Piękna stara Bydgoszcz

Okładka książki Piękna stara Bydgoszcz Jerzy Derenda, Rajmund Kuczma, Lech Łbik
Okładka książki Piękna stara Bydgoszcz
Jerzy DerendaRajmund Kuczma Wydawnictwo: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy albumy
albumy
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy
2006-01-01
2006-01-01
Bydgoszcz album

Okładka książki Pitawal Bydgoski Jerzy Derenda, Bogusław Sygit
Pitawal Bydgoski Jerzy Derenda, Bogu...

Godny hołd złożony miastu nad Brdą.

Jedną z kwestii podkreślonych już w podtytule serii, jest położenie Bydgoszczy na ziemii kujawskiej, co nie jest wcale oczywiste. Niewątpliwym walorem albumu jest opis dziejów miasta piórem takich osób jak Stefan Pastuszewski, Janusz Kutta, Zdzisław Hojka czy Mieczysław Boguszyński (rozdział dotyczący bydgoskiego lecznictwa i służby zdrowia).

Dla miłośników miasta pozycja ta stanowić może prawdziwą perłę księgozbioru. Unikatowa dokumentacja fotograficzna najważniejszych ulic, placów i obiektów zebrana w sensownym podziale, wzbogacona o ryciny, ilustracje, obrazy Marka Rony, stanowi nieocenione źródło informacji oraz zapewnia - przy odrobinie chęci i wyobraźni - zapierającą dech w piersiach podróż w czasie.

Niemałej frajdy autochtonom dostarczyć może studiowanie wkładek z mapami Bydgoszczy z czasów zaboru pruskiego (1915 r.) czy okresu komunizmu (1956 r.).

Serce ściska gdy spogląda się na architektoniczne piękno miejsc i budynków, które Bydgoszcz bezpowrotnie straciła podczas działań wojennych w latach 1939-45 (m. in. zachodnia pierzeja Starego Rynku z kościołem pojezuickim pw. św. Ignacego Loyoli, XIX-wieczny Teatr Miejski projektu Heinricha Seelinga czy monumentalna synagoga na skrzyżowaniu Wałów Jagiellońskich i Jana Kazimierza).

Wydawnictwo wyróżnia wysoka jakość edytorska, a za druk odpowiada Drukarnia Księży Werbistów w Górnej Grupie. Album wydano w wersjach polsko-angielskiej oraz polsko-niemieckiej, a na końcu zamieszczono résumé w językach: włoskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, litewskim i esperanto.

Godny hołd złożony miastu nad Brdą.

• Pierwsze do przeczytania

Dodaj cytat z książki Piękna stara Bydgoszcz