Paranoja

BookEdit
2021-02-10
2021-02-10
thriller zagadka tajemnica

"Jesteśmy małżeństwem od pięciu lat. Na początku była sielanka, wieczorne spacery, romantyczne kolacje, spontaniczne wypady w różne zakątki Polski czy leniwe wieczory..."

"Paranoja" to debiutancka powieść Natalii Kostrzyckiej, której premiera miała miejsce w 2021 roku. Główną bohaterką historii opowiedzianej na kartach książki jest Anastazja, młoda mężatka, od pewnego czasu odczuwająca brak zainteresowania ze strony męża. Podejrzewając go o zdradę, ucieka z domu przy pierwszej nadarzającej się okazji. W czasie pobytu w rodzinnym domu spotyka swoją dawną sympatię i wtedy okazuje się, że powiedzenie "stara miłość nie rdzewieje" ma oparcie w rzeczywistości. Odtrącona przez męża i nie rozumiana przez matkę, bardzo szybko znajduje pocieszenie w ramionach byłego chłopaka.

Przyznam, że mam mocno mieszane uczucia względem tej historii. Początek, spokojny, nie zapowiadający większych wrażeń trochę mi się dłużył, za to później działo się naprawdę dużo. Powiedziałabym nawet, że momentami za dużo. Z powodzeniem możnaby to podzielić na dwie książki i nie chodzi mi tu wcale o objętość powieści, lecz o nadmiar treści. Mamy tu do czynienia z wiarołomnym mężem, zaborczym kochankiem, apodyktyczną matką i wredną siostrą rodem z bajki o Kopciuszku. To dopiero początek, bo w książce pojawiają się też inne postaci, które znacząco wpływają na rozwój wypadków.

Dało się tu odczuć pewien brak konsekwencji, głównie w kreacji bohaterów. Na wstępie widzimy, że początki związku Anastazji i Piotra były sielankowe, zwraca się uwagę na romantyzm bohatera, a zaraz później czytamy, że mężczyzna był nudny i sztywny niczym kij od szczotki. Zupełnie jakby charakter danej postaci zmieniał się odpowiednio do potrzeb danej sceny. Myślę, że nie było tu rzetelnej redakcji i korekty, co dało się też zauważyć w występujących miejscami literówkach oraz niewłaściwej konstrukcji zdań.

Sama historia nie jest zła. Wydaje się być oryginalna, jednak brakło mi tu przemyślenia pewnych kwestii, być może rady kogoś z zewnątrz, która dla debiutanta może okazać się bardzo pomocna. Ogromnie podobał mi się sam koncept. Zaskoczył mnie finał, który zburzył wszelkie dotychczasowe ustalenia, zmuszając do ponownego zweryfikowania przeczytanych treści. W myśl ostatniego rozdziału wszystko nabiera nowego sensu, co więcej, nagle tytuł powieści okazuje się być bardzo na miejscu. Odebrałam to wszystko jako grę autorki z czytelnikiem, mającą na celu wywieźć w pole nawet najbardziej wytrawnego odbiorcę.

Po takim finale z pewnością sięgnę po kontynuację tej historii. Jestem ogromnie ciekawa jak potoczą się dalsze losy Anastazji. Z przyjemnością również sprawdzę jak rozwinął się warsztat autorki.

Moja ocena 7/10.

Książka ciekawa, wciągająca, to trzeba przyznać. Ale... bywały momenty wręcz absurdalne, a zachowanie głównej bohaterki budziło czasami bardzo skrajne emocje... Trochę dziwne i zaskakujące zakończenie, ale dające do myślenia. Ogólnie warto przeczytać.

Fabułę ma ciekawą, może trochę zagmatwaną ale idzie się połapać ..za to stylistyka, powtórzenia katastrofa .....

🔥🔥🔥OPINIA BOOKTOUR 🔥🔥🔥

Anastazja nie sądziła że widmo rozwodu pojawi się w jej życiu przed 30. Niestety już od jakiegoś czasu jej mąż oddalił się od niej i dziwnie się zachowuje. Kobieta jest przekonana że znalazł sobie kochankę i chce od niej odejść. Więc kiedy prosi ją o rozmowę Anastazja zaczyna się denerwować. Jednak telefon od matki z prośbą o przyjazd i zaopiekowanie się nią ponieważ miała wypadek spada kobiecie dosłownie z nieba. Cieszy się że wizja rozmowy i późniejszy rozwód zostaje oddalona. Anastazja udaje się do rodzinnego Torunia gdzie ma pomóc matce w codziennych obowiązkach. Tam na miejscu niespodziewanie trafia ma swoją szkolną miłość. Dawne uczucia odzywają i kobieta daje się ponieść.

Jak potoczą się losy Anastazji ? Czy mąż faktycznie ją zdradza? Jakie zakończy się spotkanie młodzieńczej miłości?

