Jeden taniec

Okładka książki Jeden taniec Karolina Trochimiak
Okładka książki Jeden taniec
Karolina Trochimiak Wydawnictwo: Novae Res utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Novae Res
2020-10-13
2020-10-13
9788382190069

Przez tych kilka minionych dni przeczytałam książkę autorstwa Karoliny Trochimiak pod tytułem „Jeden taniec”. Publikacja opowiada historię młodej dziewczyny- Katie. Nastolatka mimo tego, że studiuje to uwielbia tańczyć. Niestety jej najlepsza przyjaciółka- Rosie- postanawia wraz z bratem- Dominikiem- zastraszyć Katie by ta nie brała udziału w konkursie tanecznym. Z trudem wyżaliła się swojemu chłopakowi- Alexowi co się wydarzyło. Ukochany głównej bohaterki wraz z ich wspólnym przyjacielem- Gusem postanawiają pilnować Katie. Niestety po konkursie tanecznym, w którym główna bohaterka miała nie brać udziału wygrała Dominik nie wytrzymał i spowodował wypadek. Jaki w sutkach był wypadek spowodowany przez Dominika? Czy Katie poradzi sobie z minionymi wydarzeniami? Czy miłość Katie i Alexa wytrzyma? Jakie wydarzenia spowodują załamanie u Katie? Czy Katie wraz z matką dojdą do porozumienia? Na te pytania możecie sobie sami odpowiedzieć czytając tą książkę.
Kiedy poszłam do biblioteki, żeby wypożyczyć coś do czytania pani bibliotekarka wybrała mi właśnie publikację Karoliny Trochimiak pod tytułem „Jeden taniec”. Gdy zaczęłam czytać książkę nie spodziewałam się, że aż tak będę płakać przy niej. Publikacja sama w sobie jest bardzo ciekawa. Chociaż nie licząc początku. Bo miałam wrażenie, że tej książce brakuje jeden książki. Ale już po większej połowie zmieniłam zdanie. W końcu zrozumiałam dlaczego tak a nie inaczej zaczyna się ta publikacja. Książkę bardzo szybko się czyta. A akcja publikacji trzyma w takim napięciu, że nie można było się oderwać. Co oczywiście lubię. I muszę przyznać, że dawano już nie płakałam przy książce jak teraz. Książka warta przeczytania. Bo czytelnik ma możliwość poznania jak przyjaciele potrafią stać się wrogiem. A drugi przyjaciel staje się kimś bardzo ważnym w naszym życiu. Z całego serca polecam przeczytanie „Jednego tańca” bo naprawdę warto.

Historia młodej dziewczyny, która ma wszystko jednak pewnego dnia to wszystko traci. Zrywa z swoją wielką pasją jaką jest taniec, popada z złe towarzystwo i sięga dna. Gdy zrozumie ile straciła postanawia podnieść się i jeszcze raz zawalczyć o swoje szczęście. Dramat wzruszający, który wywołuje emocje oraz przewartościowuje dotychczasowe życie. Polecam każdemu.

