Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii

Wydawnictwo Poznańskie
2020-07-02
2020-07-02
Hiszpania podróże

Byliśmy w Hiszpanii tylko raz i była to Andaluzja, piękna, słoneczna, flamenco, corrida.
Hiszpania jednak to regiony trochę współzawodniczące ze sobą, a nawet walczące.
Niedawno było głośno o strajkach, gdzie Katalonia chciała zostać odrębnym państwem.
Tak oto Katalonia, Baskowie, Madrytczycy, Andaluzja mają swoje honorowe miejsce na kartach historii Hiszpanii.
Jest jeszcze angielski Gibraltar, Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim, jak i małe wysepki Afryki.
Te wszystkie nazwy to Hiszpania, piękna i wyniosła.
Walki byków już jakiś czas temu zostały zakazane, choć nie wszędzie.
Flamenco czaruje najpiękniej w Andaluzji.
Nadal mnóstwo turystów odwiedza Hiszpanię i dostają to na co liczą, to mądry kraj i wie co turystom trzeba.
Zachęcam także do obejrzenia filmów w których o relacjach hiszpańskich regionów dowiecie się najwięcej i są to: "Jak zostać Katalonką" i "Jak zostać Baskiem".
Śmiechu po pachy.
No i wreszcie czym jest tytułowa sobremesa? jest to czas po posiłku na wspólną kawę, słodkie wino, likier i rozmowę o błahostkach.
Trochę w książce Mikołaja Buczaka zabrakło mi takich "smaczków" związanych z Hiszpanią, choć kilka fajnych dowcipów znalazłam.
Za mało według mnie opowieści o jednym z najważniejszych aspektów a mianowicie o jedzeniu.
"Kuchnia hiszpańska w założeniu jest lekka i dostarcza wszystkich najpotrzebniejszych składników. Składa się ze świeżych warzyw, ryb, owoców morza, oliwy z oliwek. Być może właśnie te różnice są atutem polskiej kuchni, ponieważ nasz przysmaki są dla Hiszpanów w pewien sposób egzotyczne.
Gdy pytam o ulubione potrawy , pojawiają się gołąbki oraz żurek w chlebie".
Chciałabym jeszcze kiedyś wrócić do Hiszpanii i mam nadzieję że to się uda.
Książkę warto przeczytać, a potem udać się na przepiękną wycieczkę do Hiszpanii.

Hiszpania jednak to regiony trochę współzawodniczące ze sobą, a nawet walczące.
Jest jeszcze...

Sporo ciekawostek o Hiszpanii i Hiszpanach. Za dużo statystyki, która psuje smakowanie się książką.

Niestety, ale mimo widocznej dużej wiedzy autora o Hiszpanii, jakoś mnie ta książka nie porwała...

Pierwsze skojarzenia na temat Hiszpanii to oczywiście słońce, plaża, Barcelona, corrida. I poprawnie. Bo przez wiele lat poprzez takie hasła sama Hiszpania budowała swoją popularność jako celu turystycznego. Próbowała przyciągnąć turystów uwypuklając to co z ich perspektywy jest najatrakcyjniejsze. Cel został osiągnięty ale teraz, paradoksalnie, ten kraj padł ofiarą swoich własnych działań. Bo większość osób wybierających Półwysep Iberyjski na cel swoich wakacyjnych podróży jest zaskoczone, że można tam znaleźć coś zupełnie innego. Bo Hiszpania nie jest tak jednorodna jak mogłoby się wydawać. Jest zbitkiem kultur, narodowości, języków i tradycji. I właśnie to Mikołaj Buczak próbuje wydobyć i pokazać.

