Koncepcja Alter Ego. W poszukiwaniu prawdziwego „ja”

Okładka książki Koncepcja Alter Ego. W poszukiwaniu prawdziwego „ja” Todd Herman
Okładka książki Koncepcja Alter Ego. W poszukiwaniu prawdziwego „ja”
Todd Herman Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
The Alter Ego Effect: The Power of Secret Identities to Transform Your Life.
Onepress
2020-02-11
2020-02-11
Wojciech Białas
psychologia motywacja

Nie bardzo rozumiem, recenzji krytykujących treść. To poradnik: "zrób to sam" trzeba sprawdzić czy u ciebie działa czy nie.

O kształtowaniu swojej osobowości w taki sposób, żebyśmy potrafili radzić sobie ze szczególnie trudnymi sytuacjami. Jeden z tych "cudownych" poradników pełnych historii "od zera do bohatera". Chociaż w sumie nie od zera, bo sporo tu opowieści o osobach, które wiele już osiągnęły, no ale halo, przecież stać je na więcej! Herman swoją koncepcję przedstawia teoretycznie krok po kroku, pokazując na bieżąco na przykładzie swoich klientów jak to ma działać, ale przez to narracja trochę się rozmywa. Czasem zaczyna cały rozdział od historii klienta, żeby przerwać w momencie, w którym jeszcze nie wiemy, co mu poradził "do Johna wrócimy później", potem jest teoria, a potem omówienie jak ten aspekt koncepcji alter ego pomógł właśnie Johnowi. Najbardziej mnie w tym męczyły przytoczone dialogi z klientami, np. pewna tenisistka mówi: "Nigdy w ten sposób o tym nie myślałam. To brzmi naprawdę sensownie! <<Codzienna Rachel>> ma swoje cele, a <<Rachel z kortu>> potrzebuje szytej na miarę persony, dopasowanej do tego środowiska" (s. 133) - na pewno każdy przeciętny człowiek tak mówi, w natchnieniu rozprawiając o swojej personie!
Autor mnóstwo miejsca poświęcił na wyjaśnianie rzeczy, które są intuicyjne (czyli w ten czy inny sposób nam znane). Sam zauważa kilka razy, że różne osoby (w tym jego późniejsi klienci) sami wpadają na to, by wprowadzić w swoje życie alter ego - wyodrębnioną część swojej osobowości, wzorowaną na jakimś autorytecie czy idolu, która pomaga im mierzyć się z trudnymi sytuacjami. Zatem koncepcja Hermana w jakiś sposób dookreśla i porządkuje coś, co wiele osób i tak robi. Natomiast kompletnie nieintuicyjne są nazwy, jakie nadaje różnym aspektom osobowości (chyba że jest to kwestia tłumaczenia). Np. "skryte moce" kojarzą się raczej z ukrytym potencjałem, a tutaj mają charakter pejoratywny, oznaczają zagrożenia, czynniki osłabiające nasze motywacje. W gąszczu tych wymyślnych określeń łatwo się pogubić i stracić wątek przedstawianej metody.
Dobrze, że ze strony autora nie ma tutaj fałszywej skromności, ale z drugiej strony odmienia "ja" przez wszystkie przypadki i ewidentnie lubi mówić o sobie. Czasem pisze tak, jakby jego osobista historia była najbardziej spektakularnym przypadkiem w jego karierze. Rzuca też takimi tekstami: "Jeżeli szukasz książki opisującej, co robią przeciętniacy, to znajdziesz ich na półkach księgarń całe setki" (s. 306). Czytaj - moja wyjątkowa książka jest dla wyjątkowych ludzi. Wszystko, bylebyś drogi czytelniku, trwał w przekonaniu, że warto było tę pozycję kupić i przeczytać.
Nie oceniam wartości książki pod względem ściśle merytorycznym, ponieważ nie jestem psychologiem. Wydaje mi się trochę ryzykowne spychanie w głąb siebie lęków i stresu i załatwianie spraw przy użyciu sekretnej tożsamości, którą po danej akcji odwieszamy do szafy, ale być może są to obawy bezpodstawne.
Według mnie niekoniecznie warto, ale jak chcecie to przekonajcie się sami - może do Was ta koncepcja przemówi.

To jedna z ważniejszych książek, jakie przeczytałam w życiu. Wymaga pracy nad nią, wykonania poszczególnych ćwiczeń, przejścia przez porządny trening mentalny, ale każdy taki wysiłek daje niewiarygodne efekty. Od momentu przeczytania książki w angielskiej wersji w minionym roku, przekroczyłam wiele moich osobistych ograniczeń. GENIALNA, ale niełatwa.

• Popularnonaukowe
  • Empik audio rozwój
  • Rok 2020
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Koncepcja Alter Ego. W poszukiwaniu prawdziwego „ja”