Newton. Grawitacja w akcji

Okładka książki Newton. Grawitacja w akcji Jordi Bayarri
Okładka książki Newton. Grawitacja w akcji
Jordi Bayarri Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Najwybitniejsi Naukowcy komiksy
48 str. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Najwybitniejsi Naukowcy
Tytuł oryginału:
Newton: La gravedad en acción
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2021-10-13
Data 1. wyd. pol.:
2021-10-13
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328160255
Tłumacz:
Agata Ostrowska
Tagi:
literatura dziecięca biografia naukowcy Newton
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kopernik. Centrum Wszechświata Jordi Bayarri, Dani Seijas
Ocena 7,2
Kopernik. Cent... Jordi Bayarri, Dani...
Okładka książki Galileusz. Posłaniec gwiazd Jordi Bayarri, Dani Seijas
Ocena 7,2
Galileusz. Pos... Jordi Bayarri, Dani...
Okładka książki Ada Lovelace. Czarodziejka liczb Jordi Bayarri, Dani Seijas
Ocena 7,2
Ada Lovelace. ... Jordi Bayarri, Dani...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dedal i Ikar. Świat mitów Clotilde Bruneau, Luc Ferry, Giulia Pellegrini
Ocena 6,7
Dedal i Ikar. ... Clotilde Bruneau, L...
Okładka książki Podróże z pazurem. Kalima nosi piaski Sahary. Izabella Miklaszewska, Piotr Miklaszewski
Ocena 8,6
Podróże z pazu... Izabella Miklaszews...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Spotkanie Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 7,2
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Siostry Niezapominajki: 1. Sen Sary Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 7,6
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Odyseja. Świat Mitów Giuseppe Baiguera, Clotilde Bruneau, Luc Ferry, Giovanni Lorusso
Ocena 7,2
Odyseja. Świat... Giuseppe Baiguera, ...
Okładka książki Ciężko jest być bogiem Christophe Cazenove, Philippe Larbier
Ocena 7,1
Ciężko jest by... Christophe Cazenove...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2344
2341

Na półkach: , ,

Bardzo dużo nazwisk, dat i wydarzeń historycznych, jak na tak niewielki komiks. Trochę przytłaczają, zwłaszcza młodego czytelnika. Autorzy chcieli przekazać w ciekawy sposób sporą dawkę wiedzy i tego dokonali. Mam jednak obawy, że ilość w tym przypadku nie przejdzie w jakość. Czytelnik, który w szkole zapoznał się z twierdzeniami Newtona, prawem ciążenia i grawitacją, po prostu będzie miał powtórkę w ciekawej szacie graficznej, jednakże ten, który dopiero rozpoczyna edukację nie za wiele wiedzy wyniesie z lektury. Wiedzy jest zbyt wiele i w zbyt skrótowej formie podanej. Ciekawym zabiegiem są krótkie biografie osób występujących w komiksie oraz informacja o tym, ile naukowiec musi poświęcić pracy na to, by sformułować jakąś tezę. Nie wystarczy przysłowiowe jabłko, które spadnie na głowę. Zatem reasumując, lekturę polecam, lecz dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Bardzo dużo nazwisk, dat i wydarzeń historycznych, jak na tak niewielki komiks. Trochę przytłaczają, zwłaszcza młodego czytelnika. Autorzy chcieli przekazać w ciekawy sposób sporą dawkę wiedzy i tego dokonali. Mam jednak obawy, że ilość w tym przypadku nie przejdzie w jakość. Czytelnik, który w szkole zapoznał się z twierdzeniami Newtona, prawem ciążenia i grawitacją, po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1181
1149

Na półkach:

Dziś, w czasach powolnego podboju kosmosu, grawitacja nikogo nie dziwi. A przynajmniej nie powinna. Jednak lekcje fizyki w szkole są często bardzo nudne i tak naprawdę większość osób po jej skończeniu nie pamięta praw i wzorów poruszanych na zajęciach. Sam ledwo co z tego kojarzę i gdyby teraz mnie ktoś spytał o definicję ruchu jednostajnie przyspieszonego to miałby problem z odpowiedzią. Wszak matura to bzdura :) Dlatego warto sięgać po komiksy edukacyjne, które w umiejętny sposób potrafią przybliżyć pewne zagadnienia naukowe.

