Król, który zakazał ciemności

Okładka książki Król, który zakazał ciemności Emily Haworth-Booth
Okładka książki Król, który zakazał ciemności
Emily Haworth-Booth Wydawnictwo: Wydawnictwo RM bajki
32 str. 32 min.
Kategoria:
bajki
Tytuł oryginału:
The King Who Banned the Dark
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2020-10-30
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-30
Liczba stron:
32
Czas czytania
32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381513203
Tłumacz:
Michał Zacharzewski
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
837
421

Na półkach:

Dzisiaj mam dla was niezwykłą książkę, która ukazała się w ramach projektu Kreatywna Europa. Jest to opowieść utrzymana w baśniowej konwencji, której treść można traktowana jako alegorię naszych czasów. W prostej formie porusza istotne tematy, a niezliczone możliwości interpretacji stanowią świetne pole manewru do rozpoczęcia dyskusji o, nie zawsze prawidłowych, mechanizmach funkcjonowania państwa.

W pewnym królestwie mieszkał chłopiec, który bał się ciemności, a że był księciem, który w przyszłości zostanie królem, postanowił wprowadzić jej całkowity zakaz.
Gdy nadszedł ten dzień doradcy zaczęli rozsiewać plotki o ciemności.
Ciemność jest zła...
Ciemność jest nudna...
Ciemność kradnie zabawki, cukierki oraz pieniądze...
Mieszkańcy zaczęli bać się mroku, a niekontrolowany lęk sprawił, że lud uznał zakaz ciemnosci za swój pomysł.
Nad pałacem zainstalowano wielkie, sztuczne słońce, a specjalna policja wlepiała mandaty każdemu kto zgasi światło.
Mieszkańcy dość szybko zaczęli czuć się zmęczeni. Zrozumieli, że popełnili bład, a noc jest niezbędna do odpoczynku oraz prawidłowego funkcjonowania. Zaczęli się buntować...

Brzmi znajomo prawda?
"Król, który zakazał ciemności" to niezwykle aktualną opowieść o władzy i polityce. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć odniesienia w otaczającej nas rzeczywistości. Na każdym kroku jesteśmy bombardowani fake newsami i próbami manipulacji. Warto uwrażliwiać dzieci na problem i od najmłodszych lat uczyć przesiewania informacji oraz wyrabiania własnych opinii.

Nieobliczalna władza, która nie zwraca uwagi na ludzi i ich problemy, a jedynie realizuje swoje własne, często totalnie bezsensowne, widzimisie prowadzi do destabilizacji państwa i buntu, niosącego za sobą długotrwałe konsekwencje.
Czy w takim przypadku możemy mówić o państwie demokratycznym czy to już dyktatura?

Lektura skałania do refleksji nad konsekwencjami swoich czynów. W ostateczności król nie okazał się, aż takim ignorantem i zrozumiał błąd znajdując inne rozwiązanie swoich problemów niż skazując poddanych na wieczną jasność.

Co myślicie o tej książce? Czy takie zagadnienia warto poruszać z dziećmi?

Dzisiaj mam dla was niezwykłą książkę, która ukazała się w ramach projektu Kreatywna Europa. Jest to opowieść utrzymana w baśniowej konwencji, której treść można traktowana jako alegorię naszych czasów. W prostej formie porusza istotne tematy, a niezliczone możliwości interpretacji stanowią świetne pole manewru do rozpoczęcia dyskusji o, nie zawsze prawidłowych,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
898
195

Na półkach:

Popołudniowe dzień dobry! Bardzo cenię książki, które nie wprost mówią o rzeczach ważnych, które wpływają na myślenie nie tylko dzieci, ale każą i nam, dorosłym, zastanowić się nad przekazem pozornie błahej książeczki.

„Król, który zakazał ciemności” Emily Haworth-Booth od @wydawnictwo_rm w tłumaczeniu Michała Zacharzewskiego to opowieść o władcy, który dla dobra swojego i mieszkańców zakazał w kraju ciemności. Decyzja wzięła się ze strachu, który wpływał na króla w dzieciństwie; dzieci przecież często boją się, gdy gaśnie światło. To także historia pewnej manipulacji oraz buntu i rewolucji, jaką wywołał.

W życiu potrzebna jest równowaga. I to nie tylko w dosłownym rozumieniu, że noc jest potrzebna po to, by odpocząć i ujrzeć fajerwerki. Ale także przenośnym. Gdy mamy tylko jedną możliwość i brak nam wyboru, nawet jeśli początkowo wydaje się to idealne, z czasem okazuje się więzieniem. Możliwość decydowania o sobie, dokonywania świadomych wyborów sprawia, że możemy odnaleźć szczęście. I dla mnie przede wszystkim o tym jest ta książka. To także przestroga, aby nie dać się zniewolić żadnej władzy, nawet tej, co jaśnieje niczym słońce.

