Bajka o rybaku i rybce

Okładka książki Bajka o rybaku i rybce Aleksander Puszkin
Okładka książki Bajka o rybaku i rybce
Aleksander Puszkin Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
28 str. 28 min.
literatura dziecięca
Skazka o rybakie i rybkie
Nasza Księgarnia
1964-01-01
1964-01-01
28 min.
Julian Tuwim

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin
O duchach. Tom 2 Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Krótka historyjka, którą pewnie pamiętacie ze szkoły. Rybak złowił zlotą rybkę, ale wypuścił ją z powrotem do morza, niczego nie żądając w zamian. Jednak jego zachłanna żona bardzo się zezłościła na męża. Wysłała go nad morze i zażądała przynajmniej nowego koryta. Potem zapragnęła domu. Wiele jej życzeń spełniła zlota rybka. Ale zachłanność nie popłaca. Baba została ukarana.

Piękna jest ta historia. Napisana świetnym literackim językiem, wierszowana. Pięknie brzmi czytana na głos.

Zastanawia mnie nieporadność staruszka. Jak wytrzymał z taką babą trzydzieści lat?
Ta bajeczka pokazuje dużo prawdy o ludziach i ich charakterach.

W opowieści na uwagę zasługuje też rola przyrody. Na początku morze jest spokojne, a pogoda piękna. W miarę rozwoju fabuły natura się zmienia, tak jakby przeżywała emocje razem z rybką, babą i staruszkiem.

Polecam.
Na przykład do głośnego czytania dzieciom na dobranoc. Spodoba im się ta historia.

Mimo chwalebnego morału, historyjka mnie nie przekonała, poczciwy rybak i żona wiedźma, no, nie.

Wybitna bajka z bardzo dobrym morałem. Warto, aby każde dziecko ją znało i rozumiało. Dodatkowo bardzo przypadła mi do gustu poetycka wersja Puszkina. :)

2079

Przeczytane, wysłuchane i obejrzane wiele razy.
Warto mieć na półce i wracać do całej serii.

Przeczytane, wysłuchane i obejrzane wiele razy.
Warto mieć na półce i wracać do całej serii.

Książka z pięknym morałem.
Idealna na jeden wieczór jako bajka na dobranoc!

Książka z pięknym morałem.
Idealna na jeden wieczór jako bajka na dobranoc!

Piękna pouczająca bajka.

Piękna pouczająca bajka.

Bajka ponadczasowa z morałem. Złota rybka jest dobra na wszystko także na chciwość ludzką.

Niesamowita baśń!Znam ją z dzieciństwa.

Niesamowita baśń!Znam ją z dzieciństwa.

Historia o rybaku, który znajduje rybę, która może spełnić jego marzenia. Jego żona wykorzystując okazję, okazuje się bardzo chciwa i po prostu nadużywa dobroci ryby, prosząc o zbyt wiele. Pouczająca opowieść o chciwości i niewdzięczności, ale zakończenie nie jest do końca satysfakcjonujące, ponieważ nie wiemy czy żona rybaka nauczyła się swojej lekcji, czy nie.

Daj człowiekowi palec, to weźmie całą rękę.

Daj...

Klasyka baśni.

Znane od lat baśnie mają to do siebie, że jako klasyka są wciąż aktualne. Nie tracą przez upływ lat niczego ze swojego przesłania i są w stanie w dalszym ciągu zachwycać czytelników. Tak właśnie rzecz się ma z "Bajką o rybaku i rybce", której odświeżone (i przepięknie ilustrowane!) wydanie proponuje nam Media Rodzina.

"Bajka o rybaku i rybce" powstała de facto za sprawą braci Grimm, jednak to Aleksander Puszkin i jego poetycka wersja sprawiły, że baśń ta stała się znana na całym świecie. W Polsce bardzo wiele dobrego dla "Bajki..." zrobił przekład autorstwa Tuwima - baśń jest dokładnie taka, jaka powinna być: rymowana, obdarzona morałem, wywołująca emocje i zapadająca w pamięć.

Niniejsze wydanie, oprócz wszystkich najlepszych cech wydań dotychczasowych, ma jeszcze jedną fantastyczną zaletę: ilustracje wirtuoza obrazu i ilustracji Kiriłła Czełuszkina. Baśń ożywa za sprawą jego interpretacji graficznej na naszych oczach i nie ma w tych słowach ani trochę przesady.

Dla jakimś cudem niewtajemniczonych - bajka dotyczy refleksji na temat posiadania, wartości bogactwa, a także skłania ku zadumie nad tym, czy aby na pewno pogoń za pieniądzem, bogactwem, władzą i wszelkimi dobrami materialnymi tego świata jest rzeczywiście najważniejsza. Puszkin porusza także tematy człowieczeństwa, istoty szczęścia i uczciwości pojmowanej z moralnego punktu widzenia. Są to tematy aktualne również dzisiaj.

Książka jak najbardziej do polecenia. Z uwagi na poruszane treści lepiej oddać ją w ręce nieco starszych dzieci; dla takiego na przykład przedszkolaka poruszane tematy mogą być nie do końca zrozumiałe a także (pomimo z całą pewnością dobrych intencji autora) być może nieco drastyczne. Nieco starsi czytelnicy z kolei zdecydowanie powinni zaliczyć spotkanie z tą lekturą.

Polecam :)

Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

Klasyka baśni.

"Bajka o rybaku i rybce" powstała de...

• Dzieciństwo
  • Dziecięce
  • Po rosyjsku
  • Czytane dzieciom

Dodaj cytat z książki Bajka o rybaku i rybce