,,Paranoja" to książka, która od pierwszych stron trzyma w napięciu. Niewyjaśnione sprawy i tajemnice sprzed lat zaczynają wychodzą na światło dzienne. Czyta się ją błyskawicznie i ja osobiście cieszę się że mam pod ręką tom 2, dzięki czemu mogę się dowiedzieć jak rozwinie się historia Anastazji bo zakończenie tomu pierwszego spowodowało u mnie natychmiastową chęć sięgnięcia po kolejną część. Jedyną rzeczą, która nie podobała mi się w książce było zachowanie Anastazji. Momentami była tak lekkomyślna i łatwowierna że miałam ochotę nią wstrząsnąć😉 ale po za tym książka jest świetna. Zdecydowanie warto ją przeczytać.

🔥🔥🔥OPINIA BOOKTOUR 🔥🔥🔥

Dobry wieczór #książkoholicy

Dzisiaj była pogoda idealna na rajd organizowany przez KGW Kłodzin trasami naszej wioski i sąsiednich . Były zagadki , trochę historii oraz prezenty . Na koniec miło spędzony czas przy ciastku i pizzy 🍕
Jak tam wasza niedziela ?

" Paranoja " @nataliakostrzycka.autor

Książka mająca niecałe 250 stron z gatunku thriller psychologiczny .

Historia Anastazji , która podejrzewa męża o zdradę . Kiedy mają poważnie porozmawiać matka kobiety, która złamała nogę dzwoni, że potrzebuje jej pomocy . Czy ucieczka do rodzinnego domu może być dobrym rozwiązaniem ?

Pojawi się były chłopak Anastazji i powstanie pytanie czy stara miłość może się odrodzić na nowo ? Kto skrywa i jakie tajemnice ? Kim się okaże nowo poznany lekarz ? Może wszyscy są złymi ludźmi ?

Anastazja to kobieta , która swoim zachowaniem potrafi trochę wkurzać . Mnie na pewno . Bywa , że zachowania ma dziecinne . Mimo wszystko kibicuję Nastce do końca by rozwiązła wszystkie zagadki , łącznie z tą co mąż ma jej do powiedzenia .

Jak na thriller psychologiczny , akcja dzieje się szybko . Zakończenie mnie zszokowało - takiego bum się nie spodziewałam .

Mogę wam polecić ten debiut . Na pewno znajdzie się coś co można dopracować , ale całość czyta się szybciutko . Strony uciekają , by rozwikłanie zagadki jak najszybciej się nam ujawniło .

#bookstagrampolska #bookstagram #bookstagrampolska #półrokupopolsku #czytampolskichautorów #ksiazka #paranoja

Dobry wieczór #książkoholicy

Jak tam wasza niedziela ?

" Paranoja " @nataliakostrzycka.autor

Książka mająca niecałe 250 stron z gatunku thriller psychologiczny ....

Generalnie strata czasu 🥴

Generalnie strata czasu 🥴

Dzisiaj przedstawię wam książki dwie książki, ponieważ jak dla mnie mogłyby tworzyć jedną spójną całość.
Główna bohaterka, Anastazja Dolas, jest młodą mężatką i wraz z mężem zmagają się z pierwszym poważnym kryzysem w małżeństwie. Anastazja ma niemal pewność, że Piotr ją zdradza i gdy tylko nadarza się okazja, wraca do domu rodzinnego, w którym spotyka swoją pierwszą miłość - Michała. Anastazja zdradza męża, bo w końcu uważa, że on też ją zdradzał. W tej historii w sumie zdrada jest głównym wątkiem i motywem wszystkiego.
Do tej historii mam wiele zarzutów, ale zacznę od plusów. Książkę czyta się niesamowicie szybko, chce się poznać finał, mimo że wiele wątków jest traktowanych po macoszemu. Mam wrażenie, że o niektórych sytuacjach autorka w ogóle zapomniała, jak np. problemy z nogą matki głównej bohaterki lub zapomniany kot, a później pies Anastazji.
Paranoja miała duży potencjał. Głównym wątkiem miał być wątek zemsty na... Piotrze. Piotr kilka lat wcześniej napisał aplikacje dotyczącą interpretacji snów. Brzmi banalnie, ale z tego powodu Piotr miał pewne problemy, o których oczywiście nie mówił żonie. Anastazja miała być w centrum tej całej intrygi i wszystko byłoby super, gdyby nie to, że nie wyszło.
Największą wadą tej książki jest to, że jest napisana z perspektywy Anastazji. Nie wiemy zupełnie nic o bohaterach, o ich uczuciach. Mamy tylko wyobrażenie Anastazji, że każda napotkana osoba chce ją poderwać - Michał, Dawid, Kamil, Tymon. Wszyscy zazdroszczą Anastazji, ale nie bardzo wiemy czego.
Druga część też nie zaczęła się najgorzej. Tym razem głównym wątkiem miało być dotarcie do prawdy z końca pierwszej części. Tylko że Anastazja niczego się nie nauczyła. Popełnia te same błędy. Jest tak samo naiwna i łatwowierna.
Kolejnym dużym plusem jest koniec Traumy. I nie dlatego że się skończyła, tylko dlatego że bardzo mnie zaintrygowało! Takiego plot twistu się nie spodziewałam, jak i tego, że będę mimo wszystko czekać na III część.