Rozpoczynając lekturę debiutanckiej powieści Karoliny Trochimiak pt. „Jeden taniec” miałam pewne obawy, że historia będzie nie dopracowana, przez wzgląd na jej małą obszerność. Nie miałam wobec niej jakiś ogromnych oczekiwań, a mimo to i tak czekało mnie spore rozczarowanie…
Życie Katie, młodej, utalentowanej tancerki, przypomina sielankę. Kochająca rodzina, dobre oceny w szkole, czas na realizowanie swoich pasji… A jednak los bywa okrutny i potrafi bezlitośnie zadrwić z naszych marzeń. Kiedy w wyniku tragicznego wypadku ginie najbliższa Katie osoba, dziewczyna traci z dnia na dzień grunt pod nogami i zaczyna pogrążać się w rozpaczy. Wkrótce zerwie z tańcem, odwróci się od kochającej matki, a na koniec popadnie w szemrane towarzystwo, które pociągnie ją na samo dno.
Zacznę może od tego, że dodałam tylko połowę opisu, ponieważ gdybym dodała całość to mielibyście streszczenie całej historii.
Ta książka mnie przytłoczyła – jej dramaturgia, te ciągle rzucane kłody pod nogi bohaterki. Gdyby jeszcze „Jeden taniec” był dobrze napisany, to może uznałabym to za jej zaletę, ale niestety z żalem muszę stwierdzić, że ta książka jest po prostu bardzo słaba.
Życie nigdy nie jest kolorowe, nie mniej jednak autorkę chyba poniosło. Momentami byłam tą historią znużona. Nastoletnia drama pomieszana z dramaturgią brazylijskich telenoweli. Autorka porusza wiele trudnych tematów, ale akcja tak pędzi, że czytelnik nawet nie ma chwili na oddech, na jakąś głębszą refleksję itp. Nie wspominając już o tym, że przy okazji kreacja głównej bohaterki leci na łeb i szyję. Katie w ciągu kilku stron potrafiła uporać się z jakąś dramatyczną sytuacją i żyła sobie jak gdyby nigdy nic. Najchętniej to zespojlerowałabym Wam całą tą historię, by pokazać jak bardzo ta książka momentami była absurdalna.
Nie rozumiem jak można bohaterom nadać angielskie imiona, gdzie akcja historii rozgrywa się Polsce. Po co? Dlaczego? To już Katie nie może być Kasią a Alex Olkiem?
Miałam nadzieję, że chociaż zakończenie będzie jako tako pozytywne, ale Karolina Trochimiak postanowiła jeszcze dowalić głównej bohaterce. Ta książka ma zaledwie dwieście stron, a główna bohaterka zostaje zawalona chyba wszystkimi możliwymi dramatami, jakie mogą spotkać kobietę. I pomyśleć, że zaczęło się tak niewinnie – od jakiejś głupiej nastolatkowej sprzeczki, której podstawą była zazdrość o talent, miłość itp.
Ciężko znaleźć mi jakikolwiek atut tej książki. Fabuła jest przekombinowana, bohaterowie są nijacy i podejmują niezwykle głupie i irytujące decyzje, a samo wykonanie zwyczajnie nie powala. Styl pisania autorki jest dość… nastolatkowy. Czytając tą książkę miałam wrażenie, że napisała ją gimnazjalistka, a jak się okazuje Karolina Trochimiak jest zaledwie rok młodsza ode mnie i aktualnie studiuje na Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Nie lubię wystawiać bardzo słabej oceny debiutantom, bo wiem, że dla większości z nich, wydanie swojej własnej książki to spełnienie marzeń, a poza tym z pewnością wkładają w swoje historie dużo pracy. Jednak mimo wszystko nie mogę jej ocenić wyżej.

Moja ocena: 2/10

Życie...

Książka opowiada historię Katie. Jej życie układa się świetnie. Ma wspaniałych przyjaciół, chłopaka i pasję jaką jest taniec. Za sprawą pewnego dramatycznego wydarzenia Katie wpada w rozpacz. Czy uda się jej ją pokonać?

O jezu. Co to była za książka. Nie spodziewałam się naprawdę, że będzie aż tak źle. Już począwszy od tego, że cała akcja dzieje się w Polsce, a główni bohaterowie mają zagraniczne imiona, co strasznie mnie gryzło. Odradzam także zerkanie na opis książki, bo jest to jeden wielki spojler. Jest tam napisane dokładnie, jakie wydarzenie zakończy książkę.

Ja wiem, że to był dramat, tylko Katie przydarzyło się wszystko, co złego może się przytrafić kobiecie. Mogła się ta książka już skończyć miło, a autorka dowaliła jeszcze jedną życiową trudność. No za dużo dramatów jak na 200 stron książki. Nie rozumiałam też niektórych decyzji Katie, ani tego, jak to się stało, że tak nagle brat jej przyjaciółki zaczął ją prześladować. Akcja do tego pędzi tak, że ciężko nadążyć. Jest tutaj dużo trudnych wątków, które powinny skłonić do refleksji, ale trzeba pędzić dalej i nie ma czasu na zbytnie myślenie.

Nie polecam. Bardzo mi się nie podobało.

Jeden taniec to dramat o młodej dziewczynie, utalentowanej tancerce, jednak los bywa okrutny wobec niej oraz potrafi bezlitośnie zadrwić z jej marzeń. Czy to przepełniona smutkiem i cierpieniem historia o kobiecie, której życie daje w kość?

Jeden tanieclubimyczytac.pl
Relacje
Jeden taniec to historia, przedstawiająca trudne relacje zarówno z rówieśnikami, jak i rodziną. Porusza trudne tematy, które nie są dla nikogo obce, jednak ludzie boją się o nich rozmawiać. Karolina Trochimiak nie pozwoliła, aby czytelnik choć chwilę pomyślał, że bolesne sprawy nie powinny wychodzić na jaw. Przeciwnie, powinniśmy o nich mówić i szukać pomocy.

Autorka rozważa także inne popularne, ale nieomawiane tematy – miłość, często ta nieszczęśliwa, zranienia, zaufanie, prawdziwa lub fałszywa przyjaźń, groźby, szantaż, gwałt – co jest dużym plusem. Szkoda tylko, że nie przedstawiła tego lepiej.

Akcja
Pozwoliłam sobie przeznaczyć osobny akapit na ten fakt. Powieść liczy sobie dwieście stron, to na dobrą sprawę naprawdę mało. Akcja pędzi jak szalona. Jest zbyt dużo różnorakich wątków, przez co nie możemy dłużej zatrzymać się na nich ani pomyśleć, spokojnie przeanalizować sytuacji, a uważam, że w przypadku dramatu byłoby to obowiązkowe.

