Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Okładka książki Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji? Morvan Lallouet, Ben Noble
Okładka książki Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?
Morvan LallouetBen Noble Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2022-01-11
2022-01-11
9788382024494
polityka biografia

...Хотя Крым был захвачен в нарушение всех
международным стандартам, уже находится в
состав РФ - это реальность. Не обманывайте себя. Я также искренне советую против украинцев
мошенничество. Крым останется в составе России и не будет украинским в обозримом будущем... Krym już zawsze będzie Rosyjski.

Po tych słowach skończyło się moje współczucie dla Nawalnego. Był dla mnie człowiekiem, który może rywalizować z Putinem .

Jak, sam powiedział, jego największym popełnionym błędem było to, że przeżył otrucie, które zlecił sam dyktator FR.

...Хотя Крым был захвачен в нарушение всех
международным стандартам, уже находится в

Po tych słowach skończyło się moje współczucie dla Nawalnego. Był...

Alternatywa czy status quo?
Wojna za naszą wschodnią granicą zmusza do bliższego poznania sytuacji wewnętrznej w państwach naszych sąsiadów. Nadzieją napawa fakt, że zdecydowana większość krajów opowiada się za wystąpieniem przeciwko agresji Rosji, ale w tym samym czasie powinniśmy zastanowić się nad tym, co dalej? Jak rozłożą się strefy wpływów, kiedy Rosja oficjalnie poniesie klęskę? Czy obecna opozycja daje nadzieję na znormalizowanie relacji z Rosją? Czy Aleksiej Nawalny jest człowiekiem, który byłby w stanie zmienić swój kraj?

Autorzy biografii Nawalnego nie ukrywają, że jest to postać kontrowersyjna. Szczegółowo analizują jego działalność polityczną oraz rozwój poglądów na tle sytuacji w Rosji. Dollbaum, Lallouet i Noble zdają sobie sprawę z tego, że nie da się odpowiednio przestawić postaci Nawalnego bez wprowadzenia czytelników w rosyjskie realia, dlatego oprócz faktów z prywatnego życia naczelnego opozycjonisty sporą część książki zajmują opisy korupcji, usuwania przeciwników politycznych oraz codzienność przeciętnego Rosjanina.

Z Rosją jest tak – co możemy intensywniej obserwować od kilku miesięcy – że Rosja myśli jedno, mówi drugie i robi trzecie. Aleksiej Nawalny jest dzieckiem swojego narodu i w jego przypadku również nie da się jednoznacznie stwierdzić, które poglądy i postulaty faktycznie wynikają z jego przekonań, a które są głoszone w celu zwiększenia elektoratu. Autorzy biografii nie próbują go wybielać, przemilczać niektórych jego wypowiedzi, ale też sami są bezradni w próbie określenia prawdziwych poglądów Nawalnego.

Czy Aleksiej Nawalny jest patriotą? Jest, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Czy jest alternatywą dla Putina i nadzieją na polepszenie stosunków z Rosją? Nie jestem przekonana. Kreowany – również przez zachodnie media – na głównego przeciwnika Putina, jest mimo wszystko zbyt dużą zagadką, by można było w pełni ocenić, w jakim kierunku poszłyby jego rządy. Ale trzeba próbować zrozumieć i pozycja autorstwa Dollbauma, Lalloueta i Noble’a na pewno wszystkim zainteresowanym w tym pomoże. To kawał rzetelnej i ciekawie napisanej literatury faktu.

Alternatywa czy status quo?

„Postać Nawalnego budzi w Rosji skraje emocje. Dla jednych jest bohaterem walki o demokratyczne przemiany w kraju. Dla innych – zdrajcą ojczyzny. Jeszcze inni nie mogą mu wybaczyć dawnych poglądów nacjonalistycznych”.

Mamy w swoich rękach niesłychanie interesująco przedstawiony życiorys jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie i na Świecie rosyjskich opozycjonistów Aleksieja Nawalnego. Działacza politycznego, prawnika, publicysty, blogera a przede wszystkim postaci, która wyrosła na niekwestionowanego lidera antyputinowskich dążeń rosyjskiego społeczeństwa.

Szczególnie w kontekście tragicznych wydarzeń z 20 sierpnia 2020, kiedy to służby specjalne federacji podjęły próbę otrucia go podczas lotu z Tomska do Moskwy a później (po powrocie ze skomplikowanego leczenia w Berlińskiej klinice) 17 stycznia 2021 aresztowany na lotnisku i uwięziły.

