Życie jest damą kier

Okładka książki Życie jest damą kier Aleksandra Bekus
Okładka książki Życie jest damą kier
Aleksandra Bekus Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2020-11-10
2020-11-10
stalking przemoc niezdrowa miłość

Stalking to już nie jest nowe zjawisko w obecnym świecie, ale nadal powoduje dreszcze i niepokój. Jest to bowiem uporczywe nękanie i polega na długotrwałym działaniu wymierzonym przeciwko osobie, którą sprawca chce upokorzyć. Stalking przybiera różne formy, jak np.: rozpowszechnianie plotek i oszczerstw, głuche telefony, niechciane sms-y, e-maile, listy, groźby, śledzenie, szantaż, wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody, niechciane robienie zdjęć, niepożądany dotyk. Niestety nadal jest traktowany po macoszemu przez stróżów prawa, ale nie przez wszystkich. W polskim kodeksie karnym stalking od 6 czerwca 2011 r. stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 190a § 1 k.k.) lub – w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – od 2 do 12 lat.

Skąd bierze się to zjawisko? Czy jest to pewien rodzaj choroby psychicznej? Co daje osobie, która nęka swoją ofiarę? Z czego to wynika?

„Życie jest damą kier” Aleksandry Bekus porusza właśnie ten niewygodny temat od strony ofiary.

Główną bohaterką jest Zuza, nauczycielka i psycholożka w szkole podstawowej, która po wielu perturbacjach życiowych odnajduje spokój u boku ukochanego. W dniu urodzin dostaję piękne prezenty od narzeczonego. Jednak na koniec dnia okazuje się, że te podarki nie są od Wojtka, tylko od kogoś obcego. I tu zaczyna się gra dobra ze złem a właściwie czasem. Drogą eliminacji Zuza zaczyna prowadzić prywatne śledztwo i próbuje odnaleźć stalkera. Ale nie jest to takie proste jakby się wydawało, gdyż tajemniczy „wielbiciel” osacza ją z każdej strony. Na szczęście Zuza ma wsparcie w Wojtku oraz przyjaciółkach. I dzięki temu szybko zgłasza policji sprawę nękania, która na początku nie reaguje na ten incydent. Jednakże po pewnym nieprzyjemnym wydarzeniu komisarz Niewiadomski bierze sprawę w swoje ręce…

Co się musi stać, aby policja zainteresowała się stalkerem? Kto pierwszy trafi na odpowiedni trop, Zuza czy komisarz? Co się jeszcze musi wydarzyć aby złapać przestępcę? Czy uda się tego człowieka złapać?

Aleksandra Bekus świetnie pokazuje w swojej powieści jak wspomniany stalking wpływa na osobę nękaną i do czego to może doprowadzić.W bardzo plastyczny sposób opisuje emocje Zuzy związane z całą tą sytuacją. Tworzy bardzo ciekawy portret psychologiczny ofiary. Widać, że przyłożyła się do świetnego wybadania tego niełatwego tematu. Poza tym w książce czuć napięcie i strach aż do samego jej końca. Czytelnik też tu nie czuje się komfortowo poznając myśli głównej bohaterki podane w formie pamiętnika ( zresztą bardzo ciekawy zabieg tu autorka użyła).

„Życie jest damą kier” Aleksandry Bekus to bardzo wnikliwy portret osoby nękanej trochę irytujący - sadzę że zamierzenie – i w większości trzymający w napięciu. Nie jest to łatwa książka, ale za to bardzo ważna, bo ukazująca że w obecnym świecie jesteśmy na stalking bardzo narażeni. Akcja powieści jest dość dynamiczna a sama historia jest całkiem fajnym i spójnym językiem napisana. Jeśli lubicie się trochę podenerwować i poczuć coś więcej nad książką to polecam z czystym sumieniem. Ja się tu trochę wkurzałam.

W skali od 1 do 6 oceniam na 4,5.
Bardzo dziękuje za egzemplarz recenzencki portalowi Sztukater.pl

Myślę, że to najgorsza książka jaką czytałam w życiu. Zmusiłam się jedynie dlatego, że dostałam ją od mamy a akcja dzieje się Czeladzi skąd pochodzę (jednak osadzenie w przestrzeni zdarzeń jest marne). Język dramatycznie sztywny, nierzeczywistym, brak logiki i spójności wydarzeń, historia bez klamry, no kompletne dno - na jednej stronie zabistwo i zielona herbatka z ciasteczkami - dla autorki to żaden problem. Trudno uwierzyć, że w notce biograficznej podano, że autorka jest pisarka. Dziwie się nawet, że ktoś to wydał. Szok.

