Żubr Pompik. Wyprawy. Cenna gąsienica

Okładka książki Żubr Pompik. Wyprawy. Cenna gąsienica Tomasz Samojlik
Okładka książki Żubr Pompik. Wyprawy. Cenna gąsienica
Tomasz Samojlik Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Żubr Pompik. Wyprawy (tom 17) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Żubr Pompik. Wyprawy (tom 17)
Media Rodzina
2020-03-16
2020-03-16
24 min.
przyroda dla dzieci żubry zwierzęta parki narodowe

Jak nam tęskno, by dokądś wyruszyć. Daleko, przed siebie – bez maseczek, przyłbic, strachu, że coś się może wydarzyć. Żubr Pompik kontynuuje swoją podróż po Parkach Narodowych. W Polsce jest ich 23. Do tej pory ukazało się 16 wypraw żubrzej rodzinki, która ani myśli siedzieć w swoim domu rodzinnym – w puszczy. Zobaczcie, dokąd żubry wybrały się tym razem. Kto wie, może ktoś z Was zaplanuje sobie rodzinną wycieczkę w miejsca polecane przez Pompika – rozsiane po całej Polsce? Nie od razu, cyklicznie, może przy okazji – a jak już będziecie w danym miejscu szukajcie charakterystycznych cech, na które Pompik zawsze zwraca uwagę w swoich „parkowych relacjach”.

Tym razem w Pienińskim Parku Narodowym Pompik dowiaduje się, że w tym miejscu nie są najważniejsze szczyty gór, ale … gąsienica , która później przeobraża się w motyla niepylaka apollo. To jedyne takie miejsce, gdzie motyl ów żyje. Dlatego też trzeba dbać o rozchodniki i osty – gdyż jedną rośliną ten motyl się żywi a na drugiej lubi przesiadywać. Jeśli kiedyś traficie do Pienińskiego Parku Narodowego uważajcie, by przypadkiem nie nadepnąć na charakterystyczną czarną gąsienicę z pomarańczowymi plamami. Oprócz tego spotkacie tu też ryjówkę pomurnika i gniewosza.

W książce – na środku jak zwykle mapka z Parkami Narodowymi w Polsce, na końcu krótki test z wiedzy: „Co zapamiętam z tej wyprawy”. Do tego oczywiście charakterystyczne ilustracje Tomasza Samojlika.

W 17. tomie wypraw żubry zabierają nas do Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie gniewosz nie pozwala Pomrukowi posilić się rozchodnikiem, rośliną, którą żywi się gąsienica niepylaka apollo, któremu grozi wyginięci. Niezwykle cennego stworzenia broni również pomurnik, na którym nie robią wrażenia ani Trzy korony, ani tym bardziej sosny karłowate. Po lekturze tej książeczki mam ogromną ochotę jechać w Pieniny. Polecam!

"Żubr Pompik. Wyprawy. Cenna gąsienica" to kolejna część opowieści o żubrze Pompiku, który wraz z siostrą i rodzicami zwiedzają parki narodowe. Tym razem wybrali się do Pienińskiego Parku Narodowego. Pierwsze na co zwrócili uwagę, to wszystkim znany Masyw Trzech Koron. Zachwycił ich ten widok. Pomruk w przeciwieństwie do reszty rodziny skupił swoją uwagę na smakowicie wyglądającej roślinie. Kiedy chciał ją skosztować niespodziewanie na jego drodze znalazł się wąż, który zabronił zjedzenia rośliny. Pompik chciał się dowiedzieć dlaczego ta roślina jest taka cenna, jednak nie uzyskał odpowiedzi, co go bardzo zasmuciło. Chwilę później jego siostra Polinka biegła do dziwnie wyglądającej sosny. Tak się spieszyła, że nie zauważyła, że zaraz zdepcze niewielką gąsienice. Na szczęście na jej drodze stanęła ryjówka, która kazała uważać Polince, żeby nie zdeptała cennej gąsienicy. Zanim żubry zdążyły zapytać dlaczego wszystko co spotykają na swej drodze jest cenne, ryjówka zniknęła z ich oczu. Ciekawe świata żubry szły dalej, próbując rozwiązać zagadkę dlaczego małe roślinki i stworzenia są cenniejsze od ogromnych szczytów. Jeśli chcecie dowiedzieć się czy rodzinie żubrów uda się rozwiązać tę zagadkę, to odsyłam Was do tej niezwykle ciekawej książki.

W książce jest mapa z zaznaczonymi parkami narodowymi Polski, którą można wyrwać i powiesić na ścianie.

