Wawer

Okładka książki Wawer Jan Bijata
Okładka książki Wawer
Jan Bijata Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Pamięci Pokoleń militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Biblioteka Pamięci Pokoleń
Wawer
Książka i Wiedza
1973-01-01
1973-01-01
Wawer Druga wojna światowa Warszawa walki tragedia niemcy

Książka Wawer jest kolejnym tomikiem z serii Biblioteka pamięci pokoleń napisanym tym razem przez Jana Bijata. Sięgając po niego spodziewałem się dostać relacje i oddanie głosu mieszkańców miasta, które ucierpiało w zawirowaniach wojennych w pierwszych dniach okupacji przez niemieckiego wroga. Dotychczas nie zawiodłem się i dostawałem niezwykłe, ciekawe, poruszające i przerażające relacje z konkretnych miejsc.
Książka Wawer opowiada o małym mieście położonym blisko Warszawy, które na samym początku wojny stało się miejscem okrutnej i bezpardonowej kaźni mieszkających tam niewinnych osób. Relacje jaką otrzymujemy możemy podzielić na trzy części, gdzie autor przedstawia powody, rozwój sytuacji i po wojenne rozliczenie ze zbrodni. Czytając przenosimy się w wiele lat do tyłu do spokojnego miasteczka, zwykłych mieszkańców ukazujących normalne życie pod panowaniem niemieckich wojsk. Jednak Wawer za sprawą dwójki bandytów spłynął krwią niewinnych, gdyż postanowiono dać przykład za zabicie dwójki niemieckich żołnierzy, aby więcej nic takiego nie stało się. Samo miasteczko stało się jednym z symboli okrucieństwa i przemocy wobec niewinnych osób pod panowaniem wroga, które nie wiedząc jaki los ich czeka sądzili, że wyjdą z tego cało. Przedstawiając powody takiego postępowania autor oddaje czasami głos świadkom tamtych wydarzeń jacy przeżyli wzbogacając tym samym swój reportaż. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny na ulicy lub w swoim domu. Wspomina jaki wpływ miało wydarzenie z Wawer na tworzenie się konspiracji i próby walki z najeźdźcą. Obrazu dopełniają nieraz zdjęcia zamieszczone tutaj ukazujące mroczne oblicze tamtych wydarzeń.
Książka Wawer jest relacją i reportażem z jednego z pierwszych miejsc, gdzie ludność cywilna została w okrutny sposób zamordowana przez niemieckie oddziały stacjonujące w tym miejscu. Autor przedstawia w sposób sugestywny reperkusje i zbrodnie jakie popełnili hitlerowscy na niewinnych osobach w późniejszych latach. Zakończenie dotyczy próby rozliczenia i ukarania sprawców tamtych wydarzeń. Sięgając po kolejną książkę z serii Biblioteka pamięci pokoleń dostałem dramatyczną, przerażającą i skrupulatnie napisaną relacje dotyczącą zbrodni w Wawrze. Straszną ze względu na niewinność pojmanych ludzi, którzy stali się jednymi z pierwszych ofiar hitlerowskiej machiny zagłady nie oszczędzającej nikogo. Napisana sprawnie i dobrze, jest ciekawą i przerażającą relacją dotyczącą wydarzeń z Wawer. Książka jest nie duża i szybko czyta się. Pomimo tego poruszany temat w relacji i reportażu wciąga, przeraża i daje świadectwo okrucieństwa ze strony niemieckich wojsk na ludności cywilnej. Kolejna książka z serii za mną i jestem zadowolony z tego co dostałem. Można było pokusić się o rozbudowanie pewnych historycznych faktów w większym stopniu, lecz dostajemy z drugiej strony zwięzły i poruszający reportaż na temat wydarzeń w Wawrze. Książka zrobiła na mnie wrażenie, nie brakowało emocji podczas czytania i dramatu ludzi skazanych za niewinność na śmierć. Na pewno w przyszłości sięgnę znów po książki z tej serii, bo warto było przeczytać. Polecam wszystkim.

Dodaj cytat z książki Wawer