Po "Życie jest damą kier", którą sięgnęłam, gdy znów naszło mnie na thrillery/kryminały. Wydała mi się tym bardziej ciekawa, że dotyka tematyki stalkingu. Tak jak oczekiwałam, trzymała w napięciu, kilka razy przestraszyła (ale dała też kilka momentów na odetchnięcie)

jestem "na świeżo" po przeczytaniu tej niesamowitej, trzymającej w napięciu, można wręcz rzec pełnej grozy i poczucia niepewności co też zdarzy się dalej książki autorstwa Pani Aleksandry, niesamowity wyrazisty przekaz jeśli chodzi o całą fabułę, dynamiczna akcja, osadzenie w realiach otaczającej nas rzeczywistości, ostro zarysowane postaci, nieprawdopodobne zakończenie, naprawdę szczerze polecam, ostatni rozdział jest kwintesencją, tzw. "wisienką na torcie", czytelnikowi, mimo podjętego trudnego tematu stalkingu, daje takie poczucie, że chyba nie tak wyobrażał sobie zakończenie historii Zuzy....nie chcę oczywiście zdradzać szczegółów....szczerze polecam, warto przeczytać!!!

AżJest to debiutująca autorka, która pisząc o trudnych tematach i bardzo aktualnych, napisała tę powieść idealnie w punkt.
Główną bohaterką jest Zuzanna, która prowadzi spokojne, szczęśliwe życie. Wszystko zaczyna się zmieniać, kiedy dostaje tajemnicze, wulgarne i wyuzdane smsy i telefony. Okazuje się, że Zuza ma stalkera. Od tej pory jej życie zamienia się w koszmar. Wiecznie zdenerwowana, przestraszona - każdy cień powoduje u Zuzy palpitacje serca. A stalker poczyna sobie coraz śmielej. Potrafi dostać się do jej domu, mimo mnostwa zabezpieczeń. Obserwuje każdy jej krok. Wie, w co jest ubrana, z kim i o czym rozmawia a nawet z kim śpi. Osacza kobietę z każdej strony, mowiąc jej, że jest jego królową i że w końcu będzie tylko jego. Że tylko z nim będzie szczęśliwa, zaspokojona i tylko on potrafi ją docenić i sprawić, by była szczęśliwa. Jego chęć żądzy do kobiety powoduje, że nie cofnie się absolutnie przed niczym, by zaspokoić swoje pragnienia i fantazje. Jak potoczy się ta historia? Czy stalker osiągnie swój cel? Czy Zuza postanowi zrobić co zechce jej oprawca, aby uratować siebie i swoich bliskich ? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając tę pozycję.
Że swojej strony mogę powiedzieć, że jest to dla mnie nowa tematyka. Rzadko czytam książki z tego gatunku. Jednak tutaj byłam absolutnie zachwycona. Autorka świetnie poprowadziła zarówno akcję jak i bohaterów. Pokazała jak silne kobiety potrafią być, jak w ramach zagrożenia potrafią zachować trzeźwość umysłu i radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Książkę czyta się rewelacyjnie, szybko i w ogole nie czuć nudy. Przeciwnie, czytelnik jest ciekawy jak dalej potoczy się akcja i jak skończy się ta historia.
Stalking to nie jest łatwy temat. Wielu osobom, jest w ogole bardzo trudno nawet o tym mówić. Tym bardziej cieszę się i gratuluję autorce, że tak wspaniałe ujęła temat i przedstawiła nam tę historię. Takie historie są bardzo budujące i myślę, że niektórym kobietom mogą nawet w jakimś stopniu pomoc. Jestem absolutnie oczarowana tą książką i uważam, że to był bardzo udany i ciekawy debiut. Bardzo dziekuję Wydawnictwo Białe Pióro Literackie (nie mogę oznaczyć ;( ) za możliwość poznania tej pozycji. Polecam Wam ją z całego serducha i przyznaję ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów! ;)

Książka opowiadająca o problemie stalkingu, który stosowany jest coraz częściej, jednak bardzo rzadko o nim mówimy. Autorka trzyma nas w napięciu do samego końca. Książka wciąga od pierwszych stron budząc w Nas wiele emocji. Ofiarą stalkera padła główna bohaterka Zuza... więcej nie powiem, bo naprawdę warto samemu zaczytać się w emocjach tej książki. Gorąco polecam !

Stalking to natarczywe nękanie, naruszające prywatność ofiary, powodujące poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia. Pod tym terminem kryje się również kradzież tożsamości, mająca na celu wyrządzenie szkody majątkowej lub osobistej. Karą za te czyny jest pozbawienie wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Gdy jednak ofiara targnie się na swoje życie wyrok pozbawienia wolności wynosi od roku do dziesięciu lat. Jest to art. 190a kodeksu karnego, który obowiązuje od 6 czerwca 2011 roku.

Zuza, główna bohaterka powieści Aleksandry Bekus pt.: „Życie jest damą kier”, padła ofiarą stalkera. Zaczęło się od prezentów, potem doszły do tego głuche telefony, SMS-y, śledzenie, podglądanie i groźby. Kobieta zaczęła coraz bardziej niepokoić się o życie swoje i swoich najbliższych. Na szczęście trafiła na policjanta, który nie zbył jej „machnięciem ręki”, a zaangażował się w całą sprawę, sprawdzając każdy, nawet najmniejszy trop. Kim był tajemniczy prześladowca? Dlaczego na swoją ofiarę wybrał właśnie ją? Do czego jest w stanie jeszcze się posunąć, aby zdobyć swoją “królową”?

