Małżeństwo gwiazdy. Tom 2

Okładka książki Małżeństwo gwiazdy. Tom 2 Kamil Norden
Okładka książki Małżeństwo gwiazdy. Tom 2
Kamil Norden Wydawnictwo: Nawias Cykl: Małżeństwo Gwiazdy (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Małżeństwo Gwiazdy (tom 2)
Nawias
2021-03-05
2021-03-05
9788395852077
gwiazda małżeństwo skandal

Warszawa. Wyśmienita ta książka! Choć Ritę z tej części lubię mniej niż z pierwszej. Klimat, humor, losy głównej bohaterki nieracjonalne ale jakże prawdziwe - wspaniała książka! Oglądałam film na podstawie jej scenariusza "Moi rodzice się rozwodzą".
Autorka Jadwiga Migowa to córka żydowskiego inteligenta. W maju 1942 r. została aresztowana przez Gestapo i wywieziona do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Kolejna ofiara tego diabła Hitlera i jego rodaków.
Wielka szkoda.

Lubię gdy Wydawnictwa nie zapominają o pisarzach sprzed lat i ponownie wydają ich książki.
Dzięki @wydawnictwo_nawias w moje ręce wpadła druga część powieści, którą pod pseudonimem napisała Jadwiga Maria Migowa (Gancwohl).
Autorka była przede wszystkim dziennikarką, ale zanim II wojna światowa zakończyła jej życie (w maju 1942 roku została aresztowana przez Gestapo I wywieziona do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück gdzie zginęła) napisała 14 książek, z czego tylko dwie pod własnym nazwiskiem.
Pod pseudonimem razem z Anatolem Sternem napisała również scenariusz do melodramatu "Moi rodzice rozwodzą się" nakręconego w 1938 roku.
Pamiętam ten film! Oglądałam go kilka razy i jest jednym z moich ulubionych. Szczególnie rola Jadwigi Andrzejewskiej jak zawsze zachwyca ❤

Niestety nigdzie nie można znaleźć książek Autorki dlatego mam nadzieję, że kiedyś choć część z nich doczeka się wznowienia.

Lubicie literaturę z dwudziestolecia międzywojennego?
Pewnie nie bardzo, bo z reguły kojarzy się ona z nudnawymi lekturami szkolnymi, których i ja wówczas nie specjalnie lubiłam czytać, a teraz część z nich nadrabiam. "Młoda Polska" była moim szkolnym utrapieniem 😅

Tym razem jednak nie o lekturę chodzi, a o lekką i przyjemną prozę kobiecą, z której nie tylko można dowiedzieć się, jak w Polsce Panie żyły te prawie sto lat temu, ale w tym przypadku głównie na temat jednej z gwiazd kina i teatru, która urodziła się jako Małgorzata Kręcik, na scenie znana była jako Ryta Valdi, w końcu dzięki swojemu dążeniu by mieć odpowiedni status społeczny, hrabina Ralfowa Różatycka.
Z książki wyłania się obraz kobiety, która za wszelką cenę chce utrzymać swoją pozycję korzystając z atutów swojego ciała i urody, uwodząc mężczyzn i igrając z ich uczuciami.
To co jej zapewnia trwanie innym przynosi zgubę.
Brzmi trochę jak "Komediantka". Może oglądaliście?

Ta książka to świetna rozrywka napisana barwnym językiem, z fajnymi scenkami rodzajowymi i dobrymi dialogami. Z pewnością wiele Pań dla oddechu między cięższymi gatunkowo lekturami z przyjemnością usiądzie do obyczajówki, której bohaterką jest osoba kiedyś żyjąca.

Jak znajdziecie gdzieś inne książki Autorki, to dajcie znać! Chętnie bym coś jeszcze przeczytała 😊

Czy ktoś z was interesuje się życiem obecnych gwiazd? Ja zdecydowanie nie jestem w tym gronie, ale po historię z dwudziestolecia międzywojennego chętnie sięgnęłam. Spodziewałam się miłej gwiazdki, która ma jakieś pojedyncze skandale na swoim koncie. Jakże się pomyliłam!
Życie Ryty Valdi per hrabiny Różatyckiej było bardzo interesujące. Podsumować je mogę dwoma określeniami: duma i kłamstwo. Okłamywała każdego, byleby tylko nie wyjść w oczach rozmówcy na biedną gwiazdę, której blask już przemija. Nasza główna bohaterka nie może się pogodzić z tym, że na jej miejsce wchodzą młode, zdolne aktorki. Jej duma nie pozwala obniżyć swoich honorariów, przez co nie jest lubiana i nie ma dla niej ofert pracy. Wyzyskuje ludzi, którzy są w niej zakochani. A to tylko część z jej barwnego życia.
Jeśli lubicie powieści historyczne lub interesuje was dwudziestolecie międzywojenne myślę, że "Małżeństwo gwiazdy" wam się spodoba 😉

