Lampka

Dwie Siostry
2020-10-01
2020-10-01
Jadwiga Jędryas

Niesamowity skandynawski i bajkowy klimat , .Polecam szczególnie dla osób kochających mieszaninę fantastyki i przygody .Pokazuje jak ważne jest to by traktować wszystkich równo ,nie ważne jak wygląda i jakie ma problemy.

Książka okej,ale jakoś nie wywołała we mnie emocji. Na pewno na duży plus była relacja dziewczynki z jej zmarłą mamą, pokazanie jak dziecko radzi sobie z żałobą to były piękne momenty w książcę, ale reszta historii po prostu mało ciekawa.

Niby to powieść dla dzieci, ale jak dla mnie bardziej dla dorosłych. Trudno pisać o wyjątkowości tej książki. Skojarzenia mam takie: morze, woda, bezkres, inność, syreny, latarnia, mglistość, wilgotność, odwaga, strach, marzenia, baśniowość...I można by tak jeszcze sporo słów wymieniać. Ważne, że w mroku, który czasem otocza, zostało odnalezione światło i wolność w przestrzeni, która dla każdego człowieka jest w innym miejscu. A wszelkie potwory zostały pokonane.

To dobra książka, ale szczerze to liczyłam na więcej morskich potworów. Lampka to miła, dzielna dziewczynka, bardzo przyjacielska i lojalna. To miło że kończy się dobrze. Polecam na poprawę nastroju :)

Poruszająca opowieść o nie poddawaniu się, przyjaźni i odwadze. Piękna książka, naprawdę.

Rolą lampki jest rozjaśnianie ciemności, która spowija świat. Taką rolę Annet Schaap przypisała głównej bohaterce swojej debiutanckiej powieści. Świat, w którym przyszło żyć Emilii zwanej Lampką pełen jest ciemności – spowija go samotność, dotyka kalectwo, alkoholizm i przemoc, rozprzestrzenia się w nim strach i odrzucenie. To świat, w którym nie ma jasnej granicy pomiędzy realizmem a baśniowością. Realne ludzkie problemy i dramaty wiąże z zapożyczonymi z baśni tajemnymi istotami. Oba światy przenikają się i wikłają w sieć często niełatwych relacji i powiązań, nadając powieści wyjątkowy klimat.

„Lampka” to opowieść smutna i poruszająca, z której jednak tchnie nadzieja i przebija się dobro w postaci bezinteresownej pomocy, akceptacji i bezgranicznej miłości, która nie chce pamiętać złego. Zwykłe przeoczenie sprawiło, że i tak trudne życie Lampki diametralnie się zmieniło. Odesłana do strasznego Czarnego Domu marzy jedynie o powrocie do ojca i szarej latarni morskiej. Nie wie, co czeka ją w domu admirała, słyszała tylko, że mieszka tam potwór…

I tak było w rzeczywistości, mieszkał tam potwór utkany ze strachu, uprzedzeń i niewiedzy, karmiony samotnością i brakiem akceptacji. Syrenie dziecko, porzucone, odepchnięte przez ojca i pozbawione kontaktu ze światem. Lecz i dla niego – Edwarda, zwanego Rybą rozbłysło światło nadziei i zmiany na lepsze. Jego kagankiem nadziei nieświadomie stała się Lampka, dziewczynka z trudną przeszłością, nieco nieokrzesana analfabetka, lecz z pięknym i dobrym sercem oraz otwartym umysłem.

To powieść, która na długo pozostaje w sercu i umyśle, która rodzi wiele emocji, wciąga i nie pozwala się oderwać. Zgrabnie skonstruowana fabuła, poruszenie ważnych tematów, ciekawie ukształtowani bohaterowie i baśniowe inspiracje sprawiają, że jest to lektura wyjątkowa. Aż trudno uwierzyć, że można tak pięknie debiutować!

Zachwyca już samym wydaniem – twardą okładką w morskich barwach, z samotną i zlęknioną dziewczynką na tle latarni morskiej, u stóp której tłoczą się morskie potwory. Ta okładka wiele mówi o tej powieści, w której samotność dotyka niemal każdego bohatera.

"Lampka" to książka, która nie tylko inspiruje się Syrenką Andersena , ale też jest zanurzona w klimacie bajek tego duńskiego autora. Jest w niej i cierpienie i odrzucenie, jest słabość i bezsilność ale jest także odzyskiwanie nadziei, dobroć, wewnętrzna siła i pomocny los. Autorce udało się napisać książkę w której każda grupa wiekowa czytelników od starszych dzieci wzwyż , znajdzie coś dla siebie. Najbardziej cenię sobie to, że Schaap udało się ominąć frazesy i przewidywalność, interesująco zmieniała kierunek wątków i utrzymywała napięcie. To naprawdę dojrzała, mądra,niebanalna , pięknie napisana pełna realizmu baśń.

Specyficznie interesująca książka o pewnej dziewczynce - Lampce, która zamieszkała w tajemniczym domu i tam poznaje swojego przyszłego przyjaciela. 🌼

"Lampka" to historia, która swoim emocjonalnym ciężarem może przytłoczyć czytelnika. Czy dałabym ją dziecku? Pewnie tak, choć na pewno czułabym się w jakiś sposób zobowiązana do późniejszej dyskusji na jej temat. Swoją drogą, tematów do poważnych rozmów w tej opowieści nie brakuje.

