Jak pracować zdalnie i nie zwariować

Okładka książki Jak pracować zdalnie i nie zwariować Aleksandra Pogorzelska, Barbara Wójcik, Patryk Wójcik
Okładka książki Jak pracować zdalnie i nie zwariować
Aleksandra PogorzelskaBarbara Wójcik Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Jak pracować zdalnie i nie zwariować
Onepress
2020-08-04
2020-08-04
praca psychologia praca zdalna

Okładka książki Zarządzanie sobą. Książka o działaniu, myśleniu i odczuwaniu Renata Gut, Maria Piegowska, Barbara Wójcik
Zarządzanie so... Renata Gut, Maria P...

Bardzo dobre porady dla osób pracujących zdalnie.

Bardzo dobre porady dla osób pracujących zdalnie.

Bardzo potrzebna książka, szczególnie w tych dziwnych czasach.
Spodobał mi się sposób power hour (związana z trzymaniem się ustalonych granic). Ukazano także technikę o ciekawej nazwie - „zjedz tę żabę” (sposób wybierania zadań do realizacji) wraz z podpowiedzią jak można ją zastosować. Ukazano także 4 główne chronotypy. Podejmowana więc tu tematyka pomimo stosunkowo niewielkiej ilości stron jest szeroka. Różne rzeczy opisane są tu w prosty i krótki sposób.

swiatairi.blogspot

Bardzo potrzebna książka, szczególnie w tych dziwnych czasach.

Na samym początku książki autorzy opisują jak praca zdalna wyglądała wczoraj i jak wygląda dziś. Znajdziemy tam sporo odniesień do różnego rodzaju raportów jak i do słynnej książki "Remote Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne". To, co może najbardziej zaciekawić czytelników to rozdział o tym, jak zorganizować swoją przestrzeń do pracy, a w nim oprócz rad dotyczących samej organizacji przestrzeni znajdziemy tipy na to, jak podnieść swoją skuteczność, jak wyznaczać priorytety, jak nauczyć się planowana pracy, czy też jak radzić sobie z prokrastynacją. Mnie najbardziej zaciekawił rozdział "Jak mieć więcej energii?", dzięki któremu dowiedziałam się, że moim chronotypem jest Lew (wcześnie wstaje i wcześnie chodzi spać),jak i również dlaczego tak ważny jest odpoczynek (o którym zapominamy!). W ostatnim rozdziale znajdziecie informacje o komunikacji, która w czasie pracy zdalnej jest utrudniona, ale nadal niezwykle ważna.

Sama książka ukazała się w bardzo dobrym momencie (lockdown),dzięki czemu może pomóc wielu osobom, które wcześniej nie miały styczności z pracą zdalną i nie wiedzą, jak zorganizować się w nowej rzeczywistości, ale nie tylko. Dla osób, które pracują już jakiś czas w trybie pracy zdalnej też znajdzie się coś ciekawego- chociażby chronotypy, czy też odświeżenie wiedzy na temat organizacji pracy własnej (nie oszukujmy się, każdy, kto pracuje zdalnie już jakiś czas ma swoje przyzwyczajenia, co do działania, a fajnie raz na jakiś czas coś zmienić, czy też spróbować czegoś nowego, co może usprawnić nasze działania).

Szczerze polecam wszystkim, którzy choć raz zetknęli się z praca zdalną lub tym, którzy zamierzają przejść na taki model.

Agnieszka Ciećwierz
www.aciecwierz.pl

blonderka.pl

Kiedy osoba, która nie przepada za poradnikami - czyli ja- stwierdza, że jakiś jest dobry... to musi być naprawdę dobry! Czeka Was niedługa, ale za to treściwa książka, która jest idealna dla ludzi zmagających się z przymusem pracy zdalnej. Jest to bardzo dobre źródło informacji i porad. Spodobała mi się cała konstrukcja książki, lekko się ją czytało, a uświadomiła mnie w wielu kwestiach. Ze względu na to co stało się w naszym kraju trzech autorów postanowiło razem - w kupie spiła;) - napisać bardzo na czasie poradnik. Nie dostaniecie tutaj tony obrazków - jak to często bywa w tego typu wydaniach - lecz treść i jeszcze raz treść.

blonderka.pl

„… Są na pewno w twoim życiu momenty, kiedy od samego rana masz dużo energii i chcesz zająć się czymś naprawdę trudnym, aby później realizować wyłącznie przyjemne zadania …”

Deszczowa aura sprawiła, że ze spaceru nici, ale jedynym plusem jest to, że mam czas na spokojnie napisać recenzję.