Kolejne spotkanie z rozkapryszoną gwiazdą przedwojennych scen, Ryta Valdi cały czas uważa się za wielką artystkę, nieważne co myślą o niej inni. Wielka gwiazda to wielkie pieniądze, dla Ryty to jest najważniejsze. Ma arystokratycznego męża, groszem on nie śmierdzi, do tego jego rodzina i środowisko jej nie szanuje. Uwodzi mężczyzn młodych i starych, ale nie tak jak współczesne bohaterki. To jest sztuka! Femme fatale, wamp, modliszka. Kobieta, która daje mężczyznom złudne nadzieje. Za mgliste obietnice bycia razem, kiedyś, w nieokreślonej bliżej przyszłości, chcę od nich jednego, forsy, którą przeznacza na tego, którego uważa, że kocha. Taka piramida emocjonalną, która doprowadza do tragedii. Książkę jest bardzo ciekawa, można ją czytać jako powieść z kluczem, krytykę przedwojennego środowiska artystycznego. Kiedy zaczynałam samodzielną przygodę z czytaniem nie było takiej literatury obyczajowej jaką mamy dzisiaj. Powieści z międzywojnia, trudno wówczas dostępne, oferowały historię pełne emocji, uczuć, namiętności. Czytałam je z wypiekami. Na Kamila Nordena nie trafiłam wówczas, ale cieszę się że jej książki są wznawiane. Inny język, inna stylistyka, inne wartości. To dobra odskocznia od współczesnym tytułów, możliwość spotkania z innym pisarstwem. BTW jakby Rytę przenieść w XXI w. to spokojnie by się odnalazła we współczesnej powieści obyczajowej. Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Nawias

Przed Wami powieść "Małżeństwo gwiazdy tom 2" autorstwa Kamila Nordena, czyli dalsze losy kobiety histerycznej, kapryśnej i dziecinnej. Bo Ryta Valdi to bez wątpienia Osobowość. Wyrazista. Jakaś. O mocno zarysowanych konturach. Narcystyczna. Postać tak irytująca, że aż wciągająca, bo w świecie literatury nie ma chyba nic gorszego niż marazm i rozmydlenie. Tu, drogi Czytelniku, nic takiego Ci nie grozi. To już drugi tom historii o artystce dwudziestolecia międzywojennego. Pierwszego tomu nie czytałam, więc kilka stron zajęło mi zorientowanie się w sytuacji, jednak z każdą stroną czułam się coraz bardziej jak u siebie. Ryta Valdi to upadająca gwiazda teatralna i filmowa, jednak nie dopuszcza do siebie świadomości, że okres jej świetności minął, a na jej miejsce są już rzesze młodszych i piękniejszych. Ba! Kto by chciał się przyznawać, że najlepsze momenty są już za nami, a wielki świat przecieka przez palce?! Na pewno nie Ryta, która usilnie, wręcz rozpaczliwie łapie się wszystkiego, co daje choćby płomyk nadziei. Cóż z tego, że jest to światełko tak wątłe, że odnosi się wrażenie, że za chwilę zgaśnie...Miała urodę, sławę, pieniądze. Właśnie, miała - bo to rzeczy kruche. Jednak mniemania o samej sobie i umiejętności w dziedzinie technik manipulacyjnych pozazdrościć mógłby jej niejeden strateg (może bez przesady ;) ). Akcja jest tu wartka jak rwąca rzeka. Są więc rozmaite sploty wydarzeń, nić spotkań ludzi różnych i wyimaginowane możliwości. Są tragedie, miłości, problemy finansowe, samotność, wreszcie potłuczone marzenia o Paryżu, o czerwonych dywanach. Jest pewność siebie, wyrachowanie i dążenie do celu, nawet jeżeli przy tym trzeba posunąć się do kłamstw. Jest urok Różatyc i wielkomiejskość Warszawy. Są burze i zawiłości. Deski teatru, operowe sceny i głuchy telefon, który nie zaprasza na zagraniczne tournee. Arystokratyczna aura, intrygi i upadek wyższych sfer. Grunt jest tu bez wątpienia grząski.

