Ion

Okładka książki Ion
Platon Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka klasyczna filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka klasyczna
Ἴων
Państwowy Instytut Wydawniczy
2021-02-24
1994-01-01
Ewa Osek
poezja dialogi platońskie filozofia filozofia grecka natchnienie poetyckie

Krótki dialog Sokratesa z Ionem (artysta, znawca Homera). Sokrates wykazuje mu jego niewiedzę, czyli to co robi w niemal każdym dialogu Platońskim.

Chociaż ten wyjątkowo kończy się nieco inaczej niż zwykle, jest ucięty i nie mogę się oprzeć przekonaniu, że to ucięcie jest wybrane tak żeby pokazać wyższość Sokratesa nad artystą.

Króciutki dialog, przedstawiający rozmowę pewnego swoich możliwości Iona i jak zawsze dobrotliwie dociekliwego Sokratesa. Zgrabne, pisane żywym językiem, nieraz zabawne - szczególnie gdy Sokrates bierze rozmówcę "pod włos", a zarazem bardzo głębokie w swej wymowie dziełko.

Ciekawe, czy nasi przywódcy podaliby inne niż Ionowe powody znajomości sztuki władzy:)

Dodaj cytat z książki Ion