Drifting Dragons, Vol. 1

Okładka książki Drifting Dragons, Vol. 1 Taku Kuwabara
Okładka książki Drifting Dragons, Vol. 1
Taku Kuwabara Wydawnictwo: Penguin Random House Cykl: Łowcy smoków (tom 1) komiksy
komiksy
Łowcy smoków (tom 1)
Kūtei Doragonzu
Penguin Random House
2019-12-17
2019-12-17
manga seinen fantasy przygodowe akcji okruchy życia steampunk smoki

Czy mieliście kiedyś tak, że po zobaczeniu jakiegoś tytułu myśleliście sobie ,,Bingo! To coś dla mnie!” jeszcze zanim poznaliście choć fragment treści?

Smoki, banda wyrzutków tworząca załogę na podniebnym okręcie, polowania na fantazyjnie wyglądające kreatury… oraz trochę o gotowaniu! Najśmieszniejsze, że nie miałam jakiś oczekiwań czy wyobrażeń na temat Łowców Smoków - byłam gotowa przyjąć wszystko, czym mnie uraczą, bo to kombo mogę brać w ciemno.
Wszystko zaczyna się dość… leniwie, chociaż już w pierwszym tomie trafiamy na kilka starć ze smokami. Dopiero poznajemy załogę Quin Zaza - podniebnego okrętu przystosowanego do polowania na smoki. I choć po pokładzie kręci się sporo ludu, tak kilka postaci bardzo szybko zapada w pamięć, bo pomimo powierzchownej prostoty powoli odkrywają po trochu to, jacy są naprawdę.
Na pewno na pierwszy plan wybija się Mika, prawdziwy koneser wszelkich potraw ze smoczego mięsa, który nie tylko lubi je jeść, ale również i przyrządzać! Do tego wydaje się być totalnym wariatem i samobójcą, kochającym polowania na smoki równie mocno, co ich mięso. Tylko czy w tych podniebnych potworach widzi jedynie potencjalne steki? Mam wrażenie, że mimo wszystko Mika ma pewien szacunek do smoków i choć wydaje się uwielbiać dreszczyk emocji towarzyszący polowaniu na te bestie, tak sam akt zabijania nie daje mu żadnej przyjemności, może wręcz przeciwnie - dlatego zawsze stara się robić to jak najszybciej. W końcu tu chodzi wyłącznie o przeżycie: albo my, albo smoki.
A co z resztą załogi? Każdy w jakiś sposób jest przydatny i choć nie są ,,wielką, szczęśliwą rodziną” są w stu procentach zgrani i pomimo małych tajemnic - znają się jak łyse konie i wiedzą, że mogą na sobie polegać. Do tego dziewczęta, choć czasem mogą liczyć na małe przywileje, tak na dobrą sprawę harują po równo z resztą załogi i tak jak reszta bywają brudne, spocone (nie w ten seksowny sposób) i śmierdzą. Do tego mają łupież - bo nie oszukujmy się, praca na okręcie sama w sobie to nie salon piękności czy ekskluzywny kurort, a tu dochodzi jeszcze polowanie na smoki i oprawianie ich.
Może właśnie to mnie najbardziej w tej mandze kupuje - widowiskowe starcia ze smokami to jedno, ale Łowcy Smoków opowiadają o tym, jak ta robota wygląda w pełni, również z jej mniej atrakcyjniej strony. Bo upolowanego smoka później trzeba oprawić: wypatroszyć, mięso rozdzielić, tłuszcz stopić, tran… i tak dalej. A później to wszystko sprzedać w jakimś mieście, bo Quin Zaza na wodę nie lata. Do tego sam świat - gdy Quin Zaza w końcu gdzieś ląduje - powoli pokazuje swój potencjał. To nie tylko po prostu ziemia, żeby było po czym chodzić, ale rządzi się swoimi prawami, ma własne legendy i zabobony. Więc nawet jeśli z pokładu świat wydaje się odległy, gdzieś tam za chmurami, tak też ma już zaznaczoną jakąś swoją rolę.

