rozwińzwiń

Płockie mosty na Wiśle

Okładka książki Płockie mosty na Wiśle Piotr Gryszpanowicz
Okładka książki Płockie mosty na Wiśle
Piotr Gryszpanowicz Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Płockie historia
431 str. 7 godz. 11 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Towarzystwo Naukowe Płockie
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
431
Czas czytania
7 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360348901
Tagi:
architektura polska budownictwo komunikacyjne mosty Płock (woj. mazowieckie) album
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dzieje Płocka. Tom 3. Historia miasta w latach 1945-2020 Grzegorz Gołębiewski, Piotr Gryszpanowicz, Michał Marian Grzybowski, Nina Kassan-Czekaj, Barbara Konarska-Pabiniak, Jarosław Kozanecki, Jacek Pawłowicz, Zbigniew Pawłowski, Tomasz Piekarski, Paweł Sasanka, Michał Sokolnicki, Mariusz Żuławnik
Ocena 0,0
Dzieje Płocka.... Grzegorz Gołębiewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2739
619

Na półkach:

Książka praktycznie niedostępna, gruba (431 stron),zdawałoby się warta bezwzględnego upolowania ze względu na rzadką tematykę, której dotąd praktycznie nikt nie dotykał. Bo ileż tam musi być informacji, skoro opracowanie przyjęło aż tak ogromną objętość! Otóż - tak naprawdę niewiele.

Lwia część publikacji dotyczy Mostu Legionów. Po części faktycznie jego historii (bardzo wybiórczo, i bardzo po łebkach),ale gros informacji to absurdalnie szczegółowe detale techniczne przedwojennej budowy i powojennych remontów, cytowane w całości przemówienia podczas przecinania wstęg, sążniste wyliczenia rozdanych za budowę odznaczeń, a potem kolejne remonty, przetargi i zmiany asfaltu, z towarzyszeniem biogramów szeregu inżynierów i kierowników budowy. Mniej więcej stu stronom tekstu towarzyszy powyżej stu stron zdjęć. Niektórych rzeczywiście ciekawych, ale wielu najzupełniej zbędnych, nic nie wnoszących do opracowania.

Do tego dochodzi 30 stron o Moście Solidarności (plus 40 stron ilustracji),w większości będących sążnistymi cytatami z ofert zespołów startujących do konkursu na koncepcję architektoniczną przeprawy. Tu akurat nie ma się co dziwić, że pod względem merytorycznym jest skromnie, bo w końcu most jest nowy i zbyt wiele o nim napisać się nie da. Nie ma się co też czepiać, że wiszący most rurociągu "Przyjaźń" dostał ledwie trzy strony. W końcu długo nie istniał, i wiele się wokół niego nie działo.

Ale tu dochodzimy do sedna problemu. O przeprawach sprzed 1838 roku - a były takie - jest chyba jedno, niepewne, zdawkowe zdanie. O moście łyżwowym, który funkcjonował w Płocku prawie 80 lat, jest... pięć stron! Trochę dat, trochę suchych faktów, i już. Co się przez niemal wiek działo z mostem? Jakie zdarzenia były z nim związane? Jak w ogóle funkcjonował taki most i z czego się konkretnie składał? Jakieś analogie z konstrukcjami z innych miast? A gdzie tam!

To samo z niemieckim mostem wojennym z 1915 roku, również pięć stron. Detale budowy, zarządzanie, wytyczne utrzymania mostu, przebudowy dojazdów, plany budowy nowej przeprawy. Dzieje mostu w czasie I wojny i po odzyskaniu niepodległości? Zdarzenia z powodzi? Choćby wzmianka o jego roli podczas obrony Płocka w 1920 roku? Znaczenie strategiczne w 1939? ZERO. To nie detale techniczne, więc nie powinno nas to interesować.

Jeszcze gorzej jest z krótkotrwałymi przeprawami tymczasowymi. W tych pierwszowojennych autor wyraźnie się gubi i nie do końca wie, ile i czego na Wiśle nastawiano. Nie mówiąc już, kto to robił, i gdzie. Przeprawy saperskie stawiane w czasie remontów Mostu Legionów tak samo - niby są opisane, ale niekiedy nie sposób nawet zgadnąć, gdzie konkretnie się znajdowały.

O ile więc forma zewnętrzna budzi szacunek (sztywna oprawa, ładna poligrafia, choć zarazem i bezsensownie grube kartki),to zawartość mocno rozczarowuje. Bo nie jest to książka o historii mostów w Płocku, a co najwyżej o dziejach budowy i remontów Mostu Legionów oraz powstawania Mostu Solidarności. I owszem, w tej materii autor spisał się doskonale. Ale tylko w tej.

Książka praktycznie niedostępna, gruba (431 stron),zdawałoby się warta bezwzględnego upolowania ze względu na rzadką tematykę, której dotąd praktycznie nikt nie dotykał. Bo ileż tam musi być informacji, skoro opracowanie przyjęło aż tak ogromną objętość! Otóż - tak naprawdę niewiele.

Lwia część publikacji dotyczy Mostu Legionów. Po części faktycznie jego historii (bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Płockie mosty na Wiśle


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne