Rabbi Jeszua Ha-Nocri – Przykazania na każdy dzień roku

Okładka książki Rabbi Jeszua Ha-Nocri – Przykazania na każdy dzień roku Daniel Kaleta
Okładka książki Rabbi Jeszua Ha-Nocri – Przykazania na każdy dzień roku
Daniel Kaleta Wydawnictwo: Fundacja Studiów Biblijnych religia
religia
Fundacja Studiów Biblijnych
2020-12-10
2020-12-10
Biblia Religia

W rozchwianej rzeczywistości szukam punktów oparcia, kryteriów, pomagających mi w ocenie zachowań, zarówno własnych, jak i wszelkich innych, lub też porządkujących wydarzenia, które obserwuję. Czasem potrzebuję tylko czasu wyciszenia i refleksji. Opracowania Daniela Kalety zatytułowane „Przykazania - Rabbi Jeszua Ha-Nocri na każdy dzień roku” dostarczają mi codziennych materiałów do takich właśnie ocen czy refleksji. Komentują one słowa Jezusa z Nazaretu w krótkich, zajmujących jedną stronę tekstach, które przybliżają mnie do Jezusa i pozwalają na codzienną z Nim społeczność. Świadomość, że autor opracowań swe informacje i wnioski opiera na wieloletnim, wnikliwym badaniu zarówno Pisma Świętego, jak i historii Izraela - kraju, w którym słowa te zostały wypowiedziane, oraz na krytycznej analizie otaczającego nas świata, daje mi poczucie sięgania do źródła. Biorąc tę lekturę do ręki, obcuję na co dzień z Jezusową wizją człowieczeństwa, co pozwala mi zmieniać samą siebie.

Zaskakująca - w formie i nieoczywistej treści. Taki codziennik z krótką lekcją Ewangelii i klarownym komentarzem. Dla tych co nie znają nauczania Jezusa i dla tych, którym się wydaje, że znają.

To zbiór refleksji ujętych w ciekawą formę krótkich jednostronicowych rozważań na każdy dzień roku, w kontekście zaleceń, jakie w czasie swojego życia przekazał swoim uczniom i słuchaczom rabbi Jeszua, czyli Jezus. Refleksje dotykają spraw codziennego życia, zmuszają do analizy własnego postępowania, pobudzają do zastanowienia się nad sprawami, które często umykają w natłoku codziennych zajęć. Takie badanie własnego wnętrza powinno być naturalne nie tylko dla ludzi głęboko religijnych, lecz dla wszystkich, którzy uważają dobre i uczciwe życie za wartość samą w sobie. I w tym aspekcie książka jest uniwersalna. Napisana językiem bezpośrednim, prostym, ale jednocześnie pięknym i miejscami poetyckim. Autor ujmuje po pierwsze szczerą analizą samego siebie, po drugie znajomością ludzkiego wnętrza, relacji międzyludzkich i mechanizmów działających we współczesnym świecie. Warto mieć ten tomik, warto żyć świadomie, warto myśleć.

Jeśli jesteś człowiekiem, który chce się rozwijać, to nauka Jezusa skierowana jest właśnie do Ciebie.

Dodaj cytat z książki Rabbi Jeszua Ha-Nocri – Przykazania na każdy dzień roku