Czy polecam Łowców Smoków? Na pewno tak! Jednak to nie jest wypchana akcją po brzegi przygodówka z przerysowanymi bohaterami. Bo epickie starcia ze smokami są, a całość ma klimat wielkiej podniebnej przygody, jednak bliżej temu wszystkiemu do… obyczajówki? Usytuowanej w dość osobliwym settingu, ale bardziej trzymającej się właśnie tego przyziemnego aspektu życia łowcy smoków.
Ciekawy świat pełen fantazyjnie wykreowanych bestii, sympatyczni bohaterowie, z którymi chce się przebywać, niespieszne tempo, do tego prosta, ale miła dla oka i czytelna kreska - wszystko to składa się na moją comfy mangę. Na tle innych moich ulubionych tytułów może wypadać blado, jednak czasem potrzebuję też chwili oddechu na okręcie przemierzającym przestworza pełne chmur.

Manga urzekła mnie już na wstępie przeuroczą kreską. Każdy kadr odznacza się dużą dbałością o szczegóły. Liczne detale przykuwają wzrok i ciężko oderwać się od każdego kolejnego obrazka. Całość sprawia magiczne wrażenie i karmi zmysł estetyki.
Walory wizualne, to jednak nie jedyne atuty tej mangi.
Jest fantastycznie wykreowany, oryginalny świat, są barwni, intrygujący bohaterowie i jest logiczna spójna fabuła.
Członkowie załogi Quin Zazy, jednego z nielicznych już statków powietrznych polujących na smoki, to grupa która od razu zyskała moją sympatię. Każdy z nich jest inny. Niektórzy tajemniczy, niektórzy śmieszni, jeszcze inni ujmujący i czarujący. Każdy z nich ma powód, dla którego uprawia tak nietypowe i zdecydowanie niebezpieczne zajęcie. I myślę, że dopiero z czasem okaże się jakie to są powody...
Ja czuję się zaintrygowana mnogością postaci oraz potencjałem ich rozwoju, który drzemie w każdej z nich.
Jestem mocno zauroczona całością i mam wielki apetyt na kolejne tomy.

A, i jeszcze apropos apetytu😉
Jest też coś dla miłośników kuchni. Każdy rozdział wieńczy przepis na danie ze smoczego mięsa, ale myślę, że z powodzeniem można go wypróbować z innym, niekoniecznie smoczym*
*no chyba, że ktoś ma dostęp😉😀

Walory wizualne, to jednak nie jedyne atuty tej mangi.
Jest fantastycznie wykreowany, oryginalny świat, są barwni, intrygujący...

Na półkach: , , , , , , ,

Manga ta koncentruje się na przygodach tytułowych łowców smoków. Załoga do której należą główni bohaterowie jest nietypowa, ponieważ zajmuje się polowaniem a następnie sprzedawaniem mięsa smoków. Nie polecam więc miłośnikom smoków, którzy wolą, żeby tak jak w świetnym "Jak wytresować smoka" bohaterowie ratowali te legendarne stworzenia :) Mangę tą czyta się bardzo przyjemnie, nie oczekuj więc w tym tomiku spójnej fabuły, ponieważ każdy rozdział poświęcony jest innej przygodzie związanej z polowaniem na smoka. Ten szczegół ten nie przeszkodził mi w połknięciu tego komiksu w jedne posiedzenie w bibliotece. Na plus dodanie przepisów do potrawek ze smoczego mięsa, które aż chętnie bym spróbowała (szkoda więc, że smoki nie istnieją ;I ) Dla miłośników lekkiego mangowego fantasy czy też mang kulinarnych jest to pozycja obowiązkowa! Kolejne tomiki stoją właśnie w kolejce do czytania *^*