Jest to moja druga przeczytana część z serii o podróżach rodziny Żubrów i wiem, że muszę zdobyć wszystkie części. Książka jest idealna dla małych miłośników przyrody. Dziecko pozna nie tylko fakty o polskich parkach, ale także o cennych gatunkach zwierząt, które w nich żyją.

Ilustracje są bardzo fajne. Z pewnością przyciągnąć wzrok dziecka.

Żubr Pompik wraz z rodziną żubrów wyruszają z Puszczy Białowieskiej na wielką wyprawę do ... Pienińskiego Parku Narodowego. Spotykają na swojej drodze węża gniewosza broniącego roślinę- rozchodnik, na którą smaka miała tata Pompika. Ciąg dalszy to kontakt z ryjówką i pomurnikiem broniących przed zadeptaniem gąsienice bardzo rzadkiego motyla: niepylaka apollo. Solidarność zwierząt mieszkających w Parku Narodowym w celu ochrony rzadkiego okazu jest piękna i uczy dzieci, żeby szanować otaczającą nas przyrodę. W środku każdego egzemplarza znajduje się mapka,
w której możemy zaznaczać, które książeczki posiadamy ( na każdy Park Narodowy przypada jedna książeczka),ale równie dobrze możemy zaznaczać, parki, które już zwiedziliśmy jak i te które chcemy odwiedzić. Ładne i przyjazne dla dzieci ilustracje. Duży plus za popularyzowanie nauki, bo tutaj obok ciekawych przygód mamy praktyczną lekcję geografii i biliogii. Moja prawie 5 latka bardzo lubi tą serię.

Pompik Żubr Wyprawy Cenna Gąsienicą”🐛🐛🐛
Historia, która przenosi się tym razem do Pienińskiego Parku Narodowego.
Bohaterami są 4 Żubry: Pomruk, Porada i Polinka , jak i Pompik. Spacerując po Parku Narodowym Żubry z ochotą, chcą kosztować roślin. I nagle tu żmija, tam ryjówka: “Nie wolno deptać”. Książka ma na celu uświadomić młodym czytelnikom, dbaniu o przyrodę. I w tej części jest nią - Cenna Gąsienica 🐛🐛🐛Żubry nie bardzo rozumieją, dlaczego zwierzęta je bronią. Co więcej bronią też pewnej rośliny. Jak się okazuje gąsienicą to motyl, któremu grozi wyginiecie, a rozchodnik, to jej pożywka.
Po środku książeczki znajdziemy mapę Polski z wyszczególnionymi Parkami Narodowymi. Jak się okazuje są to części „Żubr Pompik Wyprawa”.

Pompik Żubr Wyprawy Cenna Gąsienicą”🐛🐛🐛
Historia, która przenosi się tym razem do Pienińskiego Parku Narodowego.

Znów w górach.

Tym razem Pomruk, Porada, Pompik i Polinka zawitają do Pienińskiego Parku Narodowego, w którym spotkają wielu nowych zwierzęcych przyjaciół – w tym również gatunki chronione, a wśród nich pewną gąsienicę i roślinkę, bez której (dosłownie i w przenośni) nie może ona żyć. Czy żubry dowiedzą się dlaczego te dwa gatunki są ze sobą tak mocno powiązane?

Bardzo rzadko się zdarza, żeby wszystkie zwierzęta jak jeden mąż stawały w obronie jednego spośród nich. Taka jednak właśnie sytuacja ma miejsce w Pienińskim Parku Narodowym… Żubry przekonają się o tym, gdy Pomruk zapragnie zjeść rosnącą niepozornie roślinkę, która jak się okaże jest niezmiernie ważna dla pewnego gatunku gąsienicy… Więcej szczegółów w środku ;)

Jak zwykle seria autorstwa Tomasza Samojlika trzyma poziom i nie rozczarowuje. Pomysł na wędrówki żubrzej rodzinki po rodzimych parkach narodowych także - w dalszym ciągu - fajnie i interesująco wychodzi w praktyce. A zatem nie pozostaje nic innego jak polecić Wam kolejną odsłonę tego cyklu :)

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

Znów w górach.

Bardzo...

Książka podkreśla dbanie o ginącą przyrodę, choć trochę mnie uwierało to, że wszyscy się tak czuwają nad tą gąsienicą.
Jak zawsze rewelacyjna oprawa graficzna i ciekawostki przyrodnicze obudowane fajną historią.

• Dziecionkowe
  • Biblioteka 2021 Martyna