Małżeństwo gwiazdy

Okładka książki Małżeństwo gwiazdy Kamil Norden
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Małżeństwo gwiazdy
Kamil Norden Wydawnictwo: Nawias Cykl: Małżeństwo Gwiazdy (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Małżeństwo Gwiazdy (tom 1)
Nawias
2020-10-09
2020-10-09
9788395852039
gwiazda sława małżeństwo

Z ciekawością sięgnęłam po drugi tom o dalszych losach gwiazdy teatru i kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Teraz bardzo żałuję, że zaczęłam lekturę od drugiej części, wiem, że wiele straciłam. Ale wszystko jest do nadrobienia. Poznałam Rytę Valdi, kiedyś Małgorzatę Kręcik, w czasie, gdy jej małżeństwo z Ralfem dosięga kryzys. Blisko artystki kręci się hrabia Marchewka, bajecznie bogaty, acz niezbyt piękny. Ale co się nie robi dla pieniędzy i sławy. Teściowa Ryty z przyjemnością wydałaby ją za Marchewkę, na tym kontrakcie mogłaby zasilić, znacznie już uszczuplony, budżet domowy. Ale jej intrygi i plany tracą rację bytu, gdy Valdi przypadkiem podsłuchuje rozmowę Magdaleny z amantem. Czy pomimo zaistniałej sytuacji, dla własnej korzyści Valdi przyjmie umizgi adoratora? Czy być może uniesie się honorem i porzuci męża dla dalszej kariery? Co zwycięży? Miłość czy rozsądek? Odwieczna walka, ale zwycięzca oczywiście może być tylko jeden …
Autorka pisząca pod pseudonimem zabiera nas w podróż w czasie. Czujemy niezwykły i cudowny klimat ówczesnych teatrów i scen operowych, sączącą się w tle spokojną muzykę i zapach wydychanego dymu tytoniowego. A jak za mgłą widzimy artystów, którzy mimo, że czasy świetności mają za sobą starają się zabawiać publiczność i nie mogą się pogodzić z upływem czasu. Nie dopuszczają do siebie myśli, że ich pięć minut na scenie już dawno minęło. Znakomitym przykładem takiego postępowania jest bohaterka. Idzie do przodu za wszelką cenę, po trupach dąży do realizacji własnych ambitnych planów. Nikt i nic się dla niej nie liczy. Potrafi zręcznie i doskonale manipulować ludźmi, mężczyźni tracą dla niej głowę i majątek. Co ona ma w sobie takiego, że potrafi każdego owinąć wokół palca? Jak długo będzie w stanie stąpać po kruchym lodzie życia gwiazdy? Czy los pozwoli zrealizować jej marzenia o zagranicznym tournée?
Powieść czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Mimo, że powstała wiele lat temu, to wcale nie odczuwa się naleciałości z języka okresu międzywojennego. Lektura ma w sobie to coś, co sprawia, że nie możemy się od niej oderwać. Sprytna konstrukcja fabuły z każdą stroną nasila naszą ciekawość i trudno jest ją odłożyć na bok, dopóki nie dowiemy się, czy Ryta wyjdzie obronną ręką z własnych manipulacji i intryg. A trzeba przyznać, że jest w tym niedoścignioną mistrzynią. Sprawczynią niejednej klęski i porażki.
Opowieść dość wyraźnie wskazuje, co się liczyło dla gasnącej gwiazdy. Pieniądze i sława, tytuły arystokratyczne i władza. Chciwość była widoczna na każdym kroku. Przysłaniała jakiekolwiek zasady moralne, one nie miały żadnego znaczenia. Lektura pozwala ukształtować poglądy i zdanie na życie wielkich gwiazd, utwierdzić nas w przekonaniu, czy i jaki miały kodeks moralny.
Lektura Małżeństwa gwiazdy zapewnia znakomitą rozrywkę, miłe spędzenie wolnego czasu. Dowcip, nieskończone intrygi, tajemnicze i uwodzicielskie spojrzenia, spowity napięciem czarujący klimat i atmosfera. A między tym wszystkim bryluje uwodzicielska i ponętna gwiazda, Ryta Valdi. Czy można oczekiwać więcej? Warto wybrać się w podróż w czasie, satysfakcja gwarantowana!

Ta powieść pierwszy raz była wydana w 1938 roku. Kamil Norden to pseudonim Jadwigi Migowej, a właściwie Jadwigi Marii Gancwohl, autorki poczytnych powieści, dziennikarki i patriotki, która niestety zginęła w obozie koncentracyjnym Ravensbrück w 1945 roku.
Rita Valdi jest gwiazdą kina i teatru. Brukowce piszą o jej życiu dużo i chętnie, ale jej przeszłość jest owiana tajemnicą. By awansować społecznie postanawia wyjść za mąż za hrabiego Różatyckiego, próżniaka, bawidamka i bankruta. Odtąd jej życie staje się walką o przetrwanie, potrzeby finansowe męża i teściowej są ogromne, kilka niefortunnych posunięć wpędza Rytę w problemy finansowe.
Na domiar złego w teatrze pojawia się młodziutka gwiazdka, która usiłuje zaszkodzić Rycie na wszelkie możliwe sposoby.
Czy Ryta utrzyma swoją pozycję mimo ostrej konkurencji, czy wybrnie z kłopotów finansowych mimo niesprzyjających okoliczności?
Książkę czyta się fantastycznie, znakomicie oddaje klimat lat międzywojennych i środowiska artystów. Bardzo jestem ciekawa dalszych losów Ryty Valdi. Czekam niecierpliwie na drugą część.