Ralf, mąż Rytki (jak sam ją pieszczotliwie nazywa) tak bardzo kocha swoją żonę, że dzielnie znosi wszelkie upokorzenia (czy do czasu?),jednak jego relacja z mamą jest równie nierozerwalna, a jak wiadomo przy tak ryzykowanych zestawieniach konflikt wisi w powietrzu. Czy małżeństwo w tak ekstremalnych warunkach ma szansę na przetrwanie Jest i pan Marchewka, którego miłość jest jak chorągiewka, a także Warolewski - o aparycji zapierającej dech w piersiach wszystkich dam, jednak z sercem pełnym bólu. Zbyszek, syn, choć gdzieś z boku, w cieniu. Wreszcie Lubęski - mężczyzna do granic oddany (poddany?),a może po prostu naiwny...Różnorodność charakterów niczym plejada gwiazd sunie po kartach powieści.

Po wizycie listonosza z książkową paczką tak bardzo skupiłam się na skosztowaniu jej zawartości, że nie zaczęłam, jak to zazwyczaj robię, od noty z tyłu okładki. Od razu zabrałam się za czytanie. Byłam zachwycona jak wiernie autor oddał atmosferę i język dwudziestolecia międzywojennego, który był okresem specyficznym i niewątpliwie wyjątkowym. Jakie było moje zdziwienie, kiedy w połowie książki przeczytałam, że Kamil Norden to w rzeczywistości Jadwiga Migowa, żyjąca w latach 1891 - 1945. Wielka patriotka, dziennikarka i pisarka, która straciła życie w obozie koncentracyjnym. Ta informacja nadała głębi mojej czytelniczej podróży. Autorka przyglądała się, słyszała, była, a więc wiedziała o czym pisze. To się czuje płynąc przez kolejne strony historii. Jakby czytelnik stawał się częścią tego międzywojennego świata.

"Małżeństwo gwiazdy" to powieść z przymrużeniem oka. Jest satyra i sarkazm. Humor, momentami czarny jak smoła i iście teatralne emocje. Dzieje się tutaj, oj dzieje. Nie ma czasu na nudę. Trzeba wciąż ruszać dalej! Jednak pod tą warstwą lekkości i nieustannego pędu kryje się wnikliwe studium psychologiczne kobiety, która nie godzi się na przemijanie, w rzeczywistości nie mając w tej materii nic do powiedzenia. Bo życie jej o to nie pyta.

Dziękuję Wydawnictwu Nawias za ten literacki wehikuł, który przeniósł mnie w inne miejsca i w inną epokę. W barwne przestrzenie lat 20 i 30. Bo podróże w czasie to jest właśnie magia książek. www.zyj-bardziej.pl

5 marca swoją premierę miała kontynuacja historii Ryty Valdi – „Małżeństwo Gwiazdy” Tom II.
Ryta Valdi to bohaterka, która pozostanie w Waszej pamięci. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tak barwną postacią, która swoim zachowaniem rozśmieszała, ale również irytowała. Muszę przyznać, że Ryta to wyjątkowa, nie szablonowa gwiazda teatralna dwudziestolecia międzywojennego. Pomimo ciężkiej sytuacji gospodarczej kraju, nieustannego upływu czasu, nasza bohaterka jest przekonana, że świat nie ulega zmianom, a jej talent, autorytet, popularność pozostaje niezmieniona. Ryta nie przyjmuje do wiadomości, że młodsze aktorki są bardziej preferowane na scenie, a jej lata młodości i uroda nie powrócą. Nie rozumie, że sytuacja ekonomiczna pogorszyła się w związku z czym wynagrodzenia są systematycznie zmniejszane. W związku z tym wymaga więcej, niż jest to możliwe i bulwersuje się jak mała dziewczynka na myśl, że jej sława odchodzi w niepamięć.
Bohaterka potrzebuje wiecznej afirmacji, wyróżnienia, potwierdzenia swojej wyjątkowości. Gdy tego nie otrzymuje odwraca się od ludzi i zostaje zupełnie sama, nawet na Święta Bożego Narodzenia. Odrzuca uczucia jedynego mężczyzny, który ją kocha, wykorzystując go i nie przejmując się jego próbą samobójczą. Z jednej strony pycha i zawziętość aktorki przerażają, a z drugiej strony czytelnikowi może zrobić się przykro z powodu jej wiecznej samotności i braku umiejętności odnalezienia się w nowej rzeczywistości.
W powieści pojawia się wiele dodatkowych wątków dotyczących utrzymywania kontaktów z synem, do którego Ryta nie chce przyznać się publicznie, podziałów klasowych popularnych na początku XX wieku oraz problemów rodzinnych związanych głównie z przymusowym małżeństwem i podziałem majątku.
Przypomnę, że to powieść z 1938 roku. Słownictwo, nie używane w dzisiejszych czasach, nie utrudnia odbioru, jest zrozumiałe i przenosi do lat dwudziestych.
Jedno jest pewne – czytając książkę Jadwigi Migowej (pseudonim: Kamil Norden) nie będziecie się nudzić. Ryta porwie Was do swojego wyidealizowanego świata. Pamiętajcie tylko, że to ona jest naj…. :)