Owe tragiczne lecz także znamienne i trochę, chyba, przewidywalne, wydarzenia (pamiętajmy co spotkało innych sowieckich oponentów pokroju Anny Politkowskiej, Aleksandra Litwinienki czy Siergieja Skripala) staje się dla autorów punktem wyjścia do pokazania czytelnikowi długiej, wyboistej i niebezpiecznej, politycznej drogi jaką przebył nasz bohater, aż do miejsca w którym znajduje się obecnie. Wliczając w to również to, jak wielkie obawy wzbudza jego osoba wśród związanych z Kremlem ( i mających wiele do stracenia w razie zmiany władzy) rosyjskich elit i, naturalnie, samego prezydenta Władimira Putina.

Postać Aleksieja Nawalnego pokazana jest w kilku ciekawych odsłonach (polityk, społecznik, buntownik, działacz antykorupcyjny, symbol przemian) dzięki czemu łatwiej nam się z nim identyfikować, zrozumieć jego decyzje, motywy podejmowanych działań, poglądy (z biegiem czasu zmieniające się i ewoluujące) aspiracje, sposoby uprawiania polityki i to jak postrzega on miejsce obecnej i przyszłej Rosji w szeroko rozumianych strukturach międzynarodowych.

Autorzy przypominają jego działalność w partii Jabłoko (2000–2007),Partii Postępu (2013–2018) i później zaangażowanie w projekt Rosja Przyszłości i Fundacje Antykoruocyjną ( FBK). Opisują szereg głośnych śledztw prowadzonych przez Nawalnego i jego współpracowników, wymierzonych w sposób pośredni i bezpośredni w krajową administrację i jej najwyższych przedstawicieli: Władimir Putin, Dmitrij Miedwiediew, prokurator generalny Jurij Czajk, generał Wiktor Złotow i wielu innych, jak również walkę o stanowisko mera Moskwy 2013 roki czy liczne demonstracje i protesty uderzające w politykę rosyjskiego rządu.

Politykę w myśl której wielu najwyższych sowieckich przywódców, cywilnych i wojskowych, wliczając w to obecnego prezydenta Federacji Rosyjskiej głosi z całym przekonaniem iż rozpad Związku Radzieckiego był największą, geopolityczną tragedią XX wieku. Nic więc dziwnego iż wobec takiego podejścia rządzących elit, wielotorowe wektory współczesnej polityki, wewnętrznej i zewnętrznej, tego kraju skierowane są w stronę jak największej integracji polityczno-społecznej jak i związania lub uzależnienia byłych, postsowieckich republik oraz powrót do dawnej, mocarstwowej pozycji w świecie.

Bo tak naprawdę historia życia i działalności Aleksieja Nawalnego jest obrazowym odbiciem historii współczesnej Rosji w której poczucie imperializmu (co ciekawe, niezależnie od tego czy ma ono wymiar carski, bolszewicki czy obecny. putinowski) jest niesłychanie mocno zakorzenione a przy tym bardzo umiejętnie podsycane przez propagandę rządową i partyjną, cynicznie spajającą i jednoczące naród się wokół „wspólnego wroga”.

To co bardzo podoba mi się w tej lekturze to, to, iż autorzy starają się być jak najbardziej obiektywni i rzetelni w swoim przekazie, nie próbując kreować spiżowego czy kryształowego wizerunku Aleksieja Nawalnego (często pokazując go również w negatywnym świetle) ani przekonywać na siłę odbiorcy do własnych spostrzeżeń i opinii. Dostajemy za to naprawdę sporą dawkę zbilansowanej, ciekawej i unikalnej wiedzy, która zdecydowanie przybliży nam skomplikowaną, współczesną tematykę wschodnią. No i książkę znakomicie się, przy tym, czyta…

Naprawdę, gorąco polecam.

Chłodna i rzeczowa analiza postaci Nawalnego oraz jego drogi, która zaprowadziła go do kolonii karnej. W zderzeniu z dyktatorem jest tylko jednostką, ale odważną i gotową na wiele.
Jak sam mówi, jego największą zbrodnią jest fakt, że przeżył otrucie zlecone przez Putina.

Wielu z nas pamięta styczeń 2021 r., kiedy to po wyjściu na moskiewskim lotnisku z samolotu Aleksiej Nawalny został aresztowany przez rosyjskie służby. Dlaczego? Kim jest Nawalny?
Autorzy przybliżają nam postać biznesmena, opozycjonisty, polityka, człowieka, którego obawia się sam Putin. Nawalny zaczął swoją działalność od ujawniania korupcji, którą Rosja jest przesiąknięta. Narażał się ludziom stojącym na szczytach władzy. Nawalny jest postacią niejednoznaczną, budzi skrajne emocje. Początkowo wyznawał poglądy nacjonalistyczne, potem ewoluował, starał się, żeby Rosja stała się krajem w pełni demokratycznym. Znany na całym świecie, odważny, bezkompromisowy, ostry, z ogromną charyzmą.