Bardzo przyjemna i lekka historia, można i przy okazji się pośmiać

Bardzo przyjemna i lekka historia, można i przy okazji się pośmiać

Dość zaskakująca manga o polowaniu na smoki. Akcja w sumie ciekawa i sensownie prowadzona. Relacje miedzy bohaterami interesujące, momentami zabawne. Ocena co najmniej trzy punkty w dół, gdyż jak dla mnie z książki przebija pochwała dla polowań na zwierzęta! Akcja, rozgrywająca się w klimatach fantasy, mocno przekłada się na japońską kulturę polowań na wieloryby. Lektura zaskutkowała u mnie wstrętem do mięsa, przeszło mi po tygodniu...

2016

Pierwszy tom serii nie bawi się w przydługawe wprowadzenia. Od razu rzuceni jesteśmy na głęboką wodę fabuły i widzimy trwające polowanie na smoka. Kilka dynamicznych plansz wystarczy, aby zachwycić i zaintrygować czytelnika. Po takim wstępie autor umiejętnie zwalnia tempo i zaczyna przedstawiać trochę więcej szczegółów wykreowanego świata. Krainy, w której mityczne bestie przemierzają przestworza, a tytułowi łowcy parają się zdobywaniem ich pysznego mięsa. Do tego grona zalicza się załoga jednostki Quin Zaza. Każdy z łowców to ciekawa osobowość, która ma własne powody podjęcia się tej ciężkiej i niebezpiecznej pracy. W pierwszym tomie nie ma jednak co liczyć na nadmiernie mocne rozbudowanie głębi tych postaci. Autor ledwie ich tutaj zarysowuje, zachęcając odbiorcę do sięgnięcia po kolejne części.

Trochę więcej uwagi poświęca on dwójce bohaterów. Jednym z nich jest Mika, doświadczony załogant, który uwielbia smocze mięso. Jego przeciwieństwem jest młoda niezwykle żywiołowa i dopiero rozpoczynająca swoją pracę Takita, którą dosłownie wszystko fascynuje. Ta dwójka na łamach tomiku pojawia się zdecydowanie najczęściej, stając się gwiazdami (obok smoków) zawartych tutaj historii. Fabularnie tytuł podzielony jest bowiem na kilka rozdziałów, które skupiają się na smoczych łowach, które kończy przygotowanie jakiegoś smakowitego posiłku (wraz z podaniem fantazyjnej receptury w ramach dodatku). Scenariusz nie zachwyca więc jakąś nadmierną „złożonością” (przynajmniej na razie),ale ma potencjał do zapewnienia czytelnikowi sporej dawki przyjemnej rozrywki.

Tym, co na pewno powinno zafascynować dosłownie każdego odbiorcę, jest wyśmienita oprawa graficzna. Twórca wykorzystuje swój ciekawy styl do kreślenia naprawdę pięknie wyglądających kadrów. Dba on przy tym o każdy nawet najdrobniejszy detal swoich prac....

2081

Przyjemne czytadlo, fabula ciekawa ^.^ Polowanie na smoki by zrobic z nich potrawy (w dodatku poznajemy dokladne z nich przepisy kulinarne) jest naprawde interesujacym pomyslem ;) Moimi ulubionymi bohaterami sa jak na razie poczatkujaca w zawodzie Takita i zarlok Mika, ale jestem pewna ze pojawi sie ich wiecej bo wystepuje w zalodze wiele fajnych postaci ;>

Kilka luźnych historii, przpeltanych przepisami z mięsa smoka. Żadna z postaci nie wzbudziła mojej symapti lub zainteresowania. Prosto mówiąc: Takie se.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Rysunki i świat przedstawiony są ewidentnie najmocniejszymi stronami tej mangi, historyjki (jest ich 5 w tym tomie) są bardzo proste, tak samo jak postacie.

Ciekawa, ładne ilustracje. Jak na razie niewiele fabuły poza polowaniem na smoki, ale mam nadzieję, że się rozkręci.

• Manga
  • Mangi