Od pierwszej strony ta książka mnie odpycha jest jak tani romans a nie thriller

Od pierwszej strony ta książka mnie odpycha jest jak tani romans a nie thriller

Natalia Kostrzycka
'Paranoja'

Czy każda decyzja ma wpływ na nasz los?
Jak myślicie?
Ja uważam, że każda decyzja która podejmiemy teraz, w przyszłości odegra jakąś rolę. Tak samo decyzję, które podjęliśmy w przeszłości teraz również coś odgrywają może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

Nie wiem co napisać. Naprawdę.
Skończyłam czytać. Jestem zszokowana, zdezorientowana, smutna i nie wiem co jeszcze. Współczułam bohaterce, wspierałam ją, a teraz? A teraz nie wiem co o niej myśleć. Naprawdę nie wiem.
Czy mnie irytowała? Może troszkę, czasami jej zachowanie było według mnie nawet nie do rozważenia.

No, ale okej od początku.

Książkę czyta się błyskawicznie, akcja nie zwalnia nawet na chwilę i naprawdę można wciągnąć się w historię Anastazji.
Autorka miała świetny pomysł na fabułę, jak na thriller psychologiczny przystało zaserwowała nam od groma emocji.
Głównym bohaterem, a raczej bohaterką jest Anastazja, która nie wszyscy polubią.
Do tego mamy wielu innych bohaterów, których polubiłam.

Wykreowanie bohaterów było bardzo dobre. Emocje od nich biły na każdym kroku, nie tylko pozytywne, bo negatywnych też tutaj nie brakuje. Aczkolwiek śledziłam ich losy z przyjemnością. Nie każdego potrafiłam zrozumieć i pojąć dlaczego akurat tak, a nie inaczej, ale później wszytko zrozumiałam, ale teraz nie wiem czy chciałam.

Wielkim plusem tej historii jest sam pomysł na fabułę i jej przewrotność. Tutaj nigdy nie wiadomo czego się spodziewać, chociaż można się domyślać, można być nawet pewnym, ale okoliczności w jakich to się wydarzy i tak dają emocje. Słowo paranoja oznacza z jednej strony absurd (w potocznym rozumieniu) jak i zaburzenia psychiczne, lękowe, niemożność odróżnienia fikcji od faktów. Wszystko to tutaj mamy, a na zakończenie zostajemy z wielkim znakiem zapytania. Czyli w sumie tak jak powinno być w przypadku dobrego thrillera psychologicznego.

Czy polecam? Oczywscie, że tak!
A ja jutro zabiorę się za drugą część i już nie mogę się doczekać. 😁

Natalia Kostrzycka
'Paranoja'

Czy każda decyzja ma wpływ na nasz los?
Jak myślicie?

Nie wiem co napisać. Naprawdę.
Skończyłam czytać. Jestem zszokowana,...

Anastazja Dolas przeżywa ciężkie chwile w małżeństwie. Mąż się od niej oddala, ma jakieś sekrety. Anastazja podejrzewa męża o romans. Aby poukładać sobie wszystko w głowie, wyjeżdża do matki, z którą ma trudne relacje. Wkrótce w progu domu matki staje Michał, dawna miłość Anastazji. Przyjacielska relacja szybko zamienia się w intymną. Gdy Anastazja podejmuje decyzję o odejściu od męża i związaniu się z Michałem, okazuje się, że ten jest związany z jej siostrą. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Anastazja po ucieczce z rodzinnego domu musi udać się na SOR, gdzie poznaje przystojnego lekarza Dawida. Wraz z rozwojem sytuacji na jaw wychodzą kolejne tajemnice przeszłości. Kto jest „tym złym”, kto manipuluje i nagina rzeczywistość?

„Paranoja” Natalii Kostrzyckiej to jej debiut literacki i muszę przyznać, całkiem udany. Historia wciąga, kolejne tajemnice przeszłość zdają się tylko gmatwać już i tak skomplikowaną sytuację Anastazji, choć w niektórych miejscach, za szybko i za łatwo rozwiązywały się problemy. Zakończenie książki sprawia, że na pewno sięgnę po drugi tom (na szczęście już go mam),aby poznać dalsze losy Anastazji.

Serdecznie polecam wielbicielom nie tylko thrillerów.

• Przeczytane 2021
  • Polskie