Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii

Okładka książki Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii Mikołaj Buczak
Okładka książki Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii
Mikołaj Buczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Hiszpania podróże

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Ciepło, miło i przyjemnie o Hiszpanii. Pytanie, czy to daje rzeczywisty obraz tego kraju, choć w minimalnym stopniu. Chyba nie. To taki początek, dla totalnych laików. Można przeczytać, ale zachwytu nie było.

Opowiesc o Hiszpanii i Hiszpanach, wiele o kuchni i obyczajach, a takze problemach, z ktorymi musi sie ten kraj mierzyc.

Wysłuchałam audiobooka i to był chyba błąd. Lektor nieporawnie wymawiał tekst po hiszpańsku. Ponadto, jak dla mnie, książka niestety nudna. Chyba autor nie wykorzystał swojego potencjału, albo i świadomie wybrał taką konwencję szkolnego przewodnika, pełnego statystyk, które ulatują wraz z kolejnym rozdziałem. Tak właściwie to trudno mi ocenić tę książkę, zawiera różnego rodzaju ciekawostki, próbuje pokazać Hiszpanię od kuchni, ale mam wrażenie, że większość z nich nakreślona jest zbyt powierzchownie.

Miałem wielki apetyt na tę książkę, bo oglądając ligę hiszpańską piłki nożnej dowiaduję się od czasu do czasu o różnicach dzielących ludzi z różnych rejonów Hiszpanii.
Podobało mi się, gdy autor pisał o tych różnicach, o zwyczajach, o kulinariach, sposobie myślenia – było to nader ciekawe.
Niestety pod koniec książki ulał się z niego marksizm i zrobiło mi się niedobrze. Dałbym za to jedną gwiazdkę, ale z uwagi na to, co zostało napisane poza tą nowomową w ostatnim akcie książki, jedna gwiazdka byłaby krzywdząca, gdyż trochę konkretnych informacji o tym, jaka jest Hiszpania, zostało w książce umieszczone.

Bardzo ciekawa książka o Hiszpanii, wciągnęła mnie i zainteresowała, na pewno jeszcze do niej wrócę

oczekiwałem od tej książki przybliżenia mi mentalności hiszpańskiej, co myślę, że się udało. Mam świadomość, że to wycinek, subiektywne obserwacje autora, wsparte niekiedy statystykami, ale myślę, że takie zjawiska, jak kultura wychodzenia do pubów, restauracji, długiego przesiadywania tam czy szeroko pojęta ekstrawertyczność i otwartość Hiszpanów, nie są jedyne subiektywnymi obserwacjami autora. Co mnie najbardziej zainteresowało, to podziały w Hiszpanii, o których autor też opowiada. Polecam dla kogoś, kto chce się początkowo zaznajomić z Hiszpanią i poczuć motywację do kolejnych poszukiwać hiszpańskiej tożsamości i mentalności. Z minusów to trochę za dużo o kuchni hiszpańskiej, ale to po pierwsze moje subiektywne odczucie, a po drugie, może tak musi być? może to jest tak ważne, skoro Hiszpanie kochają wychodzić na miasto i jeść w knajpach?

W moim odczuciu ta książka trochę odstaje od reszty z tej serii.
Autor jest filologiem/lektorem języka hiszpańskiego. Daje się to odczuć w książce, że ten temat jest dla autora ważny, więc ciekawostek lingwistycznych jest tutaj całkiem sporo. Za dużo jak dla mnie.
Rozumiem też, że oprócz krótkich wyjazdów autor w kraju nie mieszkał, nie ma tam rodziny, trąca mi tu trochę wiedzą teoretyczną. Wachlarz doświadczeń autora jest raczej ograniczony.
Niemniej książka nie jest zła. Wiele wątków (zwłaszcza tych historycznych i turystycznych) było szalenie ciekawych, ale brakowało mi spojrzenia kogoś kto przygląda się Hiszpanii z bliska.

W moim odczuciu ta książka trochę odstaje od reszty z tej serii.

Co jako pierwsze przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o Hiszpanii? Wiadomo - słońce, siesta i fiesta! I właśnie od tego Mikołaj Buczak zaczyna swoją książkę o kulturze hiszpańskiej, próbując pokazać, że Hiszpania to znacznie więcej, niż tylko ładna pogoda, dobra kuchnia i imprezy do późna.

Autor porusza szereg zagadnień, które składają się na obraz Hiszpanii i Hiszpanów: zaczyna od kuchni, przechodzi przez kwestie językowe (zarówno jeśli chodzi o języki regionalne, jak i znajomość angielskiego),edukację, stereotypy na temat Hiszpanów oraz poszczególnych regionów Hiszpanii, wpływy arabskie, religijność, bary, siestę i fiestę, a na polityce i feminizmie kończąc. A to i tak nie wszystkie zagadnienia!

To nie jest typowy przewodnik turystyczny czy podróżniczy, ale raczej sposobność do zanurzenia się w mentalności Hiszpanów, zajrzenia im pod kołdrę i do serca, przyjrzenia się, czy naprawdę "życie jak w Madrycie" jest spełnieniem naszych marzeń. To przewodnik kulturowy, w którym przeplatają się ze sobą badania i ciekawostki, wszystko to zaś okraszone jest anegdotami autora z jego pobytu w Hiszpanii.

Autor jest filologiem hiszpańskim, więc w książce przeplata się wiele zagadnień związanych z językiem hiszpańskim oraz wyrażeń z niego pochodzących. Dla mnie, jako osoby uczącej się języka Cervantesa, był to dodatkowy smaczek. Myślę też, że sama książka stanowi idealne uzupełnienie nauki, bo pokazuje te aspekty, których zwykle próżno szukać w podręcznikach - prawdziwy, żywy język, żarty, nawiązania kulturowe, które pomogą nam później swobodnie używać języka.

Książkę wysłuchałam w formie audiobooka, ale nie jestem do końca zadowolona z lektora - jego hiszpańskiej wymowie momentami daleko było do poprawności. Ponadto w wersji książkowej znajduje się wiele pięknych zdjęć, które szkoda przegapić.

Podsumowując: zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, jeśli interesuje nas życie w Hiszpanii lub uczymy się języka hiszpańskiego. Mnie lektura tak porwała, że przesłuchałam ją w ciągu jednego dnia, a do tego nabrałam ochoty na wycieczkę do Kraju Basków.

Przyjemna książka o Hiszpanii, dużo ciekawostek o tym kraju. Warto się zapoznać.

Dużo o współczesnych Hiszpanach i ich życiu codziennym (jedzenie, jedzenie, jedzenie, telewizja, godziny pracy itp.),prawie nic o kraju. Nie jest to pozycja przed wyjazdem turystycznym.

• 2021
  • 2023