Ilustracje w książce są w barwach czarnych, żółtych i białych. Format książki jest spory, ale wygodnie się ją czyta.

Wiek czytelników: 5+
Liczba stron: 32

@wydawnictwo_rm
@emilyhaworthbooth
@booki_dzieci

Popołudniowe dzień dobry! Bardzo cenię książki, które nie wprost mówią o rzeczach ważnych, które wpływają na myślenie nie tylko dzieci, ale każą i nam, dorosłym, zastanowić się nad przekazem pozornie błahej książeczki.

„Król, który zakazał ciemności” Emily Haworth-Booth od @wydawnictwo_rm w tłumaczeniu Michała Zacharzewskiego to opowieść o władcy, który dla dobra swojego i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
107
77

Na półkach:

Krótka opowieść z przesłaniem o pokonywaniu swoich lęków i słuchaniu rad.
Siła obrazu oraz wartość słowa czyni z książki bardzo ciekawy projekt. Towarzyszy temu zeszyt ćwiczeń, który można pobrać za pomocą kodu QR, który to zawiera ciekawe i wciągające do dyskusji zadania. Książka pełna jest kontrastów i przeciwieństw. Dla dzieci jest to jednak ciekawa i miejscami zabawna opowieść, jaką przygotował autor., a i zakończenie godne prawdziwej bajki.

Krótka opowieść z przesłaniem o pokonywaniu swoich lęków i słuchaniu rad.
Siła obrazu oraz wartość słowa czyni z książki bardzo ciekawy projekt. Towarzyszy temu zeszyt ćwiczeń, który można pobrać za pomocą kodu QR, który to zawiera ciekawe i wciągające do dyskusji zadania. Książka pełna jest kontrastów i przeciwieństw. Dla dzieci jest to jednak ciekawa i miejscami zabawna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
862
752

Na półkach:

To pięknie ilustrowana książka z obrazkami. Krótka, humorystyczna opowieść z miłym przesłaniem o pokonywaniu swoich lęków, słuchaniu rad i przemyśleniu swoich kroków. To także świetna opowieść o doceniania tego, co jest nam dane, nawet jeśli na pierwszy rzut oka uważamy, że jest nam do niczego niepotrzebne. Wszak wszystko jest jakimś doświadczeniem, które nas kształtuje. Polecam każdemu: od przedszkola po dorosłość.

Więcej na: https://konfabula.pl/krol-ktory-zakazal-ciemnosci/

To pięknie ilustrowana książka z obrazkami. Krótka, humorystyczna opowieść z miłym przesłaniem o pokonywaniu swoich lęków, słuchaniu rad i przemyśleniu swoich kroków. To także świetna opowieść o doceniania tego, co jest nam dane, nawet jeśli na pierwszy rzut oka uważamy, że jest nam do niczego niepotrzebne. Wszak wszystko jest jakimś doświadczeniem, które nas kształtuje....

więcej Pokaż mimo to

avatar
473
404

Na półkach:

„Król, który zakazał ciemności” Emily Haworth-Booth. Opowieść z elementami baśni, która staje się swego rodzaju trampoliną do rozmowy z dzieckiem na ważne tematy. Kiedy masz władzę, możesz wszystko. Pytanie tylko czy władza jest rozsądna i jaki ma wpływ na otaczający nas świat. Na przykładzie małego chłopca, który jest królem i teoretycznie ma prawo do wszystkiego!, możemy przeanalizować działanie - skutki - konsekwencje tejże władzy. Jego decyzja wprowadzająca zakazu ciemności, uruchamia psychologiczną kulę śnieżną. Problem rodzi problem. Władza w tym zakazie jest nieobliczalna, nie zwraca uwagi na ludzi, na ich problemy, na ich zwykłe życiowe rozterki. Wprowadza kolejne absurdalna wytyczne, które nieuchronnie prowadzą do społecznego buntu. Czy aby przypadkiem, my dorośli tego nie znamy z własnego życiowego podwórka? Jakież jest nam to bliskie, aż bardzo bliskie.
.
Książka, jest bardzo dobrze napisana, zawiera szereg ciekawych sytuacji, które są zilustrowane w niekonwencjonalny sposób. Krótki tekst, siła obrazu oraz wartość słowa czyni z książki bardzo ciekawy projekt. Towarzyszy temu zeszyt ćwiczeń, który można pobrać za pomocą kodu QR, który to zawiera ciekawe i wciągające do dyskusji zadania. Zadania, które uczą, tłumaczą i poniekąd wyjaśniają pewne zachowania i decyzje. Historia chłopca - króla pozwala zrozumieć na czym polega propaganda, dezinformacja, manipulacja, i w efekcie końcowym bunt. A tak naprawdę pomiędzy wierszami, kryje się „zwykły” lęk, czyli uczucie, które było motorem działań do podjęcia takich a nie innych decyzji. Decyzji nie przemyślanych, podjętych wyłącznie dla własnego dobra i we własnym interesie. To bardzo groźne zjawisko, i nigdy nie powinno mieć miejsca. Lęk bywa trudny do akceptacji, sam w sobie jest wrogi i niebezpieczny, ale władza nie może z niego czynić narzędzia do sterowania społeczeństwem.

