rozwiń zwiń

2021-02-24
2019-05-23
9788381953924
literautra polska

Ten miesiąc zacząłem od dokończenia książki "Terror" Maxa Czornyja i wrażenia po jej lekturze są mi właściwie obojętne, nie jest to zła pozycja, ale też żadnych rewelacji nie ma.
Właściwie tego kto jest zamachowcem szybko się domyśliłem, głównie dzięki pojawieniu się tu jednego wątku, wydającego się chwilowo nieistotnego dla samej historii.

Jeżeli chodzi o postacie w tej książce, jakoś nie potrafiłem ich polubić na tyle by im kibicować, a losy głównego bohatera Knapa, były mi obojętne.
Mamy tu wątek polityka Norberta Grafa, autor poświęca mu dość sporo czasu, tyle że w kontekście całej powieści, nie wiem za bardzo po co.

Odniosę się jeszcze do postaci negatywnej, czyli zamachowca, niby rozumiem jego motywację, a jednak wydaje mi się ona mocno naciągana, sam pomysł że po katastrofie nie zostanie żadnych śladów,wydaje się zbyt naiwny jak na kogoś, kto ma rzekomo wszystko zaplanowane.

Moja ocena to 6/10.

Jeżeli chodzi o postacie w tej...

Max Czornyj
"Terror"

Akcja #czytamMaxaCzornyja trwa w najlepsze! ❤️ Z tej okazji przychodzę do was z opinią 😍

* "Pozory najwyraźniej mylą, a złudne nadzieję rozczarowują najbardziej"

* "chwilę zwątpienie to również ich naturalna konsekwencja"

Terror jest zupełnie inny od pozostałych książek autora, ale równie dobry, trzymający w napięciu, ma w sobie to coś, co nie pozwalało mi odłożyć książki na zbyt długo, bo chciałam wiedzieć co będzie dalej.

Głównym dowodzącym całej akcji zostaje niespełna 60 letni inspektor Adam Knap, który nie ma już najlepszego zdrowia, ale duże doświadczenie. Nie rozstaje się z miniaturowym wydaniem Nowego Testamentu. Dosyć ciekawy bohater bardzo religijna postać, ale nie zbyt przesadzona.

Kreacja bohaterów jest na wysokim poziomie tutaj każdy odgrywa ważną rolę, nie ma podobnych zdań czy myśli, każdy jest inny.

Specjalistka od "zapachu" głosu pani Greta Nawrocka naprawdę wzbudziła moją sympatię.

Książka dostarczyła mi wiele emocji i bardzo konkretnego śledztwa, które zostało rozłożone na czynniki pierwsze.

Dużym plusem jest rozbudowana fabuła, dużo się dzieje. Akcja ani na moment nie zwalnia. Wątków mamy dużo, ale spokojnie wszystko później trafia na swoje miejsce.

Kolejnym plusem jest temat analizowania zachowania, tembru głosu, szukanie przyczyny, skutku i logiki. To czytało mi się naprawdę świetnie.

Dla osób, które wolą mniej mroczne ksiazki ta będzie idealna. Wciągająca i trzymająca w napięciu.

Książkę polecam 🔥

Max Czornyj
"Terror"

* "Pozory najwyraźniej mylą, a złudne nadzieję rozczarowują najbardziej"

* "chwilę zwątpienie to również ich naturalna konsekwencja"

Co prawda nie tak mocna jak książki Maxa o seryjnych mordercach ale też świetna. Terror to obowiązkowa pozycja dla fanów pisarza.

Komisarz Knap to jakis absurdalny, oderwany od rzeczywistosci, zdewocialy osobnik. Ciagle marzy o sciskaniu i czytaniu Pisma Swietego. Do tego cytuje je na kazdym kroku. Jego osoba strasznie obrzydzila mi czytanie. Juz w polowie mozna, bez problemow, domyslic sie kto pociaga za wszystkie sznurki. Pewne watki zakonczone bez sensu, pewne, calkiem zgrabnie. A pewne zostaly opisane bez jakiegokolwiek celu.
Bardzo lubie ksiazki Pana Czornyja, ale ta...
Nie, zdecydowane, stanowcze nie.