Kiedy wydaje się, że to już tyle, autorka zadziwia. Ale czy w pozytywny sposób? Gdy wszystko wskazuje na to, że życie bohaterki w końcu się uspokoi, nagle dziewczyna dostaje w kość i wszystko, co zdążyła naprawić, runie.

Podsumowanie
Książka Jeden taniec jest z pewnością lekturą na jeden wieczór, ale mnie sprawiła nieco problemów i ciągnęłam ją przez kilka dni. Tak jak pierwszą połowę przeczytałam w mgnieniu oka, tak druga . Z każdym kolejnym akapitem wydawała mi się coraz mniej realna, naturalna. Po prostu męczyła mnie. Nie powiem, że powieść jest zła, skądże. Autorka z pewnością poświęciła jej mnóstwo czasu oraz pracy, i to widać. Jestem pewna, że z każdą jej kolejną książką będzie tylko coraz lepiej.

Jeden tanieclubimyczytac.pl
Relacje

Kate jest młodą dziewczyną, która ma szczęśliwe życie. Kocha tańczyć i odnosi sukcesy w tej dziedzinie wspierana przez przyjaciół, mamę i chłopaka. Dzień 18 urodzin Rossie, jej przyjaciółki, a raczej dziewczyny, którą za nią uważała, był początkiem końca jej poukładanego życia. Najpierw dziewczyna się od niej odwraca, na początku nie wiadomo z jakiego powodu, jednak dość szybko okazuje się, że powodem jest zazdrość i zawiść. Kate zaczyna być straszona przez brata Rossie, który każe jej zrezygnować z prowadzenia drużyny tanecznej w konkursie. Wspierana przez chłopaka, mamę i przyjaciół myśli, że wszystko się ułoży, przecież mieli pomysł, który powinien sprawić, że będzie dobrze. Niestety tak się nie okazało, a dziewczyna w wyniku wypadku traci zbyt dużo, aby potrafiła sobie z tym poradzić. Rozpada się, zapada w sobie, podejmuje błędne decyzje, które znacząco zaważą na jej przyszłości. Do jakiego wypadku doszło? Co się stało po nim? Czy uda jej się zacząć wszystko od nowa? Czy podniesie się po nieszczęściach, jakie je spotkały?...
Cała recenzaj an moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/11/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-jeden.html

"JEDEN TANIEC" KAROLINA TROCHIMIAK

Świetny i niezwykle dojrzały debiut młodej polskiej autorki.
Moim zdaniem jest to idealna powieść dla młodzieży, ale nie tylko. Prosta historia, prosty język i styl powoduje, że książkę tę czyta się szybko.
Wciąga w swój świat od pierwszych linijek i trzyma w napięciu do samego końca.

Nasza główna bohaterka to Kate, młoda osoba, którą życie okrutnie doświadcza.
Od czasu, gdy zmarł jej ojciec zajmuje się nią mama. Bardzo się kochają i wzajemnie wspierają.
Ma chłopaka i grupę zaufanych przyjaciół na których może polegać. Dziewczyna ma wielką pasję - uwielbia tańczyć, tak jak jej najlepsza przyjaciółka Rossie.
Niestety Rossie nie potrafi pogodzić się z faktem, że tańczy gorzej. Knuje intrygi i chce pozbyć się przyjaciółki z drużyny. Pomaga jej w tym starszy brat, który zastrasza Kate.
Czy dziewczyna ulegnie manipulacji, zastraszaniu i przestanie tańczyć ?
Niespodziewanie dochodzi do strasznego wypadku i życie Kate rozsypuje się na milion kawałków.
Gdy umiera ktoś bardzo jej bliski, dziewczyna nie potrafi dalej żyć. Ma ogromne poczucie winy, że to przez jej występ taneczny doszło do tego wielkiego i nieodwracalnego nieszczęścia.
Dodatkowo jej wina jest cały czas podsycana przez kogoś, kto w tym wszystkim namieszał najbardziej.
Jak dalej potoczą się jej losy - przeczytajcie, a dowiecie się.
Gwarantuję, że emocji będzie bardzo dużo.

Na tych niespełna stu sześćdziesięciu czterech stronach rozgrywają się wielkie dramaty i rozczarowania.
Mamy pierwsze miłości, niespełnione marzenia ale i udawaną przyjaźń, zazdrość, kłamstwa i szantaż.
Są też próby samobójcze, śmierć i gwałt. Na szczęście są w pobliżu osoby, które zawsze wysłuchają i przytulą. Bez nich świat byłby okropny.

