Krótka historia postępu

Pogotowie Kazikowe
2021-09-01
2021-09-01
Łukasz Wierzbicki

Czytanie książki przerwałam na stronie 34, gdzie tłumacz w przypisie wyjaśnia, czym była zimna wojna. Już przy całkiem pierwszym przypisie mocno się zdziwiłam, gdyż tam tłumaczył, czym jest dystopia. Nie za bardzo rozumiem, dlaczego redakcja uznała, że czytelnicy będą tak mało zorientowani, że te zwroty sprawią im trudność.

Jeśli chodzi o treść, to nie mogę ocenić oczywiście, skoro książki nie przeczytałam w całości. Mogę natomiast napisać, że jest ona o czymś innym niż zrozumiałam z opisu z tylnej okładki. Jest tam dużo polityki, ekologii, ale na takim podstawowym poziomie, który znajdziemy w codziennych wiadomościach. Irytujące było czytać znane wszystkim truizmy. Niestety nie jest to za bardzo książka o antropologii, przeszłych cywilizacjach, i raczej nie wyniosłabym z niej zbyt wiele.

Na koniec dodam jeszcze tylko, że w książce jest nacisk na ekologię, podczas gdy sama książka ma zbyt duże marginesy (szersze niż zwykle się spotyka). Można by trochę drzew zaoszczędzić dzięki zmniejszeniu tych marginesów.

Jeśli chodzi o treść, to nie mogę ocenić...

Bardzo wszechstronna i wielowątkowa książka. Świetnie opisuje jakie czynniki przyczyniły się do upadku różnych cywilizacji zaczynając od czasów prehistorycznych i początków ludzkości. Autor analizując "czarne skrzynki" przygląda się wnikliwie zarówno czynnikom środowiskowym, ekonomicznym, jak i geopolitycznym.

Odniesienia do współczesnej, zglobalizowanej cywilizacji i konkluzja książki są tym bardziej ważne patrząc w jak czarnych barwach rysuje się przyszłość i jak przekroczyliśmy już granicę zużycia surowców.

Aktualizacja książki po 16 latach jeszcze bardziej podkreśliła jej przekaz, bowiem można było porównać wiele współczesnych statystyk z tymi za czasów pierwszego wydania. Historia przekładu na język polski stanowi również ciekawy dodatek pod koniec książki.

Odniesienia do współczesnej, zglobalizowanej cywilizacji i...

Skąd przybyliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

To właśnie na te pytania, znajdziemy odpowiedzi w książce „Krótka historia postępu”. Ronald Wright, jej autor, studiował archeologię oraz antropologię na uniwersytetach w Cambridge i Calgary, a zdobytą wiedzę i doświadczenie zaprezentował w swojej powieści. Jego pierwsze dzieło – „Romans naukowy” zostało wielokrotnie wybrane książką roku oraz zdobyło nagrodę Davida Highmana.

„Krótka historia postępu” to literatura faktu, licząca sobie niecałe 200 stron. Oryginalnie wydana w 2004 roku, w Polsce pojawiła się niedawno, z inicjatywy pana Łukasza Wierzbickiego - autora takich książek jak: „Afryka Kazika”, „Machiną przez Chiny” czy „Ocean to pikuś”. Pan Łukasz przetłumaczył „A Short History of Progress” na język polski, żebyśmy mogli poznać historie ludzkości oraz minionych cywilizacji, o których owa książka, w bardzo ciekawy sposób, opowiada. Ronald Wright fantastycznie analizuje przeszłość dawnych cywilizacji, opowiada o początkach ludzkości, ludziach neolitu i paleolitu, opowiada o ich potędze, ale również o słabościach i nieumiejętnym spojrzeniu na sytuacje, które w ostateczności doprowadziły pradawne cywilizacje do upadku. Swoje rozważania i spostrzeżenia zestawia z czasami ówczesnymi.

„Krótka historia postępu” to książka przepełniona faktami i historią, dlatego nie sądzę, że przypadnie ona do gustu każdemu. Jest pisana bardzo przystępnym językiem, a sam temat, jaki porusza Wright, wydaję mi się być bardzo ciekawy. Osobiście jako osoba, która rzadko sięga po książki z tego gatunku, bardzo przyjemnie spędziłam czas czytając ją oraz nauczyłam się wielu ciekawych rzeczy.
Daria
źródło: szkolnyklubrecenzenta.pl

Skąd przybyliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

• Popularnonaukowe
  • Specjalne