Kamil Norden alias Jadwiga Migowa Małżeństwo gwiazdy, kilka tygodni temu Wydawnictwo Nawias wydało cykl międzywojennych pamiętników lekarskich o niezwykle interesujących tytułach jak Wcierki rtęciowe i obcęgi, Żganie w boku i krople dziewięciorakie czy Próchnica i fermentacja. Nie miałam jeszcze okazji zajrzeć do żadnej z nich, choć mam ma to ogromną ochotę, bo przecież choćby Żganie w boku intryguje już samym tytułem. A od czasów, w którym swoje pamiętniki pisali autorzy, medycyna zrobiła przecież ogromny postęp. Tyle tytułem wstępu.

Wracam do Małżeństwa gwiazdy, książki która po raz pierwszy miała premierę w 1938 roku, a której autorka pisząca pod pseudonimem, była twórczynią kilkunastu poczytnych wówczas powieści obyczajowych. Kiedy zobaczyłam okładkę Małżeństwa gwiazdy, skojarzyłam ją sobie natychmiast z oglądanymi przed laty czarno-białymi filmami puszczanymi w niedzielne południa w cyklu W starym kinie zapowiadanym zawsze przez Stanisława Janickiego, poprzedzanymi krótkim animowanym filmikiem przemierzającego ulicę mężczyzny w cylindrze. Tak jak filmy oglądałam namiętnie, tak po literaturę popularną pisaną w tamtych czasach raczej nie sięgałam. Nie znane są mi zatem powieści (w przeciwieństwie do powstałych na ich podstawie ekranizacji) Marii Rodziewiczówny, Heleny Mniszkówny czy Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, żeby wspomnieć tylko tych najbardziej znanych. Pisali oni swoje pierwsze książki już na początku wieku, kontynuowali natomiast w latach międzywojennych. Być może to także te powieści czytała ich rówieśniczka Jadwiga Migowa.

Dwudziestolecie międzywojenne, Ryta Valdi niegdyś Małgorzata Kręcik jest wziętą gwiazdą kina i teatru, opływa w dostatki. Do szczęścia brakuje jej jedynie bywania w towarzystwie, a to zapewnić może tylko tytuł hrabiowski. Ralf Różatycki wraz z matką są natomiast właścicielami podupadającego majątku Różatycze, żyją ponad stan, ciesząc się bywaniem w towarzystwie, drogimi zakupami i oczywiście hazardem. Można to załatwić oczywiście poprzez małżeństwo. Czy wysoko postawione towarzystwo zaakceptuje aktorkę z nizin społecznych w rodzinie?
Czy hrabiowski tytuł Ryty i pieniądze, które otrzyma Ralf będą początkiem szczęśliwego życia, a może katastrofy? A w końcu, do czego doprowadzi młoda i dobrze zapowiadająca się aktorka Bronika Rolska?

Czytając cały czas miałam wrażenie, że oglądam czarno-białą komedię sprzed lat, z pięknie wystylizowanymi, choć może nieco przerysowanymi bohaterami, bogatymi, pełnymi przepychu wnętrzami, modnymi autami, śmietanką towarzyską miasta i elitami, dla których ważne jest bywanie w odpowiednich miejscach. A jednocześnie biznes artystyczny rozwija się nadzwyczaj dobrze, co i raz wystawiane są nowe przedstawienia, kręci się kolejne filmy, a nowe teatry powstają jak grzyby po deszczu. Taka trochę namiastka lat międzywojennych. I jako taką zabawną, pełną werwy i wyrazistych postaci powieść obyczajowo-komediową odbieram też Małżeństwo gwiazdy. Wcale nie odczuwałam, że jest to historia napisana osiemdziesiąt lat temu. Nie trąci myszką, chociaż w języku i dialogach pojawia się czasem nie używane już dziś słowo, powiedzonko lub maniera. Ale to dodaje czytanej historii dodatkowego uroku. Małżeństwo gwiazdy jest tonem pierwszym, spodziewam się zatem kontynuacji historii Ryty i Ralfa.

