Pawełek Pinokio

Mandioca
2021-09-30
2021-09-30
Jakub Jankowski
komiks parodia pastisz czarny humor

Okładka książki Metal Hurlant #1/2021 UGO BIENVENU, Mathieu Bablet, Berliac, Franck Biancarelli, Merwan Chabane, Jacob Edgar, Luke Jones, Afif Khaled, ROXANE LUMERET, Paul Lacolley, Lee Lai, Jesse Lonergan, Carole Maurel, Anna Mill, Tommi Parrish, Jeremy Perrodeau, Julien Perron, Ingo Römling, JACQUEN SALAÜN, ADAM SILLARD, PIERRE VAN HOVE, Lucas Varela
Metal Hurlant ... UGO BIENVENU, Mathi...
Okładka książki Człowiek Diego Agrimbau, Lucas Varela
Człowiek Diego Agrimbau, Luc...
Okładka książki Coviks-20 Askold Akiszyn, Igor Baranko, Krzysztof Gawronkiewicz, Henryk Glaza, Ernesto Gonzales, Joanna Karpowicz, Zbigniew Kasprzak, Berenika Kołomycka, Konstantin Komardin, Anna Krztoń, Monika Laprus-Wierzejska, Tomasz Lew Leśniak, Shawn Martinbrough, Jan Mazur, Melon, Piotr Nowacki, Unka Odya, Maciej Pałka, Grzegorz Rosiński, Marcin Rustecki, Tomasz Samojlik, Yana Shunyata, Bill Sienkiewicz, Rafał Skarżycki, Marek Skotarski, Michał Śledziński, Wojciech Stefaniec, Agnieszka Świętek, Dominik Szcześniak, Rafał Szłapa, Tomasz Tomaszewski, Jakub Topor, Robert Trojanowski, Przemysław Truściński, Maciej Tuora, Lucas Varela, Jakub Wiejacki, Agnieszka Wolny-Hamkało
Coviks-20 Askold Akiszyn, Igo...

Okładka książki Aldobrando Luigi Critone, Gianni Pacinotti
Aldobrando Luigi Critone, Gian...
Okładka książki Zdziczenie Denis Bajram, Thibaud De Rochebrune, Valerie Mangin
Zdziczenie Denis Bajram, Thiba...
Okładka książki Wszędzie biały Stéphane Fert, Wilfrid Lupano
Wszędzie biały Stéphane Fert, Wilf...
Okładka książki Ptaszyna Ian Bertram, Darcy Van Poelgeest
Ptaszyna Ian Bertram, Darcy ...
Okładka książki Zakazany Port Teresa Radice, Stefano Turconi
Zakazany Port Teresa Radice, Stef...

Pinokio był dupkiem, więc trafił do piekła - proste. Kolejna zabawna bzdurka od autora "Najdłuższego dnia przyszłości". Chwytliwy koncept, świetna kreskówkowa oprawa, sporo kreatywnych pomysłów... Mam jednak wrażenie, że epizodyczna formuła nieco powstrzymuje ten komiks przed staniem się czymś więcej niż tylko wspomnianą "zabawną bzdurką". Gdyby dołożyć tutaj ciągłą fabułę i choć szczątkową przemianę bohatera, moglibyśmy otrzymać coś naprawdę wybitnego.

Szalone połączenie Pinokia, podróży Dantego przez dziewięć kręgów piekła i wielu motywów z literatury i popkultury. Pawełek nie jest grzecznym Pinokiem. Ma wszystkie zasady gdzieś,
za swoje grzechy wciąż trafia do piekła, z którego ucieka na różne sposoby. Ten komiks to dobra zabawa, choć scenariusz jest dość luźny. Dużo humoru, bardzo fajna kreska.

Napisana z czarnym humorem historia Pinokio, ktory wcale nie jest taki jakim go znamy.
Pinokio, ktory jest klamca, oszustem, egoista stara sie jakos uciec z piekla.
Jest to calkiem zabawna opowiaska, podczas lektury ktorej, usmiech nie schodzi z ust.
Polecam.

Pinokio, ktory jest klamca, oszustem, egoista stara sie jakos uciec z piekla.
Polecam.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Po pierwsze podobają mi się rysunki Vareli. Podobnie jak w "Najdłuższym dniu przyszłości", operuje charakterystyczną "miękką" kreską, która bardzo mi odpowiada. Gdy dochodzą do tego "piekielne" kolory rodem z Hellboya i matowy papier - efekt murowany. Mniej oczywista jest moja ocena fabuły. Czy ta wariacka wersja klasycznej opowieści Collodiego to czysta zabawa konwencją czy może autor miał zamiar nadać całości jakiś głębszy metaforyczny sens? Pinokio w ujęciu Vareli to degenerat, kombinator, gość który nic sobie nie robi z nakazów czy władzy. Nie dla niego ustalony od zawsze porządek chrześcijańskiego świata. Pawełek nie jest tym drewniakiem, który zmienił się w chłopca za dobre uczynki, on całym sobą mówi "mam to w dupie" i niczego nie żałuje, a samodoskonalenie czy jakakolwiek resocjalizacja raczej nie są jego celem. Bohater wie, że zasady nie mają większego sensu, a on sam jest ich negacją - jedyne czego chce to wyrwać się z bagna, jakim jest piekło po kolejnym upadku.

Ten komiks jest imponująco intertekstualny. Z jednej strony oczywisty kontekst "Boskiej komedii", a także mitycznych postaci i motywów (fallus Ozyrysa - hue, hue, hue),z drugiej Casanova, Cthulhu czy nawet... He-Man. Czytam notę wydawcy o przekładzie z Williama Blake'a i zastanawiam się ile nawiązań i cytatów mi tu umknęło.

Dzieło Vareli jest niejednoznaczne, momentami irytujące, niedające odpocząć od groteski i obrzydliwości, ale przecież intrygujące. Coś na zasadzie szkolnego kumpla, który robił za klasowego błazna. Niby nikt go poważnie nie traktował, ale czasem zastanawiasz się co właściwie mu we łbie siedziało i co za tym zachowaniem skrywał. Muszę przyznać, że są momenty, gdy mam po prostu ochotę pośmiać się z niezbyt mądrych żartów bez zbędnej analizy i Pawełek w tej roli też sprawdzi się całkiem nieźle (bo przecież "fallus Ozyrysa", hue, hue, hue)

O ile sam pomysł dość ciekawy i kreska przyjemna to sam czarny humor nie przypadł mi do gustu gdyż wydawał mi się strasznie ugrzeczniony.

Super! Ale ten Pinokio jest chamem! Fantastyczne!

Super! Ale ten Pinokio jest chamem! Fantastyczne!

• Komiksy
  • Komiks