Sweet Guilty Love Bites

2010-07-17
2010-07-17
japoński
475807092X
manga komedia okruchy życia smut yuri

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Sweet Guilty Love Bites składa się z trzech krótkich opowiadań, w których poznajemy losy czterech hostess. Nie myślcie jednak, że bohaterki stoją w pracy w supermarketach i podają klientom kawałki nowego sera. Japońskie hostessy mają za zadanie dotrzymywać towarzystwa mężczyznom - rozmawiać z nimi, spędzać z nimi czas, być może wypić jakiś alkohol. Jak dowiadujemy się z mangi, ta praca nie cieszy się dobrą opinią wśród społeczeństwa. Jednak kwestię zawodu bohaterek możemy równie dobrze odsunąć w tym momencie na bok, gdyż to nie ten motyw jest clou tej mangi. Tym, co najważniejsze w Sweet Guilty Love Bites, to relacje, jakie budują się - w dość szybkim tempie - pomiędzy kobietami.

Shunita Amano nie bawi się w żaden suspens, powolne odkrywanie, nie daje czasu rodzącemu się uczuciu. Jej bohaterki decyzje podejmują szybko, nawet szybciej, niż zdejmują ubrania przez swoimi partnerkami. Nie jest to jednak w żaden sposób minusem tej historii. Chociaż wydawać by się mogło, że jest to opowieść o przygodnym seksie, to Sweet Guilty Love Bites pokazuje dojrzałe uczucia, dojrzałych kobiet. Wszystkie bohaterki swoje związki traktują niezwykle poważnie, kilkakrotnie zastanawiają się nad konsekwencjami, a decyzje podejmują świadomie. Każda z nich na koniec i tak poddaje się uczuciu, które ją ogarnia, ale nie można im wytknąć nieodpowiedzialności.

Właśnie to najbardziej urzekło mnie w tych historiach - dojrzałość przedstawionych kobiet. Miłym akcentem było również patrzenie, jak wszystko przychodzi im z łatwością. Niestety, opowieści szybko dobiegały końca i właśnie to uznaję za minus Sweet Guilty Love Bites. Amano niedostatecznie wykorzystała okazję, do stworzenia wspaniałych historii - autorka jedynie musnęła swój świat przedstawiony, pozostawiając mnie z ogromnym niedosytem. Sprawę pogarszał (polepszał?) również sposób tworzenia dialogów, które były napisane z humorystycznym zacięciem - zdarzyło mi się nawet zaśmiać na głos, czego nie robię zbyt często, podczas czytania.

Całość recenzji na Geek Kocha Najmocniej: http://www.geekkochanajmocniej.pl/2017/10/kochac-dojrzale-recenzja-sweet-guilty.html

W czasach gdy cukierkowość uderza w nas, niczym amunicja z AK47, wszyscy prześcigują się w coraz bardziej absurdalnych historiach, a ludzie wprost jojczą od nadmiaru sztampowości... Wreszcie mamy szansę by między tym wszystkim się zatrzymać, odetchnąć i zaglądnąć do lektury tomiku, który w sposób realistyczny przedstawia relacje damsko-damskie.

Waneko, niesłabnące pod względem swej oferty i tematyki, wyciągnęło dłoń w kierunku czytelnika poważniejszego, dojrzalszego, takiego który nie tylko lubi słodzik, ale również chce czasem odskoczni bogatszej o całkiem inne doznania.

Tym samym grono ludzi może poczuć się zaspokojone, albowiem SGLB, stanowi zbiór kilku historii związanych z kobietami, seksem, budowaniem więzi międzyludzkich, przy jednoczesnym wystawianiu ich na próbę i zmagania z brutalnymi realiami naszego świata.

Nie jedną osobę, która już zwraca powoli yaoi'e (przyznam że czytuję ten gatunek, ale od nadmiaru głowa boli czyż nie?),może zachęcić do zapoznania się z tym tomikiem fakt tego, że mamy tutaj do czynienia z yuri. Nie takim pokroju tego jakie zaserwowała nam już Utena. W SGLB gatunek ten, jest bardziej dopasowany do autentycznego zachowania ludzkiego, bez zbędnych udziwnień, bez fantasy i latających kucyków w tle.

Osobiście nie jestem maniakiem lub fanką yuri, ale tytuł ten przekonał mnie do siebie i zachęcona zostałam do zakupienia papierowej wersji. Nie pierwszy raz zaufałam Waneko i jak zawsze się nie rozczarowałam - gdyż wiedzą oni, co wybrać i jak porządnie odwalić wydawniczą robotę (patrz: projekt okładki i samo złożenie tego w całość).

Podsumuję swoją opinię następująco: Dziękuję za świeżość w postaci ciekawego tytułu, liczę na więcej (w sensie rozwinięcia tej kategorii u Wanekowiczów) i śmiało mogę polecić to tym, co bardziej wymagającym.

Waneko, niesłabnące pod...

Och mój boże, yuri dla dorosłych! Myślałam, że się nie doczekam.

Od czasu, kiedy w moje łapki wpadło Girlfriends, zdarza mi się wpadać do Empiku i przeglądać półkę z mangami w nadziei na kolejne yuri. Nie to, że naprawdę się spodziewałam. Ale wczoraj dorwałam aż dwa tomy i Sweet Guilty Love Bites jest jednym z nich.

Takie yuri dotąd czytałam tylko online. Mam ochotę zadzwonić do Waneko i z płaczem podziękować za wydanie tego, albo rzucać w nich moimi pieniędzmi, aż nie będę miała za co kotów karmić. To jest takie dobre! Bohaterki są w moim wieku (no, prawie)! Mają dorosłe problemy! Seks! Prawdziwy lesbijski seks! Prawdziwe, dorosłe kobiety! Fanfary, oklaski, wiwat!

Tomik oferuje nam trzy historie. Bohaterki łączy miejsce pracy: wszystkie są hostessami w jednym klubie. Jest to zajęcie dosyć obce polskiej kulturze i chętnie przeczytałam mangę po prostu o dziewczynach pracujących w klubach, aby dowiedzieć się więcej. To, że jeszcze są lesbijkami stanowi wisienkę na świetnym torcie. Historia o przygarnianiu nieznajomej z ulicy wydaje się bardzo mangowa, ale przypominam, że Woody Allen nakręcił o tym film, więc nie, manga nie ma monopolu na klisze. Najbardziej podoba mi się historia samotnej matki, która odkrywa, że dopuściła się jednonocnego wyskoku z nauczycielką swojej córeczki. To było wspaniałe. I na koniec historia dwóch studentek, współlokatorek.

Kreska jest fantastyczna, sceny erotyczne rysowane sugestywnie i subtelnie jednocześnie, dziewczyny są niesamowicie fajne, każda ma własną osobowość i dzielą z sobą kawałek ciekawego świata. Mogłabym napisać do tego tysiące fanfików i chyba to właśnie będę robić przez weekend. Stanowczo polecam.

Och mój boże, yuri dla dorosłych! Myślałam, że się nie doczekam.

Takie yuri dotąd czytałam tylko online. Mam ochotę...

2085

Liczyłam, że się dowiem na czym polega praca hostess i... nic z tego. Historia marna. Rysunki sztampowe.

Słodkie i urocze opowiadania o miłości. Przemiło się czyta!

Słodkie i urocze opowiadania o miłości. Przemiło się czyta!

• Manga
  • Mangi