Jest to już piąty album z serii Najwybitniejsi naukowcy, którą śledzę z wielkim zaciekawieniem. Tym razem trafiamy do drugiej połowy XVII wieku w Anglii i śledzimy losy Isaaca Newtona. W istocie był to człowiek niezwykły, obdarzony ogromną inteligencją, ale również wyobraźnią. I właśnie na tych cechach skupia się komiks, przedstawiając w dość telegraficznym skrócie niezwykłe życie tego Anglika. Wywodził się z prostej rodziny, ale dzięki swej smykałce do konstruowania nowych urządzeń szybko zdobył zainteresowanie uczonych i tak trafił na uniwersytet w Cambridge. Tam szybko się rozwijał zajmując kolejne szczeble w naukowej karierze.

Oczywiście żadne jabłko nie spadło mu na głowę, natomiast Newton bardzo interesował się optyką oraz przyciąganiem się ciał. Tym sposobem, za pomocą prób i błędów, opracował wiele teorii, których po dziś dzień uczymy się w szkole. Tak, ten człowiek w istocie był wizjonerem. Młodzi czytelnicy łatwo mogą to zrozumieć czytając prezentowany tutaj komiks. Zobaczą też ile wyrzeczeń kosztowało to Newtona w dojściu do udowodnienia swych teorii.

Trzeba przyznać, że ta seria jest niezwykle ciekawa. Potrafi zachęcić najmłodszych do nauki, poznania historii ludzi, którzy na zawsze zmienili bieg historii. To właśnie dzięki nim jesteśmy obecnie na tak wysokim poziomie technologicznym. Bez ich udziału, wysiłku i nie rzadko poświęcenia, nie byłoby dziś tylu dobrodziejstw technologii oraz cyfryzacji. Choć nadal zostało jeszcze wiele do zrobienia i odkrycia.

Dziś, w czasach powolnego podboju kosmosu, grawitacja nikogo nie dziwi. A przynajmniej nie powinna. Jednak lekcje fizyki w szkole są często bardzo nudne i tak naprawdę większość osób po jej skończeniu nie pamięta praw i wzorów poruszanych na zajęciach. Sam ledwo co z tego kojarzę i gdyby teraz mnie ktoś spytał o definicję ruchu jednostajnie przyspieszonego to miałby problem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6145
3446

Na półkach:

Jestem wielką fanką komiksów, zachęcania dzieci do czytania z ich wykorzystaniem (w końcu ćwiczenie czyni mistrza) oraz podsuwania ciekawostek, wiedzy, przemycania ważnych problemów. Komiksy zwykle kojarzą nam się z lekką, niezobowiązującą rozrywką. Inne skojarzenie to niezwykli bohaterzy. Najlepiej tacy z supermocami. To świetnie pobudza wyobraźnię i pomaga rozwijać koncentrację, a także kompetencje językowe. A mimo tego ta forma ciągle jest za mało doceniana w edukacji, pomijana, przemilczana, a przecież to doskonała pomoc zachęcająca do czytania, materiał mogący skutecznie przyciągnąć do słowa pisanego i wychować zaangażowanego czytelnika. Na szczęście stopniowo się to zmienia i mam nadzieję, że jeszcze troszkę i będzie bardziej doceniany, częściej podsuwany dzieciom i młodzieży, a twórcy wykorzystają jego potencjał do edukowania kolejnych pokoleń.
Patrząc na różne propozycje komiksów przemycających wiedzę uważam, że idziemy w dobrym kierunku. Zdobywanie wiedzy jeszcze bardziej będzie kojarzyło się z rozrywką, a młodzi czytelnicy będą wykazywali większe zainteresowanie światem, lepiej mu się przyglądali i fantazjowali, aby tworzyć nowe wynalazki oraz idee. Jedną w wielu ciekawych propozycji jest seria „Najwybitniejsi Naukowcy” wydawana przez Wydawnictwo Egmont. Jordi Bayarri w przystępny sposób prezentuje sylwetki znanych uczonych. Wszystkie publikacje powstały przy współpracy z dr. Tayrą Lanuzą, znawczynią historii nauki. Do polskich czytelników trafiły już opowieści o Darwinie, Marii Skłodowskiej-Curie, Einsteinie, Arystotelesie, Newtonie, Hypatii, Pasteurze, Adzie Lovelace i Galileuszu. W przypadku życiorysów kobiet bardzo podoba mi się to, że dostajemy zarys dziejów z dyskryminującą otoczką i pokazaniem jak wiele zależało od bliskich i ich wsparcia. Młodzi czytelnicy zobaczą też jak bardzo edukacja kobiety była zaniedbywana, jak niesamowicie ważne było ich zaangażowanie i walka z uprzedzeniami, szowinizmem, mizoginizmem.
Jordi Bayarri pokazuje nam nie tylko życie wybitnych postaci, ale też pozwala zrozumieć przemiany społeczne, warunki, w których żyli badacze. Dostrzegamy jak ważny był ich warsztat pracy, obserwacje, tworzone notatki, nawiązywane współprace, zainteresowania zgodne z wiedzą znaną żyjącym im współcześnie ludziom, możliwość wymiany pomysłami. Uświadamia młodym czytelnikom, że nauka nie rozwija się w próżni, ale jest wynikiem pomysłowości wielu osób otwartych na idee innych. Każdy z nich też zmieniał ten zasób informacji, wprowadzał nowe światło w nieznane obszary. Bez ich wkładu nie mielibyśmy urządzeń, które codziennie ułatwiają nam życie, wyszukanych rozrywek umilających nam czas, zagadek myślowych skłaniających do abstrakcyjnego myślenia, lekarstw. Jak niesamowicie wiele zmienili uświadamiamy sobie studiując ich życiorysy. Dla starszych czytelników istnieje wiele obszernych ksiąg pozwalających przenieść się w czasie i poznać realia, w jakich żyli poszczególni naukowcy. Dla dzieci i młodzieży takich publikacji jest niewiele, ale to się powoli zmienia. Coraz częściej doceniamy znajomość kontekstu powstania teorii, tło historyczne i personifikacja praw przez przypisanie jej określonej osobie z całym bagażem charakteru i doświadczeń. Seria Najwybitniejsi Naukowcy to komiksy przeznaczone dla młodych czytelników. Dzięki niej mogą oni poznać sylwetki ludzi nauki, dowiedzieć się, w jaki sposób przyczynili się do postępu w różnych dziedzinach, dlaczego byli prekursorami oraz w jakich realiach żyli. Do tego autor wprowadza czytelników w pojęcia naukowe, łatwo objaśnia najpopularniejsze teorie, przybliża sylwetki badaczy, którzy wpłynęli na dokonania naukowców. Pojawia się tu też wiele ważnych tematów politycznych. Stajemy się świadkami wojen, starć różnych grup społecznych.
Niesamowicie bardzo cieszy mnie to, że właśnie ta seria pojawiła się na polskim rynku, ponieważ wyszła ona spod „pióra” hiszpańskiego scenarzysty i rysownika Jordiego Bayarri wprowadzającego młodych czytelników w bardzo przystępny sposób w świat ludzi nauki, uświadamiającego, że za ich sukcesem stała niezwykła fascynacja i chęć odkrycia czegoś nowego, zrozumienia świata, przełamania stereotypów, poszukiwania prawdy, badania świata i dystans do tego, co oczekiwały od naukowców wpływowe grupy. Polskie wersje na końcu lektury zawierają dodatkowy materiał o prezentowanej postaci. Doktor Tomasz Rożek propagujący naukę na kanale „Nauka To Lubię” opowiada o poznanej postaci, pozwala jeszcze dokładniej je poznać i lepiej zrozumieć akcję. W publikacji znajdziemy też kalendarium odkryć bohatera albumu oraz galerię postaci: zarówno krótkie notki o nich, jak i wstępne szkice, studia osoby, co pozwala młodym czytelnikom uświadomić sobie, od czego zaczyna się rysowanie komiksu. Każdy komiks jest wielkości zeszytu do nut (i też w taki sposób się otwierają). Lekko usztywnione okładki mają skrzydełka, na których znajdziemy informacje o tym, w jaki sposób powstał pomysł na komiksy i o współpracy z dr Tayrą Lanuzą naukowo zajmującą się historią nauki. Dzięki temu mamy pewność, że publikacje zawierają fakty zgodne z aktualnym stanem wiedzy.

