K2. Historia najtrudniejszej góry świata

Sine Qua Non
2021-11-24
2021-11-24
Barbara Bardadyn
literatura podróżnicza literatura faktu K2 Czogori Karakorum wyprawy górskie literatura górska

Wizualnie najładniejsza książka w mojej biblioteczce. Piękne grafiki, jedynie jedna czy dwie mało widoczne, dużo archiwalnych zdjęć, oprawa wizualna top. Treściowo raczej zwięźle, najważniejsze chwile na K2 do momentu jej zdobycia. Z patriotycznego poczucia zabrakło mi oczywiście opisu dokonań naszych i graficznego przebiegu "Magic line".
Książka idealna na prezent dla miłośnika tematu.

Książka idealna na prezent dla...

Przekrój i zarys historyczny jednej z najwyższych gór świata pozwala zapoznać i poszerzyć wiedzę o konkretne daty oraz postacie. Album wydany w powiększonym formacie umożliwia dobrze przegląd wykorzystywanych w nim map, ilustracji oraz fotografii.
Dla miłośników gór pozycja obowiązkowa.

Dla miłośników gór pozycja obowiązkowa.

Mega treściwa, piękne zdjęcia. Czyta się z zapartym tchem. Delikatny, ale bardzo delikatny minusik za rozmiar, ale w ogóle nie przeszkadza. Polecam każdemu zainteresowanemu tematem i nie tylko : )

Kocham czytać o górach, oglądać filmy o górach i chodzić po górach. Krótko mówiąc, kocham góry i tym bardziej ciężko było mi przejść obojętnie obok albumu pt. „K2. Historia najtrudniejszej góry świata”. To, co jest najpiękniejsze w tej książce to ogromna ilość map, zdjęć, informacji, sylwetek osób podbijających K2. Jednym słowem wszystko. Książka przybliża nam jeszcze bardziej ogrom tej góry, która z wiadomych powodów jest taka trudna do zdobycia. Jeśli lubicie literaturę górską, albumy czy po prostu poszerzać swoją wiedzę to sięgajcie po tę książkę. Dodatkowo polecam Wam obejrzeć na Netflixie film pt. „14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych” o nieustraszonym nepalskim wspinaczu Nimsdai Purja.

Książka pięknie wydana. Do czytania, do oglądania, do studiowania.

Książka pięknie wydana. Do czytania, do oglądania, do studiowania.

Przepiękne wydanie! Ogromny format, mnóstwo grafik, zdjęć, map i historia zdobywania K2 - od pierwszych wypraw badawczych. Absolutny #musthave na półce z kolekcją książek górskich. Perełka warta swojej ceny.

Od jakiegoś czasu mam hopla na punkcie gór wysokich a Karakorum jakoś szczególnie mnie intryguje, więc jak tylko zobaczyłam na LC reklamę tej książki musiałam ją mieć. To cudowna pozycja o tej najbardziej pożądanej przez dziesiątki lat drugiej co do wielkości górze świata. Opisuje w przystępny sposób jej historię - od momentu odkrycia aż po zdobycie przez człowieka. To, co jest niewątpliwie największym plusem tej książki to bardzo duża liczba rycin, zdjęć, poglądowych map i schematów - dzięki temu można ją nazwać nawet atlasem lub encyklopedią K2. Dosyć szczegółowo poznajemy historię takich miejsc i nazw jak choćby sama nazwa K2, Żebro Abruzzów, Komin House`a czy Szyjka Butelki. Godzinami mogłabym wpatrywać się w te szczegółowe mapy lodowca Baltoro, okolic K2 i generalnie Himalajów. Według mnie to najlepsza pozycja traktująca o tej odległej historii K2, będąca pięknym hołdem dla tej góry i jej odkrywców.
Polecam, szczególnie pasjonatom himalaizmu.

Dzięki włoskiemu autorowi możemy poznać nie tylko historię nazewnictwa K2, ale także zapoznać się z sylwetkami najsłynniejszych wspinaczy, którzy postanowili rzucić jej wyzwanie. Poznajemy również historie, które stały za tym, by punkty (konieczne do minięcia podczas trasy na szczyt) zostały ochrzczone jako Żebro Abruzzów czy też Komin House’a. Wydawnictwo SQN umieściło również na swojej stronie erratę, korygującą drobne błędy pojawiające się w spisie treści i niektórych mapach.

więcej na portalu kulturanacodzien.pl

Świetna książka, pięknie ilustrowana, wypełniona zdjęciami, mapami, a przede wszystkim historiami, które pokazują jej majestat. Książka zarówno dla największych entuzjastów wspinania, jak i osób, które może zainteresować trud jej zdobywania.

W książce krótko napisano skąd nazwa, podsumowano ją pośród pozostałych ośmiotysięczników, ale przede wszystkim zaprezentowano historię jej zdobywania.

• Góry
  • Góry