,,Sobremesa" - ,,dookoła stołu" to tam w mniejszym lub większym stopniu kręci się opowieść Buczaka o Hiszpanii. Ale to nie jest tylko jedzenie i picie, chociaż zajmują ważne miejsce w tej opowieści. Przy stole przecież nie tylko biesiadujemy ale także rozmawiamy, poznajemy ludzi, ich zwyczaje, nawyki, tradycje. I właśnie taka jest ta opowieść. Niczym historie opowiadane przy stole - raz pełne śmiechu, zabarwione żartami, przesycone sympatią i luzem, innym razem poważne, odsłaniające problemy z jakimi boryka się na co dzień, lekko narzekające czy zaniepokojone. To historie różnych ludzi, pokazujących swoje codzienne nawyki, zaskakujące tradycje czy zwyczaje, odsłaniających swoją mentalność. A okazuje się, że w Hiszpanii nic nie jest takie proste i oczywiste jak mogłoby się wydawać. Bo chociaż siesta, corrida nasuwają się od razu, to jednak hiszpańska tradycja jest dużo bogatsza i dużo bardziej różnorodna. Przejawia się to w każdym aspekcie a przede wszystkim w jedzeniu, któremu poświęcone jest całkiem sporo miejsca.

,,Sobremesa" to opowieść wyzwalająca tęsknotę za podróżami, spotkaniami z innymi ludźmi, odwiedzaniem nowych miejsc i próbowaniem nowych smaków. Autor stara się unikać stereotypów i banałów, próbując pokazać jak najbardziej różnorodne oblicze Hiszpanii. Mimo, że stara się pozostać obiektywny to przebija jego zachwyt i uwielbienie dla tego kraju. Chyba dzięki temu czytelnik może chociaż przez chwilę poczuć się jak przy hiszpańskim stole, wśród przyjaciół. Polecam!

Hiszpania - to jak domyślam się - kolejny kraj, o którym marzy się w kontekście wyjazdu wakacyjnego. Osobiście zanim gdzieś się udam lubię zebrać informację o rejonie, co całej wyprawie nadaje ładu. Chaotyczne zwiedzanie, szczególnie kultury, z którą wcześniej nie miałam do czynienia powoduje niedosyt, a czasem szybkie zmęczenie i zniechęcenie się do poznawania nowego. Pójście na żywioł nie jest złe, jednak w moim odbiorze częściej ograbia z kontekstu, a to tez może przyczynić się do powielania stereotypów o danej nacji zamiast przyjrzenia się temu, jaka jest prawdziwa codzienność i co reprezentują jej mieszkańcy.

Dwa pierwsze rozdziały "Sobremesy" nie wprowadziły mnie w euforyczny nastrój, a wręcz zniechęciły swoją treścią. Po raczej ogólnym, zatytułowanym "Życie jak w Madrycie" dalej czytam na temat życia jakie Hiszpanie prowadzą w barach i po nieco słownikowym podejściu do tych kwestii zaczynam kręcić nosem. Bo przecież to wszystko wydaje się być takie znajome i oczywiste, już się o tym nie raz czytało, rozmawiało z tymi, którzy tam byli. Ale dalej następuje rozdział o tym jak mieszkańcy w ciągu dnia dzielą swój czas, o tym, że temperamentny Hiszpan poza pracą ma niewiele czasu na cokolwiek, gdy około 21-szej wraca do domu. Jak to?! A gdzie szalone życie? Kiedy zabawa? Spotkania ze znajomymi, rodziną? Czekać cały tydzień, by dopiero w weekend móc zaszaleć? To dla niejednego Polaka przerażająca wizja. I nie tak postrzegamy mieszkańców ciepłych europejskich krajów.
Najciekawsze dla mnie są rozdziały nakreślające główne regiony Hiszpanii oraz tamtejszą społeczność z jej zaletami i przywarami. Mimo iż można było się temu przyjrzeć w ogólnym zarysie, co wymusza forma publikacji, to nawet takie skrótowo podane informacje dają już wyobrażenia o tym, co zastaniemy na miejscu. Od lat mam takie miejsce, które najchętniej eksplorowałabym na półwyspie choćby jutro, bo Baskonia tkwi w moich wyobrażeniach od zawsze jako magiczne i najciekawsze z miejsc na terytorium Hiszpanii. A co jeszcze bardziej intrygujące łączy ten kraj z Francją, co daje jeszcze lepsze możliwości porównania tej niezwykłej krainy zarówno po jednej, jak i drugiej stronie.