Autorką niniejszej książki jest Jadwiga Migowa (pseudonim Kamil Norden) – pisarka, dziennikarka i patriotka. Tworzyła w latach 30., a jej powieści cieszyły się dużą popularnością. Niestety jej życie zakończyło się, gdy trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbruck.

Po ,,Małżeństwo gwiazdy’’ miałam ochotę sięgnąć od samego początku, jako że jestem ogromną fascynatką okresu lat 20. i 30. XX wieku. Pierwszy tom zrobił na mnie spore wrażenie, dlatego liczyłam na to, że z drugim będzie podobnie.

Książka opowiada o dalszych losach Ryty Valdi - aktorki i hrabianki. Kobieta pragnie być podziwiana i uwielbiana, jednak coraz częściej zauważa, że na jej temat pojawia się coraz więcej negatywnych opinii oraz nieprzychylnych komentarzy w gazetach. Lata młodości przeminęły, uroda się zmieniła, głos stracił na sile, a to wiązało się z mniejszym zainteresowaniem jej osobą. Publiczność zaczęła zachwycać się młodszymi gwiazdami sceny, a sama Ryta Valdi czuła się przez to zagrożona, lecz za nic nie zamierzała się z tym pogodzić. Jak daleko będzie w stanie się posunąć, aby pozostać na szczycie? I czy jej czyny nie doprowadzą do tragedii?

,,Małżeństwo gwiazdy’’ przedstawia czytelnikowi blaski i cienie życia aktorki. Pokazuje, że bycie gwiazdą może nie być tak piękne, jak wielu to sobie wyobraża. Można by stwierdzić, że główna bohaterka grała nie tylko w spektaklach, ale i w życiu rzeczywistym, kiedy to wiele razy musiała kłamać, zapewniając, że wiedzie jej się doskonale. Daje to przykry obraz tego, jak świat sceny daleki jest od ideału.

Nie brak tutaj skandali i intryg, z którymi czytelnicy mogli spotkać się już w pierwszym tomie. Ryta wciąż otacza się wieloma najróżniejszymi ludźmi, gdzie jedni szczerze ją podziwiają, a drudzy dążą tylko do tego, aby jej zaszkodzić.

Sama postać Ryty może budzić w czytelnikach skrajne emocje. Z jednej strony można nie lubić sposobu, w jaki się ze sobą obnosi, jej pychy, zbytniej pewności siebie i wielkiego mniemania o sobie, przez co zdawać by się mogło, że nie interesuje się nikim innym poza własną osobą. Z drugiej strony odnoszę jednak wrażenie, że te cechy Valdi były tylko maską, pod którą kryła się kobieta zagubiona, potrzebująca tego, by czuć się dla kogoś ważna i interesująca, a nade wszystko pragnąca uciec przed samotnością.

Ze względu na to, iż nie jest to powieść współczesna, można zauważyć w niej słownictwo, które dzisiaj nie jest już obecne. Niemniej to w żaden sposób nie utrudnia odbioru lektury, a tylko dodaje jej smaku i klimatu tamtych lat. Czytelnik ma wrażenie, jak gdyby przeniósł się w czasie i znalazł tuż obok bohaterów, obserwując ich rozmowy i zachowania.

Powieść czyta się bardzo szybko, po czym pozostaje pewien niesmak. Chciałoby się jeszcze więcej i więcej, a za samą Rytą zaczyna się tęsknić, nawet jeśli wcześniej bohaterka działała nam na nerwy.

Jeśli to nie koniec jej przygód, koniecznie i z największą przyjemnością poznałabym dalsze losy Ryty Valdi!

Ci, którzy pokochali tom pierwszy, z pewnością zachwycą się kontynuacją. A tych, którzy jeszcze nie poznali owych pozycji, gorąco do tego zachęcam! Zwłaszcza jeżeli lubujecie się w powieściach, gdzie akcja toczy się w okresie dwudziestolecia międzywojennego bądź tych przedstawiających świat aktorów, teatru, kina.

Dalsze losy przebojowej, międzywojennej gwiazdy Ryty Valdi!