Wróciło hasło "Zostań w domu". Skoro tak, to może wybrać się w podróż w czasie, do przedwojennej Warszawy. Do świata rewiowych teatrów. Usiąść przy stoliku oświetlonym nastrojową lampą, zamówić "pół czarnej" i czekać na pojawienie się jej, Rity Valdi, gwiazdy sceny i ekranu. To bożyszcze tłumów, które walą na jej nowy film czy spektakl. Gazety piszą o jej ekstrawagancjach, kreacjach, automobilach. Czy gwiazda może być zwyczajną kobietą? Musi podtrzymywać zainteresowanie swoją osobą, nie młodnieje choć odjęła sobie kilka wiosen, bo czuje na plecach oddech młodej konkurencji. No i nic tak nie odmładza, jak młodszy kochanek, bo arystokratyczny mąż i jego otoczenie z czasem stali się uciążliwi, nie zaakceptowali artystki w swoim gronie. Ale tytuł hrabiowski się przydaje, choć kasie pustki... "Małżeństwo gwiazdy" to przedwojenną powieść Jadwigi Migowej alias Kamil Norden, znanej w 20-leciu dziennikarki, ale też scenarzystki popularnego wówczas filmu "Moi rodzice się rozwodzą". Napisana lekkim piórem świetnie oddaje ducha swego czasu. Dowcipnie, nieco ironicznie, autorka opisuje panujący wówczas snobizm, życie tzw. wyższych sfer. No i oddaje znakomicie walkę o przetrwanie, jaką toczono codziennie w teatrach. Gwiazda łatwo mogła zostać zdetronizowana przez młodą, świeżą, buzię, mającą wpływowego protektora. Możemy sobie podkładać nazwiska gwiazd tamtej epoki, kogóż autorka miała na myśli? Czyżby Ordonkę uczyniła swoją bohaterką? Napisaną piękną polszczyzną książkę znakomicie się czyta. Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Nawias. Mam nadzieję, że obdarzy mnie także drugim tomem.

Na półkach: , , , , , ,

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki ''Małżeństwo gwiazdy'' autorstwa Kamil Norden od Wydawnictwa Nawias. Co ciekawe książka po raz pierwszy została wydana w 1938 roku, a Kamil Norden to pseudonim Jadwigi Marii Gancwohl - patriotki, dziennikarki i pisarki, której życie zakończyło się tragicznie, bowiem zginęła w obozie koncentracyjnym Ravensbruck.
Akcja książki skupia się wokół dwudziestolecia międzywojennego. Mnie osobiście wystarczyła zaledwie ta jedna informacja, bym wiedziała, że koniecznie chcę tę książkę przeczytać. Uwielbiam powieści, w których fabuła rozgrywa się kilkadziesiąt lat temu, a dwudziestolecie międzywojenne jest chyba jednym z najbardziej interesujących okresów.

Po całą recenzję zapraszam na bloga:

Akcja książki...

"Małżeństwo gwiazdy" to błyskotliwa, zabawna i czarującą powieść o perypetiach gwiazdy kina i teatru lat 30.

Poznajemy aktorkę Rytę Valdi gdy jest już u szczytu sławy. Jest to kobieta piękna, popularna i przebojowa. Ma wszystko, co mieć powinna gwiazda kina międzywojennego. Nie można się z nią nudzić. Mężczyźni ją uwielbiają, kobiety traktują jak rywalkę. Ryta wdaje się w romanse, skandale a nawet w małżeństwo ale skrywa też pewną rodzinną tajemnice. Później los spłata jej figle i beztroskie życie nieco się komplikuje. Ale nie myślcie, że poleją się tutaj łzy. Cała historia ani na chwilę nie przestaje być zabawna. Dialogi i język są kwintesencją tej powieści, sprawiają, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i można odczuć klimat dawnych lat.

Główną bohaterkę nie sposób nie polubić. Otacza ją aura pewności siebie, szyk i elegancja, ale też cechuje ją dobre serce. Gdyby istniała naprawdę z pewnością zostałabym jej fanką. Żałuję, że jest to dopiero 1 tom bo chciałoby się czytać dalej i więcej. Jakaś cząstka mnie została przy Rycie i nie chciałam się z nią rozstawać.

Małżeństwo gwiazdy” opowiada o kobiecie, która z uporem prze do przodu. Ryta Valdi to aktorka kina i teatru, która żyje na świeczniku. Rauty, intrygi, skandale… to jej chleb powszedni. Ryta jest nienasycona, ambitna, żądna uwielbienia oraz sukcesów. Wydaje się, że prowadzi życie jak z bajki. Okazuje się, jednak, że każdego dnia walczy o przetrwanie.

Powieść zachwyca barwnym językiem, wartką akcją, humorem oraz wnikliwością obserwacji. Postać głównej bohaterki jest świetnie nakreślona. Śledziłam jej losy z zainteresowaniem. Dodatkowo, czarujący klimat lat międzywojennych sprawia, że powieść czyta się z ogromną przyjemnością.

WIĘCEJ NA BLOGU: https://urocznica.pl/recenzja-malzenstwo-gwiazdy-norden/.

Powieść zachwyca...

polecam

polecam

Warszawa.
Co za pozytywne zaskoczenie! Smakowity kąsek. Słuchałam z ogromną przyjemnością, a czasem się nawet śmiałam. Polubiłam Rytę. Kibicuję jej mocno. Jestem zauroczona językiem tej książki! Na pewno sięgnę po kolejną część.

Warszawa.

• DO KUPIENIA
  • Pod naszym patronatem
  • Z historią w tle... dwudziestolecie

Dodaj cytat z książki Małżeństwo gwiazdy