Ta książka porusza takie tematy jak alkoholizm jednego z rodziców, szeroko rozumiana przemoc domowa, samotne wychowywanie dziecka, odmienność jeśli chodzi o wygląd czy małomiasteczkowe plotki rozchodzące się z prędkością światła. Życie naszych głównych bohaterów nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych.

Z każdą kolejną stroną coraz bardziej bałam się, tego w jaki sposób zakończy się cała znajomość Lampki i tajemniczej postaci z wieży. Czy dobro zwycięży? Czy czeka ich coś złego? Jakie będą ich losy?

To taka historia nad którą się rozmyśla nawet po zakończeniu lektury. Obstawiam, że ta książka zostanie ze mną na długo, dlatego daję jej takie 8 gwiazdek wiedząc, że z czasem ta ocena może wzrosnąć do 9. To wyjątkowa, inna, intrygująca i klimatyczna pozycja. Zobaczymy tylko, jak długo pozostanie w mojej głowie.

Zdarzają się takie lektury z pogranicza baśni i realistycznego świata, dzięki którym czytelnik ma szansę przeżyć niesamowitą literacką przygodę. Przedstawiamy dziś książkę wyjątkową z gatunku tych, które na zawsze zostaną w głowach i sercach. Uwielbiamy takie książki i jeśli któraś trafi w nasze ręce – chcemy się nimi dzielić z całym światem. Można o nich pisać i mówić bez końca. „Lampka” jest właśnie jedną z takich lektur i zarówno dziesięciolatka, jak i jej ponad siedemdziesięcioletnia babcia czytały na wyścigi. Przepiękny styl, wspaniała fabuła umiejscowiona w nadmorskim klimacie, baśniowość trochę przypominająca disneyowską Małą Syrenkę, trochę klimat „Tajemniczego ogrodu”, a do tego perfekcyjny przekład i ta dbałość o każdy szczegół...tak. To zdecydowanie książka idealna, chociaż idealnego życia w niej mało.
Bohaterką jest córka latarnika; mała dziewczynka, która przejmuje na siebie obowiązki ojca pogrążonego w rozpaczy po śmierci żony, prowadzi dom, a każdego wieczoru samodzielnie wspina się na szczyt wieży, aby zapalić latarnię i umożliwić statkom bezpieczne zawinięcie do portu. I nikt nie wiedziałby, że tak odpowiedzialnego zajęcia podejmuje się dziecko, gdyby pewnego burzowego dnia nie Lampce nie zabrakło zapałek, przez co jej mały, w miarę stabilny świat nie wywróciłby się do góry nogami i cała prawda wyszła na jaw. Nasza bohaterka musi zamieszkać w tajemniczym Czarnym Domu na klifie, o którym krążą plotki, iż zamieszkuje go potwór.
Czy tak jest naprawdę?
Piękna, wzruszająca, subtelna do granic opowieść, w której baśń i rzeczywistość idą ręka w rękę. Niesamowite studium bezgranicznej miłości dziecka do rodzica oraz umiejętność wybaczania zapiera czytelnikowi dech. Lampki nie sposób nie lubić: dziewczynka choć drobna i delikatna ma duszę prawdziwej wojowniczki. Nie boi się stawić czoła siejącemu postrach potworowi ani potężnemu admirałowi. Walczy o swoje przekonania i na przekór światu z każdej sytuacji znajduje wyjście, nawet jeśli miałoby ono dla niej samej okazać się tragiczne w skutkach. Pełna tęsknoty za zmarłą mamą i bólu z powodu postępowania ojca nie waha się ruszyć mu z pomocą. To właśnie latarnik jest pierwszą osobą, o której myśli po przebudzeniu i ostatnią, do której biegną jej myśli przed zaśnięciem. Co najważniejsze, dla przyjaciół zrobi wszystko i nie ma znaczenia, czy jest to potwór, przed którym wszyscy uciekają, czy opóźniony w rozwoju chłopiec. Przyjaciel jest dla lampki jak rodzina, a dla rodziny podejmie największe ryzyko. To także książka o samotności wynikającej ze śmierci matki, o sile stereotypów i akceptacji społecznej. O inwalidztwie, nieprzystosowaniu i inności. Kolejny argument przemawiający za tym, iż jest to książka, w której zarówno młodszy, jak i starszy czytelnik znajdzie coś dla siebie.
Dzięki Wydawnictwo Dwie Siostry mamy możliwość doświadczenia istnej fontanny emocji i to takich emocji, które naprawdę długo pozostaną w myślach, które można na spokojnie przeżywać i analizować. Które angażują czytelnika i zmuszają go do refleksji. „Lampka” to wyjątkowa książka i jeśli szukacie wyjątkowego prezentu dla wyjątkowego człowieka, oto ona. Polecamy bardzo, bardzo gorąco. Piękne wydanie w twardej, eleganckiej okładce, na której ilustracja (nie wiem czy tylko nam) przywodzi na myśl obrazy van Gogha. W środku całe mnóstwo wspaniałego tekstu podzielonego na części i rozdziały. Zdania brzmią jak muzyka i wszystko, dosłownie wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Wspaniała czytelnicza przygoda dla dzieci 10+.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca