Okładka książki Człowiek, który rozszyfrował rynki finansowe. Jak Jim Simons wywołał rewolucję quantów Gregory Zuckerman
Gregory Zuckerman Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
The Man Who Solved the Market: How Jim Simons Launched the Quant Revolution
MT Biznes
2020-01-01
2020-01-01
2019-11-07
giełda forex

Bardzo średnio, książka nic nie odkrywa, nie ma w niej nic inspirującego i interesującego.
Czytając ma się wrażenie, że genialny matematyk Simons zajmował się tylko zatrudnianiem kolejnych matematyków.
Czytając nie ma się odczucia, że Renaissance Technologies robi coś rewolucyjnego.

Moim zdaniem ocena 6.5 byłaby odpowiednia. Dla entuzjastów inwestowania skupionych na algosach, systemach itp. bardziej pozycja na poczytanie w tle. Jeśli ktoś liczy na mięso, to może się zawieść. Niemniej na liźnięcie tematu jak najbardziej polecam. ☺️

Wyobrażam sobie, jak genialne to musi być uczucie pracować nad tak rewolucyjnym algorytmem z bandą geniuszy i obracać milionami, a także jaką euforię musieli czuć, jak zaczęło działać. Wspaniała historia. Jako amator-poszukiwacz niestandardowej formuły inwestowania (na razie z małą ilością sukcesów i dużą ilością porażek) tymbardziej jaram się faktem, że matematyczni geniusze pobili wyniki cwanych, starych wyjadadczy.

Zaj3biście byłoby być geniuszem matmy i programowania jak jeden z nich i siedzieć tam z nimi. Może oprócz smrodu szlugów :D

Czyta sie jak powiesc ze swiata finansow. Dodatkowo potwierdza ze szkoleniowcy od analizy technicznej to sprzedawcy marzeń i nic wiecej.

Książka rozczarowuje o tyle, że brak w niej konkretów, nie mniej jednak sama historia bardzo ciekawa i dobrze opowiedziana.

świetna książka. Pokazuje jak wiele mitów narosło wokół inwestowania na giełdzie. Jim Simons udowodnił również, że tylko matematyka i podejście naukowe dało największe i pewne zyski. Pamietajmy, że fundusz Simonsa osiągnął najwyższy zwrot z zainwestowanych pieniędzy w całej historii rynków finansowych. Niezwykła historia i niezwykły człowiek, który zmotywał mnie do podejścia naukowego w mojej pracy.

Wywołała u mnie zaciekawienie jak również i ogromne przerażenie. Zaciekawienie - do czego jesteśmy zdolni i przerażanie - jak mało znaczymy wobec potęgi algorytmów. Ciekawa lektura i dla mnie jako amatora ekonomii i inwestycji.

Książka "Człowiek, który rozszyfrował rynki finansowe. Jak Jim Simons wywołał rewolucję quantów" ma nieco mylący tytuł. Jim Simons założyciel funduszu hedge Renaissance Technologies, od lat dbający o prywatność własną oraz firmy nie jest jedynym, który wywołał rewolucję na rynkach. Ta rewolucja, to w gruncie rzeczy proces, który zaczął się wraz z rosnącą mocą komputerów oraz znaczeniem analizy danych. To tam były początki tego, co dziś nazywamy Big Data – analizami wielkich zbiorów danych i wyszukiwania big zależności między nimi. To dzięki temu miała miejsce również rewolucja w sporcie, o czym pisał m.in. Michael Lewis w Moneyball, tam też pojawia się wątek automatycznego tradingu.

Simons był jednym z tych, których determinacja, długoterminowy cel oraz umiejętność zatrudnienia odpowiednich osób doprowadziła do sukcesu jego funduszu. W wielu przypadkach, to nie on był odpowiedzialny za przełomowe koncepcje – on tylko szukał ludzi, którzy są bystrzy, inteligentni i mają nieprzeciętne pomysły. Wielu z nich to outsiderzy społeczni, nerdy, w wielu przypadkach z opisów można wywnioskować, że być może znajdują się w spektrum autyzmu (Simons zresztą wspiera przez swoją fundację badania nad autyzmem).
[...]
całość:

Historia funduszu hedge założonego przez Jima Simonsa, najbardziej efektywnego ze znanych inwestorów na rynkach finansowych. Zagadnienie wykorzystania quantów do spekulacji finansowych jest przeplatane fabułą najciekawszych możliwych scenariuszy - życia ludzi. Główny wątek stanowi życie Simonsa ale sukces Renaissance Technologies to praca wielu wybitnych ludzi: naukowców, specjalistów wielu dziedzin, Zuckerman nie pomija nikogo z architektów tego funduszu. Ciekawa i intrygująca jest refleksja na temat przyszłości rynków w odniesieniu do faktu, że 80% transakcji zawieranych na rynkach dzisiaj jest zarządzana przez algorytmy. Książka jest dobrze napisana i z pewnością jest ciekawą pozycją dla zainteresowanych funkcjonowaniem rynków finansowych.

• Bałagan
  • Biznes