„Król, który zakazał ciemności” Emily Haworth-Booth. Opowieść z elementami baśni, która staje się swego rodzaju trampoliną do rozmowy z dzieckiem na ważne tematy. Kiedy masz władzę, możesz wszystko. Pytanie tylko czy władza jest rozsądna i jaki ma wpływ na otaczający nas świat. Na przykładzie małego chłopca, który jest królem i teoretycznie ma prawo do wszystkiego!, możemy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
860
845

Na półkach:

Książka "Król, który zakazał ciemności"
pełna jest kontrastów i przeciwieństw. Nawet w tytule.
Król w błyszczącej koronie i ponura ciemność!

Królewski majestat i lęk przed ciemnością?
Tak, tak, ten król bał się ciemności od dzieciństwa.
A gdy dorósł - zakazał ciemności!
Uleganie własnym lękom to jedno,
narzucanie ich innym - drugie.

Ciemno - jasno.
Czarny - żółty.
Szary - biały.
Noc - dzień.

Zakaz - bunt.
Strach - władza.
Strach - rozsądek.
Król - społeczeństwo.
Prawdziwa ciemność - sztuczne światło.

Co z tego wynikło - sprawdźcie sami :-)


Emily Haworth-Booth stworzyła książkę obrazkową
o lęku, władzy, plotkach, manipulacji i buncie.
A może o demokracji sterowanej? ;-)

Dzieciom spodobają się humorystyczne rysunki,
sugestywnie podkreślone kolorami.
Docenią absurdalne pomysły na to, jak przegnać ciemność,
zauważą sporo innych smaczków-szczegółów.

Kilka ilustracji można obejrzeć na autorskiej stronie Emily Haworth-Booth.


Książce towarzyszą bezpłatne ćwiczenia, mające ułatwić rodzicom
rozmowę z dziećmi o zjawiskach omówionych w książce.
Na okładce umieszczono kody QR, dzięki którym można ściągnąć pliki
po polsku i ukraińsku.


https://bajdocja.blogspot.com/2021/03/krol-ktory-zakaza-ciemnosci.html

Książka "Król, który zakazał ciemności"
pełna jest kontrastów i przeciwieństw. Nawet w tytule.
Król w błyszczącej koronie i ponura ciemność!

Królewski majestat i lęk przed ciemnością?
Tak, tak, ten król bał się ciemności od dzieciństwa.
A gdy dorósł - zakazał ciemności!
Uleganie własnym lękom to jedno,
narzucanie ich innym - drugie.

Ciemno - jasno.
Czarny - żółty.
Szary...

więcej Pokaż mimo to

avatar
453
442

Na półkach:

Był sobie raz pewien król...Tak, ale ten był też niezłym psychologiem. Miał swoje lęki, które próbował leczyć w dość specyficzny sposób, narzucając poddanym nowy pomysł na życie. Niemniej zrobił to z przebiegłością, godną...króla!
Mamy bajkę mądrą i z morałem, zatem idealną dla dzieci i dorosłych. Taka oto historyjka wyszła i można ją sobie interpretować, bawiąc się tematem. Ciemność jest pretekstem, jaki możemy przełożyć na wiele innych sytuacji. Król i jego Inspektor Światła, jakże te postacie można by przymierzać w wielu sceneriach realnego świata...Ludzie, którzy nie myślą samodzielnie, ale czasem jednak "przecierają oczy" i w zdumieniu zauważają, w jakim świecie żyją...
Dla dzieci jest to jednak ciekawa i miejscami zabawna opowieść, jaką przygotował autor., a i zakończenie godne prawdziwej bajki. Duży format i oryginalne ilustracje autora zachęcają do lektury.
pełny opis na: MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Był sobie raz pewien król...Tak, ale ten był też niezłym psychologiem. Miał swoje lęki, które próbował leczyć w dość specyficzny sposób, narzucając poddanym nowy pomysł na życie. Niemniej zrobił to z przebiegłością, godną...króla!
Mamy bajkę mądrą i z morałem, zatem idealną dla dzieci i dorosłych. Taka oto historyjka wyszła i można ją sobie interpretować, bawiąc się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    3
  • Dla dzieci
    3
  • 2021
    2
  • [Kategoria:] Dziecięce i młodzieżowe
    1
  • Samodzielne
    1
  • Tam, gdzie rosną poziomki
    1
  • [Pochodzenie:] Obce
    1
  • Lekcja biblioteczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Król, który zakazał ciemności


Podobne książki

Przeczytaj także