bardzo kochliwej kobiety. Polecam!

• Moda
  • 2022 rok