Jak zawsze, w życiu Ryty wiele się dzieje ... "Drobne" problemy finansowe, kryzys w małżeństwie, ratowanie kariery nieco komplikują jej plany związane z wyjazdem na zagraniczne tournee.
Ale ten kto poznał Rytę w 1 tomie, ten wie, że ona nigdy się nie poddaje i uparcie dąży do każdego celu, jaki sobie wyznaczy. Dla Ryty po prostu nie ma rzeczy niemożliwych. Za samą pomysłowość z wychodzenia cało z tarapatów powinna dostać jakąś nagrodę. Tylko którego wielbiciela wykorzysta tym razem a kogo ocali?

Od razu przyznam się, że ta książka naprawdę mi się podobała! Czytanie zarówno pierwszego, jak i drugiego tomu było ogromną przyjemnością.
Cały urok "Małżeństwa gwiazdy" tkwi w głównej bohaterce, która jest niesamowicie charyzmatyczną i zabawną postacią. Fabuła jest lekka i wręcz ujmująca. Dialogi są tak realistyczne, że można poczuć klimat dawnych lat. Przepadam za okresem międzywojennym i dzięki Rycie Valdi odbyłam podróż w czasie, żyłam przez chwilę w tym jakże wyjątkowym, artystycznym świecie.

Uwielbiam sposób, w jaki autorka (Kamil Norden to pseudonim Jadwigi Migowej) wykreowała każdą z postaci. Tutaj nie tylko Ryta ma charakterek. Każda postać z tej książki ma w sobie coś, co ją wyróżnia. Dlatego bardzo łatwo można wyobrazić sobie bohaterów, zapamiętać, przywiązać się do nich. Gdy tylko przewróciłam ostatnią kartkę i zamknęłam książkę już za nimi wszystkimi tęskniłam.

"Małżeństwo gwiazdy" to lekka i zabawna lektura, na którą warto zwrócić uwagę. Jestem pewna, że Ryta Valdi Was oczaruje 😉.

Dalsze losy przebojowej, międzywojennej gwiazdy Ryty Valdi!

Drugi tom powieści z życia gwiazd dwudziestolecia międzywojennego. Ryta Valdi nadal uważa się za wielką gwiazdę, niestety publiczność jest nieco innego zdania, co odbija się na zarobkach aktorki. Głos stracił świeżość, uroda także przyblakła. Rozkapryszona i próżna, upadającą gwiazda nie waha się wykorzystać sympatii ostatniego chyba już adoratora doprowadzając do tragedii. Ślepa na wszystko, nadal marzy o zagranicznym tournee, tym razem w towarzystwie Mariana Warolewskiego, który wciąż budzi jej zainteresowanie.
To jest powieść z 1938 roku, urzekający jest język i styl autorki - Jadwigi Migowej, która wydawała swoje powieści pod pseudonimem Karol Norden. Czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Bardzo interesująca lektura. Niecierpliwie oczekuję dalszego ciągu przygód zmanierowanej gwiazdy. Czy uda się jej jeszcze zabłysnąć? Czy będzie już tylko walczyć o przetrwanie?

Czy warto przeczytać? Oczywiście, że tak! Na początku trzeba wspomnieć, że nie jest to nowość napisana w ostatnim czasie ale powieść z 1938 roku. Autorką jest Jadwiga Migowa pisząca pod pseudonimem jako Kamil Norden. Czyta się ją zupełnie inaczej niż obecne książki, a dzieje się tak za sprawą używanego słownictwa. Nadaje to całej historii całkiem inny wymiar - na pewno na plus.
Przenosimy się w czasie, do świata arystokracji oraz ówczesnych celebrytów. Główną bohaterką jest Ryta Valdi, która uważa się za wielką gwiazdę filmową i teatralną. Według niej żadna inna aktorka nie dorasta jej do pięt. Sama Ryta jest rozkapryszoną, młodą kobietą, idącą po trupach do celu. Nie istnieje dla niej miłość czy przyjaźń ale liczą się pieniądze. Mimo, że ma wielu fanów jest strasznie samotna, a jej małżeństwo to jedna wielka fikcja i walka o pieniądze, nie tylko z mężem ale również z teściową. Kłopoty finansowe i brak propozycji nowych występów powodują frustracje i chęć szybkiego zarobku. Pomimo swoich wad jest w stanie zawrócić w głowie nie tylko swojemu mężowi. Ale co spotyka Ryte i zauroczonych w niej dżentelmenów przeczytajcie sami 🙂
Po zakończeniu mam lekki niedosyt i chętnie czytałabym dalej. 8/10⭐️

• Miasta i miasteczka...