(cd recenzji na fb)

- Powinniśmy uznać, że upadek ZSRR był największą katastrofą geopolityczną stulecia –
2005 r., przemowa do rosyjskiego parlamentu.
Władimir Putin
Gdy w Rosji obalono Cara Mikołaja, brutalnie mordując jego jak i jego rodzinę, nikt chyba ani w samym cesarstwie, ani na świecie nie przypuszczał, że ten potężny kraj przysporzy tylu kłopotów swoim sąsiadom, ale również wielkim mocarstwom za oceanem. Do dziś wielu historyków zadaje sobie pytanie upadek, czy obalenie? Teoretycznie Car Mikołaj abdykował na rzecz swojego brata Michaiła, jednak ten nigdy nie doszedł do władzy.
Całkiem prywatnie uważam, że tam, gdzie do konfliktu wewnętrznego mieszają się tak zwani sojusznicy jak w przypadku Rosji podczas I wojny światowej musi dojść do upadku władzy. Myślę, że nikt nie zaprzeczy, że kraj nad rzeką Moskwą za czasów panowania dynastii Romanowów był wielkim krajem. Brutalnym, ale wielkim. Wraz z dojściem do władzy Bolszewików wszystko zaczęło się zmieniać na gorsze, jednak zarówno Lenin jak i po nim Józef Stalin siłą i przemocą sprawili, że przed Rosją klęczały narody, choć wszyscy gorąco temu zaprzeczali.
Po II wojnie światowej i śmierci jednego z dwóch, największych dyktatorów w dziejach historii, wydawało się, że nowe władze tego potężnego kraju zmienią zdanie międzynarodowej opinii publicznej. Michaił Gorbaczow i jego pierestrojka miały nadać nową przyjazną twarz ustrojowi rosyjskiemu, wydawało się, że wszystko pójdzie dobrze, jednak hegemoniczne dążenia polityczne prominentnych osób w państwie sprawiły, że kraj wrócił do swoich korzeni… Rządy Borysa Jelcyna, były ostatnimi gwarantującymi względny spokój na arenie międzynarodowej, niestety jego niezwykły pociąg do alkoholu doprowadził do tego, że na Kremlu zasiadł człowiek niemal tak samo fanatyczny jak Józef Stalin, czyli Władimir Putin.
Jak wyglądają rządy obecnego prezydenta Federacji Rosyjskiej mamy okazje obserwować od kilkunastu lat. Wielu sprzeciwia się władzy Pana Putina, krzyczy świat, krzyczy Europa, jednocześnie po cichutko robiąc interesiki z rosyjską władzą, mydląc ludziom oczy wmawianą nienawiścią do rządu w rosyjskiej Dumie.
Całkiem niedawno okazało się, że jest ktoś, kto być może zatrzyma geopolityczne dążenia Władimira Putina. Aleksiej Nawalny, bo o nim mowa postanowił stanąć w opozycji do Kremla, zachęcając ludzi do protestów. Pan Nawalny to osoba niezwykle ciekawa, oraz kontrowersyjna. Dla jednych jest narodowym bohaterem, a dla drugich wprowadzającym zamęt buntownikiem. Zważywszy na fakt, że większość społeczeństwa Rosji zwłaszcza starszego wspiera Pana Putina, postać Aleksieja Nawalnego staje się jeszcze bardziej intrygująca.
Człowiek niemal zamordowany na oczach świata niczym Aleksander Litwinienko, staje się ikoną Rosyjskiej walki z dyktaturą i rządami Putina. W swym najnowszym dziele Nawalny Nemezis Putina? Przyszłość Rosji Jan Matti Dollbaum wraz z dwójką innych współtwórców, przedstawiają obszerną biografię Aleksieja Nawalnego.
Kim jest człowiek, który postanowił sprzeciwić się największemu politykowi XXI wieku? Jakie ma cele, do czego dąży, jak wyobraża sobie współczesną Federację Rosyjską? Najważniejsze daty, nazwiska, wydarzenia z życia opozycjonisty, suto okraszone wstawkami prywatności Nawalnego. Jest to pierwsza biografia mężczyzny, zawierająca szczegółowy opis jego walki z dyktaturą prezydenta Putina.
Prywatnie interesuję się polityką oraz gospodarką więc dla mnie najnowsza książka Pana Dollbauma to wielki hit. Napisana szczerze, uczciwie i bez poprawności politycznej przedstawia nie tylko opis postaci Aleksieja Nawalnego, ale również działanie systemu rosyjskiego, na wzór rządów Józefa Stalina.
Książka zachwyci wszystkich miłośników historii, oraz tych, którzy śledzą bieżące wydarzenia na świecie. Pan Nawalny w tej chwili odsiaduje wyrok sądu w Rosji, jednak jego walka nie została jeszcze zakończona.
Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. Kara została odwieszona w lutym 2021 roku po powrocie opozycjonisty z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza tym oskarżeniom.
(PAP)