Jestem wielką fanką komiksów, zachęcania dzieci do czytania z ich wykorzystaniem (w końcu ćwiczenie czyni mistrza) oraz podsuwania ciekawostek, wiedzy, przemycania ważnych problemów. Komiksy zwykle kojarzą nam się z lekką, niezobowiązującą rozrywką. Inne skojarzenie to niezwykli bohaterzy. Najlepiej tacy z supermocami. To świetnie pobudza wyobraźnię i pomaga rozwijać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
276
276

Na półkach:

Komiks z cyklu „najwybitniejsi naukowcy” poświęcony jest znakomitemu odkrywcy, matematykowi, fizykowi i inżynierowi Isaacowi Newtonowi.

Brytyjczyk zasłynął przede wszystkim z trzech zasad dynamiki, odkrycia grawitacji, ale mało kto wie, że od dziecka sam konstruował swoje zabawki oraz rysował ich projekty, tak aby mogli z nich korzystać inni.

Wielki popularyzator nauki, wybitny badacz i geniusz tym razem na kartach komiksu, daje poznać się jako zwyczajny chłopak z ogromnym talentem. Przepiękne ilustracje, dużo tekstu, cała masa historii i wierne odwzorowanie biografii Newtona – to plusy tej publikacji.

Bohater, którego warto naśladować choćby w samej wytrwałości względem wykonywanych przez niego doświadczeń. Nie poddawać się jak coś nie wychodzi za pierwszym razem, być pewnym siebie i swojej wiedzy, kropla drąży skałę nie siłą, lecz częstym padaniem.

Polecamy wszystkim dzieciakom głodnym wiedzy! 😊
wopisie.pl - tu dzieci mają głos! zapraszamy

Komiks z cyklu „najwybitniejsi naukowcy” poświęcony jest znakomitemu odkrywcy, matematykowi, fizykowi i inżynierowi Isaacowi Newtonowi.

Brytyjczyk zasłynął przede wszystkim z trzech zasad dynamiki, odkrycia grawitacji, ale mało kto wie, że od dziecka sam konstruował swoje zabawki oraz rysował ich projekty, tak aby mogli z nich korzystać inni.

Wielki popularyzator nauki,...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
2322
2322

Na półkach: , ,

Prawo ciążenia.

Oto Isaac Newton. Postać, którą - prędzej, czy później - każde dziecko pozna w trakcie szkolnych lekcji. Zwłaszcza na lekcjach fizyki :) Niniejsza książeczka to bardzo przyjazne wprowadzenie w świat nauk ścisłych, a wśród nich prawo grawitacji zajmuje niepoślednią rolę. To właśnie Isaac Newton jest jego odkrywcą :)

W ramach serii "Najwybitniejsi naukowcy" mamy okazję poznać nieco bliżej kolejną ważną dla historii nauki postać, którą jest genialny badacz, odkrywca prawa powszechnego ciążenia - Isaac Newton. Jaka jest jego historia? Jak doszło do odkrycia wspomnianego prawa (które do dziś wszystkich nas obowiązuje ;) )