Wyjątkowo nie starałam się utożsamić z żadną z postaci. Wychodząc z domu nie chciałabym czuć ciągłego niepokoju rozglądając się dookoła, czy przypadkiem ktoś za mną nie idzie, zamartwiać się o członków rodziny i przyjaciół, bo może akurat teraz prześladowca kręci się w ich pobliżu. Współczułam bohaterom, szczególnie dlatego że nie wiedzieli, kto niszczy im życie.

Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła osobę samego sprawcy. Z jednej strony to człowiek niepoczytalny, a z drugiej dość inteligentny, skoro wszystko miał zaplanowane w najmniejszych szczegółach. Był pewny swojej anonimowości oraz tego, że będzie nieuchwytny dla policji. Na szczęście zgubiła go jedna, mała rzecz, która naprowadziła funkcjonariuszy na jego trop.

Naprawdę chciałabym móc napisać, że jest to przykład fikcji literackiej (mimo że w pewnym sensie historia Zuzy nią jest). Niestety samo zjawisko stalkingu rzeczywiście istnieje. Jak się okazuje z policyjnego raportu, który znalazłam w Internecie, w 2017 roku na podstawie artykułu 190a wszczęto 8078 postępowań, stwierdzonych zostało 4204 przestępstw, a 2853 wykryto (w roku 2012 było ich 2020 i liczba ta z roku na rok miała tendencję wzrostową).

Książka pomimo ciężkiej tematyki mi się podobała. Nie jest to pozycja dla każdego, dlatego polecam ją osobom, zainteresowanych tą tematyką.

Kochani przedstawiam Wam książkę autorstwa Aleksandry Bekus "Życie jest damą kier",
której mam przyjemność Patronować.
Już jutro Premiera książki nakładem
Wydawnictwa Białe Pióro.
Data znacząca 25 listopada jest to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Książka wciąga i pochłania bez reszty.
Czytałam z zapartym tchem, niejednokrotnie wstrzymując oddech, a serce biło jak szalone.

Początek dość niewinny, Zuzanna w dniu urodzin otrzymuje prezent od nieznajomego.
Później zaczynają się głuche telefony, wiadomości, jest podglądana i prześladowana.
Głupi żart, pomyłka? Nic bardziej mylnego.
Stalker poczyna sobie coraz śmielej, groźby wobec przyjaciół, zastraszanie sprawiają, że traci poczucie bezpieczeństwa. Obawia się o swoje życie i bliskich.
Lęk, strach przejmują kontrolę nad jej życiem.
Przy pomocy policjanta próbują rozwikłać zagadkę.
Kto jest prześladowcą?
Z czym przyjdzie jej się zmierzyć i jakie zaskakujące sytuacje jej się przytrafią?
Aleksandra porusza bardzo ważny i trudny temat stalkingu, z którym ma do czynienia wiele osób.
Historia opisana może zdarzyć się każdemu z nas.

Autorka tak umiejętnie buduje napięcie, pobudza i trzyma w niepewności, że kiedy czytając późnym wieczorem syn stanął obok mnie i po cichu odezwał się do mnie z krzykiem wyskoczyłam z łóżka.
Mam ogromną przyjemność jutro poprowadzić z autorką spotkanie online i z całą pewnością podpytam o interesujące mnie wątki.
Książkę polecam z czystym sumieniem.

której mam przyjemność Patronować.
Już jutro Premiera książki nakładem
Wydawnictwa Białe Pióro.
Książka wciąga i pochłania bez reszty.
Czytałam z zapartym tchem, niejednokrotnie wstrzymując...

Książka wciąga od pierwszych stron, budzi wiele emocji, bardzo ciekawa tematyka. Nakreślony szeroki wachlarz działań psychopatycznego stalkera, mocno zarysowane charaktery postaci. Zaskakująco szybko podczas lektury można utożsamić się ze strachem i bojaźnią głównej bohaterki. Ciężko się oderwać od wartkiej akcji, intrygujące i pełne emocji zakończenie książki. Gorąco polecam.

Sielski obrazek, z którym spotykamy się na samym początku książki sprawia, że od pierwszej strony zaczynamy zazdrościć bohaterce pięknego życia - cudowna miłość, spokój, narzeczony, który z samego rana podrzuca drogie prezenty, a po pracy przynosi następne... Ale za chwilę ten obrazek zaczyna się rozpadać. Narzeczony, owszem, pamięta o rocznicy, ale prezent kupił tylko jeden. Potem jest już coraz gorzej. Telefony, wiadomości SMS, niepokojące zdarzenia. W ciągu zaledwie kilku miesięcy kobieta zostaje niemal zaszczuta przez psychopatycznego stalkera, a jej znajomym i rodzinie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
Powieść trzyma w napięciu i budzi emocje.
Mimo że książka jest dostępna już teraz swą premierę ma zaplanowaną dość znaczącą datę - 25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Zapewne dlatego pod swoje matczyne skrzydła wzięła ją i poleca Fundacja Centrum Praw Kobiet.
Polecam i ja.

• Stosik biblioteczny
  • Szukam
  • 2021/przeczytane
  • Egzemplarz recenzencki
  • Wakacje 2023

Dodaj cytat z książki Życie jest damą kier