2005 r., przemowa do rosyjskiego parlamentu.
Władimir Putin

Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji? Morvan Lallouet, Ben Noble
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Lubicie czytać biografie?
Ja rzadko po nie sięgam, tym razem postać słynnego Nawalnego skusiła mnie do poznania szczegółów życiorysu osoby, która jednocześnie uchodzi z narodowego bohatera i zdrajce.
Kim tak naprawdę jest Aleksiej Nawalny?
Biografia zawarta w książce prowadzi nas przez karierę polityczną, prowadzone śledztwa, pokazuje ewolucje poglądów politycznych Nawalnego oraz jego siłę i poparcie jakim obdarzyli go Rosjanie.
Książka jest pierwszą biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osoby, która stała się największym wrogiem rosyjskiej władzy i Putina.
Książka nie tylko dla fanatyków historii i polityki. Jeśli tak jak ja interesujesz się sytuacją w kraju i na świecie to książka jest warta przeczytania.

Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji? Morvan Lallouet, Ben Noble
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Lubicie czytać biografie?
Kim tak naprawdę jest Aleksiej Nawalny?
Biografia zawarta w książce...

„…Praca Nawalnego ma charakter polityczny. Śledztwa demaskują dygnitarzy, co z kolei wzmacnia wezwania Nawalnego do mobilizacji na ulicach i w wyborach …”

Kiedy polityka z pierwszych stron gazet jest fascynująca? Nie wtedy, gdy przelewa się krew, ale jeśli odbiorca widzi walkę dobra ze złem i co najważniejsze kibicuje jednej ze stron. Szybki news nie staje się ulotny. Czytelnik nie jest biernym uczestnikiem wydarzeń. Przed Wami pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Władimira Putina. Wypowiedzi na jego temat są podobne do przeciwieństw. To dobro i zło, ale i biel i czerń.

Autorami książki są Jan Matti Dollbaum zajmujący się ruchami społecznymi i ich wpływami na politykę w Rosji i Europie Wschodniej. Morvan Lallouet, który pisze rozprawę doktorską o Aleksieju Nawalnym i rosyjskiej opozycji, oraz Ben Noble wykładający rosyjską politykę na University College London. W badaniach skupia się na polityce wewnętrznej i polityce legislacyjnej w krajach niedemokratycznych.

Kim jest Aleksiej Nawalny? Po próbie otrucia w sierpniu 2020 roku i przewiezieniu na leczenie do Niemiec polityk wrócił do Rosji na początku 2021 roku, wiedząc, że niemal na pewno trafi do więzienia. Jego natychmiastowe zatrzymanie na lotnisku i szybkie osądzenie jeszcze raz udowodniło, jak bardzo boi się go obecna rosyjska władza. Rodzinny kraj to pewna kara.

Postać Nawalnego budzi w Rosji skraje emocje. Dla jednych jest bohaterem walki o demokratyczne przemiany w kraju. Dla niektórych – perfidnym zdrajcą ojczyzny. Jeszcze inni nie mogą mu wybaczyć dawnych poglądów nacjonalistycznych.

Urodził się w Butyniu, wiosce położonej na zachód od Moskwy 04.06.1976 roku. W dniu upadku Związku Radzieckiego (1991 r.) Nawalny miał 15 lat. Został prawnikiem, inwestował w akcje. Mówi co myśli, jest konkretny i rzeczowy. Działacz antykorupcyjny, polityk i buntownik. Mężczyzna pragnie, by Rosja była nie tylko wolna, ale i szczęśliwa. Jego zwolennicy podkreślają tę wizję, wyjaśniając swoje poparcie. Wskazują, że Nawalny jest „alternatywą”, postacią odważną i inspirującą.

Autorzy biografii Aleksieja Nawalnego poruszają wiele aspektów jego kariery politycznej: od śledztw antykorupcyjnych, które przyniosły mu sławę i popularność, przez ewolucję jego poglądów politycznych, po założenie ruchu politycznego i zostanie drugą najważniejszą postacią w rosyjskiej polityce, człowiekiem, który ma wpływ na wydarzenia nawet zza krat.

Możemy zobaczyć także, jakie strategie, stosowane zarówno przez Nawalnego, jak i Kreml, ukształtowały i zmieniły obie strony. Nie zapominajmy o tym, że jedni pławią się w luksusie, a inni mają gazety w oknach.

Jeśli chcemy zrozumieć współczesną Rosję, trzeba zrozumieć także Aleksieja Nawalnego.

Gorąco polecam

• Niesamowite książki
  • Historie prawdziwe
  • Domowa biblioteka - reportaż
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?