Mikołaj Buczak niby niewiele nowego wprowadza do mojej świadomości, jednak pisze na tyle ciekawie, że z przyjemnością podąża się jego szlakiem. Dobrze,że poświęca uwagę również mało przyjemnemu aspektowi turystyki, która masowo zalewa od kilkunastu lat Półwysep Iberyjski wywołując konflikty społeczne, poprzez przeludnienie, hałas, obsceniczność i wszelkie możliwe do wyobrażenia ekscesy przybywających, a do tego dodajmy podnoszenie cen mieszkań, a nawet zwykłej kawy w barze. Ostatecznie napływ turystów nie dotyka kraju jedynie w okresie letnim, bo tak naprawdę jest nieprzerwany i wprowadza tak dalece idący chaos w życiu mieszkańców, że Hiszpanie są zmuszeni wyprowadzać się z popularnych ośrodków, by jedynie dojeżdżać do pracy zachowując przy tym spokój żyjąc na peryferiach. Nieco smutny obrazek, a dla mnie nawet niewyobrażalny. Nie umiem żyć pośród przerostu betonu nad zielenią, skwaru ulic i wszędobylskiego hałasu. Dlatego ani Polska, ani Hiszpania, ani jakiekolwiek inne państwo nie zdoła mnie na tyle oczarować, bym chciała przebywać w dużych ośrodkach przez cały wakacyjny pobyt.
"Sobremesa" może rozbudzić nasz apetyt na wyjazd. Dla kogoś, kto już dobrze zna jakikolwiek region tego kraju może nie pobudzić zmysłów, ale dla kogoś kto - tak jak ja - był tylko przejazdem i otarł się o dwie, trzy metropolie, może zacząć wzdychać i układać plan podróży.

Bardzo fajna pozycja, którą warto przeczytać przed podróżą do Hiszpanii. Autor podejmuje temat stylu życia tamtejszej społeczności, lokalnej kuchni, sytuacji samego kraju, a także zahacza o wątki historyczne. Idealna pigułka wiedzy na początek poznawania się z Hiszpanią. Jedyny (aczkolwiek niewielki) minus to moim zdaniem zbyt obszerne podjęcie tematu Basków.

Ciekawie przedstawiona panorama całej Hiszpanii - autor charakteryzuje każdy region, zaciekawiając zwłaszcza tymi mniej popularnymi turystycznie, pokazując przy tym różnorodność kultury i obalając niektóre stereotypy na temat Hiszpanii. Czytało się bardzo dobrze, nie miałam wrażenia przytłoczenia danymi i sporo nowych rzeczy się z tej książki dowiedziałam. Moim zdaniem bardzo dobrze przygotowana, widać nie tylko selekcję najważniejszych i najciekawszych informacji, ale osobisty ciepły stosunek autora do Hiszpanii, niepozbawiony jednak krytycyzmu.

Bardzo słaba książka, kolejna w rodzaju "byłem parę tygodni w Hiszpanii, napiszę książkę!". Zbiór powszechnie znanych banałów, nieco dogłębniej opisany tylko Kraj Basków (z książki można odnieść wrażenie ze zasadniczo z niego, Barcelony i Majorki składa się Hiszpania), końcowe dość kuriozalne 20% to streszczenie hiszpańskiego ustawodawstwa nt. małżeństw jednopłciowych i osób LGBT. I tyle, poziom nawet niższy niż kiepskiego bloga.

Niezadowalająca

Niezadowalająca

Super książka, wszystkie najważniejsze informacje o Hiszpanii w pigułce, napisane dostępnym językiem. Pomimo tego, że większość faktów była mi znana to bardzo dobrze mi się czytało więc zdecydowanie polecam. Książka pozwala zrozumieć kulturę i społeczeństwo hiszpańskie.