P O L E C A M :)

"JEDEN TANIEC" KAROLINA TROCHIMIAK

Świetny i niezwykle dojrzały debiut młodej polskiej autorki.
Wciąga w swój świat od pierwszych linijek i trzyma w napięciu do samego końca.

Nasza główna bohaterka to Kate, młoda osoba, którą...

Powieść pt. "Jeden taniec" autorstwa Karoliny Trochimiak traktuje o trudnych zagadnieniach takich jak rywalizacja, zazdrość, fałsz, obłuda, czy sama kwestia dojrzałości emocjonalnej. Dwa wymiary przyjaźni...
Kilka słów o samej fabule.
Katie jest młodą utalentowaną tancerką, która wpada w sidła intrygi spowodowanej... zazdrością, zawiścią?
"Sukces - cieszy zwycięzców i osoby im bliskie, jednak denerwuje tych, którym został odebrany."
Jej do tej pory idealne, wręcz sielankowe życie zmienia się o 180 stopni. Okrutny los drwi z jej pragnień i marzeń zabierając najbliższą sercu osobę.
"Śmierć przyjaciela rani. Śmierć najbliższej osoby zmienia rzeczywistość."
Dalsze życie dziewczyny to równia pochyła. Czy ma w sobie wystarczająco siły, by zawalczyć o siebie i swoje marzenia?
Książka liczy zaledwie 200 str., a nagromadzenie w niej dramatów i negatywnych emocji jest tak duże, że aż trudno uwierzyć, że spotyka to jedną osobę.
Akcja dosłownie pędzi, a czytelnik nie może się od niej oderwać. Przeczytałam ją w trochę ponad godzinę. 🤷‍♀️
Reasumując, w moim odczuciu to dojrzały debiut, który można polecić młodemu czytelnikowi wchodzącemu w dorosłość. Prosty i zrozumiały język ułatwia zrozumienie zamysłu autorki. Do tego ogromny ładunek emocjonalny! Powieść może stanowić swego rodzaju przestrogę i zapalnik do refleksji.
"Jedna osoba, jedna decyzja i jedna chwila potrafią zniszczyć szczęście wielu ludzi."
PS Okładka jest prześliczna! 💚 Prawda?

Kilka słów o samej fabule.
"Sukces - cieszy zwycięzców i...

"Jeden taniec" to historia o trudnych relacjach między rówieśnikami oraz relacjach rodzinnych, o zjawisku przemocy i zastraszania, o poczuciu osamotnienia i winy, o walce o swoje szczęście. Wszystko to składa się na dramatyczną opowieść o młodej dziewczynie, gdzie nagromadzenie wielu tragedii nie pozwala czytelnikowi na zaczerpnięcie głębszego oddechu. Zabrakło mi bardziej rozwiniętych wątków. Każdy z rozdziałów jawił mi się jako migawka z życia bohaterów. Jako zapowiedź wydarzeń. Ja wolę bardziej rozwinięte powieści. Miałam wrażenie, że jeszcze dobrze nie zagłębiłam się w treść, a już skończyłam czytać. Czuję duży nie dosyt. W dodatku przeszkadzały mi obcojęzyczne imiona bohaterów. Podczas czytania mogłam wywnioskować, że akcja powieści dzieje się w Warszawie, bo bohaterowie spotykają się nad Wisłą czy w Ogrodzie Saskim.

Jeżeli lubicie czytać krótkie formy literackie, to ta książka spełni wasze oczekiwania. Ja niestety nie jestem do niej przekonana. Ale nie sugerujcie się moimi odczuciami, bo wam może się jak najbardziej spodobać. Ale o tym przekonacie się tylko, jeśli ją przeczytacie.

Debiut bardzo dojrzały, poruszające trudne tematy młodych ludzi, takich jak ; zazdrość, fałszywa przyjaźń, zastraszanie i gwałt.
Katie to główna bohaterka, kochająca taniec, ma chłopaka któremu ufa i kocha całym sercem, mamę i przyjaciółkę Rossie, która
Dziewczyny są rywalkami w konkursie tańca i obie bardzo chcą wygrać. Jednak Rossie prowadzi zła grę i za wszelką cenę chce się pozbyć rywalki, proponując jej rezygnację z konkursu.
Do czego jest się w stanie posunąć Rossie, żeby dopiąć swego i przeszkodzić Katie w osiągnięciu celu ?
Zapraszam do lektury.

Książka ma niecałe 200 stron i można ją przeczytać w dwie godziny.
Mnie bardzo poruszyła.
POLECAM.

nie jest w stanie pogodzić się z tym, że jednak jest gorsza od Katie i wllewa się w jej serce złość oraz zawiść....

• Przeczytane 2020
  • Od Wydawnictw/Autorów
  • Moje :)

Dodaj cytat z książki Jeden taniec