Szachy. Nauka gry dla dzieci

Papilon
2013-04-24
2013-04-24
szachy

Wspaniała książka, z której można się wiele nauczyć. Wszystko jest przedstawione w formie wciągającej opowieści, a podział na rozdziały sprawia, że łatwo wrócić do konkretnych treści i przećwiczyć np. roszady czy notacje. Polecam początkującym - małym, ale też i tym znacznie większym.

Książkę o szachach kupiłam z myślą o moim Wnuku.
Szukałam takiej, która byłaby w formie kolorowej, ilustrowanej, żeby była nie nudna, ani monotonna.
I znalazłam.
Autorki siostry: Adrianna i Urszula Staniszewskie postarały się bardzo i zawarły w swej książce-poradniku, podstawowe zasady gry w szachy.
Wybrały formę obrazkową, gdyż ta bardziej trafia do wyobraźni dziecka.
Gra w szachy jest według mnie wartościową formą rozwoju mózgu dziecka, pobudzającą młody ( i nie tylko) umysł do logicznego myślenia, przewidywania kolejnych ruchów, zapamiętywania, umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Polecam, bo to lektura godna uwagi😊📙📖

Książkę o szachach kupiłam z myślą o moim Wnuku.
I znalazłam.
Wybrały formę obrazkową, gdyż ta bardziej trafia do wyobraźni dziecka.
Gra...

Piękne baśniowe otwarcie wprowadzające dziecko w świat szachów. Książka w ciekawy, przejrzysty i co najważniejsze zrozumiały dla najmłodszych sposób przedstawia podstawowe zasady rozgrywki, wyjaśnia terminologię i stanowi dobry wstęp do nauki taktyk szachowych. Dodatkowo całość bardzo dobrze zilustrowana.

Uważam, że warto rozpocząć przygodę z szachami od tej Baśni.

Uważam, że warto rozpocząć przygodę z szachami od tej Baśni.

książki używam, aby pokazać mojemu dziecku zasady gry. bogato ilustrowana z opowieścią w tle co na pewno będzie pomocne w jej nauce

Dobry pomysł na książkę o szachach dla dzieci. Mamy historię króla i synów, między których chce rozdzielić królestwo, a synowie dowieść mają swojej wartości w pojedynku szachowym. Autorki (utytułowane szachistki) wprowadzają czytelnika stopniowo w dopuszczalne ruchy figur, omawiają zasady zbijania, bicia w przelocie, roszad, promocji pionków, widełek, związania, matowania wieżą lub hetmanem, czy wreszcie ideę mata szewskiego lub gambitu. Te wszystkie rzeczy opisywane są w przejrzysty i zrozumiały dla dzieci sposób, za co z pewnością należy się tej pozycji plus.

Problem pojawia się przy omawianiu debiutów szachowych. Nagle pojawiają się dziesiątki ruchów do zapamiętania i ginie gdzieś idea, która za nimi stoi. Początek debiutu włoskiego jest niby później częściowo skomentowany w rozgrywce między czarnym i białym synem Siwobrodego, ale niezupełnie. Podany jest tylko ogólnikowy wniosek, że należy opanować centrum szachownicy, wyprowadzić lekkie figury i zrobić roszadę. Ale dlaczego akurat tak? Co stanie się, jeśli tego nie zrobimy? Co zyskujemy jeśli to zrobimy? Czy musimy stosować się dokładnie do zaprezentowanych schematów, czy wystarczy uważać je za ogólne wskazówki? W czym lepszy jest debiut otwarty od półotwartego, od zamkniętego? Jakie są ich zalety i wady? Zabrakło analizy tych szczegółów, co pozostawiło u mnie pewien niedosyt.

Szachy dla humanistów :D
Syn dostał w prezencie. Sam bym tego nie kupił :)

Szachy dla humanistów :D
Syn dostał w prezencie. Sam bym tego nie kupił :)

• Szachy
  • Dla dzieci