Spalona żywcem

Okładka książki Spalona żywcem Souad
Okładka książki Spalona żywcem
Souad Wydawnictwo: Amber Seria: Dramaty kobiet. Prawdziwe historie. reportaż
reportaż
Dramaty kobiet. Prawdziwe historie.
Brulee Vive
Amber
2017-09-01
2017-09-01
Maria Rostworowska
spalona żywcem islam

Okładka książki Córka nomadów Jeanne D'Haem, Waris Dirie
Córka nomadów Jeanne D'Haem, Wari...
Okładka książki Łzy na piasku Leo G. Linder, Nura Abdi
Łzy na piasku Leo G. Linder, Nura...
Okładka książki Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Eugene Costello
Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Euge...
Okładka książki Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku Waris Dirie, Cathleen Miller
Kwiat pustyni.... Waris Dirie, Cathle...

Po czytaniu takich lektur jak można nie być rasistą na tle religijnym? Niewyobrażalne co kobiety i dzieci muszą przeżywać nawet w dzisiejszych czasach w niektórych miejscach na świecie. Przerażająca historia, ale warta przeczytania, otwiera szerzej oczy, uświadamia.

Szokująca historia dziewczynki zniszczonej przez barbarzyńskie zwyczaje i kulturę wioski w której przyszło jej egzystować. Bita, poniżana, wykorzystana a na końcu zabita przez własną rodzinę, najbliższych (choć najdalej jej było do nich). Sam jej ojciec podsumował istnienie kobiet jako mniej warte od bydła, bo przecież bydło przynosi korzyści - mleko itd. Stłamszonej Souad ciężko było odnaleźć się w nowej rzeczywistości jakiej jej przyszło żyć. Ze stanu agonalnego wybawiła ją Jacqueline, pracująca humanitarnie. To dzięki niej dostała nowe życie w nowym miejscu, choć ze śladami przeszłości do końca życia.

Czytałam kilka lat temu, jednak zapamiętałam swoje ówczesne wrażenie, że wciąż istnieją na tym świecie geograficzne obszary, w których kobiety są tak nieludzko traktowane.

Przez większość czasu, czytając tę książkę, łapałam się na tym, że postrzegam ją jako fikcję literacką. Przez moją głowę przechodziły myśli w stylu "no tak, to było do przewidzenia", zupełnie zapominając, że przecież to prawdziwa historia. Prawdziwa historia, która jest tak okrutna, że człowiekowi się w mózgu nie mieści, że takie rzeczy się dzieją na świecie, nadal, po dziś dzień. Poruszająca, smutna i bolesna opowieść.

Książka pełna bólu i cierpienia; mimo niewielkiej liczby stron jest to treściwa lektura. Powieść ta jest pamiętnikiem Souad- dziewczyny żyjącej w Cisjordanii.
Przerażające są opisy losów kobiet żyjących w tym kraju oraz fakt, że kobieta znaczy tam mniej niż bydło. Najwyższą karą jest zbrodnia honorowa, która oczyszcza rodzinę z "hańby".

Powieść gra na uczuciach czytelnika oraz odkrywa mroczne sekrety innej kultury.

Powieść gra na uczuciach...

Straszne ze to wszystko się wydarzyło. Warto przeczytać ta ksiazke

Straszne ze to wszystko się wydarzyło. Warto przeczytać ta ksiazke

Spaloną żywcem mogłaś być Ty, Twoja mama, przyjaciółka, sąsiadka... Dlaczego? Bo mogłyście zostać ofiarami zbrodni honorowej, czyli mieć to nieszczęście urodzić się kobietą w złym miejscu. Zawsze uczono mnie, że nie ma kultury gorszej lub lepszej, są tylko inne. Moja własna nie może być punktem odniesienia w przyglądaniu się obcemu. Czytając jednak "spaloną...", myślałam o wszystkich zasadach, którymi kierują się tamtejsi mężczyźni i... kobiety. W książce okrucieństwo goni okrucieństwo, a matki wydają wyroki na własne córki. Zbyt wolno pracujesz, zrywasz zbyt zielonego pomidora - ciągnięcie za włosy, bicie laską, kopniaki zadawane przez ojca... Idziesz sama przez wieś - ukamienowanie. Rozmawiasz z mężczyzną - charmuta, spalenie. Souad to jedna z nielicznych, którym udało się przeżyć, żyć dalej i stworzyć dom na swoich regułach. Jest to niewątpliwie lektura trudna, przy czym warta przeczytania.

Mężczyźni są opiekunami kobiet, ponieważ Bóg dał jednym przewagę nad innymi i ponieważ utrzymują je ze swoich zasobów. Cnotliwe kobiety są posłuszne i pod nieobecność męża chronią to, co Bóg nakazał ochraniać.
Te zaś kobiety, których nieposłuszeństwa się obawiacie, napominajcie, następnie zostawiajcie same w łożach, a jeśli nadal będą nieposłuszne, wtedy bijcie je. Jeśli są posłuszne, to nie czyńcie nic przeciwko nim”.

🕋 Źródło praw Islamu dzieli się hierarchi ważności: najważniejszym jest wykładnia Koranu, następnie Sunna, Idżme oraz Kijas. Szariat to po prostu po arabsku „prawo” lokalne obowiązujące w danym kraju. W każdym inne i założenia powinno ono wynikać z Koranu, bo ten opisuj reguły obowiązujące we wszystkich sferach życiat, od religijnej po świecką. Bywa też tak imami korzystają z wiedzy lokalnej społeczności, a ta bardzo często jest przesiąknięta wartościami i treściami kultury całkowicie sprzecznymi z islamem.
Rzeczywistość bohaterki niniejszej książki ma miejsce w maleńkiej wiosce Cisjordani w lat 70-tych.
Souad dorasta w cenionej, średniozamożnej rodzinie. Od najmłodszych lat dzieciństwa od poranka każdy dzień sióstr wypełnia ciężka praca wokół obejścia, na polu i targu. Dodatkowo należy obsłużyć wymagających rodziców i brata, Assada. Ojciec patriacha, człowiek wszechmocny i główny żywiciel dzierżący w rękach los rodziny. Decyduje, bije i torturuje za najmniejsze podejrzenie zbrukania reputacji czy nieposłuszeństwo.
Będac w tym ciężkim położeniu jedynym pragnieniem 19-letniej dziewczyny staje się poślubienie przystojnego sąsiada z domu zna przeciwka. Snując piekną przyszłość, Souad za namową młodzieńca oddaje się chwili zapomnienia. Zwodzona w miłosnym uniesieniu obietnicami ożenku, szybko zachodzi z nim w ciążę.

🪧 Reszty nie zdradzę, sami przeczytajcie te wstrząsajace świadectwo zhańbionej i zniewolonej kobiety.

Smutne...

Smutne...

Smutna historia kobiety która została wyrzucona z rodziny. Warto przeczytać.

Smutna historia kobiety która została wyrzucona z rodziny. Warto przeczytać.

• Literatura faktu