Nasz świat stanął w obliczu terroru, może innego niż w książce, ale nadal mrożącego krew w żyłach. Z tego też powodu trochę broniłam się przed dalszym czytaniem, ale ciekawość zrobiła swoje i w końcu pochłonęła mnie lektura. Książka całkiem ciekawa, główne postacie dają się lubić, jednak po dokończeniu czuję niedosyt. Brakuje mi tu zakończenia, brakuje pociągnięcia pewnych wątków, rozwinięcia niektórych informacji. Treść daje pole do stworzenia serii i nie przeczę, chętnie po nią sięgnę. Kolejna pozycja z dorobku Maxa Czornyja odhaczona. Kolejna mnie nie zawiodła.

Czytając książkę bardziej jestem skłonny stwierdzić i jest ona z rodzaju fantasy a nie thrilleru czy kryminału.
W każdej książce staram się rozszyfrować Autora, w którym kierunku pójdzie, jak bardzo wczuwa się w opowiadaną historię. Tutaj niestety odniosłem wrażenie iż książka pisana na przysłowiowym kolanie i w dodatku z głową w chmurach.
Lubię jak się coś dzieje, jak rozwiązanie zagadki jest trudne dla czytelnika, jak z chęcią ciągnie nas do sięgnięcia po odłożoną książkę w celu dowiedzenia się co Autor miał na myśli. Tutaj wszystko było przejrzyste, może na początku pojawiał się zalążek ciekawego rozwinięcia tematu ale szybko umierał.
Książka przeczytana, ale raczej z większą chęcią dobrnięcia do jej zakończenia i odłożenia niż z przyjemności.

Lubię jak się coś dzieje, jak...

Jak na tego autora niestety nie pociągnęła mnie ta historia dalej niż 50 strona...

Kiedyś sięgnęłam już po inną książkę tego autora i mi nie podeszła więc do tej produkcji storytel podeszłam z rezerwą. Początkowo ciekawa i intrygująca ale bez wielkiego szału. Potem wciągała coraz bardziej i nie chodzi tylko o akcję, która zmieniała się jak w kalejdoskopie. Najciekawsze dla mnie było to, że policja współpracuje z psychologiem i Panią od analizy słuchowej. Analizowanie zachowania, tembru głosu, szukanie przyczyny, skutku i logiki. Zakończenie ciekawe i dla mnie nie do przewidzenia za co duży plus. Bardzo chciałam od razu słuchać kolejnej części i to była jedyna rzecz która mnie trochę rozczarowała - że nie ma kolejnej części.

Komisarza Deryło zastępuje inspektor Knap.Zamiast składać papierowe żurawie woli ściskać Pismo Święte i sypać z niego cytatami. Potrafi schować się w luku samolotu, choć niewątpię, że potrafiłby to zrobić nawet w pojemniku na mapy.Gdyby tylko chciał. Choć strzelają do niego źli agenci to nie trafiają.
Pewnie chroni go biblijny pancerz. Nie ma problemu uwolnić się, będąc skrępowanym i zakneblowanym, po czym pilotować samolot, choć nigdy tego nie robił.
Halo, czy leci z nami pilot? Nie trzeba, jest pan inspektor.

Pewnie chroni go biblijny pancerz. Nie ma problemu uwolnić się, będąc...

Nie porwała mnie zupełnie. Temat już mocno oklepany, choć miałem nadzieję, że przy przeniesieniu na polskie realia, autor wpadnie na jakiś rewolucyjny pomysł. W końcu to pierwszy atak terrorystyczny w Warszawie. Niestety tak się nie stało. Bohaterowie też ledwo zarysowani, ciężko kogokolwiek polubić lub nie, są raczej obojętni czytelnikowi. Niestety autor chyba podąża śladem Pana Mroza, i mamy ilość kosztem jakości.