Dla wielu osób w XXI wieku praca stała się sensem życia. To chęć posiadania, bycia najlepszym i udawania w niektórych przypadkach, że „można wiele”, budzi czasami wstręt. To wszystko zostało zweryfikowane przez pandemię koronawirusa. Wiem, już czasami nie można o nim słuchać, ale chyba stanie się on naszym towarzyszem doli i niedoli.

Autorzy książki stawiają diagnozę w oparciu o odpowiednie czynniki. Zaczynają od rzeczy najprostszych, jak organizacja wolnej od rozpraszaczy przestrzeni pracy. Pokazują, jak dbać o własne samopoczucie i dobry stan fizyczny. To wyznaczanie priorytetów i nauka planowania bez zbędnego komplikowania tematu. Aleksandra Pogorzelska to psycholog i coach pracujący w sporcie i biznesie. Barbara Wójcik, która w swojej pracy wykorzystuje swoją szeroką wiedzę psychologiczną, oraz Patryk Wójcik, który jest zwolennikiem skutecznej edukacji online.

Pracownik wykonuje swoje obowiązki dzięki umożliwiającym to narzędziom. Najważniejszy jest telefon lub laptop z dostępem do sieci. Prognozowaliśmy, że większy luz w domu przełoży się na wyższą efektywność. Guzik prawda. Wiele osób chodziło złych, poirytowanych i znużonych powtarzającym się zajęciem. Choć cenimy sobie swobodę w postaci home office nie do końca umiemy z niej skorzystać. W tle znajdują się dzieci, codzienne obowiązki czy lista zadań prywatnych.

Przyznam szczerze, że mnie zainteresowało kilka aspektów. To nauka planowania, wyznaczanie celów i efektywność działania. Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest higiena snu, oraz to, jak odnaleźć swoją życiową równowagę. Ludzie ogólnie mają problem z odpoczynkiem. Działamy na bardzo wysokich obrotach i nie potrafimy się przełączyć pomiędzy trybem pracy i odpoczynku.

Wielu z nas boi się otrzymać etykietki człowieka leniwego. Nasz styl życia sprawia, że ciągle musimy być czymś zajęci. Z tyłu głowy mamy to, że konkurencja może nas wyprzedzić, dlatego mamy coraz większe trudności z samym odpoczynkiem. Zarywamy nocki i nie dbamy o higienę snu. Nadwyrężamy swoją zdolność koncentracji, co przekłada się na ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie. To takie bombardowanie naszych głów nieodpowiednimi bodźcami zewnętrznymi. Podobnie jest ze stereotypami. Np. dla mnie to tak zwani udawacze w pracy, którzy zbierają się przed samym końcem dniówki do wykonania jakiegoś zajęcia. Podobnie jest np. z tym, że kot jest nieodłącznym towarzyszem starej panny 😉

Tak, jak wspominałam w zapowiedzi książki - skierowana jest ona dla tych, którzy nie boją się zmian i z odwagą patrzą w przyszłość.

Gorąco polecam lekturę lekką i godną każdego odbiorcy
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION SA – Onepress
Redaktor prowadzący: Grzegorz Krzystek
Premiera: 04.08.2020 r.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 192
(nowość wydawnicza)

• Poradnik
  • Egzemplarz w prezencie od wydawnictwa
  • Czeka na przeczytanie
  • Internet
  • Komputer

Dodaj cytat z książki Jak pracować zdalnie i nie zwariować