Kolejny tom kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. W tym albumie poznajemy Isaaca Newtona, badacza, który odkrył prawo powszechnego ciążenia, a dokonał tego – według legendy – w sadzie, gdy na głowę spadło mu jabłko z drzewa, pod którym siedział. Z opowieści dowiadujemy się, że od Newtona od najmłodszych lat interesowało wszystko, co działo się dookoła niego. Lubił przeprowadzać eksperymenty, dzięki którym poznawał reguły rządzące światem. Pozwoliło mu to stać się jednym z najbardziej wszechstronnych naukowców w historii. Jego odkrycia otworzyły zupełnie nowy rozdział w dziejach nauki.

Komiks należy do serii "Najwybitniejsi naukowcy" przedstawiającej postacie ze świata nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach - medycynie, fizyce, przyrodzie, czy astronomii.

Polecam.

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

#newtongrawitacjawakcji #egmontpolska #światkomiksu #dladzieci #fizyka #isaacnewton #egmont #nauka #komiks #komiksdladzieci #booksforkids #cosnapolce

https://cosnapolce.blogspot.com/2021/11/newton-grawitacja-w-akcji-jordi-bayarri.html

Prawo ciążenia.

Oto Isaac Newton. Postać, którą - prędzej, czy później - każde dziecko pozna w trakcie szkolnych lekcji. Zwłaszcza na lekcjach fizyki :) Niniejsza książeczka to bardzo przyjazne wprowadzenie w świat nauk ścisłych, a wśród nich prawo grawitacji zajmuje niepoślednią rolę. To właśnie Isaac Newton jest jego odkrywcą :)

W ramach serii "Najwybitniejsi naukowcy"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1862
376

Na półkach:

Kolejny album komiksowej serii poświęconej wybitnym naukowcom przedstawia sylwetkę Isaaca Newtona. Docelowy młodszy czytelnik i edukacyjny charakter całości determinują nieco formułę tych książeczek, ale mogą one przynieść nieco czytelniczej radości nawet nieco starszemu odbiorcy. Ciekawe są dodatki - tym razem oprócz m.in. szkiców postaci i sylwetek kilku innych naukowców znajdujemy również parę zdań o (naukowym) Towarzystwie Królewskim czy opowieść o tym, jak to z tym spadającym jabłkiem i prawem powszechnego ciążenia naprawdę było. Świetna jest też notka biograficzna poświęcona Newtonowi napisana przez doktora Tomasza Rożka na potrzeby polskiego wydania komiksu. Dowiemy się z niej m.in., że Newton był nie tylko wybitnym naukowcem, ale i uprawiał wątpliwą paranaukę a ponadto zajmował się... przepowiadaniem końca świata. Szkoda, że takie ciekawostki - siłą rzeczy - nie znalazły się w tym komiksie. Przyjemna seria, dobra lektura.

Kolejny album komiksowej serii poświęconej wybitnym naukowcom przedstawia sylwetkę Isaaca Newtona. Docelowy młodszy czytelnik i edukacyjny charakter całości determinują nieco formułę tych książeczek, ale mogą one przynieść nieco czytelniczej radości nawet nieco starszemu odbiorcy. Ciekawe są dodatki - tym razem oprócz m.in. szkiców postaci i sylwetek kilku innych naukowców...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4711
3758

Na półkach: ,

Ciekawy, ale i trudny człowiek był z Newtona.

Ciekawy, ale i trudny człowiek był z Newtona.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    20
  • Chcę przeczytać
    8
  • Posiadam
    4
  • Dla dzieci
    2
  • 2023
    2
  • Dziecionkowe
    1
  • Przetłumaczone
    1
  • Polecane
    1
  • Dla szkrabów
    1
  • Komiks
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Newton. Grawitacja w akcji


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,0
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także