Syreny

Okładka książki Syreny Krzysztof Beśka
Okładka książki Syreny
Krzysztof Beśka Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Komisarz Konstanty Podbiał (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Konstanty Podbiał (tom 1)
Oficynka
2021-07-29
2021-07-29

Moja pierwsza książka tego autora. Ciekawa fabuła, ale jak na kryminał za mało napięcia, a za dużo zbędnych wątków i opisów. Za mało relacji z przesłuchań. Początkowo nie wiedzałam w jakim celu pojawił się dziennikarz Horn i inne postacie. Podobała mi się para śledczych, ich dogadywanie się, wyrozumiałość, brak wulgaryzmów w rozmowach. Jeśli chodzi o śledztwo, to za dużo różnych zbiegów okoliczności. Można przeczytać, albo znaleźć do czytania kryminał wyzwalający więcej emocji.

Nadkomisarz Konstanty Podbiał w Warszawie dostaje nową partnerkę. Kornelię Banaś. Świeżynkę zaraz po szkole oficerskiej. Trudno, trzeba się nią zaopiekować i przyuczyć do zawodu. W treści na bogato. Mamy dziennikarzy, policjantów i policjantki młode i śliczne, polityków, żołnierzy po Iraku i Afganistanie, mafiosów brutalnych i dziewczęta z Ukrainy co to parają się najstarszym zawodem świata. I śmierć oczywiście. Pomimo tej śmierci, potem kolejnej i śledztwa, jest dosyć wesoło. Bohaterowie się droczą, dokuczają sobie i dogryzają. To z sympatii oczywiście. Na tle nóg odciętych i tatuaży ptaszków. Dodatkowo łatwo to wszystko idzie, bo skleja się fabuła cudownie. Dzięki zbiegom okoliczności. 😁 Gdyby nie one to niektórzy życie, by stracili a i śledztwa nie można by, było zakończyć. Dzięki takim pisarzom jak pan Beśka, jeszcze całkiem nie umarły takie stare i ładne słowa jak birbant, chwacko, wzuł, laczki itp. Itd. Lubię. Niech żyją jak najdłużej.

Wysłuchane jak audiobook
Książka 8/10
Lektor 8/10 (Marcin Stec)
jestem warszawiakiem i lubię warszawskie klimaty. Słuchając tej książki w myśli byłem w stanie prześledzić drogi dojazdu, ulice itp
Koncepcja ciekawa i tak do końca nie wiadomo kto zabił. Dla tych którzy są wrażliwi może jednak nie, bo jest trochę brutalnych scen

Wysłuchane jak audiobook
Książka 8/10
Lektor 8/10 (Marcin Stec)

"Syreny” oceniam jako znacznie lepsze od chronologicznie późniejszych “Sygnałów”, chociaż i tak momentami są równie irytujące.
Problem polega na tym, że autor zupełnie nie panuje nad fabułą. Co z tego, że fajnie sobie ją wymyślił, kiedy literacko jej nie ogarnia. Za dużo chaosu, za dużo kompletnie zbytecznych wątków, które i tak nie doczekały się jakiegokolwiek zamknięcia.
Jeśli komuś to nie przeszkadza, to w kategoriach czystej, łatwej rozrywki może być nawet usatysfakcjonowany, bo książkę czyta się błyskawicznie i nie ma w niej miejsca na nudę.
Mimo wszystko moje oczekiwania wobec Krzysztofa Beśki są znacznie wyższe, stąd przeciętna ocena.

Bardziej festiwal cudownych zbiegów okoliczności niż przemyślany kryminał, ale dla zabicia czasu można przeczytać. Realistyczna jest tylko Warszawa w tle, bo historia niestety nie trzyma się logiki, nawet tej wewnętrznej. Autor troszkę się zagubił, choć wstępny pomysł miał niezły.

"SYRENY" KRZYSZTOF BEŚKA

Bardzo byłam ciekawa tej powieści, ponieważ nie miałam jeszcze styczności z piórem autora i bardzo zaintrygowała mnie zapowiedz.
Przyznam, że okładka też zrobiła swoje, ponieważ od razu wpadła mi w oko.

Świetna historia, fabułą przemyślana i dopracowana, wartka akcja, rewelacyjne dialogi.
Ciekawy język oraz styl. Niebanalni bohaterowie tak bardzo namacalni, realistyczni.
Bez problemu wskoczyłam w wykreowany świat i razem z naszymi bohaterami widziałam, słyszałam i czułam to co oni.
Dałam się zwieść i moje podejrzenia poszły w zupełnie złym kierunku, dzięki czemu zakończenie zupełnie mnie zaskoczyło. Cudownie.

Wszystko dzieje się tu i teraz w Warszawie. Miasto jest pogrążone w pandemii, jednak to nie ma żadnego znaczenia dla mordercy.
To właśnie tutaj dochodzi do makabrycznego odkrycia, nad Wisłą zostają znalezione odcięte nogi kobiety.
Nie ma reszty ciała i wszystko wskazuje jednoznacznie na działanie jakiegoś zwyrodnialca.

Sprawą zajmuje się miejscowa policja, czyli nadkomisarz Konstanty Podbiał, który zostaje ściągnięty z urlopu oraz młoda koleżanka po fachu Kornelia Banaś.
Wydaje się, że sprawa ustalenia tożsamości denatki będzie prosta, ponieważ na łydce ma ona charakterystyczny tatuaż małego ptaka.
Jednak szybko się okazuje, że sprawa wcale nie jest prosta.
Gdy ginie kolejna dziewczyna i zostają znalezione zwłoki kolejnej młodej ofiary z tatuażem sprawa się jeszcze bardziej komplikuje.
Kim jest zabójca i dlaczego dokonuje tak potwornych zbrodni ?

Mamy też Tomasza Horna, mężczyznę, który jest dziennikarzem, jednak aktualnie sytuacja zmusza go do szybkiego znalezienia sobie nowego zajęcia.
Szuka więc pracy i dzięki zupełnemu przypadkowi szybko udaje mu się otrzymać intratne zatrudnienie.
Będąc kierowcą w pewnej firmie będzie świadkiem wielu dziwnych i jak się okazuje niebezpiecznych sytuacji.

Zapraszam Was do przeczytania tej kryminalnej powieści i poznania ciekawej historii.
Będzie brudny świat polityków, prostytutek, szantaży i zupełnie inaczej rozumianej moralności.
Zapewniam, że jest intrygująco, ciekawie, jednak czegoś mi tutaj zabrakło.

"SYRENY" KRZYSZTOF BEŚKA

Przyznam, że okładka też zrobiła swoje, ponieważ od razu wpadła mi w oko.

Ciekawy język oraz styl. Niebanalni bohaterowie tak bardzo...

Książka przyjemna, akcja zdecydowanie przyśpiesza od połowy. Na początku momentami ciężko było mi się połapać kto jest kim, ale po czasie problem zniknął.

Dobrze się czyta

Dobrze się czyta

Zapowiadało się poważnie.... Bardzo lekka opowiastka o pewnym śledztwie ale niestety jak dla mnie brak akcji, napięcia i chyba pewnego rodzaju powagi odpowiedniej do sprawy. Śledztwo rozwiązane raczej przez zbiegi okoliczności niż pracę śledczych

Na początku kilka wątków, ale potem wiadomo dlaczego:) Dobrze wykreowani bohaterowie, świetne dialogi, dość poważne tematy - prostytucja, brudna polityka, szantaże, przemoc... Na minus - zakończenie śledztwa dzięki zbiegom okoliczności.

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Syreny